Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 46 do 90 z 120

Wątek: Frekwencja na stadionach żużlowych - przekrój dyskusji

  1. Powrót do góry    #46
    Mistrz FTSL 2020 Awatar Buszmen
    Dołączył
    09-12-2002
    Postów
    21,462
    Kliknij i podziękuj
    5,763
    Podziękowania: 5,643 w 3,225 postach
    1. Stwierdzono, że frekwencja spada rokrocznie. Wyjaśnię ci znaczenie tych słów, bo chyba są zbyt trudne - oznacza to, że wg niektórych z każdym sezonem na stadionach jest mniej ludzi niż w roku poprzednim.
    2. Dekadę i dwie temu frekwencja przekraczała 10 tysięcy (na wybranych meczach). A teraz niby nie przekracza? Poza tym, cały czas nie podajesz konkretnych mierników tej frekwencji, a jedynie opierasz się na swoich wspomnieniach, ułożonych w dużej mierze zafałszowany obraz.
    3. Tak nakręcanych, jasne. A niby 10-15 lat temu nie były nakręcane i wszędzie chodziła jednakowa liczba ludzi.
    4. Porównanie średniej frekwencji do średnich biegowych zawodników jest po prostu intelektualnym dnem.

    ps. Przez kilka dni dyskusji nie wniosłeś do niej żadnego konkretu, poza stwierdzeniem "tak, bo tak". Pytałem o konkretny stadion, rok, liczby. Chciałbym to zestawić z aktualną i ówczesną sytuacją w danym ośrodku.

    ps2. Nic o wrestlingu?
    Ostatnio edytowane przez Buszmen ; 12-03-2015 o 16:13
    Pan Buszmen murem za prezesem Termińskim.

  2. Powrót do góry    #47
    Ekspert Awatar Semen
    Dołączył
    28-11-2005
    Postów
    7,242
    Kliknij i podziękuj
    1,016
    Podziękowania: 2,209 w 1,202 postach
    Cytat Zamieszczone przez Buszmen Zobacz posta
    Mylisz się.

    Po prostu ja się opieram na konkretnych wskaźnikach, a ty pieprzysz trzy po trzy, co ci się wydaje.
    Nie co mi się wydaje, tylko to co widziałem na własne oczy.

    Reszty posta nawet szkoda komentować, ale co mi tam:

    1)Rozmawiamy o spadku na przestrzeni sezonów,czyli o kilku, kilkunastu latach, więc o tym piszę.
    Sto lub dwieście napisałem w tym przypadku bardzo mocno zaniżając, ale w sumie to nieistotne.

    2)Nie porównuję 2012 i 2014, bo piszę o tendencji spadkowej, a jak można w ogóle omawiać jakąś tendencję posługując się tak krótkim okresem.

    3)W TV pokazuje się najczęściej spotkania topowe w danej kolejce.
    Dodatkowo nie pokazuje się wszystkich sektorów, co sam juz kiedyś stwierdziłeś.

    4) Wskaźniki brzmi poważnie, kupa śmiechu, policzone na danych z kapelusza wpisanych w relacje przez gości, którzy często nie mają większego pojęcia o tym co piszą.

    Sobotch ,kiedyś napisałem, że nie dotrzymałem słowa, że nie będę pisał na forum, z istotnych dla mnie powodów. Jednym z nich jest walka z zakłamywaniem (świadomym lub wynikającym z ignorancji) żużlowej rzeczywistości. To właśnie, bez satysfakcji, ale robię...

    Kolegom z Gorzowa zaś, bo to ich wątek, gratuluję najlepszej frekwencji.
    Ostatnio edytowane przez Semen ; 12-03-2015 o 17:04
    23.01.1945-23.01.2024 Minęło 79 lat bolszewickiej okupacji Włocławka.

  3. Powrót do góry    #48
    Ekspert Awatar sobotch
    Dołączył
    06-07-2009
    Postów
    16,325
    Kliknij i podziękuj
    2,369
    Podziękowania: 3,281 w 1,946 postach
    Sorry stary, jesteś dla mnie za mądry.
    Medialna średnia jest autorytatywna, dla mnie to nowość i dokładnie takie same dno, jak wspominasz.
    Porównanie ze średnią biegową miało tylko uwydatnić absurd tego pomysłu.
    Dodatkowo mniemam, że możliwość umieszczania emotów jest dostępna tylko dla ciebie

    Wrestlingu nie wspominam, bo jasno pisałem, że to nie po to, by dowalić. Tak mi po prostu pasowało do reszty marketingowych wymysłów

    Poza tym przykro mi, ale nasza dyskusja trwa kilka dni, bo przez robotę nie mam ostatnio za dużo czasu. W związku z tym pozwalam sobie nie szukać statystycznych średnich nt. frekwencji 20 lat temu, pozwalam sobie natomiast uznać, że stadiony nie były zapełnione wówczas ledwie w połowie, tylko sporo większym stopniu. Wiadomości te czerpałem z setek numerów TŻ, który na przełomie wieków był całkiem ciekawym i sprawnym intelektualnie pismem.

    Jeśli uznasz to za przekłamanie byle tylko udowodnić tezę, że ludzi na żużel chodzi w obecnym dziesięcioleciu mniej, twoja sprawa.
    Ostatnio edytowane przez sobotch ; 12-03-2015 o 17:10

  4. Powrót do góry    #49
    Mistrz FTSL 2020 Awatar Buszmen
    Dołączył
    09-12-2002
    Postów
    21,462
    Kliknij i podziękuj
    5,763
    Podziękowania: 5,643 w 3,225 postach
    Semen:

    Rozumiem, że masz kalkulator w oczach i łatwo ci przeliczyć np. frekwencję na Broniewskiego (stadion kurnik) i porównać do z frekwencją na MA w dowolnej czasoprzestrzeni. Taka nadzwyczajna pamięć fotograficzna i umiejętność szacowania. Sorry, no weź się nie ośmieszaj. Nie neguję tego, że może ci się wydawać, że jest mniej ludzi. Jest nawet opcja, że gdzieś to się pokrywa ze stanem faktycznym, ale to jest tylko i wyłącznie twoje odczucie i to co ci się wydaje. Wszystkich stadionów mecz w mecz raczej nie obskakujesz, chyba że się mylę i posiadasz zdolności teleportu. Z całokształtem tych umiejętności, powinieneś robić w CIA.

    1. Rozmawiamy o różnych rzeczach. Stwierdzono m.in. że frekwencja konsekwentnie z roku na rok spada - i to stwierdzenie obalono, jednoznacznie.
    2. No krótki, jak krótki. Względne. Skoro spada, to liczby między tymi okresami powinny być coraz mniejsze, a nie coraz większe.
    3. TV pokazuje różne mecz. Topowe, nietopowe. Nie tylko Ekstraligę, ale i I ligę, i II ligę i inne ligi świata. Wybacz, ale na pewno widziałem więcej meczów w TV niż ty obejrzałeś na żywo.
    4. No właśnie się mylisz, bo to kiedyś tak podawano. Np. frekwencja na derbach - 20 tysięcy. Na Broniewskiego. Coś trzeba dodać? Dziś, w większości dane podawane są na podstawie liczby sprzedanych biletów, lub danych z kołowrotka, także są o wiele bardziej wymierne niż te dawniejsze.

    Sobotch:

    Nie porównuj prostych obiektywnych danych, do skomplikowanych danych uzależnionych od wielu, wielu zmiennych - jeszcze zmanipulowanych bonusami. Oczywiście, można sobie powiedzieć, że w 2013 w Polsce była gorsza pogoda, to było ludzi mniej etc etc. Ja tam nie twierdzę, że jest jakiś wielki boom i się tym wzrostem nie podniecam. Tylko zwyczajnie widać, że wahania są niewielkie - tu spada, tam rośnie, w zależności od koniunktury i klimatu i tyle. Ale to nie są istotne zmiany.

    No no, wiadomości czerpane z TŻ, gdzie lokalny dziennikarz wpisywał frekwencję 1,5 razy większą niż pojemność stadionu są w porządku, ale już dzisiejsze dane - autorytatywne. No to pytam się do cholery o konkretne miejsce i rok oraz tło historyczne (sytuacja klubu).

    Wciąż zero konkretów, Panowie. Zero. Tylko wieczne biadolenie i narzekanie, że wszystko pada. Jakby frekwencja spadała proporcjonalnie do waszego biadolenia na ten temat, to na meczach nie byłoby już dziś nikogo.

    Oczywiście, można wziąć jednostkowy przykład. Choćby Bydgoszcz i tu faktycznie frekwencja spada i faktycznie w zasadzie rokrocznie i od dłuższego czasu. I to jest poważny problem tego ośrodka. Ale są na drugim biegunie zjawiska odwrotne. Jak tak czytam o tej super lidze lat 90-tych i wcześniej, to zachodzę tylko w głowę, czemu wyglądała ona tak biegnie. Stadiony ruiny (cudem w ogóle dopuszczone do użytku), oprawa dno, brak zainteresowania TV, głodowe płace dla zawodników. No jak to możliwe, skoro było tak świetnie?

    A jeszcze osobną kwestią jest, że przy ówczesnych cenach biletów o frekwencję było znacznie łatwiej. A mimo tego, było raz lepiej, raz gorzej - tak jak dziś. Przy czym, znacznie lepsze jest na trybunach 10k za 50 złotych, niż 15 tysięcy za 20 złotych.
    Ostatnio edytowane przez Buszmen ; 12-03-2015 o 17:39
    Pan Buszmen murem za prezesem Termińskim.

  5. Powrót do góry    #50
    Ekspert Awatar sobotch
    Dołączył
    06-07-2009
    Postów
    16,325
    Kliknij i podziękuj
    2,369
    Podziękowania: 3,281 w 1,946 postach
    Nie biadolę, że pada. Stwierdziłem tylko, że bywały czasy, gdy na żużel był większy popyt wśród kibiców i że nie jest super. Dla ciebie to przekłamanie, trudno.
    Moje postrzeganie świata nie odbywa się jedynie poprzez analizę matematyczną, to trochę więcej niż tylko parę cyferek.

  6. Powrót do góry    #51
    Ekspert Awatar Semen
    Dołączył
    28-11-2005
    Postów
    7,242
    Kliknij i podziękuj
    1,016
    Podziękowania: 2,209 w 1,202 postach
    Cytat Zamieszczone przez Buszmen
    Nie neguję tego, że może ci się wydawać,
    Oczywiście, że nie negujesz,Ty to stwierdzasz, no przecież ktoś kto ma inny osąd niż TY nie może mieć racji, jemu może się tylko wydawać...

    Cytat Zamieszczone przez Buszmen
    Wybacz, ale na pewno widziałem więcej meczów w TV niż ty obejrzałeś na żywo.
    Ten argument spowodował, że się poddaję.
    23.01.1945-23.01.2024 Minęło 79 lat bolszewickiej okupacji Włocławka.

  7. Powrót do góry    #52
    Mistrz FTSL 2020 Awatar Buszmen
    Dołączył
    09-12-2002
    Postów
    21,462
    Kliknij i podziękuj
    5,763
    Podziękowania: 5,643 w 3,225 postach
    No bo twój "osąd" nie opiera się na żadnym konkrecie, a jedynie na subiektywnych wrażeniach.

    Sobotch:

    Albo trochę mniej...
    Pan Buszmen murem za prezesem Termińskim.

  8. Powrót do góry    #53
    Ekspert Awatar blacktop
    Dołączył
    01-05-2002
    Postów
    15,698
    Kliknij i podziękuj
    1,036
    Podziękowania: 1,101 w 777 postach
    Buszmen napisał:
    Oczywiście, można wziąć jednostkowy przykład. Choćby Bydgoszcz i tu faktycznie frekwencja spada i faktycznie w zasadzie rokrocznie i od dłuższego czasu. I to jest poważny problem tego ośrodka. Ale są na drugim biegunie zjawiska odwrotne. Jak tak czytam o tej super lidze lat 90-tych i wcześniej, to zachodzę tylko w głowę, czemu wyglądała ona tak biegnie. Stadiony ruiny (cudem w ogóle dopuszczone do użytku), oprawa dno, brak zainteresowania TV, głodowe płace dla zawodników. No jak to możliwe, skoro było tak świetnie?
    Dlaczego wybrałeś akurat Bydgoszcz, który wcześniej wyśmiałeś w moim przykładzie. Weź sobie na ten przykład Wrocław, Piłę, Świętochłowice. Tam to dopiero jest zapaść. Te przykłady można mnożyć i o ile Gorzów i Toruń notują progres to pozostałe kluby niestety regres. Co najważniejsze to w Toruniu czy Gorzowie była stała liczba kibiców od 5-6 tys do 9-10 na ważniejszych spotkaniach to te wcześniej wymienione kluby mają po 1500-3500 kibiców na meczu, a jeszcze innych nie ma wcale. Nawet podwojone liczby w Gorzowie czy Toruniu nie zrekompensują ubytków na trybunach w skali globalnej.
    Dlaczego wyglądała tak biednie? Tak wyglądało życie w PRLu. Tak swoją drogą to niewiele się zmieniło od tamtych czasów poza Gorzowem i Tarnowem. Niektóre stadiony przeszły pewne zmiany kosmetyczne ale dużo im wszystkim brakuje do ideału. Naprawdę
    "Muszę powoli się żegnać. Dziękuję wszystkim za uwagę i życzę udanych wakacji. Miarą Naszych sukcesów jest liczba Naszych wrogów. Do zobaczenia na Twitterze i Instagramie."

  9. Powrót do góry    #54
    Mistrz FTSL 2020 Awatar Buszmen
    Dołączył
    09-12-2002
    Postów
    21,462
    Kliknij i podziękuj
    5,763
    Podziękowania: 5,643 w 3,225 postach
    Niewiele się zmieniło? Chyba żartujesz. Na każdym stadionie, nie licząc już jakichś skrajnych przykładów zmieniło się sporo. I to nie w kontekście PRL, a w kontekście lat 90-tych. Nie wszędzie wygląda to aż tak efektownie jak w Toruniu i Gorzowie, ale Rzeszów, Tarnów, Zielona Góra, Częstochowa, Ostrów - przykłady pierwsze z brzegu, to znacznie przyjemniejsze obiekty niż te 10-20 lat temu. Owszem jest lipa we Wrocławiu, Gdańsku, po części w Bydgoszczy (choć jakiś progres tam jest). Ale akurat infrastruktura w Polsce poprawiła się znacznie. Chyba z tym nie zamierzasz polemizować? Są jakieś granice.

    No OK, biorę twoje przykłady:

    Piła - frekwencja w krótkim w dziejach okresie niesamowitej prosperity za pieniądze SLD. Nielsen, skład na medale - zaskoczyło. Ale to od początku było wariactwo. Dla mnie to taka trochę Amica Wronki polskiego żużla. No i mimo wszystko, w dzisiejszych czasach - taki sukces niemożliwy. Wtedy reszta ligi była na tyle niepoukładana i w kiepskim stanie organizacyjnym, że dało się. Podsumowując, skończyły się tłuste lata i już na końcu e-ligowej przygody, gdy klub dołował - skończyła się historia. Był skład, sukcesy, klimat - działo się wszystko: IMŚJ, turnieje gwiazdkowe etc.

    Wrocław - lata 90-te to najlepszy okres tego klubu w historii, mam tu na myśli sukcesy. Od prawie 10 lat ten klub pogrążony jest w marazmie. No i katastrofalny stadion, który oprócz marazmu sportowego, podobnie jak w Bydgoszczy ma wpływ na frekwencję. Tak czy siak, w swojej historii - Wrocław miał znacznie gorsze czasy, niż obecne.

    Świętochłowice - daj spokój. Mogłeś w ogóle z Wałbrzychem wyjechać Rozumiem, że wiele lat temu tam był żużel na wysokim poziomie, ale umówmy się ostatnie lata istnienia tego klubu to degrengolada sportowa i frekwencja była, jaka była. Naturalna selekcja. Był żużel w Świętochłowicach, ale nie było np. wówczas jazdy w Łodzi, czy Rawiczu.

    Oprócz Gorzowa i Torunia, progres notuje Tarnów, który jeszcze 15 lat temu był na skraju egzystencji, na końcowych miejscach II ligi. W Zielonej Górze w 2014 akurat było gorzej, ale wszystkie te lata magii do 2013 włącznie to niesamowity okres historii klubu. Wiem, że w tym mieście zawsze była szajba na żużel, ale tu były komplety przy bardzo wysokich cenach, co stanowi podwójną wartość.
    Progres jest też np. w Krakowie - w odniesieniu co było w poprzednim rozdaniu. Ostrów co rusz ma lepszy i gorszy okres - teraz znów lepszy. Lepiej niż za czasów JAG i późniejszych jest w Łodzi. I te wszystkie miejsca łączy jeden wspólny mianownik - relatywnie dobra sytuacja w tych klubach.

    Gdyby poukładać klub w Gdańsku, zbudować zespół na medale, to i tam nie byłoby 4k/mecz, a pewnie z 10 - o ile ten stadion tyle pomieści.
    Ostatnio edytowane przez Buszmen ; 12-03-2015 o 23:23
    Pan Buszmen murem za prezesem Termińskim.

  10. Powrót do góry    #55
    Ekspert Awatar blacktop
    Dołączył
    01-05-2002
    Postów
    15,698
    Kliknij i podziękuj
    1,036
    Podziękowania: 1,101 w 777 postach
    Rzeszów, Tarnów, Zielona Góra, Częstochowa, Ostrów - przykłady pierwsze z brzegu.

    W tych miastach postawiono połowy stadionów. Druga połowa to ruina. Brakuje tylko żeby w Czewie kury latały bo bardziej przypomina mi to miejsca agroturystyczne.
    Nie wiem jak będzie wyglądała sytuacja w Grudziądzu, Krośnie czy Krakowie, ale gdybyś tam był to czułbyś się zażenowany (przed remontem który robią obecnie)
    W Gnieźnie wieża sędziowska jest kryta strzechą, w innych miastach wieżę zastępuje kontener.
    Naprawdę nie wygląda to najlepiej.
    O Tarnowie wypowiadasz się jakby tam już było po remoncie który planują. Podobnie w Łodzi.
    "Muszę powoli się żegnać. Dziękuję wszystkim za uwagę i życzę udanych wakacji. Miarą Naszych sukcesów jest liczba Naszych wrogów. Do zobaczenia na Twitterze i Instagramie."

  11. Powrót do góry    #56
    Mistrz FTSL 2020 Awatar Buszmen
    Dołączył
    09-12-2002
    Postów
    21,462
    Kliknij i podziękuj
    5,763
    Podziękowania: 5,643 w 3,225 postach
    W Łodzi wypowiadam się o frekwencji, a nie o infrastrukturze.
    Pan Buszmen murem za prezesem Termińskim.

  12. Powrót do góry    #57
    Ekspert Awatar blacktop
    Dołączył
    01-05-2002
    Postów
    15,698
    Kliknij i podziękuj
    1,036
    Podziękowania: 1,101 w 777 postach
    OK w Łodzi na tym małym stadionie jest kilka tysięcy ludzi, ale nijak to się ma do stałej sporej frekwencji np w Gdańsku.
    Obecnie działacze stoją przed wyborem. Albo ciekawy skład, albo modernizacja stadionu. Jedni spełniali wymogi GKSŻ i poprawiali stadiony,
    inni budowali skład i mieli w dupie wytyczne władz i robili kosmetyczne poprawki na stadionie.
    "Muszę powoli się żegnać. Dziękuję wszystkim za uwagę i życzę udanych wakacji. Miarą Naszych sukcesów jest liczba Naszych wrogów. Do zobaczenia na Twitterze i Instagramie."

  13. Powrót do góry    #58
    Mistrz FTSL 2020 Awatar Buszmen
    Dołączył
    09-12-2002
    Postów
    21,462
    Kliknij i podziękuj
    5,763
    Podziękowania: 5,643 w 3,225 postach
    Po prostu świat nie jest idealny i nie wszyscy mają szczęście w tym samym czasie. W Gdańsku od wielu lat, niezależnie od ekipy, klub jest fatalnie zarządzany. Nie ma na horyzoncie sponsorów, Lotos się zniechęcił. Po prostu im się nie układa. Ale gdyby analogicznie postawić w miejsce Gdańska np. Toruń, gdzie nie musiał wyjść 'deal' z Karkosikiem, nie musiało być chętnych na kupno gruntów po starym stadionie i co za tym idzie - nie musiał powstać nowy, to przy takim stadionie, składzie, sytuacji - też na meczach nie byłoby więcej niż 4 tysiące. I to działa w dwie strony.

    A czasy bardzo odległe są kompletnie nieporównywalne z dzisiejszymi, z wielu względów. Najważniejszym z nich jest brak możliwości weryfikacji ówczesnej frekwencji. Można ją zweryfikować jedynie szacunkowo i oczywiście na wielu meczach były nadkomplety (dziś niemożliwe, nawet jeśli jest popyt), oczywiście na IMŚ w Chorzowie było 100(?) tysięcy ludzi. Ale to inne czasy, inne ceny biletów (a co za tym idzie inna korzyść z kibica), inne realia, inna mentalność ludzi. Natomiast skupiając się na czasach ostatnich, powiedzmy 25 lat - to w mojej ocenie, decyduje koniunktura w danym miejscu i czasie. Na pewno nie ma boomu, na pewno nie ma zapaści. Raczej kosmetyka, raz w jedną, raz w drugą - w ostatnich 2 lata widać, do przodu. Na meczach Unii Tarnów w II lidze były pustki, tak samo jak dziś na Polonii Piła. I analogicznie, gdy kluby są/były w walce o medale.

    Dlatego nie zgodzę się nigdy z tym, że frekwencja "stale" spada ("rokrocznie"), gdyż tego po prostu nie widać. Ani w liczbach, ani na stadionach (licząc jako ogół). W pojedynczych ośrodkach - owszem. Tylko, że to się mniej lub bardziej równoważy.
    Ostatnio edytowane przez Buszmen ; 12-03-2015 o 23:54
    Pan Buszmen murem za prezesem Termińskim.

  14. Następujący użytkownik podziękował forumowiczowi Buszmen za jego przydatny post!

    kingpin (13-03-2015)

  15. Powrót do góry    #59
    Ekspert Awatar blacktop
    Dołączył
    01-05-2002
    Postów
    15,698
    Kliknij i podziękuj
    1,036
    Podziękowania: 1,101 w 777 postach
    Nie oczekuję, że nagle zmienisz front, ale podam Ci prosty przykład.
    W Lesznie średnio w sezonie było po kilkanaście tysięcy ludzi. 3-4 razy było około 20 tysięcy i więcej.
    Teraz taka sytuacja występuję 1-2 razy w roku.
    Pomijam sezon kiedy walczyli o utrzymanie czy ligę niżej bo nie śledziłem frekwencji.
    Oczywiście w nadchodzącym sezonie może się to zmienić ale te liczby kiedyś naprawdę urywały głowę.
    Podobnie było we Wrocku i Częstochowie, chociaż w nieco mniejszym wymiarze.
    To były trzy największe stadiony w Polsce.
    Jak jest teraz możesz sam ocenić (w tych ośrodkach)
    "Muszę powoli się żegnać. Dziękuję wszystkim za uwagę i życzę udanych wakacji. Miarą Naszych sukcesów jest liczba Naszych wrogów. Do zobaczenia na Twitterze i Instagramie."

  16. Powrót do góry    #60
    Ekspert Awatar j-rules
    Dołączył
    27-04-2008
    Postów
    24,477
    Kliknij i podziękuj
    7,731
    Podziękowania: 7,330 w 4,314 postach
    W Tarnowie kazdy powiedziałby ze Kołodziej w latach 04-05 był lepszy niz 06-07, co jest zupelna nieprawda. Tylko dlatego ze natrzaskal kilka medali mistrzostw polski i wygrał IMP-a w Tarnowie, a tymczasem w Elitserien był nieporadny jak dziecko we mgle, co osobiście widzialem na zywo. I to sa takie dyskusje.
    Pytales kazdego w Tarnowie, dziennikarzyno?
    Taka dyskusja.
    Nigdy nie lekceważ Stali Gorzów, bo zgwałcą twoją ekipę w ostatnich trzech biegach.

  17. Powrót do góry    #61
    Trener Awatar vicar
    Dołączył
    09-11-2001
    Postów
    8,669
    Kliknij i podziękuj
    1,050
    Podziękowania: 1,856 w 1,010 postach
    Buszmen - szkoda klawiatury. Kiedyś było więcej ludzi i basta. To nic, że teraz mamy dane medialne, i tak są przekręcone. Bardziej wymierne jest to co się komu wydaje. O wiele, i to jest argument! Bo kiedyś to frekwencji nie przekręcano, zwłaszcza jak dawali, że ilość widzów na spotkaniu to było 150% pojemności stadionu.

    Mógłbym napisać argumenty. Słabiej jest w Bydgoszczy, Wrocławiu, Gdańsku. Lepiej w Tarnowie, Gorzowie czy Ostrowie (Rybniku?). I tyle, ale te argumenty padały. Ale potem zaraz były zbijane "nie, bo w moim odczuciu jest gorzej". Wkleja się linki ze spotkań czołowych ekip danego sezonu jako dowód, że drzewiej było lepiej. Jak Buszmen wkleja linki do spotkań innych drużyn z podobnego okresu z pustkami to cisza jak makiem zasiał.
    Ukryta zawartość - po prostu speedway!

  18. Powrót do góry    #62
    Zaawansowany
    Dołączył
    28-02-2003
    Postów
    2,606
    Kliknij i podziękuj
    51
    Podziękowania: 313 w 179 postach
    Bo kiedyś to frekwencji nie przekręcano, zwłaszcza jak dawali, że ilość widzów na spotkaniu to było 150% pojemności stadionu.
    Pamietam ciekawe dane frekwencji z derbow Pomorza w TZ z 92. Otóz w Toruniu Zaborski podał, ze było 20 tys, a Błazejewski w Bydgoszczy 25 tys.

    https://www.youtube.com/watch?v=1yZjHDRMeAo

    W TZ korespondent - chyba Czekanski - napisał,ze było 15 tys.

    W tym układzie podobnych przypadków faktycznie można stwierdzić ze kiedys na żużel chodziło więcej kibiców.

  19. Powrót do góry    #63
    Ekspert Awatar zabovsky
    Dołączył
    19-02-2011
    Postów
    7,308
    Kliknij i podziękuj
    71
    Podziękowania: 3,362 w 1,672 postach
    Cytat Zamieszczone przez drozd Zobacz posta
    https://www.youtube.com/watch?v=1yZjHDRMeAo

    W TZ korespondent - chyba Czekanski - napisał,ze było 15 tys.
    Nie on jedyny, bowiem po dwunastym biegu pada info o 15, a może nawet 20 tysiącach kibiców ; d
    Tak na marginesie. Per w ostatnim wyścigu - coś pięknego ; ]

  20. Powrót do góry    #64
    Ekspert Awatar blacktop
    Dołączył
    01-05-2002
    Postów
    15,698
    Kliknij i podziękuj
    1,036
    Podziękowania: 1,101 w 777 postach
    vicar napisał:
    Mógłbym napisać argumenty. Słabiej jest w Bydgoszczy, Wrocławiu, Gdańsku. Lepiej w Tarnowie, Gorzowie czy Ostrowie (Rybniku?).
    Byłem kilkanaście razy w Tarnowie, Rybniku i kilka razy w Ostrowie. Oczywiście frekwencja w tych miastach to prawdziwa sinusoida, ale nigdy bym nawet nie pomyślał, że obecnie jest tam lepiej z frekwencją. Proponuję aby ktoś napisał w jakim mieście poza Toruniem i Gorzowem jest tendencja wzrostowa, konkretnie na temat osoba z danego ośrodka bo twoje wynurzenia vicar są co najmniej wątpliwe. (vide Bydgoszcz)
    Sobotch i j-rules dość sceptycznie wypowiadali się o swoich ośrodkach, ale Ty wiesz lepiej. Dawniej mecze drużyn na Śląsku były rozgrywane na Stadionie Śląskim w Chorzowie, bo było "dość " spore zainteresowanie. Z tym Rybnikiem to pojechałeś.
    Ostatnio edytowane przez blacktop ; 17-03-2015 o 01:16
    "Muszę powoli się żegnać. Dziękuję wszystkim za uwagę i życzę udanych wakacji. Miarą Naszych sukcesów jest liczba Naszych wrogów. Do zobaczenia na Twitterze i Instagramie."

  21. Powrót do góry    #65
    Ekspert Awatar zabovsky
    Dołączył
    19-02-2011
    Postów
    7,308
    Kliknij i podziękuj
    71
    Podziękowania: 3,362 w 1,672 postach
    A może Ty podaj jakiś okres na przykład w ostatnich 25 latach, w którym liga całościowo cieszyła się wyraźnie większym zainteresowaniem kibiców niż obecnie? Bo takie strzelanie pojedynczymi klubami i powoływanie się na ich najlepsze lata jest w mojej opinii bezcelowe i wcale nie dowodzi słuszności tezy.

  22. Powrót do góry    #66
    Ekspert Awatar blacktop
    Dołączył
    01-05-2002
    Postów
    15,698
    Kliknij i podziękuj
    1,036
    Podziękowania: 1,101 w 777 postach
    Oglądam sobie zdjęcia z Rybnika i dziwię się, że ludzie którzy potrafią posługiwać się internetem są takimi ignorantami.
    Zabovsky żużel nie wystartował w 1990 roku.
    Gdybym był z Bydgoszczy to bym się nie wypowiadał na temat wzrostu frekwencji w ostatnich latach.
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez blacktop ; 17-03-2015 o 02:10
    "Muszę powoli się żegnać. Dziękuję wszystkim za uwagę i życzę udanych wakacji. Miarą Naszych sukcesów jest liczba Naszych wrogów. Do zobaczenia na Twitterze i Instagramie."

  23. Powrót do góry    #67
    Ekspert Awatar zabovsky
    Dołączył
    19-02-2011
    Postów
    7,308
    Kliknij i podziękuj
    71
    Podziękowania: 3,362 w 1,672 postach
    Cytat Zamieszczone przez blacktop Zobacz posta
    Oglądam sobie zdjęcia z Rybnika i dziwię się, że ludzie którzy potrafią posługiwać się internetem są takimi ignorantami.
    No ekstra tylko fakt, że kiedyś tam w Rybniku na żużel chodziło więcej ludzi niż dzisiaj wcale nie rozwiązuje głównej kwestii tej dyskusji.

    Cytat Zamieszczone przez blacktop Zobacz posta
    Zabovsky żużel nie wystartował w 1990 roku...
    Dzięki za info. Bez obrania jakiegoś konkretnego obszaru do porównań to ta dyskusja zejdzie na poziom "wiesz wnusiu jak dziadziuś chodził na żużel to na każdym meczu było 50 tysięcy ludzi". Zresztą, z tego co czytam, to niektórzy właśnie tego rodzaju argumenty starają się serwować.

    Cytat Zamieszczone przez blacktop Zobacz posta
    Gdzie jest lepiej poza Toruniem i Gorzowem? Chłopaki konkretniej proszę. Gdzie?
    W porównaniu do jakiego okresu? Bo jeśli mamy porównywać aktualną frekwencję do frekwencji z okresu największego prosperity każdego pojedynczego klubu to jest to czysty absurd.

    P.S. Ja się do czegoś odnoszę, po czym Ty wchodzisz i edytujesz swój post. Świetna dyskusja, nie ma co ; ]

  24. Powrót do góry    #68
    Ekspert Awatar blacktop
    Dołączył
    01-05-2002
    Postów
    15,698
    Kliknij i podziękuj
    1,036
    Podziękowania: 1,101 w 777 postach
    Zabovsky

    Sytuacja jest dość prosta, bo poza Gorzowem i Toruniem żaden klub nie odnosi sukcesów pod względem frekwencji w stosunku do ostatnich 30 lat.
    Jeśli jest inaczej to proszę oświeć mnie.
    "Muszę powoli się żegnać. Dziękuję wszystkim za uwagę i życzę udanych wakacji. Miarą Naszych sukcesów jest liczba Naszych wrogów. Do zobaczenia na Twitterze i Instagramie."

  25. Powrót do góry    #69
    Ekspert Awatar Semen
    Dołączył
    28-11-2005
    Postów
    7,242
    Kliknij i podziękuj
    1,016
    Podziękowania: 2,209 w 1,202 postach
    Blacktop, tak jak często nie zgadzam się z tym co piszesz, tak w temacie frekwencji podziwiam, że chce Ci się walczyć wiatrakami.
    Najsmutniejsze jest to, że dla nich argumentem są zestawienia (z ostatnich bodaj trzech lat) zrobione na podstawie relacji w mediach. To, że ktoś widział na własne oczy jak to jest w dłuższej perspektywie (np. Ty, Sobotch lub ja) to już według nich nie jest fakt, to wymysł, ehhhhhhhhhhhh..

    Jedni tak twierdzą,bo niewiele widzieli poza swoim grajdołkiem i tym co pokazały telewizyjne kamery.
    Inni żeby silić się na oryginalność oraz mieć posłuch i uznanie u gawiedzi wierzącej ślepo w to co podały media. Takie budowanie autorytetu na kompleksach.
    Ostatnio edytowane przez Semen ; 17-03-2015 o 10:54
    23.01.1945-23.01.2024 Minęło 79 lat bolszewickiej okupacji Włocławka.

  26. Powrót do góry    #70
    Ekspert Awatar sobotch
    Dołączył
    06-07-2009
    Postów
    16,325
    Kliknij i podziękuj
    2,369
    Podziękowania: 3,281 w 1,946 postach
    Piszecie jakieś coś mające być argumentami w dyskusji i wychodzi na to, że sami tego nie rozumiecie.

    Przeczytałem parę postów wyżej o przykładzie, kiedy trzech dziennikarzy podawało różne frekwencje od 15k do nawet 25k.
    Dziś podobnie nieobiektywni dziennikarze podają frekwencje wahające się między 5-13k.

    Rzeczywiście dalsza dyskusja wydaje się być całkowicie bzdurna

  27. Powrót do góry    #71
    Trener Awatar vicar
    Dołączył
    09-11-2001
    Postów
    8,669
    Kliknij i podziękuj
    1,050
    Podziękowania: 1,856 w 1,010 postach
    Cytat Zamieszczone przez Semen Zobacz posta
    Jedni tak twierdzą,bo niewiele widzieli poza swoim grajdołkiem i tym co pokazały telewizyjne kamery.
    Inni żeby silić się na oryginalność oraz mieć posłuch i uznanie u gawiedzi wierzącej ślepo w to co podały media. Takie budowanie autorytetu na kompleksach.
    No ale jak my podajemy konkretne dane, a Wy bo tak widzieliście i Wasz argument jest lepszy. Czasami mam wrażenie, że porównujecie frekwencję w Lublinie z pierwszy połowy lat 90-tych, Piły z drugiej połowy, Śląska z lat 70-tych i jeszcze do tego pewnie z Wa-wy lat 50-tych i mówicie, że teraz jest gorzej. No jasne, że teraz jest gorsza frekwencja niż jakby wziąć najlepsze okresy wszystkich ośrodków razem wziętych. To nie ma wątpliwości. Nadal jednak nie chcecie dopuścić do siebie, że tak jak teraz, tak i dawniej w niektórych ośrodkach raz było lepiej, raz gorzej. Podajcie jakiś konkretniejszy rok który porównujecie. Nadal z Waszej strony nie padła ani jedna data. Tylko "bo tak widziałem", "byłem na wszystkich stadionach na raz przez wszystkie lata". Powtórze - filmiki z przeszłości wrzucone przez Buszmena ze spotkań z mizerną frekwencją nie spotkały się z żadnym odzewem, odpowiedzią. W kółko to samo. Przyznam Wam rację tylko dajcie jakiś argument, zamiast ironii i tonu wyższości i pozjadanych rozumów. A już prywatne wycieczki blacktopa na temat tego, że skoro w Bydgoszczy jest niska frekwencja to nie mam prawa wypowiadać się o innych miastach to tylko pokazuje dno jakiego sięga ten Pan i nijak ma się do dyskusji. Gdzie kończą się argumenty zaczyna się pyskówka.

    Cytat Zamieszczone przez blacktop Zobacz posta
    Oglądam sobie zdjęcia z Rybnika
    Który rok? Pytam serio, bo chciałbym się do tego odnieść przez pryzmat innych drużyn startujących w lidze w tym okresie. Przez grzeczność usunąłem część Twojego posta nic nie wnoszącą do dyskusji i wylewającą żale.
    Ostatnio edytowane przez vicar ; 17-03-2015 o 21:36
    Ukryta zawartość - po prostu speedway!

  28. Powrót do góry    #72
    Ekspert Awatar Semen
    Dołączył
    28-11-2005
    Postów
    7,242
    Kliknij i podziękuj
    1,016
    Podziękowania: 2,209 w 1,202 postach
    No, ale jakie to konkretne dane? Podliczone dane z ilości widzów na meczach podane z kapelusza przez gości, którzy pisali relacje to mają być konkretne dane. Pisałem wcześniej, gdyby to były dane od klubowych księgowych to byłyby konkretne dane, choć też obarczone w jakimś stopniu błędami.

    Tak na marginesie o tych, którzy piszą relacje. Zdarzyło mi się raz jechać koleją z takim typem, który przyznał, że gdy drużyna z jego ośrodka jechała mecz to on siedział już w tym pociągu (3h później ja do niego wsiadłem). Gdy zapytałem co z relacją, to stwierdził, że będzie. Kumpel za niego napisze na jego konto.
    Większość z tych chłopaków nie potrafi na zawodach najniższej (lub bez) rangi poprawnie programu wypisać, w sytuacji gdy nie słychać spikera lub ten zmian nie podaje.
    Notowanie czasów to już dla niektórych niepotrzebny przeżytek...

    To co tu o rzetelności w podawaniu liczby widzów mówić?

    Wracając do tematu.
    Proszę bardzo, ale zaznaczam, że mam na myśli ogólny trend na przestrzeni minimum 15-20 lat, bo ciężko mówić o jakiejś tendencji porównując trzy ostatnie sezony. Dla okrągłego rachunku, żeby było jasne o jakich latach mówimy.
    Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie , w jakich ośrodkach frekwencja porównując środek lat 90-tych i obecne trzy lata wzrosła:

    Moje subiektywne (choć stonowane w obie strony) zdanie jest takie:
    1) Gorzów spory+
    2) Leszno =
    3) Tarnów niewielki -
    4) Zielona Góra +
    5) Toruń niewielki(może nawet minimalny)+
    6) Wrocław ogromny -
    7) Częstochowa niewielki +
    8) Gdańsk duży -
    9) Rzeszów -
    10) Łódź =
    11)Grudziądz =
    12) Gniezno =
    13) Lublin ogromny -
    14) Bydgoszcz ogromny -
    15) Rybnik -
    16) Ostrów =
    17) Opole ogromny -
    18) Piła ogromny -
    19) Rawicz bardzo duży -
    20) Krosno =
    21) Kraków =
    22) Świętochłowice nie istnieje

    W kilku ośrodkach wzrost był (wcale nie jakiś ogromny podyktowany co normalne sukcesami).
    W zdecydowanie większej ilości ośrodków frekwencja spadła (straty samej Bydgoszczy lub Wrocławia są nie do odrobienia przez wszystkie kluby , które zanotowały wzrost i to licząc razem).
    Oczywiście falowanie liczb (tzw. sinusoida) widzów było wszędzie, ale w ostatnich latach w coraz większej liczbie ośrodków jest tych widzów mniej.


    Do lat osiemdziesiątych to już w ogóle nie ma co porównywać.
    Ostatnio edytowane przez Semen ; 17-03-2015 o 22:16
    23.01.1945-23.01.2024 Minęło 79 lat bolszewickiej okupacji Włocławka.

  29. Powrót do góry    #73
    Trener Awatar vicar
    Dołączył
    09-11-2001
    Postów
    8,669
    Kliknij i podziękuj
    1,050
    Podziękowania: 1,856 w 1,010 postach
    W końcu jakiś post z argumentami. Twoje wyliczenia brzmią sensownie, jeśli tak było to faktycznie mogę być skłonny aby uznać że masz rację. Chociaż nie do końca jestem pewien czy w latach 1994-1995 tyle ludzi było w Lublinie gdy Motor leciał z ligi, czy w Opolu na dnie drugoligowej tabeli, czy w małym Rawiczu. Mógłbym się za to przychylić do wzrostu w Łodzi czy Grudziądzu obecnie. Chyba że mówisz o Grudziądzu 1997-1998, ale wtedy to z kolei Lublin był o wiele słabszy.Tego niestety nie jestem w stanie potwierdzić, musiałyby tu trafić co najmniej fotki bądź filmiki. Nie było mnie tam, to się nie odstanie, więc jest to jedyny sposób abym mógł to sprawdzić.
    Ukryta zawartość - po prostu speedway!

  30. Powrót do góry    #74
    Ekspert Awatar Semen
    Dołączył
    28-11-2005
    Postów
    7,242
    Kliknij i podziękuj
    1,016
    Podziękowania: 2,209 w 1,202 postach
    Co do Motoru to na pewno było więcej niż teraz.
    W Łodzi jest to samo co było za czasów Ermolenki. Wynik jest lepszy, ale tam w zasadzie jest stała widownia.
    Podobnie w Grudziądzu, gdy w połowie lat 90-tych m.in. bili się o (i potem mieli) ekstraklasę oraz Dadosa, chodziło nie mniej ludzi na mecze niz teraz, a nieśmiało powiem , że chyba jednak teraz było ich na meczach mniej.

    Co do Opola i Rawicza. W Opolu minus bo wtedy jeszcze trochę ludzi tam chodziło, teraz prawie wcale. W Rawiczu po reaktywacji zainteresowanie było w miarę, teraz nie wiem czy 500 osob nie jest normą.

    Te moje oceny biorą się z tego co widziałem, a przede wszystkim z rozmów ze znajomymi z różnych miast. Rozmów wtedy i teraz. Kto jak kto, ale miejscowi chodzący na wszystkie mecze najlepiej mogą ocenić jak to u nich bylo .

    To zestawienie zrobiłem też trochę prowokacyjnie, żeby ludzie się odzywali, bo oczywiście ja też mogę coś mylić po latach.
    Ostatnio edytowane przez Semen ; 17-03-2015 o 22:31
    23.01.1945-23.01.2024 Minęło 79 lat bolszewickiej okupacji Włocławka.

  31. Powrót do góry    #75
    Trener Awatar vicar
    Dołączył
    09-11-2001
    Postów
    8,669
    Kliknij i podziękuj
    1,050
    Podziękowania: 1,856 w 1,010 postach
    No fakt, w tym roku w Opolu było mało bo była totalna degrengolada. Co do Rawicza obecnie faktycznie jest średnio 500. Ale ile było w podanych przez Ciebie latach?
    Ukryta zawartość - po prostu speedway!

  32. Powrót do góry    #76
    Ekspert Awatar Semen
    Dołączył
    28-11-2005
    Postów
    7,242
    Kliknij i podziękuj
    1,016
    Podziękowania: 2,209 w 1,202 postach
    Nie podam Ci konkretnych liczb i nie będę zmyślał, ale jestem przekonany, że były to jednak liczby czterocyfrowe.
    23.01.1945-23.01.2024 Minęło 79 lat bolszewickiej okupacji Włocławka.

  33. Powrót do góry    #77
    Ekspert Awatar zabovsky
    Dołączył
    19-02-2011
    Postów
    7,308
    Kliknij i podziękuj
    71
    Podziękowania: 3,362 w 1,672 postach
    Cytat Zamieszczone przez Semen Zobacz posta
    Moje subiektywne (choć stonowane w obie strony) zdanie jest takie:
    1) Gorzów spory+
    2) Leszno =
    3) Tarnów niewielki -
    4) Zielona Góra +
    5) Toruń niewielki(może nawet minimalny)+
    6) Wrocław ogromny -
    7) Częstochowa niewielki +
    8) Gdańsk duży -
    9) Rzeszów -
    10) Łódź =
    11)Grudziądz =
    12) Gniezno =
    13) Lublin ogromny -
    14) Bydgoszcz ogromny -
    15) Rybnik -
    16) Ostrów =
    17) Opole ogromny -
    18) Piła ogromny -
    19) Rawicz bardzo duży -
    20) Krosno =
    21) Kraków =
    22) Świętochłowice nie istnieje
    Jest to na pewno coś do czego można się odnieść. Osobiście mam wątpliwości co do Krosna, Krakowa, Tarnowa czy Rybnika. W Łodzi czy Grudziądzu również wydaje mi się, że jest szansa na tendencję wzrostową. Zastanawia mnie też mocno ten ogromny minus w Lublinie, chociaż tu decydujące jest jaki dokładnie okres będzie się brać pod uwagę. Rawicz - no cóż, tutaj sam podałeś główny powód. Gdyby doszła do skutku reaktywacja Śląska Świętochłowice (na stadionie przystosowanym do obecnych standardów) to również można zakładać, że na mecze chodziłoby więcej ludzi niż powiedzmy w 1993-95.

  34. Powrót do góry    #78
    Mistrz FTSL 2020 Awatar Buszmen
    Dołączył
    09-12-2002
    Postów
    21,462
    Kliknij i podziękuj
    5,763
    Podziękowania: 5,643 w 3,225 postach
    1. Toruń raczej nie taki niewielki plus. Jeżeli mówimy o wszystkich meczach na przestrzeni sezonu. Może były podobne sezony, ale było też dużo gorszych. Komplet na Broniewskiego nie równa się kompletowi na MA. To też powinieneś wziąć pod uwagę.
    2. Gdańsk - wiadoma kwestia, upadek klubu. Przy klubie walczącym o medale, tam byłaby dobra frekwencja.
    3. Rzeszów - nie wiem, nie pamiętam, nie chcę się kłócić, ale na filmach z lat 90-tych widać raczej pustki, a i stadion był mniejszy. Może Greg Drozd tu się wypowie.
    4. Łódź - raczej fala wznosząca, na więcej w obecnych warunkach nie ma co liczyć. Owszem, może początki JAG z Ermolenką były podobne, ale trwało to krótko i szybko zaczęło się robić gorzej. Teraz wygląda to znacznie bardziej stabilnie.
    5. Grudziądz - stagnacja klubu + ograniczenia stadionowe na więcej nie pozwalały. Zobaczymy w Ekstralidze, myślę, że będzie nieźle.
    6. Lublin - tutaj widać fajnie na taśmach z meczów z Unią Tarnów jaka była frekwencja. Marginalna. Oczywiście, przed spadkiem było lepiej. Ale... na meczu Polska - Reszta Świata było przyzwoicie, stąd można wysunąć wniosek, że niska frekwencja spowodowana jest słabością klubu.
    7. Rybnik - zgoda, ale zależy do czego się odnosimy. Jeśli do głębokiej historii - nie ma tematu, ale czy w ostatnim 25 leciu było tak znacząco lepiej? Pewnie w czasach, kiedy ROW był bliski awansu do E-ligi, czyli znów wracamy do tematu koniunktury. Również tutaj na meczu Polska - Reszta Świata było OK.
    8. Ostrów - jak dla mnie plus. Może były pojedyncze podobne sezony, ale jeśli bierzemy cały okres 25 lecia, to raczej teraz jest dobrze. Niezła frekwencja na poz aligowych eventach.
    9. Kraków - moim zdaniem +
    10. Tarnów - dla mnie twoje stwierdzenie jest tutaj kompletną bzdurą. Zdecydowanie +

    Z resztą się w miarę zgadzam. Niemniej tak czy siak, w mojej ocenie tym podsumowaniem najlepiej dowiodłeś przeciwnej do swojej tezy, że wszystko zależy od koniunktury. Jest jakiś ośrodek, który jest obecnie na topie, a w którym frekwencja poszła w dół? Albo odwrotnie?

    We Wrocławiu wraz z końcem sukcesów, skończyła się frekwencja i to nie jest jakieś nowe zjawisko, bo w ostatnich sezonach jest ona na podobnym poziomie. Może po remoncie tego czegoś, przypominającego stadion - trochę się zmieni. Kiedyś ludziom to nie przeszkadzało, dziś jednak są inne standardy, zwłaszcza w takim mieście, jak Wrocław.
    Ostatnio edytowane przez Buszmen ; 18-03-2015 o 00:03
    Pan Buszmen murem za prezesem Termińskim.

  35. Powrót do góry    #79
    Ekspert Awatar blacktop
    Dołączył
    01-05-2002
    Postów
    15,698
    Kliknij i podziękuj
    1,036
    Podziękowania: 1,101 w 777 postach
    Buszmen, opieranie swojej tezy na test meczach reprezentacji jest dość zabawne.
    W takim razie może będziemy posługiwać się eventami z Chorzowa, Leszna czy Wrocławia w IMŚ czy DMŚ.
    To zawsze lepsze niż zawody towarzyskie.
    "Muszę powoli się żegnać. Dziękuję wszystkim za uwagę i życzę udanych wakacji. Miarą Naszych sukcesów jest liczba Naszych wrogów. Do zobaczenia na Twitterze i Instagramie."

  36. Powrót do góry    #80
    Mistrz FTSL 2020 Awatar Buszmen
    Dołączył
    09-12-2002
    Postów
    21,462
    Kliknij i podziękuj
    5,763
    Podziękowania: 5,643 w 3,225 postach
    Po pierwsze, nie opieram na tym swojej tezy - nie wiem skąd taki wniosek.
    Po drugie, oczywiście to o niczym nie świadczy, ale daje jakiś obraz tego, że ludzie nie do końca mają w dupie żużel, a po prostu nie interesuje ich żużel na takim poziomie, w takim wydaniu, przy takiej organizacji klubu. W Toruniu na Elanie frekwencja jest fatalna. Gdyby klub hulał jak trzeba i grał w Ekstraklasie, byłoby inaczej. I to się tyczy np. Lublina. Sorry, no ja bym tam też nie chodził na mecze. Po co? Przecież już lepiej obejrzeć E-ligę w TV.
    Pan Buszmen murem za prezesem Termińskim.

  37. Powrót do góry    #81
    Ekspert Awatar blacktop
    Dołączył
    01-05-2002
    Postów
    15,698
    Kliknij i podziękuj
    1,036
    Podziękowania: 1,101 w 777 postach
    Poruszyłeś frekwencję na test meczach w Lublinie, Rybniku i Ostrowie. Stąd taki wniosek.
    "Muszę powoli się żegnać. Dziękuję wszystkim za uwagę i życzę udanych wakacji. Miarą Naszych sukcesów jest liczba Naszych wrogów. Do zobaczenia na Twitterze i Instagramie."

  38. Powrót do góry    #82
    Mistrz FTSL 2020 Awatar Buszmen
    Dołączył
    09-12-2002
    Postów
    21,462
    Kliknij i podziękuj
    5,763
    Podziękowania: 5,643 w 3,225 postach
    No poruszyłem. Ale tezę opieram na koniunkturalizmie. Ale faktycznie, obecność dużej liczby kibiców w tych (słabo zorganizowanych ośrodkach, bez sukcesów) pokazuje, że to właśnie jest główny determinant małej liczby widzów. Przecież, jakby Gorzów, Toruń, Zielona Góra, Leszno, spadły do I czy II ligi, to frekwencja też by poleciała (banał).

    I tak samo np. w Tarnowie po awansie, angażu Golloba i Rickardssona - cały rok były komplety.
    Ostatnio edytowane przez Buszmen ; 18-03-2015 o 00:20
    Pan Buszmen murem za prezesem Termińskim.

  39. Powrót do góry    #83
    Ekspert Awatar blacktop
    Dołączył
    01-05-2002
    Postów
    15,698
    Kliknij i podziękuj
    1,036
    Podziękowania: 1,101 w 777 postach
    Można sądzić, że na test meczach zwłaszcza tych Polska-Reszta Świata zjeżdżają się kibice z różnych stron Polski dlatego podawanie tych 3 przykładów na 10 nie jest miarodajne.
    "Muszę powoli się żegnać. Dziękuję wszystkim za uwagę i życzę udanych wakacji. Miarą Naszych sukcesów jest liczba Naszych wrogów. Do zobaczenia na Twitterze i Instagramie."

  40. Powrót do góry    #84
    Mistrz FTSL 2020 Awatar Buszmen
    Dołączył
    09-12-2002
    Postów
    21,462
    Kliknij i podziękuj
    5,763
    Podziękowania: 5,643 w 3,225 postach
    Można sądzić. Wszystko można sądzić, ale raczej wątpię, aby przy takim nasyceniu imprez, ktokolwiek jechał np. do Rybnika czy Lublina na taki mecz. Może jakiś mały %. Rybnik jeszcze OK - aglomeracja (aczkolwiek tak samo było i na meczach ligowych na twoich zdjęciach ). Ale Lublin? Daj spokój, pojechałbyś do Lublina na taki mecz towarzyski? Znasz kogoś kto tam pojechał?

    Poza tym, ja nie twierdzę, że frekwencja na tych zawodach to jakiś twardy dowód, cokolwiek. Po prostu o tym napisałem, bo to były zawody na wyższym poziomie, z poważnymi nazwiskami, lepiej opakowane niż I czy II ligowa szarzyzna bez perspektyw na awans (jak było często w tych ośrodkach). Tyle.
    Ostatnio edytowane przez Buszmen ; 18-03-2015 o 00:25
    Pan Buszmen murem za prezesem Termińskim.

  41. Powrót do góry    #85
    Ekspert Awatar blacktop
    Dołączył
    01-05-2002
    Postów
    15,698
    Kliknij i podziękuj
    1,036
    Podziękowania: 1,101 w 777 postach
    Nie skupiajmy się na test meczach. Zły kierunek obrała dyskusja. Zastanówmy się na przykład na meczach ligowych w Lesznie gdzie frekwencja sięgała ponad 20 tysięcy kilka razy w sezonie a teraz tylko raz czy dwa razy w ciągu sezonu. Czasami było to blisko 30 tysięcy. Teraz tego nie ma.
    "Muszę powoli się żegnać. Dziękuję wszystkim za uwagę i życzę udanych wakacji. Miarą Naszych sukcesów jest liczba Naszych wrogów. Do zobaczenia na Twitterze i Instagramie."

  42. Powrót do góry    #86
    Ekspert Awatar Semen
    Dołączył
    28-11-2005
    Postów
    7,242
    Kliknij i podziękuj
    1,016
    Podziękowania: 2,209 w 1,202 postach
    Cytat Zamieszczone przez Buszmen Zobacz posta
    Ale Lublin? Daj spokój, pojechałbyś do Lublina na taki mecz towarzyski? Znasz kogoś kto tam pojechał?
    ... i tu leży przyczyna problemu dyskutowania z Tobą. Nie byłeś, nie widziałeś, ale wiesz najlepiej...

    Pytanie nie do mnie, ale odpowiem.

    Znam wiele osób spoza Lublina, które były na tych zawodach. Zresztą sam na nich byłem i widziałem osoby z wielu żużlowych miast. Chociaż oczywiście lublinianie dopisali.
    Nie pisz, więc proszę, takich rzeczy z perspektywy osoby, która na takie zawody nie jeździ.

    Zresztą nie rozmawiamy o zawodach tego typu tylko o lidze i zainteresowaniu nią, sam swoją opinię opierałeś na danych z ligi.

    W twoim zestawieniu jest jedna rzecz, która uderza (podobnie myśli Zabovsky). Wszędzie tam gdzie są dobre wyniki zakładasz wzrost publiki, a tak zawsze nie jest. W Łodzi wcale tego wzrostu nie ma, tam w zasadzie jest to samo przez lata, a na pewno nie jest lepiej w porównaniu z tym jakim zainteresowaniem cieszył się JAG. Teraz było podobnie, może tyci plus za 2014 bo były wyniki, ale jak mówimy o trzech sezonach to wcale tak różowo nie było. Jeżdżę do Łodzi niemal co roku, średnio 2 razy, gadam z ludźmi. Tak wygląda to w oczach, tych którzy regularnie chodzą na stadion Orła od dwudziestu lat lub pamiętają jeszcze Gwardię.
    Łódź=piłka kopana i tego nie przeskoczą.
    Ostatnio edytowane przez Semen ; 18-03-2015 o 07:43
    23.01.1945-23.01.2024 Minęło 79 lat bolszewickiej okupacji Włocławka.

  43. Powrót do góry    #87
    Ekspert Awatar kingpin
    Dołączył
    02-03-2002
    Postów
    33,966
    Kliknij i podziękuj
    6,503
    Podziękowania: 8,817 w 4,847 postach
    Jesli chcecie koniecznie udowodnic swoje racje podajcie konkretne przyklady.
    Klub,frekwencja kilka-kilkanascie lat temu i teraz,koniecznie ta sama klasa rozgrywkowa,te same cele.
    W innym przypadku dajcie sobie spokoj,bo ta dyskusja z argumentami Buszmena jest coraz bardziej groteskowa.
    Wijecie sie jak weze a konkretow brak.
    Dziwie sie,ze jemu sie jeszcze chce.Nie tylko dlatego ,ze stoje w tej dyskusji po jego stronie,ale
    na jego argumenty i tezy nie padla jeszcze zadna konkretna,poparta rownie silnymi argumentami odpowiedz.
    Przeciez kazdy sie moze mylic,Buszmen rowniez,a skoro jestescie tak pewni swoich racji,udowodnienie
    tego jemu i innym nie powinno byc takie trudne.
    Poki co to jedynym Waszym argumentem jest to ,ze Buszmenowi sie wydaje.
    Malo to powazne.
    Ostatnio edytowane przez kingpin ; 18-03-2015 o 07:46
    "Z Leninem żyj,
    z Leninem śpij,
    z Leninem zbieraj kwiatki...
    życzenia to od Matki"



    Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podania przyczyny.

  44. Powrót do góry    #88
    Ekspert Awatar Semen
    Dołączył
    28-11-2005
    Postów
    7,242
    Kliknij i podziękuj
    1,016
    Podziękowania: 2,209 w 1,202 postach
    "Argumentu" o tym , że mi się wydaje, to akurat Buszmen użył.

    Na poważnie zaś:

    Sęk w tym, że nie ma konkretnych wiarygodnych danych.

    Ta dyskusja jest groteskowa, bo kilku ludzi nie przyjmuje do siebie tego, że jak ktoś jeździ te kilkanaście i więcej lat po całej Polsce widzi pewne sprawy na własne oczy, jak zna ludzi (i ma informacje z pierwszej ręki) kochających ten sport niemal w każdym ośrodku to trochę na ten i inne tematy dotyczące tej dyscypliny wie. Z pewnością więcej i bardziej wiarygodne niż z mediów.

    Amen!
    Ostatnio edytowane przez Semen ; 18-03-2015 o 08:06
    23.01.1945-23.01.2024 Minęło 79 lat bolszewickiej okupacji Włocławka.

  45. Powrót do góry    #89
    Ekspert Awatar kingpin
    Dołączył
    02-03-2002
    Postów
    33,966
    Kliknij i podziękuj
    6,503
    Podziękowania: 8,817 w 4,847 postach
    Semen,ale Buszmen nie podwaza tezy,ze w niektorych osrodkach frekwencja byly wyzsza niz teraz,nawet sporo wyzsza.
    On tylko chce Was przekonac,ze w duzej mierze zalezy to od koniunktury w danym osrodku.
    Jesli dodac do tego sponsora strategicznego,telewizje obecna tak w e-lidze jak i 1 lidze,ciezko o teze,ze dawniej to bylo lepiej a teraz to rownia pochyla.
    Niestety,jak grochem o sciane.
    Ostatnio edytowane przez kingpin ; 18-03-2015 o 08:04
    "Z Leninem żyj,
    z Leninem śpij,
    z Leninem zbieraj kwiatki...
    życzenia to od Matki"



    Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podania przyczyny.

  46. Powrót do góry    #90
    Ekspert Awatar Semen
    Dołączył
    28-11-2005
    Postów
    7,242
    Kliknij i podziękuj
    1,016
    Podziękowania: 2,209 w 1,202 postach
    Kolego to tym bardziej śmieszne , bo to jest oczywista oczywistość i nikt do tego nawet się nie odnosi.
    Cała rozmowa zaczęła się od tego, że w temacie frekwencja jest tendencja wzrostowa. według niego i kliku innych osób.
    Problem w tym ,że kiedyś też były lata prosperity niektórych klubów i bessy innych. Pisałem o sinusoidzie.
    Tak było zawsze, niestety całościowo ludzi jest na stadionach coraz mniej...
    23.01.1945-23.01.2024 Minęło 79 lat bolszewickiej okupacji Włocławka.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •