Strona 10 z 147 PierwszyPierwszy ... 891011122060110 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 406 do 450 z 6586

Wątek: Apator Toruń 2022 - wątek klubowy

  1. Powrót do góry    #406
    Trener Awatar vicar
    Dołączył
    09-11-2001
    Postów
    8,669
    Kliknij i podziękuj
    1,050
    Podziękowania: 1,856 w 1,010 postach
    Cytat Zamieszczone przez welna Zobacz posta
    Napiszę w swoim i tylko swoim imieniu , bo nie znam opinii i odczuć wszystkich kibiców w Lesznie
    Ale w związku z tym, że Ty oceniasz jednoznacznie zachowanie kibiców z Leszna, a ja za takiego się uważam, to wychodzę z założenia , że mam prawo się odezwać
    I będę się wypowiadać w swoim a nie kibiców z Leszna imieniu
    Nie wiem, czy Rusiecki zrobił z Emila kozła ofiarnego, ale wiem, choć Ty uważasz inaczej , że kibice w Lesznie tego nie łyknęli....
    Bo ja tak jak napisałem wyżej, takowym leszczyńskim kibicem jestem i niczego nie łykałem, a już na pewno nie słów Rusieckiego, który ponoć zrobił z Emila kozła ofiarnego.
    Dlatego następnym razem nie wrzucaj, jak wielu tutaj, wszystkich do jednego worka i będzie wszystko ok
    Wystarczy, że dołożysz przed ,,kibice w Lesznie'' słowo..... wielu, większość, duży odsetek
    Tyle i aż tyle i Twoja wypowiedź będzie bardziej wiarygodna a co ważniejsze uczciwsza


    A co do Emila
    Jest człowiekiem
    Nie maszyną
    Nie robotem
    I nawet gdyby zakończył sezon ze średnią 1,564
    Ma do tego prawo.
    To sport motorowy, gdzie o dyspozycji i formie nie decyduje tylko dieta i systematyczny trening.
    Dlatego ja nie obwiniam Emila za gorszy sezon.
    Taki sport
    Takie życie

    Mam jedynie ,,pretensje'' , jeśli to tak można nazwać, że o pewnych sprawach za szybko poinformował ,,cały świat''.
    To rozbiło mocno drużynę (wiem to z pewnego źródła) i sprawiło, że ,,balonik'' pękł i z ekipy zeszło kompletnie powietrze.

    Wszystko.
    Tylko o to mam wspomniane pretensje i jakiś tam niesmak pozostał

    Ale w życiu nigdy o jeden słabszy sezon!

    Ciao
    Ok, to przepraszam za uogólnienie. Ale z tego co widzę w końcówce twojego posta to też się łapiesz do opisanej przeze mnie grupy. Dorośli, doświadczeni zawodnicy po ogłoszeniu przez Emila decyzji tak się posypali, że przestali zdobywać punkty. Już abstrahując, że zawodnicy i tak rozmawiają między sobą więc i bez oficjalnych komunikatów więc kto gdzie będzie za rok jeździł. Więc fragment:
    Cytat Zamieszczone przez welna Zobacz posta
    Mam jedynie ,,pretensje'' , jeśli to tak można nazwać, że o pewnych sprawach za szybko poinformował ,,cały świat''.
    To rozbiło mocno drużynę (wiem to z pewnego źródła) i sprawiło, że ,,balonik'' pękł i z ekipy zeszło kompletnie powietrze.
    tylko potwierdza moje słowa, że z Emila zrobiono kozła ofiarnego i część kibiców z Leszna to łyknęła. Bo niby w jaki sposób miało z drużyny zejść powietrze, skoro do PO wchodzili z czwartej lokaty i taką też zajęli na koniec.
    Ostatnio edytowane przez vicar ; 10-12-2021 o 10:03
    Ukryta zawartość - po prostu speedway!

  2. Powrót do góry    #407
    Ekspert
    Dołączył
    29-04-2002
    Postów
    7,740
    Kliknij i podziękuj
    899
    Podziękowania: 1,334 w 700 postach
    Cytat Zamieszczone przez kingpin Zobacz posta
    Już w pierwszej kolejce się dowiemy.
    Tak się zastnawiałem kogo dostaniemy w pierwszej kolejce na wyjazd - do Wrocławia, czy Lublina.
    Jest Wrocław. Cóż. I to już pewna odpowiedź. A myśląc o ważnych meczach raczej myślałem o półfinale,
    czy czyms takim. I będzie jazda jak z toromistrzem.
    Moja wypowiedź jest wyłącznie moją prywatną wypowiedzią i nie jest żadnym oficjalnym stanowiskiem zajmowanym przez jakiekolwiek państwo, stowarzyszenie, agencję, klub, związek, spółkę, fundację, miasto, wieś, gminę, powiat, sołectwo, unię, kościół, sektę, sojusz, pakt, zgromadzenie, partię, kongregację, konsorcjum, biuro, urząd, wydział itp. itd. Nie reprezentuję w mych wypowiedziach nikogo więcej niż tylko swoją własną osobę.

  3. Powrót do góry    #408
    Ekspert Awatar Penhall
    Dołączył
    29-05-2013
    Postów
    6,845
    Kliknij i podziękuj
    1,061
    Podziękowania: 1,653 w 987 postach
    Fajnie że u nas Ostrów na początek. Mało wymagający rywal, głód speedwaya. Ktoś na pewno przyjdzie na meczycho.
    No i Holder vs Cholder
    A że Wrocek ogólnie pierwszy nam się trafił , to są plusy i minusy.
    Minus to na pewno jest taki, że Sparta pojezdzi na MA tuż przed Play-offami (zakladam, że na siebie w nich trafimy)

  4. Powrót do góry    #409
    Stały bywalec Awatar adsiz
    Dołączył
    17-04-2014
    Postów
    930
    Kliknij i podziękuj
    82
    Podziękowania: 196 w 138 postach
    Chyba niekoniecznie bo jeżeli nic się nie zmieniło to Sparta przyjedzie do nas w 8 kolejce. Jak się mylę to mnie poprawcie.
    APATOR TORUŃ DMP 86' 90' 01' 08'

  5. Powrót do góry    #410
    Ekspert Awatar kingpin
    Dołączył
    02-03-2002
    Postów
    33,968
    Kliknij i podziękuj
    6,503
    Podziękowania: 8,818 w 4,848 postach
    Jak się nic nie zmienilo, to przyjedzie w ostatniej.
    Runda rewanżowa jest odwrotnością pierwszej czyli w 8 jedziemy rewanż z przecownikiem z 7 a więc z Wlokniarzem.
    Ostatnio edytowane przez kingpin ; 12-12-2021 o 16:52
    "Z Leninem żyj,
    z Leninem śpij,
    z Leninem zbieraj kwiatki...
    życzenia to od Matki"



    Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podania przyczyny.

  6. Powrót do góry    #411
    Ekspert
    Dołączył
    04-07-2003
    Postów
    23,021
    Kliknij i podziękuj
    1,793
    Podziękowania: 4,900 w 3,221 postach
    Cytat Zamieszczone przez kingpin Zobacz posta
    Jak się nic nie zmienilo, to przyjedzie w ostatniej.
    Runda rewanżowa jest odwrotnością pierwszej czyli w 8 jedziemy rewanż z przecownikiem z 7 a więc z Wlokniarzem.
    Wlasnie jezeli sie zmienilo, w tym roku i rok wczesniej w 8 byl rewanz za mecze 1 kolejki. Widze, ze co sezon-dwa inaczej to jest i w 2022 pojedziemy z wami w 1 i 14.
    "(...)Celem PZM i EŻ jest upadek sportu żużlowego w Rosji, całkowity(...) więc zawieszenie potrwa minimum 10-15 lat. W zamian rozwijany będzie żużel na Ukrainie (...)"
    "
    Zapomnimy ruskim wszystko, nawet Katyń, a każdy polski klub żużlowy będzie musiał wystawić przynajmniej dwóch ruskich w składzie może być?"

  7. Powrót do góry    #412
    Ekspert Awatar kingpin
    Dołączył
    02-03-2002
    Postów
    33,968
    Kliknij i podziękuj
    6,503
    Podziękowania: 8,818 w 4,848 postach
    W takim razie sorry, nawet nie zwrocilem uwagi na ta zmiane.
    Przyzwyczailem sie juz do takiego terminarza jak w przyszlym roku.
    "Z Leninem żyj,
    z Leninem śpij,
    z Leninem zbieraj kwiatki...
    życzenia to od Matki"



    Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podania przyczyny.

  8. Powrót do góry    #413
    Ekspert Awatar Penhall
    Dołączył
    29-05-2013
    Postów
    6,845
    Kliknij i podziękuj
    1,061
    Podziękowania: 1,653 w 987 postach
    Co to się ostatnimi czasy w tym Toruniu dzieje?
    Czołowi kibole toruńskiej ekipy piłkarskiej zapraszają na gale MMA naszych żużlowcow (Lewandowski)?

  9. Powrót do góry    #414
    Zaawansowany
    Dołączył
    10-09-2012
    Postów
    2,730
    Kliknij i podziękuj
    1,205
    Podziękowania: 332 w 245 postach
    Duzers już się''reklamuje'' u Was włącza się charytatywnie do akcji na siatkarskiej stronie Aniołów Toruń.

  10. Powrót do góry    #415
    Ekspert Awatar Semen
    Dołączył
    28-11-2005
    Postów
    7,242
    Kliknij i podziękuj
    1,016
    Podziękowania: 2,209 w 1,202 postach
    Brzydzą mnie dywagacje na tematy zgoła pudelkowe lub akcje PR..
    Zmienię, więc temat.

    Wolę pisać i dyskutować o żużlu. W sezonie o wynikach, jeździe poszczególnych rajderów czy drużyn,
    a w przerwie zimowej o kondycji żużla, o zmianach, o perspektywach rozwoju(lub ich braku), a przede wszystkim o historii tego pięknego sportu.

    W pierwszą sobotę grudnia miałem przyjemność być w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim i oglądać IME w ice racingu. W pierwszym biegu zawodów Rosjanin Nikita Bogdanov pobił rekord czterystumetrowego toru uzyskując czas 55,93s. Po szybkim przeliczeniu na komórkowym kalkulatorze wyszło mi, że śr. prędkość Nikity to około 102,99km/h. Nie zdziwiło mnie to zbytnio, bo to żadna nowość, że lodowcy jeżdżą szybciej niż klasyczne żużloki, ale…
    jako kibic toruńskiego żużla zadałem sobie pytanie:
    Kto jeździł najszybciej na naszych, toruńskich torach?
    Na podstawie rekordów torów i ich długości obliczyłem śr. prędkości osiągnięte przez ostatnich rekordzistów naszych trzech obiektów. Obliczyłem tylko powojenne prędkości.
    Oczywiście są one, te obliczenia, obarczone pewnymi błędami, które wskażę po przedstawieniu moich rachunków.

    …a zatem do dzieła:

    Tor przy ul.Bema:

    400m
    Ostatni rekord - Z.Raniszewski 102s na 5 okrążeń (1949) – śr. prędkość 70.59km/h

    __________________________________________________ _________________________
    Tor przy ul.Broniewskiego:

    403m
    Ostatni rekord – M.Rose 79,9s(1964) – śr. prędkość 72,63km/h

    381m
    Ostatni rekord – M.Rose 72,3s(1970) – śr. prędkość 75.88km/h

    366m
    Ostatni rekord – W.Żabiałowicz 68,2s(1984) – śr. prędkość 77,29km/h

    349m
    Ostatni rekord – R.Sullivan 61,68s(1999) – śr. prędkość 81,49km/h

    333m
    Ostatni rekord – T.Rickardsson 59,03s(2005) – śr. prędkość 81,23km/h
    __________________________________________________ _________________________
    Tor przy ul.Jonssona:

    325m
    Ostatni rekord – G.Hancock 56,40s(2016) – śr. prędkość 82,98km/h

    318m
    Ostatni rekord – Jc.Holder 56.50s(2017) – śr. prędkość 81.05km/h
    __________________________________________________ _________________________

    Uwagi:

    1) Długości toru mierzy się z tego co pamiętam 1m( albo, [ale chyba nie] 1,5m od krawężnika)
    2) Żużlowcy bijący rekordy torów z pewnością pokonywali łuki jadąc dalej od krawężnika,
    czyli pokonywali większe dystanse, a co za tym idzie uzyskiwali większe prędkości średnie.
    3) Oczywiście dotyczy to wszystkich rekordów,bo nie widziałem, ani nie słyszałem o tym, żeby ktoś pobił rekord toru jadąc przy krawężniku.
    Nie ma to jednak większego znaczenia przy porównywaniu tych rekordowych prędkości.
    4) Tory rzecz jasna przygotowywało się(albo nie) zupełnie inaczej w różnych czasach.
    5) Uderza jednak to, że tak naprawdę, najlepsze osiągi nie zmieniały się jakoś totalnie z dekady na dekadę,
    mimo zmian w sprzęcie.
    6) Być może to, że sprzęt jest z roku na rok coraz szybszy, w jakimś stopniu wyrównywało to, że tory są najczęściej coraz mniej "szybkie" (np. betony).
    7) Najbardziej zdziwiło mnie to, że Ryan i Tony uzyskali większą śr. prędkość niż obecny rekordzista toru Jack Holder,
    minęło wszak ponad 21 lat od rekordowego osiągu Sully'ego. Być może to właśnie kwestia przygotowania toru, jego nawierzchni, bo chyba nie geometrii, wszak na Bronku nie było mocno pochylonych łuków. A jeśli jeszcze dodać postęp techniczny i osiągi obecnego sprzętu do tego sprzed tych ponad 20 lat, to sprawa wydaje się być jeszcze bardziej ciekawa.

    EDIT: W obliczeniach wykorzystałem swoje materiały oraz informacje ze strony Covala, którą niezmiennie polecam:

    http://www.speedway.hg.pl/
    Ostatnio edytowane przez Semen ; 13-12-2021 o 22:13
    23.01.1945-23.01.2024 Minęło 79 lat bolszewickiej okupacji Włocławka.

  11. Już 8 użytkowników podziękowało forumowiczowi Semen za jego przydatny post!

    Dominik (13-12-2021), Oracle (13-12-2021), bartekdm (15-12-2021), kingpin (14-12-2021), koot (14-12-2021), longlay1 (14-12-2021), stone_gossard (13-12-2021), t_zg (15-12-2021)

  12. Powrót do góry    #416
    Ekspert Awatar Penhall
    Dołączył
    29-05-2013
    Postów
    6,845
    Kliknij i podziękuj
    1,061
    Podziękowania: 1,653 w 987 postach
    Cytat Zamieszczone przez Semen Zobacz posta
    Brzydzą mnie dywagacje na tematy zgoła pudelkowe lub akcje PR..
    Zmienię, więc temat.

    Wolę pisać i dyskutować o żużlu. W sezonie o wynikach, jeździe poszczególnych rajderów czy drużyn,
    a w przerwie zimowej o kondycji żużla, o zmianach, o perspektywach rozwoju(lub ich braku), a przede wszystkim o historii tego pięknego sportu.


    EDIT: W obliczeniach wykorzystałem swoje materiały oraz informacje ze strony Covala, którą niezmiennie polecam:

    http://www.speedway.hg.pl/
    Hmmmm też na podstawie tych stronek sobie liczyłem z nudów, ale coś innego. Zdobywców punktów dla Apatora od awansu z trzeciej do drugiej ligi wraz ze wszystkimi barażami. Biegów i bonusów tych starszych zawodów pewnie nigdy już nie odnajdziemy.
    Dziesiątka:
    1) Żabiałowicz 2802
    2) Jaguś 2569
    3) A.Miedziński 2167
    4) Ch.Holder 2126
    5) J.Ząbik 2071
    6) Kowalik 2006
    7) Sullivan 1901
    8) Miastkowski 1645
    9) J.Krzyżaniak 1633
    10) Rose 1554


    P.S.
    Semen, zakładając, że czasy na zawodach młodzieżowych w ubiegłym roku są średnio 62,8 sek (z jednych zawodów liczyłem ) , to wychodzi na to, że mimo różnicy techniki i sprzętu, Marian Rose miał rekord porównywalny od przeciętnego zwycięzcy tegorocznych DMPJ.

  13. Już 2 użytkowników podziękowało forumowiczowi Penhall za jego przydatny post!

    orlosep (20-12-2021), stone_gossard (14-12-2021)

  14. Powrót do góry    #417
    Ekspert Awatar Semen
    Dołączył
    28-11-2005
    Postów
    7,242
    Kliknij i podziękuj
    1,016
    Podziękowania: 2,209 w 1,202 postach
    Nie dziwi mnie to.
    Świadczy to o tym, w którą stronę poszedł, niestety, żużel.
    Coraz droższy sprzęt, co zabija dyscyplinę, a prędkości,
    a co za tym idzie również pośrednio atrakcje dla kibiców,
    wcale nie są w porównaniu z tymi np, sprzed około ćwierć wieku większe.
    Nie będę jednak drążył tego tematu, bo zaraz wpadnie tu kilku gości
    i będzie dworować ze mnie, że tylko narzekam...

    Oczywiście mówimy o prędkościach, tylko o nich, ale to też dobry punkt wyjścia do dyskusji
    nad kondycją czarnego sportu.
    Ostatnio edytowane przez Semen ; 13-12-2021 o 22:27
    23.01.1945-23.01.2024 Minęło 79 lat bolszewickiej okupacji Włocławka.

  15. Powrót do góry    #418
    Zaawansowany Awatar Oracle
    Dołączył
    02-09-2012
    Postów
    1,819
    Kliknij i podziękuj
    436
    Podziękowania: 608 w 313 postach
    No i na przełom sprzętowy na razie nie ma co liczyć. Wszakże silnik żużlowy i jego osprzęt to nadal proste konstrukcje.
    Gdyby wzorem aut dać tam więcej bajerów i elektroniki to byśmy mieli dopiero F1.

    Uwagę też zwraca to, że tory w Twoim zestawieniu są coraz krótsze a od ~2000 te średnie prędkości nie spadają.
    Oczywiście wpływ na to ma wiele czynników ale wielkiej rewolucji sprzętowej nie było.
    W ogóle wydaje się, że celem tunerów nie jest osiąganie jak najwyższych prędkości ale uzyskanie najlepszego przyspieszenia zaraz po starcie i na wyjściu z łuków.

  16. Powrót do góry    #419
    Ekspert Awatar Semen
    Dołączył
    28-11-2005
    Postów
    7,242
    Kliknij i podziękuj
    1,016
    Podziękowania: 2,209 w 1,202 postach
    Wszystko to co piszesz jest prawdą.
    To o tunerach też, ale to w którą poszli oni stronę
    jest pochodną wielu zmiennych, np.
    postępu technicznego, ale też tego
    jak zmieniły się nawierzchnie żużlowych owali
    i tego jak przygotowuje się obecnie tory.

    Odnośnie postępu jest on niewielki, ale paradoksalnie,
    kto wie czy dla kondycji dyscypliny i tak nie jest on zbyt wielki.
    Od dłuższego czasu zadaję sobie pytanie co może uratować naszą ukochaną dyscyplinę.
    W ciągu ostatnich kilkunastu lat różne rzeczy przychodziły mi do głowy.
    Na początku były to kwestie regulaminowe, które, teraz jestem tego pewien,
    nie mogą zbytnio wpłynąć na sytuację żużla.
    Ostatnimi laty doszedłem do przekonania, że jedynym ratunkiem jest zatrzymanie
    wyścigu zbrojeń i nakręcania spirali wydatków.
    Moim zdaniem to zabija dopływ młodych ludzi, ale także
    .drobnych, ale najczęściej najbardziej oddanych sponsorów.
    Oczywiście nie jest to wszystko zero-jedynkowe .
    Niemniej jednak, jak dla mnie , bez radykalnego obniżenia kosztów zakupu i utrzymania sprzętu
    nie ma dla żużla szans na przetrwanie.
    Obym się mylił...
    Ostatnio edytowane przez Semen ; 13-12-2021 o 22:55
    23.01.1945-23.01.2024 Minęło 79 lat bolszewickiej okupacji Włocławka.

  17. Powrót do góry    #420
    Mistrz FTSL 2020 Awatar Buszmen
    Dołączył
    09-12-2002
    Postów
    21,463
    Kliknij i podziękuj
    5,763
    Podziękowania: 5,643 w 3,225 postach
    Cytat Zamieszczone przez Semen Zobacz posta
    3) Oczywiście dotyczy to wszystkich rekordów,bo nie widziałem, ani nie słyszałem o tym, żeby ktoś pobił rekord toru jadąc przy krawężniku.
    Serio? Choćby w Rybniku jak zrobili mega przyczepny pas przy krawężniku to szły rekordy.
    Na dzisiejszych torach, na tamtych starych silnikach to prędkości byłyby wyraźnie niższe.
    Ostatnio edytowane przez Buszmen ; 13-12-2021 o 23:46
    Pan Buszmen murem za prezesem Termińskim.

  18. Powrót do góry    #421
    Ekspert Awatar Semen
    Dołączył
    28-11-2005
    Postów
    7,242
    Kliknij i podziękuj
    1,016
    Podziękowania: 2,209 w 1,202 postach
    1m lub mniej od krawężnika?
    23.01.1945-23.01.2024 Minęło 79 lat bolszewickiej okupacji Włocławka.

  19. Powrót do góry    #422
    Ekspert Awatar j-rules
    Dołączył
    27-04-2008
    Postów
    24,480
    Kliknij i podziękuj
    7,732
    Podziękowania: 7,331 w 4,315 postach
    A długości toru nie mierzy się właśnie po krawezniku? Wszak to najkrótsza drogą jaka można legalnie sie poruszać na każdych zawodach
    Nigdy nie lekceważ Stali Gorzów, bo zgwałcą twoją ekipę w ostatnich trzech biegach.

  20. Powrót do góry    #423
    Trener Awatar vicar
    Dołączył
    09-11-2001
    Postów
    8,669
    Kliknij i podziękuj
    1,050
    Podziękowania: 1,856 w 1,010 postach
    Cytat Zamieszczone przez Semen Zobacz posta
    Od dłuższego czasu zadaję sobie pytanie co może uratować naszą ukochaną dyscyplinę.
    W ciągu ostatnich kilkunastu lat różne rzeczy przychodziły mi do głowy.
    Na początku były to kwestie regulaminowe, które, teraz jestem tego pewien,
    nie mogą zbytnio wpłynąć na sytuację żużla.
    Ostatnimi laty doszedłem do przekonania, że jedynym ratunkiem jest zatrzymanie
    wyścigu zbrojeń i nakręcania spirali wydatków.
    Moim zdaniem to zabija dopływ młodych ludzi, ale także
    .drobnych, ale najczęściej najbardziej oddanych sponsorów.
    Oczywiście nie jest to wszystko zero-jedynkowe .
    Niemniej jednak, jak dla mnie , bez radykalnego obniżenia kosztów zakupu i utrzymania sprzętu
    nie ma dla żużla szans na przetrwanie.
    Obym się mylił...
    Miałem takie samo przemyślenia. Czy mamy w lidze 8 ekip czy 10, czy mamy Son czy DPŚ, czy w U21 mamy jeden finał czy trzy to w skali globalnej nie ma większego znaczenia. Największym hamulcowym są koszty sprzętu. Musisz kupić nowy od dobrego tunera żeby móc skutecznie rywalizować z innymi. Pół biedy jak jest młody w takiej Polsce w Lesznie, Gorzowie czy ZG gdzie wszyscy żyją żużlem. Ale jak taki młody Słoweniec, Austriak czy Włoch(czyli ktoś z kraju nieżużlowego) ma pozyskać środki na sprzęt? Iść do sponsora, który o żużlu w życiu nie słyszał, po 5000 euro za motor? A potem jeszcze wysłać go do tunera? A na pytanie na ile starcza mu taki silnik ma odpowiedzieć, że na 2-3 turnieje i potem zabawa od nowa?

    To jest największy problem. To powoduje, że tych zawodników w innych krajach jest mało, bo zostają tylko najwięksi zapaleńcy. Nie ma miejsca na to, by ktoś mógł się w ten sport pobawić i liczba zawodników się zmniejsza. A jak jest mało zawodników, to jest mało imprez, a jak jest mało imprez to stadiony są zamykane i sprzedawane developerom bo nie opłaca się ich utrzymywać. I geografia żużla się w ten sposób pomniejsza.
    Ukryta zawartość - po prostu speedway!

  21. Następujący użytkownik podziękował forumowiczowi vicar za jego przydatny post!

    Semen (14-12-2021)

  22. Powrót do góry    #424
    Ekspert
    Dołączył
    17-09-2020
    Postów
    5,499
    Kliknij i podziękuj
    139
    Podziękowania: 733 w 531 postach
    To jest jednak Motorsport, rajdy, gokarty, wyścigi, motocross, żużel, wszędzie są potrzebne nakłady i duże środki (zamożni rodzice) by zacząć, nie da się tego zmienić, dziwne ze dalej te tematy kosztów są poruszane. W każdej dziedzinie motosportu koszta rosną, a jakoś nie ma problemów w większości dyscyplin z młodymi ludźmi.
    Problemem żużla jest to, że to sport mało popularny, trochę przestarzały, kompletnie nie pasujący do nowoczesnych czasów, i brakuje pomysłów by to zmienić, też kwestia bezpieczeństwa na pewno odstrasza młodych ludzi, ale przede wszystkim, żużel żeby się rozwijał, musi stać się sportem popularniejszym niż jest obecnie.
    Łatwiejszy dostęp do oglądania meczów, duża promocja w social mediach to powinna być podstawa, a tego nie ma. Ludzie zarządzający tym cyrkiem, nie rozumieją kompletnie tego. Podrzędna modeleczka która zakręci tyłkiem gołym ma więcej obserwujących niż mistrz świata, to jest niepojęte.

  23. Już 2 użytkowników podziękowało forumowiczowi Piernik za jego przydatny post!

    Buszmen (14-12-2021), Dominik (14-12-2021)

  24. Powrót do góry    #425
    Trener Awatar vicar
    Dołączył
    09-11-2001
    Postów
    8,669
    Kliknij i podziękuj
    1,050
    Podziękowania: 1,856 w 1,010 postach
    Cytat Zamieszczone przez Piernik Zobacz posta
    To jest jednak Motorsport, rajdy, gokarty, wyścigi, motocross, żużel, wszędzie są potrzebne nakłady i duże środki (zamożni rodzice) by zacząć, nie da się tego zmienić, dziwne ze dalej te tematy kosztów są poruszane. W każdej dziedzinie motosportu koszta rosną, a jakoś nie ma problemów w większości dyscyplin z młodymi ludźmi.
    No ale te koszta nawet w żużlu są niepomiernie większe. Ile kosztuje motor do motocrossu a ile do żużla? Masz u nas jednego producenta, który robi do tego ten sprzęt metodą chałupniczą, no to nie ma bata by był tańszy. A z kolei duże firmy nie zainteresują się robieniem żużlowych motocykli, bo to za mały rynek zbytu. I koło sie zamyka.

    Problemem żużla jest to, że to sport mało popularny, trochę przestarzały, kompletnie nie pasujący do nowoczesnych czasów, i brakuje pomysłów by to zmienić
    No własnie o tym dyskutujemy, dlaczego jest mało popularny. Nie wiem co to znaczy że jest przestarzały i niepasujący do naszych czasów. To jakiś frazes.

    żużel żeby się rozwijał, musi stać się sportem popularniejszym niż jest obecnie.
    Łatwiejszy dostęp do oglądania meczów, duża promocja w social mediach to powinna być podstawa, a tego nie ma. Ludzie zarządzający tym cyrkiem, nie rozumieją kompletnie tego. Podrzędna modeleczka która zakręci tyłkiem gołym ma więcej obserwujących niż mistrz świata, to jest niepojęte.
    No modelki kręcące tyłkiem ogólnie mają dużo wyświetleń. Problem w tym co zobić, żeby to był popularny sport. Łatwiejszy dostęp do oglądania - jasne, ale te mecze do tego powinny byc tak jak pisałem:
    a) z walką na torze
    b) przeprowadzane sprawnie

    Nawet jak będzie łatwo dostępne do oglądania, to nikt nudy oglądać nie będzie.
    Ukryta zawartość - po prostu speedway!

  25. Powrót do góry    #426
    Ekspert Awatar zabovsky
    Dołączył
    19-02-2011
    Postów
    7,308
    Kliknij i podziękuj
    71
    Podziękowania: 3,362 w 1,672 postach
    "Zmniejszyć koszty uprawiania żużla" - fajne hasło, chyba każdy (może poza tunerami i Giuseppe Marzotto) się pod nim podpisze. Ale cały myk polega na tym żeby na początku dodać słowo "jak", na końcu znak zapytania i postarać się poszukać jakichś konkretnych odpowiedzi, bo samo powtarzanie tego sloganu przypomina liczenie na to, że herbata stanie się słodsza jeśli będzie się ją dłużej mieszać.

  26. Powrót do góry    #427
    Ekspert Awatar młody_piernik2
    Dołączył
    15-04-2018
    Postów
    5,525
    Kliknij i podziękuj
    1,780
    Podziękowania: 1,348 w 798 postach
    jednakowe silniki Jawy dla wszystkich, losowanko przed meczem, muszą koszty spaść
    "A Pan Buszmen wymyśla i wymyśla. Liczy, krytykuje, opowiada jak to sam by za wszystkie osoby wystąpił." - Przemysław Termiński, 2016

  27. Powrót do góry    #428
    Ekspert
    Dołączył
    20-10-2011
    Postów
    10,380
    Kliknij i podziękuj
    663
    Podziękowania: 2,837 w 1,735 postach
    Cytat Zamieszczone przez młody_piernik2 Zobacz posta
    jednakowe silniki Jawy dla wszystkich, losowanko przed meczem, muszą koszty spaść
    Utopia.

  28. Powrót do góry    #429
    Ekspert
    Dołączył
    29-04-2002
    Postów
    7,740
    Kliknij i podziękuj
    899
    Podziękowania: 1,334 w 700 postach
    Cytat Zamieszczone przez Semen Zobacz posta
    1m lub mniej od krawężnika?
    Z materiałów PZM:
    Tor żużlowy (wymiary, nachylenie, podbudowa, materiał, urządzenia pod torem)

     wymiary toru żużlowego: długość (mierzona 1m od krawężnika) w przedziale 340m - 360m,szerokość na prostych 11m -12m, szerokość na łukach 15 - 16m

     nachylenie toru: min. 6 % na łukach i 3 - 5 % na prostych

     minimum 2 przepusty rurowe pod torem w okolicy startu o średnicy min. 20cm na potrzebyrealizacji transmisji TV

     materiał: granit + materiał spoinowy - rodzaj granulacji, proporcje oraz szczegóły układaniawarstw powinny być skonsultowane przed wykonywanymi pracami

     krawężnik betonowy 74x12x40cm z białą linią o szerokości od 5cm do 15cm - zgodnie z zał. nr 2.

     sześć pętli indukcyjnych do automatycznego pomiaru czasu wkopanych na 50cm głębokości podtorem
    Moja wypowiedź jest wyłącznie moją prywatną wypowiedzią i nie jest żadnym oficjalnym stanowiskiem zajmowanym przez jakiekolwiek państwo, stowarzyszenie, agencję, klub, związek, spółkę, fundację, miasto, wieś, gminę, powiat, sołectwo, unię, kościół, sektę, sojusz, pakt, zgromadzenie, partię, kongregację, konsorcjum, biuro, urząd, wydział itp. itd. Nie reprezentuję w mych wypowiedziach nikogo więcej niż tylko swoją własną osobę.

  29. Następujący użytkownik podziękował forumowiczowi Morciasz za jego przydatny post!

    Semen (14-12-2021)

  30. Powrót do góry    #430
    Ekspert Awatar Semen
    Dołączył
    28-11-2005
    Postów
    7,242
    Kliknij i podziękuj
    1,016
    Podziękowania: 2,209 w 1,202 postach
    Cytat Zamieszczone przez Piernik Zobacz posta
    To jest jednak Motorsport, rajdy, gokarty, wyścigi, motocross, żużel, wszędzie są potrzebne nakłady i duże środki (zamożni rodzice) by zacząć, nie da się tego zmienić, dziwne ze dalej te tematy kosztów są poruszane. W każdej dziedzinie motosportu koszta rosną, a jakoś nie ma problemów w większości dyscyplin z młodymi ludźmi.

    No nie końca tak.
    W żużlu używa się motocykli, a ściślej mówiąc silników,
    których nikt w codziennym ruchu, rekreacji, turystyce nie używa.

    To nie karting, wyścigi pojazdów fabrycznych czy krossówki lub kłady,
    których po odpowiednim doposażeniu można używać w ruchu publicznym.
    Za tą różnicą idzie to, że żąden światowy koncern nie wejdzie w motosport,
    w którym nie jeździ się na sprzęcie/nie używa się silników, które mogą sprzedać się codziennym użytkownikom.

    Nie mylmy tych dwóch sytuacji.

    Cytat Zamieszczone przez zabovsky Zobacz posta
    "Zmniejszyć koszty uprawiania żużla" - fajne hasło, chyba każdy (może poza tunerami i Giuseppe Marzotto) się pod nim podpisze. Ale cały myk polega na tym żeby na początku dodać słowo "jak", na końcu znak zapytania i postarać się poszukać jakichś konkretnych odpowiedzi, bo samo powtarzanie tego sloganu przypomina liczenie na to, że herbata stanie się słodsza jeśli będzie się ją dłużej mieszać.
    Wcale nie jest tak jak mówisz, FIM gdyby w ogóle interesował się żużlem to takie ograniczenia już dawno mógłby wprowadzić
    Choćby w kwestii zaworów. Nie wypowiadam się na temat innych ograniczeń, bo nie jestem specem od kwestii sprzętowych,
    ale z pewnością też mogliby wprowadzić jakieś ograniczenia wpływające na żywotność sprzetu , a co za tym idzie kwestię kosztów remontów/tuningu.
    Zamiast tego wymyślają kolejne rywalizacje MŚ czy ME w różnych kategoriach,
    Jak tak dalej pójdzie to będzie więcej tytułów do zdobycia niz profesjonalnych żużlowców.

    Cytat Zamieszczone przez kowjanko Zobacz posta
    Utopia.
    W wersji Nice Cupu to nie wyszło,
    słyszałem nawet(info nie potwierdzone),
    że to nie końca prawda, że to były pięćsetki.

    Nie mniej jednak chwała za to ,
    że jakieś próby poczyniono.

    Gwoli ciekawości chłopaki w ice racingu jeżdżą na...
    no właśnie złośliwie nie napiszę na czym.
    Sami se sprawdźta jakie to silniki...
    23.01.1945-23.01.2024 Minęło 79 lat bolszewickiej okupacji Włocławka.

  31. Powrót do góry    #431
    Ekspert Awatar zabovsky
    Dołączył
    19-02-2011
    Postów
    7,308
    Kliknij i podziękuj
    71
    Podziękowania: 3,362 w 1,672 postach
    Cytat Zamieszczone przez Semen Zobacz posta
    Wcale nie jest tak jak mówisz, FIM gdyby w ogóle interesował się żużlem to takie ograniczenia już dawno mógłby wprowadzić
    Choćby w kwestii zaworów. Nie wypowiadam się na temat innych ograniczeń, bo nie jestem specem od kwestii sprzętowych,
    ale z pewnością też mogliby wprowadzić jakieś ograniczenia wpływające na żywotność sprzetu , a co za tym idzie kwestię kosztów remontów/tuningu.
    Zamiast tego wymyślają kolejne rywalizacje MŚ czy ME w różnych kategoriach,
    Jak tak dalej pójdzie to będzie więcej tytułów do zdobycia niz profesjonalnych żużlowców.
    Rozwiązanie przedłużające żywotność sprzętu jest dostępne od kilku lat - mamy na rynku silnik Gerharda, który jest bardziej wytrzymały i nie trzeba go serwisować co 15-20 biegów. Nikt nie zabrania na nim jeździć.

  32. Powrót do góry    #432
    Ekspert Awatar Semen
    Dołączył
    28-11-2005
    Postów
    7,242
    Kliknij i podziękuj
    1,016
    Podziękowania: 2,209 w 1,202 postach
    To co piszesz już dawno zostało zweryfikowane.
    Po co kpisz? Na jawie 897 też można jeździć.
    Nie pal więc głupa, tylko napisz coś rzeczowego.
    Ja piszę o tym, że FIM mógł dawno nakazać ograniczenia ,
    a Ty fanzolisz o jakości sprzętu,
    zresztą w oderwaniu od kosztów.
    Ostatnio edytowane przez Semen ; 14-12-2021 o 19:13
    23.01.1945-23.01.2024 Minęło 79 lat bolszewickiej okupacji Włocławka.

  33. Powrót do góry    #433
    Ekspert Awatar zabovsky
    Dołączył
    19-02-2011
    Postów
    7,308
    Kliknij i podziękuj
    71
    Podziękowania: 3,362 w 1,672 postach
    Mogę napisać coś rzeczowego w odpowiedzi na rzeczową i konkretną propozycję, do której będę mógł się odnieść. Samo hasło "powinno się obniżyć koszty uprawiania żużla" można przyrównać do stwierdzenia "ludzie powinni zarabiać więcej, a towary w sklepach powinny być tańsze". Fajnie, każdy się zgodzi i co dalej? Rzuciłeś na odchodne zaworami i styka? Z kolei jakiekolwiek odgórne zakazy lub nakazy to pole do układów/korupcji etc. co w dłuższej perspektywie czasu może dać efekt odwrotny do zamierzonego.

    Każdy sport motorowy generuje koszty, które wraz z rozwojem technologii stają się coraz większe. Żużel nie jest na tym polu wyjątkiem co zresztą nie powinno nikogo dziwić. Dlatego, moim zdaniem, celem powinny być działania zmierzające do tego aby żużlowcy zarabiali coraz więcej - o wiele to prostsze i bardziej realne niż próby zawracania nurtu rzeki za pomocą kija.

  34. Następujący użytkownik podziękował forumowiczowi zabovsky za jego przydatny post!

    Buszmen (15-12-2021)

  35. Powrót do góry    #434
    Ekspert Awatar Semen
    Dołączył
    28-11-2005
    Postów
    7,242
    Kliknij i podziękuj
    1,016
    Podziękowania: 2,209 w 1,202 postach
    UWAGA!!!

    Zgłupiałem i piszę to odnośnie toru w Arenie Lodowej.

    Według spikera zawodów i tego co napisano w programie ma on długość 400m.
    Dzisiaj przejrzałem strony FIM-owskie i znalazłem dokument, który jako długość tomaszowieckiego toru
    podaje 366m.
    Nie wiem która długość jest prawdziwa. a może obie?
    Raczej prawdziwą wydaje się długość 400m wszak jest to obiekt z którego korzystają panczeniści.

    ...a może 400m według łyżwiarzy mierzona jest jeszcze inaczej niż u lodowych żuzloków.
    Ciekawe..
    23.01.1945-23.01.2024 Minęło 79 lat bolszewickiej okupacji Włocławka.

  36. Powrót do góry    #435
    Ekspert Awatar Mariusz
    Dołączył
    07-10-2002
    Postów
    55,560
    Kliknij i podziękuj
    1,698
    Podziękowania: 4,349 w 3,137 postach
    Cytat Zamieszczone przez Semen Zobacz posta
    UWAGA!!!

    Zgłupiałem i piszę to odnośnie toru w Arenie Lodowej.

    Według spikera zawodów i tego co napisano w programie ma on długość 400m.
    Dzisiaj przejrzałem strony FIM-owskie i znalazłem dokument, który jako długość tomaszowieckiego toru
    podaje 366m.
    Nie wiem która długość jest prawdziwa. a może obie?
    Raczej prawdziwą wydaje się długość 400m wszak jest to obiekt z którego korzystają panczeniści.

    ...a może 400m według łyżwiarzy mierzona jest jeszcze inaczej niż u lodowych żuzloków.
    Ciekawe..
    To może być rozwiązaniem zagadki. Długość toru żużlowego mierzy się przy kredzie. Być może panczeniści mierzą tor inaczej, np. wewnętrzna plus zewnętrzna i dzielą to na pół.
    Ukryta zawartość
    Bez cenzury: Ukryta zawartość
    FALUBAZ DMP 1981/1982/1985/1991/2009/2011/2013 Ukryta zawartość

  37. Powrót do góry    #436
    Ekspert Awatar Semen
    Dołączył
    28-11-2005
    Postów
    7,242
    Kliknij i podziękuj
    1,016
    Podziękowania: 2,209 w 1,202 postach
    Cytat Zamieszczone przez zabovsky Zobacz posta
    Mogę napisać coś rzeczowego w odpowiedzi na rzeczową i konkretną propozycję, do której będę mógł się odnieść. Samo hasło "powinno się obniżyć koszty uprawiania żużla" można przyrównać do stwierdzenia "ludzie powinni zarabiać więcej, a towary w sklepach powinny być tańsze". Fajnie, każdy się zgodzi i co dalej? Rzuciłeś na odchodne zaworami i styka?
    Napisałem, że nie znam się na sprzęcie, więc co się przypieprzasz...

    Takie jest moje zdanie, bo nie widzę szans ,aby do żużla weszły naprawdę wielkie pieniądze z wielkich koncernów.
    Od sprzętu są mądrzejsi ode mnie, więc niech się wykażą pomysłowością.

    Z kolei jakiekolwiek odgórne zakazy lub nakazy to pole do układów/korupcji etc. co w dłuższej perspektywie czasu może dać efekt odwrotny do zamierzonego.
    To prawda, ale natura ludzka jest niestety taka, że brak ograniczeń doprowadza często do dramatów czy zwyrodnień.




    Każdy sport motorowy generuje koszty, które wraz z rozwojem technologii stają się coraz większe. Żużel nie jest na tym polu wyjątkiem co zresztą nie powinno nikogo dziwić. Dlatego, moim zdaniem, celem powinny być działania zmierzające do tego aby żużlowcy zarabiali coraz więcej - o wiele to prostsze i bardziej realne niż próby zawracania nurtu rzeki za pomocą kija.
    Wrzucasz żużel do jednego worka z dyscyplinami flagowymi ogólnoświatowych koncernów.
    To jest rzeczowe?
    Zapomniałeś ponadto dodać, że tam też są różne ograniczenia, np. w F1.
    23.01.1945-23.01.2024 Minęło 79 lat bolszewickiej okupacji Włocławka.

  38. Powrót do góry    #437
    Ekspert Awatar mentikk
    Dołączył
    19-01-2007
    Postów
    9,020
    Kliknij i podziękuj
    568
    Podziękowania: 1,320 w 889 postach
    Cytat Zamieszczone przez Semen Zobacz posta
    To jest rzeczowe?
    Zapomniałeś ponadto dodać, że tam też są różne ograniczenia, np. w F1.
    To ja tak tylko dorzucę od siebie, że jak w żużlu pojawiają się jakieś nowe zakazy/nakazy/ograniczenia, to połowa środowiska jęczy przez 4 lata, proponują (raz za razem) wyjście ze struktur FIM, utworzenie własnej federacji, własnych IMŚ itp itd.
    Przypomnij sobie co się działo po wprowadzeniu nowych tłumików. Przy limiterach może mniej, ale też jęczeli.
    Żeby nie było - jak się rozszerza dostęp do czegoś to też jest źle - vide opony Anlas. Po prostu żużlowe środowisko jest tak przyzwyczajone do tego co ma, że nie chce absolutnie żadnych zmian. Najlepiej by było, żeby wszystko wyglądało tak jak 25 lat temu. No i (podciągając temat z wątku Falubazu), żeby mecze trwały po 3-4 godziny, z czekaniem 2h w kolejce po bilet i wbić na trybuny na jeszcze 2h przed meczem, żeby zająć jak najlepsze miejsce
    W skrócie - ciężko iść ku lepszemu, jeśli środowisko żużlowe jest tak zamknięte i niechętne na jakiekolwiek zmiany.
    Rycerz bez blizny to k**as, nie rycerz!

  39. Już 2 użytkowników podziękowało forumowiczowi mentikk za jego przydatny post!

    Dominik (15-12-2021), vicar (15-12-2021)

  40. Powrót do góry    #438
    Trener Awatar vicar
    Dołączył
    09-11-2001
    Postów
    8,669
    Kliknij i podziękuj
    1,050
    Podziękowania: 1,856 w 1,010 postach
    Cytat Zamieszczone przez zabovsky Zobacz posta
    Mogę napisać coś rzeczowego w odpowiedzi na rzeczową i konkretną propozycję, do której będę mógł się odnieść. Samo hasło "powinno się obniżyć koszty uprawiania żużla" można przyrównać do stwierdzenia "ludzie powinni zarabiać więcej, a towary w sklepach powinny być tańsze". Fajnie, każdy się zgodzi i co dalej? Rzuciłeś na odchodne zaworami i styka? Z kolei jakiekolwiek odgórne zakazy lub nakazy to pole do układów/korupcji etc. co w dłuższej perspektywie czasu może dać efekt odwrotny do zamierzonego.

    Każdy sport motorowy generuje koszty, które wraz z rozwojem technologii stają się coraz większe. Żużel nie jest na tym polu wyjątkiem co zresztą nie powinno nikogo dziwić. Dlatego, moim zdaniem, celem powinny być działania zmierzające do tego aby żużlowcy zarabiali coraz więcej - o wiele to prostsze i bardziej realne niż próby zawracania nurtu rzeki za pomocą kija.
    No nie wiem. Najpierw zarzucasz nam hasła typu "ludzie powinni zarabiać więcej" a potem postulujesz by... żużlowcy zarabiali więcej Taki sam frazes. Z tym, że to nie o to chodzi. Jakiś półprofesjonalny zawodnik ścigający się Polsce, Anglii, Danii czy Szwecji zarabia w porządku. Chodzi o to, że nie zgarniesz do tego sportu początkujących Słoweńców, Austriaków czy Węgrów bo na starcie ten próg mają wysoki. Czyli tu się kłania jednak za drugi sprzęt, na który nie stać przeciętnego człowieka chcącego zacząć przygodę z tym sportem.

    Niestety nie jestem specjalistą od budowy motycykla, ale nie powiesz mi chyba, że nie można wymusić zmian konstrukcyjnych, które sprawią, że silnik po dwóch imprezach nie będzie musiał się nadawać do remontu?

    Cytat Zamieszczone przez mentikk Zobacz posta
    To ja tak tylko dorzucę od siebie, że jak w żużlu pojawiają się jakieś nowe zakazy/nakazy/ograniczenia, to połowa środowiska jęczy przez 4 lata, proponują (raz za razem) wyjście ze struktur FIM, utworzenie własnej federacji, własnych IMŚ itp itd.
    Przypomnij sobie co się działo po wprowadzeniu nowych tłumików. Przy limiterach może mniej, ale też jęczeli.
    Żeby nie było - jak się rozszerza dostęp do czegoś to też jest źle - vide opony Anlas. Po prostu żużlowe środowisko jest tak przyzwyczajone do tego co ma, że nie chce absolutnie żadnych zmian. Najlepiej by było, żeby wszystko wyglądało tak jak 25 lat temu. No i (podciągając temat z wątku Falubazu), żeby mecze trwały po 3-4 godziny, z czekaniem 2h w kolejce po bilet i wbić na trybuny na jeszcze 2h przed meczem, żeby zająć jak najlepsze miejsce
    W skrócie - ciężko iść ku lepszemu, jeśli środowisko żużlowe jest tak zamknięte i niechętne na jakiekolwiek zmiany.
    Cudowne i jakże prawdziwe A spróbuj narzucić odgórnie jakąś regulację sprzętową, to będzie lament, że komuna i powinien być wolny rynek...
    Ostatnio edytowane przez vicar ; 15-12-2021 o 10:15
    Ukryta zawartość - po prostu speedway!

  41. Powrót do góry    #439
    Ekspert
    Dołączył
    20-10-2011
    Postów
    10,380
    Kliknij i podziękuj
    663
    Podziękowania: 2,837 w 1,735 postach
    Zakaz używania niefabrycznych podzespołów, jak najbardziej do wyegzekwowania.

  42. Powrót do góry    #440
    Ekspert Awatar mentikk
    Dołączył
    19-01-2007
    Postów
    9,020
    Kliknij i podziękuj
    568
    Podziękowania: 1,320 w 889 postach
    Cytat Zamieszczone przez vicar Zobacz posta
    Cudowne i jakże prawdziwe A spróbuj narzucić odgórnie jakąś regulację sprzętową, to będzie lament, że komuna i powinien być wolny rynek...
    Regulacja regulacją, ale ograniczanie dostępu do innych producentów tej samej części (bo o to wnioskowali niektórzy odnośnie Anlasów) to wg mnie jest bez sensu. Jeśli wymogi są spełnione to niech produkt dostarcza i 40 producentów. Produkt ma być zgodny z wytycznymi, otrzymać homologację i być wolny od wad.
    Ale jeśli dajmy na to FIM powie "zmieniamy wymogi odnośnie opon i za 2 lata dopuszczone będą tylko opony o twardości takiej a takiej" to ok. Bo ostatnio zrobiła się komedia w tej kwestii.
    Tak samo jak wprowadzą jakieś ograniczenia do PARAMETRÓW silnika, tłumika, sprzęgła czy nawet kąta wygięcia kierownicy.

    Więc tak - regulacje są ok. Ale ograniczanie do dostępności części określonych producentów już nie. Wcześniej wskazaliśmy w tej dyskusji, że producenci nie są zainteresowani żużlem, bo to sport mało popularny i produkt jest do bardzo wąskiej grupy odbiorców. Ale jak już pojawia się kolejny producent to wszyscy krzyczą, że "bee, to oszustwo, ma być tylko jeden producent". I od razu zaznaczam - nie chcę wszczynać na nowo dyskusji o niespełnionych wymogach twardości opon (które dotyczyły w sumie i Anlasa i Mitasy), ale o samą kwestię, że skoro produkt jest odgórnie uznany za ok i dopuszczony do użytku, to nie powinno to być blokowane.

    Btw. co się stało z silnikami GTR? Fredka kręcił na nich w pewnym momencie dobre wyniki, były ponoć wytrzymalsze i dużo tańsze. Były chyba jakąś nadzieją na ograniczenie kosztów w żużlu, ale czegoś widać zabrakło, żeby się przyjęły.

    Cytat Zamieszczone przez kowjanko Zobacz posta
    Zakaz używania niefabrycznych podzespołów, jak najbardziej do wyegzekwowania.
    Co rozumiesz przez podzespoły niefabryczne? Bo chciałbym mieć pewność, że dobrze się rozumiemy.
    Rycerz bez blizny to k**as, nie rycerz!

  43. Powrót do góry    #441
    Ekspert Awatar Mariusz
    Dołączył
    07-10-2002
    Postów
    55,560
    Kliknij i podziękuj
    1,698
    Podziękowania: 4,349 w 3,137 postach
    Cytat Zamieszczone przez vicar Zobacz posta
    Niestety nie jestem specjalistą od budowy motycykla, ale nie powiesz mi chyba, że nie można wymusić zmian konstrukcyjnych, które sprawią, że silnik po dwóch imprezach nie będzie musiał się nadawać do remontu?
    Ale to sami zawodnicy i ich tunerzy powodują, że te silniki trzeba tak często remontować. A jedyny sposób aby temu zapobiec to nie zmiany konstrukcyjne, a ograniczenie obrotów i mocy silników. Wtedy te silniki wytrzymają znacznie dłużej.
    Ukryta zawartość
    Bez cenzury: Ukryta zawartość
    FALUBAZ DMP 1981/1982/1985/1991/2009/2011/2013 Ukryta zawartość

  44. Powrót do góry    #442
    Trener Awatar vicar
    Dołączył
    09-11-2001
    Postów
    8,669
    Kliknij i podziękuj
    1,050
    Podziękowania: 1,856 w 1,010 postach
    Cytat Zamieszczone przez Mariusz Zobacz posta
    Ale to sami zawodnicy i ich tunerzy powodują, że te silniki trzeba tak często remontować. A jedyny sposób aby temu zapobiec to nie zmiany konstrukcyjne, a ograniczenie obrotów i mocy silników. Wtedy te silniki wytrzymają znacznie dłużej.
    No czyli problem rozwiązany.
    Ukryta zawartość - po prostu speedway!

  45. Powrót do góry    #443
    Ekspert Awatar zabovsky
    Dołączył
    19-02-2011
    Postów
    7,308
    Kliknij i podziękuj
    71
    Podziękowania: 3,362 w 1,672 postach
    Cytat Zamieszczone przez vicar Zobacz posta
    No nie wiem. Najpierw zarzucasz nam hasła typu "ludzie powinni zarabiać więcej" a potem postulujesz by... żużlowcy zarabiali więcej Taki sam frazes. Z tym, że to nie o to chodzi. Jakiś półprofesjonalny zawodnik ścigający się Polsce, Anglii, Danii czy Szwecji zarabia w porządku. Chodzi o to, że nie zgarniesz do tego sportu początkujących Słoweńców, Austriaków czy Węgrów bo na starcie ten próg mają wysoki. Czyli tu się kłania jednak za drugi sprzęt, na który nie stać przeciętnego człowieka chcącego zacząć przygodę z tym sportem.
    Tylko mój frazes jest na bieżąco realizowany - zawodnicy zarabiają dzisiaj więcej niż przed dekadą, tamci z kolei zarabiali więcej od tych z przełomu tysiącleci itd. Mamy rekordowy kontrakt telewizyjny w polskiej lidze, do góry idą stawki w SGP, powstał SEC zastępując IME, gdzie za zwycięstwo był puchar i uścisk dłoni jakiegoś przedstawiciela FIM Europe. I mój postulat sprowadza się właśnie do tego - niech ten dopływ pieniądza się rozszerza, niech działacze skupią się na tym aby było ich jeszcze więcej w żużlu, nie przeszkadzając poprzez tworzenie idiotyzmów pokroju regulaminu finansowego czy plotkując o powrocie KSM-u. Po pierwsze - nie szkodzić.
    Jednocześnie rosną koszty związane z zakupem i serwisem sprzętu i moim zdaniem będą rosły dalej. W tym miejscu pojawiacie się wy twierdząc, że powinno się te koszty obniżyć. Czyli de facto chcecie zawrócić kijem nurt rzeki. Dlatego w mojej ocenie nie da się postawić znaku równości pomiędzy moim i waszym frazesem.

    Jeśli początkujący Słoweńcy, Austriacy czy Węgrzy błysną talentem to mogą wzbudzić zainteresowanie i trafić pod właściwą opiekę. W tym sezonie zrobiło się głośno o Grmeku co zaowocowało tym, że dostał kilka propozycji od polskich klubów na rok 2022 - wszystkie odrzucił, bo "szkoła na pierwszym miejscu". No sorry, ale jak ktoś myśli na poważnie o zrobieniu kariery i nie jest w stanie jakoś pogodzić nauki ze stworzoną szansą na ewentualny rozwój to jakich jeszcze protez mu potrzeba?

    Cytat Zamieszczone przez vicar Zobacz posta
    Niestety nie jestem specjalistą od budowy motycykla, ale nie powiesz mi chyba, że nie można wymusić zmian konstrukcyjnych, które sprawią, że silnik po dwóch imprezach nie będzie musiał się nadawać do remontu?
    Nie zaprzątam sobie głowy myśleniem na ten temat. Jeśli natomiast dostanę do przeczytania jakąś konkretną propozycję na temat takich zmian to wtedy mogę się nad nią pochylić i przeanalizować - póki co mamy slogany, za którymi nic nie stoi.
    Gerhard skonstruował nowy typ silnika, który ponoć przez cały sezon miał wymagać ledwie 2-3 serwisów. Lindgren wygrał na tej jednostce rundę SGP. O konstrukcji zrobiło się głośno i pozostali z czołówki światowej zaczęli ją testować po czym zdecydowali się wrócić do tuningowanych GM-ów. Rynek zweryfikował produkt.

  46. Powrót do góry    #444
    Użytkownik
    Dołączył
    12-06-2012
    Postów
    55
    Kliknij i podziękuj
    76
    Podziękowania: 9 w 7 postach
    Cytat Zamieszczone przez Mariusz Zobacz posta
    Ale to sami zawodnicy i ich tunerzy powodują, że te silniki trzeba tak często remontować. A jedyny sposób aby temu zapobiec to nie zmiany konstrukcyjne, a ograniczenie obrotów i mocy silników. Wtedy te silniki wytrzymają znacznie dłużej.
    No i na takiej zasadzie powinny działać wszystkie zawody juniorskie, z międzynarodowymi i U24-Ekstraligą włącznie. Zakaz podkręcania mocy silnika, jedziemy na fabrycznych ustawieniach.

  47. Powrót do góry    #445
    Ekspert Awatar zabovsky
    Dołączył
    19-02-2011
    Postów
    7,308
    Kliknij i podziękuj
    71
    Podziękowania: 3,362 w 1,672 postach
    Czyli na ligi jeden park maszyn, a na zawody młodzieżowe drugi? To chyba nie za bardzo zmniejszy koszty

  48. Powrót do góry    #446
    Trener Awatar vicar
    Dołączył
    09-11-2001
    Postów
    8,669
    Kliknij i podziękuj
    1,050
    Podziękowania: 1,856 w 1,010 postach
    Cytat Zamieszczone przez zabovsky Zobacz posta
    Tylko mój frazes jest na bieżąco realizowany - zawodnicy zarabiają dzisiaj więcej niż przed dekadą, tamci z kolei zarabiali więcej od tych z przełomu tysiącleci itd. Mamy rekordowy kontrakt telewizyjny w polskiej lidze, do góry idą stawki w SGP, powstał SEC zastępując IME, gdzie za zwycięstwo był puchar i uścisk dłoni jakiegoś przedstawiciela FIM Europe. I mój postulat sprowadza się właśnie do tego - niech ten dopływ pieniądza się rozszerza, niech działacze skupią się na tym aby było ich jeszcze więcej w żużlu, nie przeszkadzając poprzez tworzenie idiotyzmów pokroju regulaminu finansowego czy plotkując o powrocie KSM-u. Po pierwsze - nie szkodzić.
    Jednocześnie rosną koszty związane z zakupem i serwisem sprzętu i moim zdaniem będą rosły dalej. W tym miejscu pojawiacie się wy twierdząc, że powinno się te koszty obniżyć. Czyli de facto chcecie zawrócić kijem nurt rzeki. Dlatego w mojej ocenie nie da się postawić znaku równości pomiędzy moim i waszym frazesem.
    Ale dlaczego nie można postulować obniżenia kosztów? Tak jak pisał Mariusz - choćby wprowadzając limity obrotów, żeby zwiększyć żywotność. Co w tym złego?

    Jeśli początkujący Słoweńcy, Austriacy czy Węgrzy błysną talentem to mogą wzbudzić zainteresowanie i trafić pod właściwą opiekę.
    No właśnie w tym problem, że początkujący Słoweńcy, Austriacy czy Węgrzy nie mają okazji błysnąć talentem, bo na sam start sprzęt jest drogi... Nieporównywalnie do takiego motocrossu. Grmek to już jeden z tych nielicznych, który akurat miał kasę aby trochę pojeździć. Czyli jeden z około pięciu Słoweńców. I znowu - co złego w tym, że się zastanowimy co zrobić, żeby poziom wydatków na sprzęt był taki jak w tej drugiej dyscyplinie?

    Gerhard skonstruował nowy typ silnika, który ponoć przez cały sezon miał wymagać ledwie 2-3 serwisów. Lindgren wygrał na tej jednostce rundę SGP. O konstrukcji zrobiło się głośno i pozostali z czołówki światowej zaczęli ją testować po czym zdecydowali się wrócić do tuningowanych GM-ów. Rynek zweryfikował produkt.
    Widocznie GTR nie był wystarczająco szybki w porównaniu do GM. Więc to że był tańszy to czołówki nie obchodziło, bo ich stać na GMy i tak. A bez "reklamowania" swojej konstrukcji przez czołówkę GTR nie był w stanie zaistnieć.
    Ostatnio edytowane przez vicar ; 15-12-2021 o 16:13
    Ukryta zawartość - po prostu speedway!

  49. Powrót do góry    #447
    Użytkownik
    Dołączył
    12-06-2012
    Postów
    55
    Kliknij i podziękuj
    76
    Podziękowania: 9 w 7 postach
    Cytat Zamieszczone przez zabovsky Zobacz posta
    Czyli na ligi jeden park maszyn, a na zawody młodzieżowe drugi? To chyba nie za bardzo zmniejszy koszty
    Czy ja wiem - początkującym juniorom sprzęt pod tyłek i tak z reguły podstawia klub. Więc ograniczamy koszty serwisowania tego sprzętu chłopakom, którzy i tak jeżdżą tylko w Nice Cup i innych Turniejach o Złoty Grzebień. Oni nie muszą się ścigać na wyżyłowanych silnikach od RK.

  50. Powrót do góry    #448
    Trener Awatar vicar
    Dołączył
    09-11-2001
    Postów
    8,669
    Kliknij i podziękuj
    1,050
    Podziękowania: 1,856 w 1,010 postach
    Cytat Zamieszczone przez Delejt Zobacz posta
    Czy ja wiem - początkującym juniorom sprzęt pod tyłek i tak z reguły podstawia klub. Więc ograniczamy koszty serwisowania tego sprzętu chłopakom, którzy i tak jeżdżą tylko w Nice Cup i innych Turniejach o Złoty Grzebień. Oni nie muszą się ścigać na wyżyłowanych silnikach od RK.
    To akurat bez sensu. W takich DMPJ część jest juniorów początkujących, a część już zawodowców. Robimy zamieszanie zbędne
    Ukryta zawartość - po prostu speedway!

  51. Powrót do góry    #449
    Ekspert Awatar zabovsky
    Dołączył
    19-02-2011
    Postów
    7,308
    Kliknij i podziękuj
    71
    Podziękowania: 3,362 w 1,672 postach
    Cytat Zamieszczone przez vicar Zobacz posta
    Ale dlaczego nie można postulować obniżenia kosztów? Tak jak pisał Mariusz - choćby wprowadzając limity obrotów, żeby zwiększyć żywotność. Co w tym złego?
    Można, tak samo jak można postulować o to żeby na świecie nie było ubóstwa.

    No właśnie w tym problem, że początkujący Słoweńcy, Austriacy czy Węgrzy nie mają okazji błysnąć talentem, bo na sam start sprzęt jest drogi... Nieporównywalnie do takiego motocrossu. I znowu - co złego w tym, że się zastanowimy co zrobić, żeby poziom wydatków na sprzęt był taki jak w tej drugiej dyscyplinie?
    Grmek błysnął i póki co nie miał odwagi na zrobienie drugiego kroku.

    Zastanawiać się możecie tylko niech z tego urodzą się konkretne postulaty, a nie slogany. Limity obrotów - ok, tylko jak to przeprowadzić? W chwili obecnej mamy limitery na starcie i środowisko w większości narzeka na to rozwiązanie twierdząc, że wcale nie zwiększa ono żywotności. Druga sprawa, że silnik zdecydowanie największe obroty kręci właśnie przed puszczeniem sprzęgła, a podczas biegu nie zbliża się do tych 13500. Czyli co dalej? Wprowadzić jeszcze ostrzejszą granicę, żeby "dotknęła" ona również trasę? Tylko wtedy, po pierwsze, ciekawe co z mijankami jeśli "zabroni" się silnikom pracować na pełnych obrotach, a po drugie jak będzie wyglądała procedura startowa przy limitach powiedzmy do 8000 obrotów? A może osobne limitery na start i dystans z jakimiś przełącznikami etc. co wygeneruje kolejne koszty? ; ]

  52. Powrót do góry    #450
    Użytkownik
    Dołączył
    12-06-2012
    Postów
    55
    Kliknij i podziękuj
    76
    Podziękowania: 9 w 7 postach
    Cytat Zamieszczone przez vicar Zobacz posta
    To akurat bez sensu. W takich DMPJ część jest juniorów początkujących, a część już zawodowców. Robimy zamieszanie zbędne
    Zamieszanie już jest w obecnej sytuacji. Wystarczy przerzucić odpowiedzialność "usprzętowanienia" tego typu zawodów na kluby, z zastrzeżeniem że motory mają być w stanie fabrycznym bez tuningu. W ten sposób nawet taki Miśkowiak czy Lampart, jak chce jechać w DMPJ, to pojedzie na "golasie" tak samo jak i każdy inny Karczewski, Zieliński, czy Stępień. Idealne warunki szkoleniowe.
    Ostatnio edytowane przez Delejt ; 15-12-2021 o 16:32 Powód: dod. cytatu

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •