za wyborcza:

Żużel: Polonia Piła bez trenera

Czesław Czernicki nie jest już szkoleniowcem Polonii Piła. W środę zarząd klubu i trener postanowili rozwiązać umowę. Nie wiadomo jeszcze, kto zostanie nowym trenerem żużlowców.

Bilans tegorocznych spotkań Polonii Piła jest przejrzysty: pięć meczów, pięć porażek. Wielkopolanie zajmują ostatnie miejsce w lidze i tracą trzy punkty do Wybrzeża Gdańsk. Najbliżej zdobycia punktów pilanie byli właśnie w Gdańsku (przegrali 44:46). Ale już ostatnie spotkanie zakończyło się kompromitacją - żużlowcy Polonii na własnym torze przegrali z ZKŻ Zielona Góra 30:60.

W środę działacze postanowili zakończyć współpracę z trenerem Czesławem Czernickim. - Nieoficjalnie mogę przyznać, że rozwiązaliśmy kontrakt z trenerem za porozumieniem stron - przyznaje wiceprezes Polonii Andrzej Czapiewski. - Formalnie umowa nadal obowiązuje, ale sprawa jest już przesądzona - dodaje.

- Jest mi przykro, to moje największe niepowodzenie w karierze sportowej - mówi Czesław Czernicki. - Wiadomo, że w sytuacjach kryzysowych trener traci zatrudnienie jako pierwszy. Chciałem pracować dalej, chociaż warunki w Pile są bardzo ciężkie. Ale utrzymanie się w lidze jest cały czas sprawą otwartą.

- Przed sezonem mieliśmy znacznie lepsze założenia, co do miejsca w tabeli. Liczyliśmy przede wszystkim, że będziemy mieć na koncie jakieś punkty. Tak nie jest, dlatego rozwiązaliśmy umowę z trenerem - tłumaczy Czapiewski.

W niedzielę, w meczu Polonii Piła w Bydgoszczy, zespół poprowadzą Andrzej Rzepka (były żużlowiec, obecnie klubowy mechanik) i kierownik drużyny Andrzej Zahorski. - Rozglądamy się za nowym szkoleniowcem, ale żadnego konkretnego nazwiska nie mamy na myśli. Dzisiaj, może jutro, sprawa się wyjaśni - mówi Czapiewski.

- Miałem plany zbudowania w Pile czegoś trwałego. Kiedy zimą dwaj najlepsi zawodnicy: Rafał Dobrucki i Jarek Hampel stwierdzili, że sentymentów nie ma i odeszli z klubu, podjąłem wyzwanie i dalej prowadziłem drużynę, bo widziałem sens pracy z młodymi chłopakami, którzy w Polonii pozostali - mówi Czernicki. - Od czterech lat jestem poza domem. Teraz przyjdzie czas na przemyślenia i na zajęcie się rodziną. Wierzę jednak, że działacze Polonii dotrzymają obietnic, stworzą mocne zaplecze finansowe i żużel w Pile będzie się rozwijał...

516 dni Czernickiego

Czesław Czernicki podpisał dwuletni kontrakt z Polonią 8 grudnia 2001 r. Szkoleniowiec ten związany był wcześniej m.in. z ZKŻ Zielona Góra, WTS Atlas Wrocław i Włókniarzem Częstochowa.

W sezonie 2002 pilanie zajęli w lidze 6. miejsce (7 zwycięstw, 2 remisy, 11 porażek). Po pięciu kolejkach tegorocznego sezonu Polonia bez punktu zajmuje ostatnie miejsce w tabeli.

Pod wodzą Czernickiego juniorzy Polonii zdobyli w 2002 roku złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych i srebrny w mistrzostwach drużynowych. Wicemistrzem Polski juniorów został też Jarosław Hampel.