Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19

Wątek: Ekstraliga Żużlowa Sp. z o.o.

  1. Powrót do góry    #1
    Stały bywalec
    Dołączył
    23-01-2003
    Postów
    890
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach

    Ekstraliga Żużlowa Sp. z o.o.

    Jak pewnie już wszyscy wiedzą wczoraj powstała spółka Ekstraliga Żużlowa. Warto moim zdaniem założyć wątek w którym moglibyśmy podyskutować o planach i perspektywach jakie powstanie owej spółki ze sobą niesie.
    Ekstraliga Żuzlowa Sp. z o.o. od samego początku będzie miała wiele pracy i wiele problemów do rozwiązania. Tyle tylko, że jak zwykle w naszym pięknym nadwiślańskim kraju wszystko postawione jest na głowie ;) Osobiście uważam że w tym roku nie zapadnie decyzja o powiększeniu e-ligi. Dlaczego? Dlatego, że nikt mający choć odrobine zdrowego rozsądku i instynktu samozachowawczego takiej decyzji nie podejmie. W chwili obecnej o sprawie spadku, awansu i powiększenia e-ligi wcale nie będzie decydowała EŻ tylko nadal PZM-mot w gestii którego pozostała sprawa licencji dla klubów. Czy najpoważniejszy kandydat do awansu czyli KM Ostrów spełni warunki licencji? Wg stanu na dzisiaj raczej nie. Czy drugi z kandydatów czyli ZKŻ spełni warunki? To również wydaje mi się wątpliwe. O innych drużynach pierwszoligowych nawet nie ma co wspominać. Kolejnym problemem może okazać się przekształcenie stowarzyszeń w SSA. Jak na razie tylko dwa kluby e-ligowe działają na takich prawach. Co więc z tego, że EŻ podejmie decyzję o powiększeniu e-ligi, jeśli nie będzie zespołów mogących w niej jeździć? Całkowicie nietrafiony wydaje mi się również termin składania wniosków o licencję. Dlaczego listopad, równie dobrze mógłby być i styczeń ;) Kluby walczące o awans zdają sobie chyba sprawę z konieczności spełnienia wymogów licencji i muszą mieć plan działań na taki wypadek, łącznie ze wskazaniem źródeł finasowania. Dlaczego więc nie uchwalić terminu np. na lipiec bądź sierpień? Wniosek mogłyby wtedy złożyć te kluby pierwszej czwórki I ligi, które byłyby zainteresowane awansem. Niezłożenie wniosku równałoby się rezygnacji z awansu. Wtedy wszystko byłoby znacznie prostsze.
    Nie da się tutaj ukryć, że w takim układzie rosną szanse na ponowny strart w e-lidze 2007 RKM-u Rybnik, całkowicie traci jednak sens sportowej rywalizacji o który przecież przede wszystkim chodzi. Z drugiej strony nie po to uchwalano wymogi licencyjne by teraz je uchylać, lub przyznawać licencje warunkowo. I tak źle i tak niedobrze. Jeśli jednak EŻ ma być krokiem w strone normalności, to dobrze by się stało, gdyby już teraz, w chilę po utworzeniu zabrała głos w sprawie regulaminu i wymogów licencyjnych na sezon 2007.


  2. Powrót do góry    #2
    Ekspert Awatar Mariusz
    Dołączył
    07-10-2002
    Postów
    55,835
    Kliknij i podziękuj
    1,710
    Podziękowania: 4,375 w 3,159 postach
    zy drugi z kandydatów czyli ZKŻ spełni warunki? To również wydaje mi się wątpliwe.
    A dlaczego Tobie się tak wydaje ?

    Czyżby dla tego, że nie jesteś w temacie ? Jeśli tak to dlaczego piszesz nieprawdę. Bodajże wczoraj komisja przetargowa przy UM w Zielonej Górze otwierała koperty i wybierała oferentów na I etap modernizacji stadionu w Zielonej Górze, II etap rusza lada dzień (min. oświetlenie) pieniądze są na koncie UM więc gdzie tu widzisz problem ? Prezes Dowhan został upoważniony przez zarząd ZKŻ-tu do zarejestrowania S.S.A podobne kroki poczyniono w Ostrowie o czym informowały w swoim czasie S.F więc dlaczego twierdzisz, że Zielonka czy Ostrów nie będą w stanie spełnić wymogów licencji oraz wszelkich formalności związanych z ewentualnym wejściem do e-ligi tych klubów.

    Nie wiem czy nowa e-liga będzie 10-cio zespołowa czy 8. Lecz z tego co się mowi na dzisiaj to okazuje się, iż zaistniała potrzeba uzgodnienia szczegółowo wszystkich warunków jakie muszą spełniać klubu przyszłej nowej e-ligi.
    Ukryta zawartość
    Bez cenzury: Ukryta zawartość
    FALUBAZ DMP 1981/1982/1985/1991/2009/2011/2013 Ukryta zawartość

  3. Powrót do góry    #3
    Zaawansowany Awatar JD
    Dołączył
    22-03-2004
    Postów
    2,604
    Kliknij i podziękuj
    66
    Podziękowania: 57 w 28 postach
    Moje zródło :P potwierdza że w tym roku nie będzie powiekszania E ligi. Z tego co wiadomo z klubami które maja szanse awansowac były przeprowadzone rozmowy juz dwa tyg temu, i wiedzą co będą miały do zrobienia aby jechac w wyższej lidze.Ba nawet sie deklarowały że nie będzie żadnych problemów.Gdyby jednak cos nie wypaliło pewnie będzie brana pod uwagę "dzika karta" czyli kto połozy kase ten będzie jechał.

  4. Powrót do góry    #4
    Stały bywalec
    Dołączył
    03-09-2005
    Postów
    537
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Jeśli prawda jest, że są wreszcie chetni na ponsora generalnego EL to jasne, ze stal bywalcy EL nie pala sie do powiększenia ligi , bo lepiej/korzystniej/ podzielic kase na 8 zespołów niz na 10 czy 12.
    A czy powiekszenie byłoby korzystniejsze dla kibicow i zuzla polskiego w ogole to dla nich sprawa drugorzędna.


  5. Powrót do góry    #5
    Użytkownik
    Dołączył
    29-03-2005
    Postów
    472
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach

    Powiekszenie ligi.

    Ocena, że ten krok byłby korzystny dla kibiców żuzla jest bardzo dyskusyjny. Żużel to nie tylko ekstraliga. A 10 klubów w ekstralidze całkowcie rozkłada ligi niższe. Bo na 2 poziomy rozgrywek brakuje chętnych a wrzucenie wszystkich do jednego kotła też raczej zły pomysł.
    Moim zdaniem 10 zespołowa ekstraliga to po kilku latach tylko 10 zespołów w Polsce. Czy o to chodzi?

  6. Powrót do góry    #6
    Ekspert Awatar ananasek_vel_oman
    Dołączył
    09-03-2003
    Postów
    10,839
    Kliknij i podziękuj
    1,265
    Podziękowania: 715 w 436 postach
    A ja mam takie techniczne pytanie.

    Cena 1 akcji wynosi 3000 złotych. Akcje te drużyny, które spadną z ligi mają sprzedawać zespołom, które do niej awansują. Ale czy kwota akcji nie będzie ruchoma? Tzn. czy może nastąpić sytuacja, że jakiś klub, który spadł taką cene wysunie za akcję, że nikt nie będzie w stanie takiej sumy zaproponować?

    Może ktoś zorientowany w temacie rozwieje wątpliwości?
    Tutaj byc moze pojawi sie niebawem ciekawy print screen Ukryta zawartość

  7. Powrót do góry    #7
    Użytkownik
    Dołączył
    18-06-2006
    Postów
    323
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Wydaje mi się, że powiększenie ligi byłoby niezłym posunięciem. Stać nas na to, chociażby ze względu na uwolnienie rynku zawdoników. Jest w kim wybierać i sądzę, że większa ekstraliga trzymałaby poziom. Większa liga = więcej spotkań a co za tym idzie - więcej emocji. Oczywiście reforma musiałaby pójść dalej i nie uniknęlibyśmy likwidacji 2 ligi. Jednak 3 poziomy rozgrywek jak na stosunkowo małą ilość klubów, to według mnie za dużo. Myślę, że optymalnym roziwązaniem byłby podział:

    Ekstraliga - 12 zespołów
    I liga - 12 zespołów

    To jest oczywiście moje, subiektywne zdanie, piszcie jak Wy się na to zapatrujecie :)

  8. Powrót do góry    #8
    Zaawansowany
    Dołączył
    26-05-2002
    Postów
    2,952
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Wydaje mi się, że ilość drużyn w ekstraklasie to nie jest najważniejsza czy nawet ważna kwestia. Niech nawet ta liczba będzie "luźna" - jedzie ten, kogo na to stać i kto ma ku temu predyspozycje. Jak w Anglii, jak w polskim koszu.
    Dużo ważniejszą sprawą jest zorganizowanie jasnego i czytelnego systemu rozgrywek, który będzie wprowadzony w życie na np. 10 lat z góry. Podobnie z przepisami o liczbie zawodników w meczu, tabelą biegową. Tu idzie o takich "niedzielnych" kibiców, którzy w tygodniu nie śledzą zbytnio żużlowych wydarzeń a na stadion wpadają w niektórą kolejkę. Ich wkurza to, że co wiosnę muszą uczyć się przepisów niemal od nowa.
    SA ma zawalczyć o spopularyzowanie speedwaya - a stałość regulaminów tylko temu sprzyja.
    Poza tym trzeba wreszcie stworzyć atrakcyjny produkt dla telewizji. I zawalczyć o to, żeby kluby coś z tego miały. A nie samą satysfakcję, że żużel w ogóle jest w telewizji.
    O sponsorze całej ligi nie wspominam, bo wg mnie to jest i oczywiste i bardzo łatwe do zorganizowania. Na pewno troche trudniej będzie wynegocjować naprawdę fajne warunki objęcia patronatu nad ligą.

    Wiele oczekuje się od zarządu nowego tworu, ale trzeba pamiętać, że niewiele zdziała wbrew klubom. Mam nadzieję, że szefowie drużyn są gotowi na pewne ustępstwa i poświęcenia. Np. sobotnie czy poniedziałkowe mecze ligowe (już mi się micha śmieje na myśl o jednym meczu w sobotę, 3 w niedzielę i 1 w poniedziałek). Oczywiście tylko i wyłącznie po to, żeby telewizja miała pole do popisu.
    Ponadto oddanie części powierzchni reklamowych dla sponsora ligi itp.

    Jest wiele do zrobienia, wiele rozwiązań juz testowano. Zwłaszcza jeżeli idzie o system wyłaniania DMP i tabele biegowe.

  9. Powrót do góry    #9
    Zaawansowany Awatar Magik
    Dołączył
    19-05-2002
    Postów
    2,730
    Kliknij i podziękuj
    246
    Podziękowania: 384 w 243 postach
    Oman nie akcja, a udział to jest sp. z o.o. a nie akcyjna.
    Przy spółce akcyjnej określa się kapitał zakładowy i dzieli sie go na udziały o równej wartości nominalnej w tym wypadku jest to 3000 za jeden udział.Każdy klub posiada 11 udziałów po 3000 i spadając z ligi sprzedaje beniaminkowi te 11 udziałów po 3000zł.

  10. Powrót do góry    #10
    Stały bywalec
    Dołączył
    06-08-2002
    Postów
    790
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    gushman w zasadzie zgadzam sie z wszystkim co napisałeś. Przede wszystkim trzeba wprowadzic jasny i czytelny system rozgrywek ktory bedzie funkcjonował przez wiele lat. Zastanawia mnie jednek kwestia rotacji miedzy ligami. Czy napewno nie jest to ważne? Wiem jak wyglada rywalizacja w polskiej lidze koszykowki, niby wszystko ok ale brakuje tego dreszczyku emocji jaki jest w lidze zuzlowej. Moze w duzej mierze na tym polega fenomen zuzla w Polsce ze poza twarda walka na torze jest ostra rywalizacja o miejsce w tabeli. Moze takze stad te emocje i duzo ludzi na stadionach? Wogole nie rozumiem po co robic zamieszanie w tej kwestii. To ze przy takiej ilosci druzyn jak mamy sa 3 ligi (ostatnia druzyna spada, przedostatnia jedzie baraze) jest bardzo dobrze, zamiast komplikować skupmy sie na innych rzeczach o ktorych było wyzej napisane. Jest tyle do zrobienia. Nie zaczynajmy od zmieniania czegos co wyglada w sumie niezle. Wiadomo ze moze pojawic sie taki problem ze po sezonie kogos nie stac na dalsza jazde w e-lidze. Mysle ze lepiej by było zapobiegac takim sytuacja poprzez ulepszenie ligi (ustabilizowanie przepisów, lepsza medialnosc) niz z gory zakladac ze cos takiego sie stanie i wtedy bedzie mozna kupic sobie miejsce w e-lidze. Zamiast polskiej ligi koszykowki wezmy za wzór angielska lige... piłki noznej.

  11. Powrót do góry    #11
    Użytkownik
    Dołączył
    18-06-2006
    Postów
    323
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Urson, mówiłem o powiększeniu bo moim zdaniem trochę mało tych spotkań przy 8 zespołach... Ale na to będzie czas później, teraz chciałem odnieść się do innej kwestii. Może ta presja wyniku jest u nas za duża jak na tak niebezpieczny sport? Jeśli dajesz już przykłady innych lig, to ja mam na myśli USA... Tam właściwie każda liga (kosz, hokej itp.) jest zamknięta i świetnie się to sprawdza. Rozgrywki cieszą się ogromną poularnością a każde spotkanie to show. Może warto by w takim kierunku poszedł żużel? Jeździli by ci, którzy mają kasę i są w stanie zagwarantować emocje. Wiadomo, że my jesteśmy przyzwyczajeni do obecnego systemu funkcjonowania ligi a amerykańskie wzorce są dość odległe, jednak myślę, że taki pomysł jest godny uwagi. To jest oczywiście tylko taka luźna propozycja, nie wiem czy sprawdziłaby się w naszych realiach.

  12. Powrót do góry    #12
    Stały bywalec
    Dołączył
    03-09-2005
    Postów
    537
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Mam nadzieję, że szefowie drużyn są gotowi na pewne ustępstwa i poświęcenia. Np. sobotnie czy poniedziałkowe mecze ligowe (już mi się micha śmieje na myśl o jednym meczu w sobotę, 3 w niedzielę i 1 w poniedziałek). Oczywiście tylko i wyłącznie po to, żeby telewizja miała pole do popisu.
    No juz widze,jak cieszą sie dzialacze i kibice we Wrocławiu kiedy to Atlas będzie miał do rozegrania w poniedziałek jeden mecz w domu i jeden na wyjeżdzie , a Jason Crump zgodnie z kontraktem i zgoda macierzystej federacji /patrz kom. PZM/ jezdzi sobie w te dni na torze Belle Vue Aces a na dodatek jeszcze w jedną z sobtót przyjdzie klubowi WTS jechac ligę, a Crump pojedzie ze swoja angielska druzyna na wyjazd ligowy do drużyny ktora rozgrywa mecze właśnie w soboty.

    Myśle , że żuzlowy swiatek podzielił juz miedzy siebie terminy i nie bardzo beda chcieli to zmieniac.
    Chyba, ze nadejdzie czas, że Fim ograniczy możliwość startu zawodnikom do udziału tylko w jednej lub co najwyzej w dwóch ligach.

    PS.

    Takie postanowienie mogłoby pozytywnie skutkowac na rozwoj światowego zuzla i zorganizowanie wreszcie jakis sensownych rozgrywek o klubowy puchar Europy.
    Dzis Cyrk objazdowy składający sie z ok 20 czolowych zawodnikow spija śmietanke z wszystkich lig i GP przy okazji blokujac naplyw świeżej krwi. Do tego strasznie starzeje sie nam żuzel.
    czy ktos liczyl jaka byla średnia wieku finalistow IMS czy GP z początkow cyklu a jaka jest dziś?


  13. Powrót do góry    #13
    Ekspert
    Dołączył
    25-12-2001
    Postów
    3,242
    Kliknij i podziękuj
    3
    Podziękowania: 76 w 36 postach
    Chyba, ze nadejdzie czas, że Fim ograniczy możliwość startu zawodnikom do udziału tylko w jednej lub co najwyzej w dwóch ligach.
    Dokladnie. Taka zmiana na pewno w ogromnym stopniu przyczynila by sie do rozwoju zuzla. Oczywiscie, we wszystkich ligach mocno spadlby poziom. Jezdziliby mlodzi juniorzy, ale wtedy zdobywali by coraz wieksze doswiadczenie - czyli byliby coraz lepsi :) Wiec z czasem tych dobrych zawodnikow byloby naprawde sporo.
    I juz widze ta walke o np. Crumpa pomiedzy czolowymi zespolami w Szwecji, Anglii i Polski...

  14. Powrót do góry    #14
    Użytkownik
    Dołączył
    18-06-2006
    Postów
    323
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Pomysł niby fajny ale nie sądzicie, że zawodników jest jednak za mało? Spadłaby atrakcyjność... Wiem, że zagorzali kibice i tak by chodzili, ale większośc przychodzi oglądać gwiazdy...

  15. Powrót do góry    #15
    Ekspert Awatar Luker
    Dołączył
    19-10-2003
    Postów
    5,693
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Takie rozwiazanie jest wrecz kluczowe do rozwoju zuzla. Mam tu na mysli ograniczenie zawodnikow do przynalezonsci jednego klubu.

    Na poczatku na pewno moze to byc bardzo ciezkie, trudne i malo oplacalne, ale taka zmiana na pewno sie splaci z nawiazka po 5-10 latach.

    Wiadomo, malo zawodnikow, zawodnicy nie chca rezygnowac z kasy jaka maja obecnie, bo wiadomo, ze jedne klub im nie da tyle co w trzech.

    Ale z czasem to by sie na pewno unormowalo. Starty w wielu ligach to jest to co generalnie odciaga tych sceptykow od zuzla. Wprowadzenie rozgrywek miedzynarodowych poplchnelo by ta dyscypline na pewno do przodu.
    Quote of the week:
    "The stars still shine bright. Yet something is different..."
    -----------------------> Janusz Kolodziej? SUPERSTAR!!! T&T nie "gorsi"
    F.C. INTERNAZIONALE, DEPECHE MODE, UNIA TARNOW - Nothing more...

  16. Powrót do góry    #16
    Użytkownik
    Dołączył
    18-06-2006
    Postów
    323
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Lukair, też byłbym tego zdania, ale jeśli będą mogli startować w jednym klubie, to dopiero będą żądać kasy za kontrakt! A przecież nikt tego nie chce, z tego co się orientuję to mają być wprowadzone jakieś limity płac w lidze... Ten sport jest chyba za drogi, żeby ograniczyc zawodnikom możliwości zarobku... Taka już specyfika żużla, też marzyłyby mi się europejskie puchary, ale myślę, że to niwykonalne.

  17. Powrót do góry    #17
    Stały bywalec
    Dołączył
    09-06-2004
    Postów
    839
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Według mnie poroniony pomysł. Myśle, że to się nie przyjmie, gdyż byłoby to zabójstwo dla światowego żużla. Przecież pozbawilibyśny się oglądania takich asów jak Crump, Hancock czy Adams, a poziom rozgrywek byłby żenujący.

    Durnym pomysłom NIE!

  18. Powrót do góry    #18
    Stały bywalec
    Dołączył
    03-09-2005
    Postów
    537
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Adamsów Hancocków i Crumpow byłoby wtedy w wświatowym żuzlo o wiele wiecej niz teraz , a jakie byłyby pucharowe rozgrywki!
    Trzeba myślec perspektywicznie !
    Dzis mamy GP tatusiów po 30-tce.

  19. Powrót do góry    #19
    Stały bywalec
    Dołączył
    06-08-2002
    Postów
    790
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Dzis Cyrk objazdowy składający sie z ok 20 czolowych zawodnikow spija śmietanke z wszystkich lig i GP przy okazji blokujac naplyw świeżej krwi. Do tego strasznie starzeje sie nam żuzel.
    czy ktos liczyl jaka byla średnia wieku finalistow IMS czy GP z początkow cyklu a jaka jest dziś?
    Bardzo słuszne spostrzezenie. Niestety speedway powoli staje sie podróbka Moto GP. Niestety ale przez to inne rozgrywki rangi światowej schodza na boczny tor a przeciez rozgrywki miedzypanstwowe mogłyby być nawet ciekawsze niż zawody GP. Według mnie siła speedwaya tkwi nie tyle w rywalizacji indywidualnej co druzynowej. Jednak rozgrywki ligowe w poszczegolnych krajach rzadza sie swoimi prawami i na to nic nie poradzimy. Dlatego KPE z prawdziwego zdarzenia to zbyt karkołomne przedsiewziecie i faktycznie nie pasuje to do specyfiki zuzla. Może to czas zeby zorganizować DMŚ na podobnych zasadach jak rozgrywki ligowe? Polska, Szwecja, Australia, Anglia, Dania, Czechy, Rosja, Niemcy jest jeszcze wiecej krajów które nie miałyby wiekszych problemów ze skompletowaniem osmioosobowych składów. Do tego 6 rund GP (czy IMŚ jak zwał tak zwał), MŚP i mistrzostwa w kategorii juniorów i chyba mamy to czego chcemy. Ligi komercyjne ale nadal ciekawe a zawody miedzynarodowe to prawdziwe świeto sportu.

    Wracając do tematu

    Jeśli dajesz już przykłady innych lig, to ja mam na myśli USA... Tam właściwie każda liga (kosz, hokej itp.) jest zamknięta i świetnie się to sprawdza. Rozgrywki cieszą się ogromną poularnością a każde spotkanie to show. Może warto by w takim kierunku poszedł żużel?
    Oczywiscie kazdy moze mieć swoje zdanie ale ja jakos nie wyobrazam sobie przeniesienia klimatu z hal NBA na zuzlowe stadiony. Tam przez pierwsze 3 kwarty ludzie siedza w barach, graja w kregle i ogladaja sklepy z pamiatkami. Nie wyobrazam sobie zeby stadion zuzlowy zapełniał sie dopiero na biegi nominowane. Ja postawiłem za wzór angielska lige piłkarska bo tam jest sportowa rywalizacja, walka o miejsce w tabeli a zarazem kasa i zainteresowanie mediów. Wiec moze jednak dałoby sie to pogodzic. Oczywiscie w polskiej e-lidze byloby to na mniejsza skale niz w Premiership.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •