Pokaż wyniki od 1 do 32 z 32

Wątek: Pytania różne od laika

  1. Powrót do góry    #1
    Początkujący
    Dołączył
    12-05-2019
    Postów
    9
    Kliknij i podziękuj
    1
    Podziękowania: 0 w 0 postach

    Pytania różne od laika

    Za dużo się w tej kategorii ostatnio nie dzieje, dlatego może znajdziecie frajdę z odpowiedzi na kilka pytań które dla mnie - laika, próbującego okiełznać piękno żużla - będą bardzo pomocne i ważne.

    1) Jaka nawierzchnia jest najlepsza dla sportowca? Domyślam się, że przyczepna choć zwątpiłem, gdy usłyszałem głos komentatora podczas jedno z ostatnich meczy Ekstraligi, że Gorzowianie lubią przyczepny tor. W takim razie niektórzy wolą mniej przyczepny? Czy bardziej pożądany jest tor sypki czy mokry i zwięzły? Nie rozumiem.

    2) Czy pary startujące w poszczególnych biegach, meczach mają założoną konkretną taktykę jak w meczu piłkarskim, czy wszystko dzieje się na bieżąco?

    3) Czy w startujących parach, któryś z zawodników jest "faworyzowany" na pierwszego czy każdy walczy o swoje i próbuje jechać jak najlepiej? Czy nie ma to sensu bo jest punkt bonusowy i trzeba dawać gaz do dechy i jechać jak najlepiej?

    Pozdrawiam!


  2. Powrót do góry    #2
    Trener Awatar vicar
    Dołączył
    09-11-2001
    Postów
    8,669
    Kliknij i podziękuj
    1,050
    Podziękowania: 1,856 w 1,010 postach
    1) Jaka nawierzchnia jest najlepsza dla sportowca? Domyślam się, że przyczepna choć zwątpiłem, gdy usłyszałem głos komentatora podczas jedno z ostatnich meczy Ekstraligi, że Gorzowianie lubią przyczepny tor. W takim razie niektórzy wolą mniej przyczepny? Czy bardziej pożądany jest tor sypki czy mokry i zwięzły? Nie rozumiem.
    Nawierzchnia przyczepna czy bardziej mokra jest nawierzchnią bardziej wymagająca, ale jest też szybsza (to znaczy są tam uzyskiwane lepsze czasy, bo koło ma o co się zaprzeć). Wymaga więcej siły, umiejętności i techniki. Nawierzchnia twarda, tak zwany beton, nie jest wymagająca dla zawodnika (nie trzeba mieć zbytniej siły czy techniki) liczy sie bardziej fura. Niby jest zasada, że na betonie nie ma widowiska, ale swojego czasu (około lat 2008-2012?) w Bydgoszczy jak był betonik to były tam najbardziej widowiskowe zawody w Polsce.

    2) Czy pary startujące w poszczególnych biegach, meczach mają założoną konkretną taktykę jak w meczu piłkarskim, czy wszystko dzieje się na bieżąco?
    Ciężko stwierdzić. Czasami jest jakaś taktyka, że ktoś po starcie idzie po dużej, a drugi ścina do małej (tak robili Gollobowie) i tak też na trasie, ale nie wiem na ile teraz to się dzieje. Jeśli chodzi o taktykę w czasie biegu, to czasem się zdarza, że lepszy zawodnik "holuje" gorszego z pary żeby dowiózł punkty.

    3) Czy w startujących parach, któryś z zawodników jest "faworyzowany" na pierwszego czy każdy walczy o swoje i próbuje jechać jak najlepiej? Czy nie ma to sensu bo jest punkt bonusowy i trzeba dawać gaz do dechy i jechać jak najlepiej?
    Różnie z tym bywa. Ogólnie chyba lepiej żeby zawodnicy wiedzieli który z nich jest lepszy, po to by jak np przegrywają 1:5, to żeby ten gorszy puścił swojego kolegę do przody żeby miał szanse urwać jakieś punkty rywalom.

    A skąd jesteś? Od jak dawna interesujesz się żuzlem?
    Ukryta zawartość - po prostu speedway!

  3. Następujący użytkownik podziękował forumowiczowi vicar za jego przydatny post!

    rysy (11-06-2019)

  4. Powrót do góry    #3
    Początkujący
    Dołączył
    12-05-2019
    Postów
    9
    Kliknij i podziękuj
    1
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Dzięki to na prawdę cenne informacje. Staram się jak najwięcej "zrozumieć" z tego co dzieje się na torze.
    Śledzę wyścigi Ekstraligi od początku bieżącego sezonu. Jestem znad morza więc więcej żeglowałem niż najadłem się żużlu. Szczerze Wam zazdroszczę możliwości pójścia spacerkiem na stadion co któryś tam piątek czy niedzielę. Staram się przyjeżdżać chociaż do Gorzowa bo mam najbliżej, ale obiecałem sobie, że finały obejrzę niezależnie kto wystąpi Do Leszna nie tak strasznie daleko

  5. Powrót do góry    #4
    Stały bywalec
    Dołączył
    29-05-2010
    Postów
    1,136
    Kliknij i podziękuj
    524
    Podziękowania: 598 w 303 postach
    Cytat Zamieszczone przez rysy Zobacz posta
    2) Czy pary startujące w poszczególnych biegach, meczach mają założoną konkretną taktykę jak w meczu piłkarskim, czy wszystko dzieje się na bieżąco?
    Cytat Zamieszczone przez vicar Zobacz posta
    Ciężko stwierdzić. Czasami jest jakaś taktyka, że ktoś po starcie idzie po dużej, a drugi ścina do małej (tak robili Gollobowie) i tak też na trasie, ale nie wiem na ile teraz to się dzieje. Jeśli chodzi o taktykę w czasie biegu, to czasem się zdarza, że lepszy zawodnik "holuje" gorszego z pary żeby dowiózł punkty.
    Jesli chodzi o rozgrywanie biegow "dla kolegi", to Tomek Gollob byl z innej galaktyki niz reszta. A w wyscigach z Jackiem to juz w ogole byla glowa mala.

    Obejrzyj sobie ponizszy filmik z 1994 roku z meczu Wroclaw - Bydgoszcz. Przed ostatnim wyscigiem Sparta prowadzi 43:40 i tylko 5:1 daje Bydgoszczy punkty. Tomek Gollob wychodzi pierwszy ze startu, Jacek Gollob jest jednak ostatni. Wtedy Tomek zaczyna spowalniac wyscig i jezdzic "w poprzek" do tego stopnia, ze nawet tacy zawodnicy jak Tommy Knudsen i Dariusz Sledz nie sa w stanie nic zrobic... Takich wariatow juz nie ma.


  6. Powrót do góry    #5
    Początkujący
    Dołączył
    12-05-2019
    Postów
    9
    Kliknij i podziękuj
    1
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    I jak tu się nie zakochać w tym sporcie? Ten film to prawdziwy smaczek.
    A co do taktyki czy raczej sprytu - czy ktoś może potwierdzić, że jakiś czas temu na telebimach pokazywany był przebieg meczu i bodajże B. Zmarzlik analizował ustawienie zawodników i podejmował odpowiednie decyzje, czy to raczej mit?

  7. Powrót do góry    #6
    Ekspert Awatar Mefitzo
    Dołączył
    27-06-2012
    Postów
    5,795
    Kliknij i podziękuj
    302
    Podziękowania: 1,328 w 844 postach
    Cytat Zamieszczone przez rysy Zobacz posta
    I jak tu się nie zakochać w tym sporcie? Ten film to prawdziwy smaczek.
    A co do taktyki czy raczej sprytu - czy ktoś może potwierdzić, że jakiś czas temu na telebimach pokazywany był przebieg meczu i bodajże B. Zmarzlik analizował ustawienie zawodników i podejmował odpowiednie decyzje, czy to raczej mit?
    Absolutny MIT, na pewno w przypadku Zmarzlika który jest obok Woffindena najlepszym zawodnikiem świata ale brakuje w jego wachlarzu umiejętności przewidywania oraz jazdy parą dla zespołu.
    Obecnie zawodników którzy potrafią 'pracować' dla zespołu policzysz na palcach jednej ręki (Janowski, Woffinden, Piotr Pawlicki, Janusz Kołodziej no i co jakiś czas przeblyski w tym aspekcie mają Przemek Pawlicki, Patryk Dudek oraz Krzysiu Buczkowski)

    Należy wziąść również pod uwagę tory gdzie o taką jazdę zdecydowanie trudniej (Leszno, Częstochowa, Wrocław) oraz takie gdzie jazda obok siebie praktycznie załatwia 5p dla drużyny (Zielona Góra, Gorzów, Grudziądz)

    Pozdrawiam
    KS UNIA LESZNO
    1949 , 1950 , 1951 , 1952 , 1953 , 1954 , 1979 , 1980 , 1984 , 1987 , 1988 , 1989 , 2007 , 2010 , 2015 , 2017
    KRÓL JEST JEDEN Ukryta zawartość

  8. Powrót do góry    #7
    Początkujący
    Dołączył
    12-05-2019
    Postów
    9
    Kliknij i podziękuj
    1
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Żebyśmy się zrozumieli - mam na myśli spoglądanie na telebim podczas biegu.

  9. Powrót do góry    #8
    Ekspert Awatar Robi
    Dołączył
    05-11-2006
    Postów
    18,701
    Kliknij i podziękuj
    1,403
    Podziękowania: 1,732 w 1,256 postach
    Cytat Zamieszczone przez Mefitzo Zobacz posta
    Obecnie zawodników którzy potrafią 'pracować' dla zespołu policzysz na palcach jednej ręki (Janowski, Woffinden, Piotr Pawlicki, Janusz Kołodziej no i co jakiś czas przeblyski w tym aspekcie mają Przemek Pawlicki, Patryk Dudek oraz Krzysiu Buczkowski)
    a MJJ ?

  10. Powrót do góry    #9
    Ekspert Awatar Mefitzo
    Dołączył
    27-06-2012
    Postów
    5,795
    Kliknij i podziękuj
    302
    Podziękowania: 1,328 w 844 postach
    Cytat Zamieszczone przez Robi Zobacz posta
    a MJJ ?
    Weź rozpęd.
    KS UNIA LESZNO
    1949 , 1950 , 1951 , 1952 , 1953 , 1954 , 1979 , 1980 , 1984 , 1987 , 1988 , 1989 , 2007 , 2010 , 2015 , 2017
    KRÓL JEST JEDEN Ukryta zawartość

  11. Powrót do góry    #10
    Ekspert Awatar j-rules
    Dołączył
    27-04-2008
    Postów
    24,477
    Kliknij i podziękuj
    7,731
    Podziękowania: 7,330 w 4,314 postach
    no ale Grisza w sumie umie i zdarza mu sie pojechac druzynowo
    Nigdy nie lekceważ Stali Gorzów, bo zgwałcą twoją ekipę w ostatnich trzech biegach.

  12. Powrót do góry    #11
    Ekspert Awatar Malin017
    Dołączył
    30-09-2005
    Postów
    9,172
    Kliknij i podziękuj
    1,363
    Podziękowania: 2,032 w 1,232 postach
    Umie to i Doyle. Pytanie, jak często z tego korzysta.
    !Adrian walcz!

  13. Powrót do góry    #12
    Użytkownik
    Dołączył
    29-03-2019
    Postów
    294
    Kliknij i podziękuj
    18
    Podziękowania: 78 w 41 postach
    Moim zdaniem Krzyś Holder jeździ bardzo drużynowo (nie dotyczy wyjazdów )

  14. Powrót do góry    #13
    Stały bywalec
    Dołączył
    19-01-2017
    Postów
    1,004
    Kliknij i podziękuj
    1,055
    Podziękowania: 143 w 95 postach
    Cytat Zamieszczone przez jelousabmarinek Zobacz posta
    Jesli chodzi o rozgrywanie biegow "dla kolegi", to Tomek Gollob byl z innej galaktyki niz reszta. A w wyscigach z Jackiem to juz w ogole byla glowa mala.

    Obejrzyj sobie ponizszy filmik z 1994 roku z meczu Wroclaw - Bydgoszcz. Przed ostatnim wyscigiem Sparta prowadzi 43:40 i tylko 5:1 daje Bydgoszczy punkty. Tomek Gollob wychodzi pierwszy ze startu, Jacek Gollob jest jednak ostatni. Wtedy Tomek zaczyna spowalniac wyscig i jezdzic "w poprzek" do tego stopnia, ze nawet tacy zawodnicy jak Tommy Knudsen i Dariusz Sledz nie sa w stanie nic zrobic... Takich wariatow juz nie ma.

    https://www.youtube.com/watch?v=PjOD5P2J7aU



    Nie wiem doprawdy co w tym wyścigu było jazdą drużynową ?
    Jedyne co nowy kolega może się nauczyć to jak można przegrać wygrany mecz przez liderów dr. którzy jechali jak ostatnie cymbały.
    Śledź wprost zaprosił Jacka do wejścia od wewnętrznej a Knudsen sam, bez ingerencji Tomka odjechał na zewnętrzną by atakować.

    Oczywiście to prawda ,że jeździli parą jak mało kto w przeszłości a po nich nikt taki się nie trafił. Tylko ten przykład nie trafiony.

  15. Powrót do góry    #14
    Trener Awatar vicar
    Dołączył
    09-11-2001
    Postów
    8,669
    Kliknij i podziękuj
    1,050
    Podziękowania: 1,856 w 1,010 postach
    To może to:

    Gollob pod koniec pierwszego okrążenia pokazujący Wiltshire'owi ręką gdzie jest rywal, a potem przez dobre dwa kółka tylko cały czas się ogląda gdzie jest Ułamek i Todd.

    K*rwa Tomek wracaj do zdrowia - takiego wirtuoza jak Ty nigdy nie było!
    Ukryta zawartość - po prostu speedway!

  16. Następujący użytkownik podziękował forumowiczowi vicar za jego przydatny post!

    jelousabmarinek (12-06-2019)

  17. Powrót do góry    #15
    Ekspert Awatar j-rules
    Dołączył
    27-04-2008
    Postów
    24,477
    Kliknij i podziękuj
    7,731
    Podziękowania: 7,330 w 4,314 postach
    No tutaj Tomek robil co mogl i chyba mimo wszystko pomogl z tym Knudsenem.
    No i Gollob to byl gosc od jazdy para, praktycznie kazdego byl w stanie doholowac.
    moj ulubiony przyklad:
    https://www.youtube.com/watch?v=KO3qRAxGqQg
    1:31:30
    Nigdy nie lekceważ Stali Gorzów, bo zgwałcą twoją ekipę w ostatnich trzech biegach.

  18. Powrót do góry    #16
    Zaawansowany Awatar Drapichrust
    Dołączył
    07-01-2006
    Postów
    1,535
    Kliknij i podziękuj
    365
    Podziękowania: 325 w 208 postach
    Ja bardziej kojarzę Tomka z holowania Ryczka lub Malaka. U nas kiedyś Skarżyn z Kempesem się umawiali przed biegiem i zazwyczaj Jarek wywoził gościa, a Kempes przycinka do małej.
    P.S. Tu się akurat nie udało: https://www.youtube.com/watch?v=sqeKRn3m6OQ
    Ścierkę mnie zabrał, moje narzędzie pracy!

  19. Powrót do góry    #17
    Stały bywalec
    Dołączył
    29-05-2010
    Postów
    1,136
    Kliknij i podziękuj
    524
    Podziękowania: 598 w 303 postach
    Cytat Zamieszczone przez Staleczka 3 Zobacz posta
    Nie wiem doprawdy co w tym wyścigu było jazdą drużynową ?
    Jedyne co nowy kolega może się nauczyć to jak można przegrać wygrany mecz przez liderów dr. którzy jechali jak ostatnie cymbały.
    Śledź wprost zaprosił Jacka do wejścia od wewnętrznej a Knudsen sam, bez ingerencji Tomka odjechał na zewnętrzną by atakować.

    Oczywiście to prawda ,że jeździli parą jak mało kto w przeszłości a po nich nikt taki się nie trafił. Tylko ten przykład nie trafiony.
    Czy ja śnię?

    Rozumiesz, że w tym wyścigu Polonię interesowało TYLKO 5:1 i Tomek przez 4 okrążenia jeździł na prostych w poprzek, a w łuki wchodził bez gazu, by hamować Knudsena i wytrącić Go z optymalnej ścieżki? Knudsen jadąc na pół gazu MUSIAŁ na takim torze odejść od krawężnika. Jackowi wystarczyło przejechać łuk z gazem by wyjść na drugą pozycję.

    Jeździć parą próbują zawodnicy i dziś, ale w tym wyścigu Tomek zamiast cisnąć do mety po pewne 3, zaryzykował stratę punktów by pomóc drużynie. "Jazda drużynowa" to nie tylko "jazda parą". Dużo łatwiej jest pomóc koledze utrzymać pozycję, niż pomóc mu ją zyskać!

  20. Następujący użytkownik podziękował forumowiczowi jelousabmarinek za jego przydatny post!

    sviety (12-11-2020)

  21. Powrót do góry    #18
    Początkujący
    Dołączył
    12-05-2019
    Postów
    9
    Kliknij i podziękuj
    1
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Cytat Zamieszczone przez vicar Zobacz posta
    To może to:
    LINK Gollob & Wiltshire
    Gollob pod koniec pierwszego okrążenia pokazujący Wiltshire'owi ręką gdzie jest rywal, a potem przez dobre dwa kółka tylko cały czas się ogląda gdzie jest Ułamek i Todd.

    K*rwa Tomek wracaj do zdrowia - takiego wirtuoza jak Ty nigdy nie było!
    Fajnie ten wątek rozwinęliście. Na prawdę wiele się można od Was dowiedzieć. Proszę o komentarz do tej wywrotki. Czy była tu wina Wiltshire'a czy Ułamek powinien przyhamować?
    Jeśli chodzi o samą jazdę pary gospodarz to coś wspaniałego, jak gdyby kontrola nad wyrywającą maszyną była drugorzędną sprawą, wszystko w małym paluszku. Coś pięknego
    Ostatnio edytowane przez rysy ; 12-06-2019 o 16:40

  22. Powrót do góry    #19
    Ekspert
    Dołączył
    29-10-2006
    Postów
    3,221
    Kliknij i podziękuj
    77
    Podziękowania: 489 w 318 postach
    Wykluczony został Ułamek i słusznie. Widać, że go lekko pociągnęło jeszcze na łuku. Powinien po prostu bardziej skontrować motor aby nie wpaść w Wiltshire'a. Po tym biegu rzucał się do Golloba i życzył mu publicznie aby ktoś mu wjechał w plecy. Sprawa się lekko rozniosła bo powiedział to w wywiadzie, po czym się kajał i przepraszał.

  23. Powrót do góry    #20
    Ekspert Awatar j-rules
    Dołączył
    27-04-2008
    Postów
    24,477
    Kliknij i podziękuj
    7,731
    Podziękowania: 7,330 w 4,314 postach
    co nie zmienia faktu, ze kangur jechal tam jak pijany.
    Nigdy nie lekceważ Stali Gorzów, bo zgwałcą twoją ekipę w ostatnich trzech biegach.

  24. Powrót do góry    #21
    Początkujący
    Dołączył
    25-02-2020
    Postów
    25
    Kliknij i podziękuj
    3
    Podziękowania: 0 w 0 postach

    Lightbulb Różne

    Hej,

    jak na laika stawiasz dobre pytania.

    Dla mnie najlepsza nawierzchnia to taka która daje widowisko niezależnie czy to będzie tor przyczepny czy beton.

    Liga natomiast to sport zespołowy i o to chodzi aby koledzy z drużyny sobie pomagali i pamiętali o sobie na torze.

    Zawody indywidualne to inna bajka.

    Ważne też aby ten lepszy z pary oglądał się na swojego kolegę i w miarę możliwości jaka wytworzy się na torze pomagał dla lepszego wyniku drużyny bo oto chodzi.

    Zapraszam na stadiony aby zweryfikować wiedzę.
    Witam tu Erwin Mentel, fan żużla.
    Mój fanpage: Ukryta zawartość
    Kanał youtube: Ukryta zawartość

    Pozdrawiam.

  25. Powrót do góry    #22
    Początkujący
    Dołączył
    13-10-2020
    Postów
    1
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Witam wszystkich. Jako laik też chciałbym zadać dwa pytania, które od jakiegoś czasu mnie nurtują, dla was pewnie banalne.
    1. Wiadomo, że w zawodach drużynowych o kolejności decyduje tabela biegowa, ale czy jest coś, co decyduje o kolejności zawodników w drużynie (numery) poza miejscami dla juniorów? Czy np. zawodnik gospodarzy jadący z numerem 9 w każdym meczu jedzie z tym numerem, czy zależy to od czegoś innego, na przykład numer 9 w jednym meczu, a w następnym domowym powiedzmy numer 12?

    I drugie pytanie dotyczy biegów nominowanych. Czy istnieją jakieś zasady wybierania zawodników do tych biegów na przykład ilość punktów, czy decyzja jest zupełnie dowolna? Dlaczego bywają sytuacje, kiedy kierownik drużyny czy trener wybiera zawodnika do biegu nominowanego i zaraz potem dokonuje w jego miejsce zmiany na innego? Czy nie mógł go nomimować od razu?
    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi!

  26. Powrót do góry    #23
    Ekspert Awatar t_zg
    Dołączył
    13-11-2007
    Postów
    17,391
    Kliknij i podziękuj
    2,622
    Podziękowania: 3,623 w 2,147 postach
    Cytat Zamieszczone przez rafik90 Zobacz posta
    Witam wszystkich. Jako laik też chciałbym zadać dwa pytania, które od jakiegoś czasu mnie nurtują, dla was pewnie banalne.
    1. Wiadomo, że w zawodach drużynowych o kolejności decyduje tabela biegowa, ale czy jest coś, co decyduje o kolejności zawodników w drużynie (numery) poza miejscami dla juniorów? Czy np. zawodnik gospodarzy jadący z numerem 9 w każdym meczu jedzie z tym numerem, czy zależy to od czegoś innego, na przykład numer 9 w jednym meczu, a w następnym domowym powiedzmy numer 12?

    I drugie pytanie dotyczy biegów nominowanych. Czy istnieją jakieś zasady wybierania zawodników do tych biegów na przykład ilość punktów, czy decyzja jest zupełnie dowolna? Dlaczego bywają sytuacje, kiedy kierownik drużyny czy trener wybiera zawodnika do biegu nominowanego i zaraz potem dokonuje w jego miejsce zmiany na innego? Czy nie mógł go nomimować od razu?
    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi!

    1. Numery zaleza od awizowanego skladu przez trenera przed meczem.

    2. bieg 15 - 2 najlepszych zawodnikow w meczu, bieg 14 ktokolwiek, kto ma jeszcze jakies starty do wykorzystania. Dokonywane zmiany sa robione wg regulaminu rozgrywek. Przykladowo druzyna przegrywa 6 pkt, to wystawia trener do 14go biegu jakiegos ogorka, ale z taktycznej wstawia zawodnika, ktory byl awizowany do 15 biegu i moze jechac w 2 nominowanych biegach pod rzad.

  27. Powrót do góry    #24
    Początkujący
    Dołączył
    12-11-2020
    Postów
    2
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach

    Pytanie

    Interesując się żużlem nigdy nie zagłębiłem się w temat "transferów" stąd moje pytanie : czy kluby zarabiają ze "sprzedaży" zawodników? Jak to ma miejsce w piłce nożnej na przykład?Dajmy na to taki Laguta. Przeszedł z Grudziądza do Wrocławia. Czy w tym wypadku GKM zarobił pieniądze czy hajs jest tylko w zakresie klub ściągający zawodnika - zawodnik.

  28. Powrót do góry    #25
    Ekspert Awatar dockm
    Dołączył
    07-05-2005
    Postów
    5,390
    Kliknij i podziękuj
    1,809
    Podziękowania: 861 w 526 postach
    Cytat Zamieszczone przez Pan Mrok Zobacz posta
    Interesując się żużlem nigdy nie zagłębiłem się w temat "transferów" stąd moje pytanie : czy kluby zarabiają ze "sprzedaży" zawodników? Jak to ma miejsce w piłce nożnej na przykład?Dajmy na to taki Laguta. Przeszedł z Grudziądza do Wrocławia. Czy w tym wypadku GKM zarobił pieniądze czy hajs jest tylko w zakresie klub ściągający zawodnika - zawodnik.
    W żużlu od paru ładnych lat nie istnieje odstępne. Zasada podobna jak w siatkówce czy F1. Kontrakt klub-zawodnik bez opłat pomiędzy klubami(pomijając odstępne za młodzieżowca).

  29. Powrót do góry    #26
    Początkujący
    Dołączył
    12-11-2020
    Postów
    2
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Cytat Zamieszczone przez dockm Zobacz posta
    W żużlu od paru ładnych lat nie istnieje odstępne. Zasada podobna jak w siatkówce czy F1. Kontrakt klub-zawodnik bez opłat pomiędzy klubami(pomijając odstępne za młodzieżowca).
    Dzięki wielkie za odpowiedź. Męczyło mnie to pytanie od jakiegoś czasu. To w sumie jajca niesamowite , imo kluby powinny zarabiać na zawodnikach jak to ma miejsce w nożnej dajmy na to. No ale jak kto woli.

  30. Powrót do góry    #27
    Początkujący
    Dołączył
    05-04-2018
    Postów
    35
    Kliknij i podziękuj
    15
    Podziękowania: 13 w 9 postach
    W piłce nożnej, zawodnik jest wartością klubu. W zużlu, zawodnik ma działalność i jeździ cos na zasadzie umowy zlecenie.

  31. Powrót do góry    #28
    Ekspert
    Dołączył
    10-08-2002
    Postów
    4,964
    Kliknij i podziękuj
    525
    Podziękowania: 1,583 w 777 postach
    W piłce też mają działalność Podobnie jak w siatkówce, ręcznej, etc. Wszędzie się tak robi.

    Po meczu zawodnik wystawia fakturę (albo nie, zważywszy jak terminowe potrafią być kluby) i cześć. Gdy obowiązuje go kontrakt a chce transferu (w żużlu jest to możliwe tylko na zasadzie wypożyczenia) to macierzysty klub ma prawo zażądać zapłaty odstępnego. Umowa się kończy - stajesz się wolnym zawodnikiem i możesz podpisywać z kim chcesz. Trochę inaczej jest z juniorami, tam wysokość tzw. ekwiwalentu za wyszkolenie określa regulamin (proporcjonalnie do liczby lat spędzonych w macierzystym klubie) - tutaj niech mnie ktoś poprawi bo średnio znam ten przepis.
    Pzdr,
    Garfield

  32. Powrót do góry    #29
    Użytkownik Awatar Maveral
    Dołączył
    31-01-2015
    Postów
    482
    Kliknij i podziękuj
    74
    Podziękowania: 130 w 83 postach
    Cytat Zamieszczone przez dockm Zobacz posta
    W żużlu od paru ładnych lat nie istnieje odstępne.
    Zmieniło się od 2017 roku?
    Pogadajmy o żużlu na Discordzie - Ukryta zawartość Ukryta zawartość

  33. Powrót do góry    #30
    Trener Awatar vicar
    Dołączył
    09-11-2001
    Postów
    8,669
    Kliknij i podziękuj
    1,050
    Podziękowania: 1,856 w 1,010 postach
    Cytat Zamieszczone przez Pan Mrok Zobacz posta
    Dzięki wielkie za odpowiedź. Męczyło mnie to pytanie od jakiegoś czasu. To w sumie jajca niesamowite , imo kluby powinny zarabiać na zawodnikach jak to ma miejsce w nożnej dajmy na to. No ale jak kto woli.
    Dlaczego mają zarabiać? Pozyskują najemnika, ten robi swoją robotę i wystawia fakturę. Nie wiem czemu po wygaśnięciu umowy zawodnik miałby być niewolnikiem danego klubu?
    Ukryta zawartość - po prostu speedway!

  34. Powrót do góry    #31
    Użytkownik
    Dołączył
    16-09-2020
    Postów
    86
    Kliknij i podziękuj
    1
    Podziękowania: 21 w 12 postach
    Przecież w piłce jest dokładnie tak jak w żużlu. Za transfery płaci się jedynie w przypadku, gdy zawodnik z ważnym kontraktem chce zmienić klub. Jesli kontrakt wygasł, to zawodnik przechodzi za darmo gdzie uzna za stosowne. Ma to miejsce od czasów wejścia w życie prawa Bossmana.

    Rożnica polega na tym, że w żużlu bardzo rzadko podpisuje się kontrakty dłuższe niż jednoroczne, natomiast w piłce umowy 3-4 letnie są normą. Stąd większość transferów w piłce jest "gotówkowa", a w żużlu zawodnicy zmieniają kluby bezpłatnie. Jak Fricke przechodził z Rybnika do Wrocka, to zdaje się Rusko musiał zapłacić 300 tys, bo Kangur miał ważny kontrakt.

  35. Następujący użytkownik podziękował forumowiczowi Rickurd za jego przydatny post!

    vicar (13-11-2020)

  36. Powrót do góry    #32
    Użytkownik Awatar Maveral
    Dołączył
    31-01-2015
    Postów
    482
    Kliknij i podziękuj
    74
    Podziękowania: 130 w 83 postach
    Chyba ten temat będzie najlepszy do zadania tego pytania. Ktoś wie dlaczego Frątczak z Cieślakiem się nie lubią? Chodzi o jakąś jedną sytuację?

    Wypowiedź Frątczaka:
    Nietaktem byłoby mu nie dać maksymalnej oceny, Marek Cieślak to trenerska gwiazda w eWinner 1. Lidze. Chyba za sobą nie przepadamy i chyba nigdy nie przepadaliśmy, ale profesjonalizm polega na tym, że w momencie merytorycznej oceny emocje trzeba odłożyć na bok. Chcąc nie chcąc, mam szacunek do wieku i sukcesów szkoleniowca. Nie trzeba się z kimś lubić czy kumplować, żeby prawidłowo oceniać jego pracę.
    https://sport.interia.pl/zuzel/news-...zy,nId,4885010
    Pogadajmy o żużlu na Discordzie - Ukryta zawartość Ukryta zawartość

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •