Pokaż wyniki od 1 do 39 z 39

Wątek: Dziennikarz żużlowy (prasowy, internetowy)?

  1. Powrót do góry    #1
    Początkujący
    Dołączył
    21-08-2014
    Postów
    11
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach

    Dziennikarz żużlowy (prasowy, internetowy)?

    Witam wszystkich, chcę zacząć od tego, że od czegoś trzeba zacząć Jestem tu nowa, choć to nie pierwsze forum żużlowe, w którym biorę udział. Mam 25 lat i jestem z Wielkopolski. Pierwsza sprawa, z którą chcę się do Was zwrócić, to pytanie odnośnie dziennikarstwa żużlowego. Od zawsze mnie to interesowało, mam wykształcenie w zakresie dziennikarstwa, mam już na tym polu pewne doświadczenie(chodzi mi o dziennikarstwo żużlowe). Miałam przerwę i teraz chciałabym do tego wrócić. Skupiłam się na prasie i internecie, bo do radia nie mam głosu, a do TV prezencji ani możliwości Wiecie coś może na temat tego, gdzie możnaby coś pisać za więcej niż czapkę śliwek? Uprzedzam pytanie-jeśli chodzi o media w moim mieście, jest kiepsko. Dwa dzienniki, które mamy, mają newsy żużlowe ze strony internetowej klubu i innych nie chcą. Strona internetowa klubu-zmonopolizowana i nawet na bezpłatne praktyki był problem się dostać. SF też biorą ze strony internetowej i mimo moich zgłoszeń cisza. Jedyne portale, z których był jakiś odzew, to te bezpłatne. Ma ktoś jakiś pomysł? Będę bardzo wdzięczna.
    Pozdrawiam
    <jeśli zgłosiłam się do złego działu, z góry przepraszam. Wynika to bycia tu "świeżynką", na przyszłość postaram się poprawić>


  2. Powrót do góry    #2
    Trener Awatar vicar
    Dołączył
    09-11-2001
    Postów
    8,669
    Kliknij i podziękuj
    1,050
    Podziękowania: 1,856 w 1,010 postach
    Widzę, że koleżanka by chciała na skróty a to tak się chyba nie da Najpierw niestety trzeba trochę potyrać za darmo i wyrobić sobie markę, a potem dopiero myśleć o zatrudnieniu na kasę
    Ukryta zawartość - po prostu speedway!

  3. Powrót do góry    #3
    Ekspert
    Dołączył
    10-08-2002
    Postów
    4,964
    Kliknij i podziękuj
    525
    Podziękowania: 1,583 w 777 postach
    To ja może podpowiem kilka trików jak tę markę sobie wyrobić:

    - znaleźć sobie zawodnika albo grupkę zawodników i pisać o nich TYLKO w pozytywnym świetle. Rozumiesz - nawet jeśli seryjnie daje ciała to winny jest sprzęt albo inne szatany. Pamiętaj: sam lukier.
    - bądź liderem opinii, kreuj rzeczywistośc. Jeśli np. Karol Baran jest wg Ciebie najlepszym żużlowcem w Polsce to powtarzaj to tak długo, jak się da. Prędzej czy później czytelnicy w to uwierzą.
    - założyć bloga. Na blogu można pisać co ślina na język przyniesie bez obawy, że wydawca zakaże publikacji materiałów z obawy na grożące mu procesy. Gdyby czytelnicy oponowali że piszesz bzdury to odpowiadasz im, że "sytuacja zmienia się dynamicznie". Raz na 100 przypadków opisywana bzdura się potwierdzi i wtedy można triumfalnie obwieścić "a nie mówiłem?"
    - dla wzmocnienia efektu możesz swoje teksty na blogu komentowac sama, pod zmienionym nickiem. Pisz same brednie i niedorzeczności - wygenerujesz dzięki temu dodatkowy ruch.
    - stwórz listę ekspertów, do których będziesz zwracać się do komentarz. Warunki te same co powyżej, tzn. im większe pieprzy głupoty, tym lepiej. Podpowiedź: najlepsi są szaleni staruszkowie, właściciele zakładów pogrzebowych i inni tacy.
    - zdajesz sobie pewnie sprawę, że przekazach medialnych czytelników najbardziej interesują seks, przemoc, skandal, etc. W żużlu wygląda to trochę inaczej. Na szczycie piramidy są kłopoty finansowe Włókniarza, nieco niżej kłopoty Wybrzeża, a potem długo, długo nic. W razie braku inspiracji możesz zawsze popełnić tekst np. że dług Częstochowy wzrósł z 5 mln PLN do 8 mln PLN. Nic Ci za to nie grozi, a przed komputerami jest zawsze grupa onanistów, którzy tylko na taką informację czekają, więc popularność gwarantowana
    - w nawiązaniu do poprzedniego punktu: może zdarzyć się tak, że będą dzwonić do Ciebie żużlowcy i ich menedżerowie oraz namawiać, byś za drobną opłatą o tym i tamtym klubie pisała to i to (zwykle jakieś kalumnie). Nie odmawiaj. Po pierwsze - zyskasz cenny kontakt. Po drugie - dostaniesz trochę grosza. Portale albo nie płacą wcale, albo płacą licho, więc zawsze to jakiś zysk.
    - jeśli dzięki powyższym zabiegom zostaniesz zauważona i zaproszona do telewizji - nie spinaj się. Z pewną miną powtarzaj te same bzdury, które rozpowszechniasz w formie pisemnej. Jeśli poziom wypowiadanych głupot będzie dostatecznie wysoki to może poproszą Cię nawet o komentowanie zawodów?

    I nie zapominaj o sprawie podstawowej: ostatnim atrybutem, jakim musi posiadać znany dziennikarz żużlowy, jest znajomość żużla.

    Powodzenia!
    Pzdr,
    Garfield

  4. Już 2 użytkowników podziękowało forumowiczowi Garfield za jego przydatny post!

    _jaskolka_ (22-08-2014), odo (09-10-2022)

  5. Powrót do góry    #4
    Ekspert Awatar Malin017
    Dołączył
    30-09-2005
    Postów
    9,172
    Kliknij i podziękuj
    1,363
    Podziękowania: 2,032 w 1,232 postach
    Dareeek O.
    !Adrian walcz!

  6. Powrót do góry    #5
    Początkujący
    Dołączył
    21-08-2014
    Postów
    11
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Cytat Zamieszczone przez vicar Zobacz posta
    Widzę, że koleżanka by chciała na skróty a to tak się chyba nie da Najpierw niestety trzeba trochę potyrać za darmo i wyrobić sobie markę, a potem dopiero myśleć o zatrudnieniu na kasę
    Pisałam chyba wyraźnie, że już mam doświadczenie, nie jestem jakaś zielona w temacie. To tak na marginesie. W jednym ze swoich "miejsc zatrudnienia" byłam już dość znana, więc nie przesadzajmy, OK?

  7. Powrót do góry    #6
    Ekspert Awatar Malin017
    Dołączył
    30-09-2005
    Postów
    9,172
    Kliknij i podziękuj
    1,363
    Podziękowania: 2,032 w 1,232 postach
    Cytat Zamieszczone przez SpeedG Zobacz posta
    Pisałam chyba wyraźnie, że już mam doświadczenie, nie jestem jakaś zielona w temacie. To tak na marginesie. W jednym ze swoich "miejsc zatrudnienia" byłam już dość znana, więc nie przesadzajmy, OK?
    No ale skoro pcha Cię do żużla i zadajesz tego typu pytania, to nie jestem pewny, jaką tutaj masz markę...
    !Adrian walcz!

  8. Powrót do góry    #7
    Początkujący
    Dołączył
    21-08-2014
    Postów
    11
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Cytat Zamieszczone przez Garfield Zobacz posta
    To ja może podpowiem kilka trików jak tę markę sobie wyrobić:

    - znaleźć sobie zawodnika albo grupkę zawodników i pisać o nich TYLKO w pozytywnym świetle. Rozumiesz - nawet jeśli seryjnie daje ciała to winny jest sprzęt albo inne szatany. Pamiętaj: sam lukier.
    - bądź liderem opinii, kreuj rzeczywistośc. Jeśli np. Karol Baran jest wg Ciebie najlepszym żużlowcem w Polsce to powtarzaj to tak długo, jak się da. Prędzej czy później czytelnicy w to uwierzą.
    - założyć bloga. Na blogu można pisać co ślina na język przyniesie bez obawy, że wydawca zakaże publikacji materiałów z obawy na grożące mu procesy. Gdyby czytelnicy oponowali że piszesz bzdury to odpowiadasz im, że "sytuacja zmienia się dynamicznie". Raz na 100 przypadków opisywana bzdura się potwierdzi i wtedy można triumfalnie obwieścić "a nie mówiłem?"
    - dla wzmocnienia efektu możesz swoje teksty na blogu komentowac sama, pod zmienionym nickiem. Pisz same brednie i niedorzeczności - wygenerujesz dzięki temu dodatkowy ruch.
    - stwórz listę ekspertów, do których będziesz zwracać się do komentarz. Warunki te same co powyżej, tzn. im większe pieprzy głupoty, tym lepiej. Podpowiedź: najlepsi są szaleni staruszkowie, właściciele zakładów pogrzebowych i inni tacy.
    - zdajesz sobie pewnie sprawę, że przekazach medialnych czytelników najbardziej interesują seks, przemoc, skandal, etc. W żużlu wygląda to trochę inaczej. Na szczycie piramidy są kłopoty finansowe Włókniarza, nieco niżej kłopoty Wybrzeża, a potem długo, długo nic. W razie braku inspiracji możesz zawsze popełnić tekst np. że dług Częstochowy wzrósł z 5 mln PLN do 8 mln PLN. Nic Ci za to nie grozi, a przed komputerami jest zawsze grupa onanistów, którzy tylko na taką informację czekają, więc popularność gwarantowana
    - w nawiązaniu do poprzedniego punktu: może zdarzyć się tak, że będą dzwonić do Ciebie żużlowcy i ich menedżerowie oraz namawiać, byś za drobną opłatą o tym i tamtym klubie pisała to i to (zwykle jakieś kalumnie). Nie odmawiaj. Po pierwsze - zyskasz cenny kontakt. Po drugie - dostaniesz trochę grosza. Portale albo nie płacą wcale, albo płacą licho, więc zawsze to jakiś zysk.
    - jeśli dzięki powyższym zabiegom zostaniesz zauważona i zaproszona do telewizji - nie spinaj się. Z pewną miną powtarzaj te same bzdury, które rozpowszechniasz w formie pisemnej. Jeśli poziom wypowiadanych głupot będzie dostatecznie wysoki to może poproszą Cię nawet o komentowanie zawodów?

    I nie zapominaj o sprawie podstawowej: ostatnim atrybutem, jakim musi posiadać znany dziennikarz żużlowy, jest znajomość żużla.

    Powodzenia!
    To ja to nazywam wazeliniarstwem. Chodzi mi o opcję nr 1. I już przerabiałam-kiedy się złosiłam do pewnego oprtalu, dostałam zastrzeżenie: "ma być tylko pozytywnie". Nuda.
    Generalnie te rady na niewiele mi się zdadzą, ale dzięki za dobre chęci.

    Pozwól, że nie Ty będziesz o tym decydować. Chodzi mi o to, że jedynym portalem, o którym wiem, że płaci, są SF. Chciałam zapytać, czy coś wiecie na temat innych. Tyle.

  9. Powrót do góry    #8
    Zaawansowany
    Dołączył
    04-11-2005
    Postów
    1,518
    Kliknij i podziękuj
    144
    Podziękowania: 247 w 132 postach
    A czy na dziennikarstwie wspominali coś o ironii albo sarkazmie ?
    Też uważam jak kolega wyżej , że jeżeli chcesz pisać dla popularnych stron internetowych pierwsze trzeba się wykazać a jeżeli rzeczywiście posiadasz jakąś renomę to proponuje wysłać referencję + artykuły , które udało Ci się opublikować. Jeżeli nie ma odzewu to może twoje teksty nie są warte żeby za nie płacić ?

  10. Powrót do góry    #9
    Trener Awatar vicar
    Dołączył
    09-11-2001
    Postów
    8,669
    Kliknij i podziękuj
    1,050
    Podziękowania: 1,856 w 1,010 postach
    Właśnie. Przy takiej popularyzacji internetu i gimbazy nie tak łatwo mieć płacone za swoje artykuły, jeśli łatwo można znaleźć kogoś kto to zrobi za darmo Polecam nie zrażać się i wysyłać artykuły do TŻ i SF, ewentualnie otworzyć swojego bloga i go rozpropagować.
    Ukryta zawartość - po prostu speedway!

  11. Powrót do góry    #10
    Początkujący
    Dołączył
    21-08-2014
    Postów
    11
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Cytat Zamieszczone przez michalgdansk Zobacz posta
    A czy na dziennikarstwie wspominali coś o ironii albo sarkazmie ?
    Też uważam jak kolega wyżej , że jeżeli chcesz pisać dla popularnych stron internetowych pierwsze trzeba się wykazać a jeżeli rzeczywiście posiadasz jakąś renomę to proponuje wysłać referencję + artykuły , które udało Ci się opublikować. Jeżeli nie ma odzewu to może twoje teksty nie są warte żeby za nie płacić ?
    Wszędzie i zawsze wysyłam całe portfolio. Są tam rzeczy lepsze i gorsze, ale od pewnych osób wiem, że feedback był pozytywny ( tak wypowiadał się m.in. prezes klubu z mojego miasta). Tak przy okazji, widzę, że wszyscy chorujecie tutaj na jedną chorobę-bardzo lubicie wyrokować z góry. Nic nie czytaliście, a już wyrokujecie o poziomie. Każdy oczywiście chce być mądry.

    Cytat Zamieszczone przez vicar Zobacz posta
    Właśnie. Przy takiej popularyzacji internetu i gimbazy nie tak łatwo mieć płacone za swoje artykuły, jeśli łatwo można znaleźć kogoś kto to zrobi za darmo Polecam nie zrażać się i wysyłać artykuły do TŻ i SF, ewentualnie otworzyć swojego bloga i go rozpropagować.
    Na razie nie będę znowu wysyłać do SF, skoro robię to co dwa miesiące i póki co nic (bo po co, skoro wszystko mają ze strony internetowej klubu). Za TŻ dziękuję, oni byli jednym ze źródeł mojego doświadczenia w pisaniu o żużlu, swego czasu dosyć mnie nadrukowali. Nie byłam do końca zadowolona z tej współpracy. Ale kto wie, może jeszcze udam się do nich niczym do Canossy. Kiedyś.

  12. Powrót do góry    #11
    Stały bywalec
    Dołączył
    25-11-2003
    Postów
    570
    Kliknij i podziękuj
    148
    Podziękowania: 230 w 125 postach
    Jeśli masz jakieś doświadczenie i SF Cię nie wyłowiło to ciężko będzie Ci się tam dostać. Czasem jedyną drogą jest pisanie dobrze dla darmowych portali i czekanie aż konkurencja Cię wciągnie. Wystarczy porównać ile osób pisało dla NiceSportu a przeszło do SportowychFaktów.

    PS. Mamy w języku polskim określenie zastępujące "feedback".

  13. Powrót do góry    #12
    Użytkownik
    Dołączył
    26-02-2006
    Postów
    435
    Kliknij i podziękuj
    179
    Podziękowania: 89 w 61 postach
    Jesli chodzi o blogi to polecam http://jazwiecki.wordpress.com/ Facet jest lepszy niz ta cała zgraja ekspertow,dziennikarzy itd. razem wzięta.Jest sie na kim wzorować.

    To moze podeslij Nam jakis swoj tekst,felieton,to dobre miejsce na zareklamowanie sie i znalezienie chocby kilku odbiorcow na dobry początek.

  14. Powrót do góry    #13
    Początkujący
    Dołączył
    21-08-2014
    Postów
    11
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Cytat Zamieszczone przez Kuba_88 Zobacz posta
    Jesli chodzi o blogi to polecam http://jazwiecki.wordpress.com/ Facet jest lepszy niz ta cała zgraja ekspertow,dziennikarzy itd. razem wzięta.Jest sie na kim wzorować.

    To moze podeslij Nam jakis swoj tekst,felieton,to dobre miejsce na zareklamowanie sie i znalezienie chocby kilku odbiorcow na dobry początek.
    Felietony i wpisy blogowe pana Jaźwieckiego znam, bardzo Go zresztą cenię, był jednym z bohaterów mojej pracy magisterskiej.
    Podesłać...Hmmm, mogę, obawiam się tylko o swoją prywatność...

    Cytat Zamieszczone przez Świstak Zobacz posta
    Jeśli masz jakieś doświadczenie i SF Cię nie wyłowiło to ciężko będzie Ci się tam dostać. Czasem jedyną drogą jest pisanie dobrze dla darmowych portali i czekanie aż konkurencja Cię wciągnie. Wystarczy porównać ile osób pisało dla NiceSportu a przeszło do SportowychFaktów.

    PS. Mamy w języku polskim określenie zastępujące "feedback".
    Purysta, no proszę. ODDŹWIĘK, ODZEW, REAKCJA, ODPOWIEDŹ. Zadowolony? Co do SF to jest tak, jak pisałam-biorą newsy ze strony internetowej klubu i niepotrzebny im dodatkowy koszt.

  15. Powrót do góry    #14
    Stały bywalec
    Dołączył
    25-11-2003
    Postów
    570
    Kliknij i podziękuj
    148
    Podziękowania: 230 w 125 postach
    Jeśli tak reagujesz na każdą krytykę to może w tym tkwi problem? A może to właśnie wprowadzanie anglikanizmów przekreśla Twoje teksty? Nie widziałem ich, tylko głośno myślę

  16. Powrót do góry    #15
    Ekspert Awatar kingpin
    Dołączył
    02-03-2002
    Postów
    33,963
    Kliknij i podziękuj
    6,503
    Podziękowania: 8,817 w 4,847 postach
    Cytat Zamieszczone przez SpeedG Zobacz posta
    Pisałam chyba wyraźnie, że już mam doświadczenie, nie jestem jakaś zielona w temacie. To tak na marginesie. W jednym ze swoich "miejsc zatrudnienia" byłam już dość znana, więc nie przesadzajmy, OK?
    Czy mozna niesmialo zapytac,z czego szanowna kolezanka byla znana?
    "Z Leninem żyj,
    z Leninem śpij,
    z Leninem zbieraj kwiatki...
    życzenia to od Matki"



    Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podania przyczyny.

  17. Powrót do góry    #16
    Początkujący
    Dołączył
    21-08-2014
    Postów
    11
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Cytat Zamieszczone przez kingpin Zobacz posta
    Czy mozna niesmialo zapytac,z czego szanowna kolezanka byla znana?
    Po pierwsze, dzięki dobrym artykułom wszyscy znali mnie w naszym klubie i nie usłyszałam złego słowa na ich temat, były chwalone przez osoby np. związane z klubem. Chodzi mi też o to, że tam, gdzie miałam okazję pisać (tu mam konkretnie na myśli media), byłam znana z tego, że były rzetelne i nie trzeba było poprawiać jakichś głupich błędów, jakie niektórym się niestety zdarzają.

    Wkurza mnie tylko to, jak Wy, nie będąc ekspertami (nie ujmuję Wam niczego, może są wśród Was mądre głowy, które się na tym znają) wypowiadacie się i robicie konsylium nad czymś, czego nie widzieliście. Mogę zaręczyć, że z tymi anglicyzmami to tylko tak na codzień. Pisanie rządzi się u mnie innymi prawami.

  18. Powrót do góry    #17
    Stały bywalec
    Dołączył
    25-11-2003
    Postów
    570
    Kliknij i podziękuj
    148
    Podziękowania: 230 w 125 postach
    Cytat Zamieszczone przez SpeedG Zobacz posta
    Wkurza mnie tylko to, jak Wy, nie będąc ekspertami (nie ujmuję Wam niczego, może są wśród Was mądre głowy, które się na tym znają) wypowiadacie się i robicie konsylium nad czymś, czego nie widzieliście. Mogę zaręczyć, że z tymi anglicyzmami to tylko tak na codzień. Pisanie rządzi się u mnie innymi prawami.
    Jeżeli tak stawiasz sprawę, to po co w ogóle zaczęłaś temat?
    Mamy na forum strażaka, człowieka, który prawdopodobnie żyje z bukmacherki, ludzi prowadzących własną działalność i przedstawicieli wielu innych zawodów. Wśród nich są i dziennikarze. Nigdy nie wiesz z kim rozmawiasz, bo niby dlaczego mamy ujawniać tutaj swoje personalia?

  19. Powrót do góry    #18
    Super Typer Hop - Bęc Awatar Franz
    Dołączył
    01-12-2005
    Postów
    1,623
    Kliknij i podziękuj
    55
    Podziękowania: 331 w 152 postach
    Cytat Zamieszczone przez Świstak Zobacz posta
    A może to właśnie wprowadzanie anglikanizmów przekreśla Twoje teksty?
    Jak na razie, to jedyny anglikanizm wprowadził jakiś czas temu Henryk VIII

    @SpeedG
    Bez urazy, ale nie do końca rozumiem, co starasz się tutaj uzyskać. Z jednej strony piszesz o pewnym doświadczeniu w dziennikarskiej materii, z drugiej zaś nie chcesz podać żadnych bliższych szczegółów dotyczących dotychczasowej pracy, nie mówiąc już o konkretnych tekstach. Trochę to wygląda jak postawa typu "chciałabym, ale boję się". Na pewno Twoja styczność z mniej lub bardziej profesjonalną żurnalistyką żużlową zaszła znacznie dalej, niż znacznej większości z obecnych na tym forum. W czym więc my, maluczcy, moglibyśmy Ci doradzić? Nie odbieraj tego, proszę, w kategoriach złośliwości, ale takie są moje odczucia. Tak czy inaczej, życzę powodzenia.
    1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1963 1967 1968 1993 1994 1995 1999 2001 2002 2004 2006 2007 2015

    ...this is Sparta!

  20. Już 3 użytkowników podziękowało forumowiczowi Franz za jego przydatny post!

    Falubaz (22-08-2014), kapitan bomba (22-08-2014), Świstak (22-08-2014)

  21. Powrót do góry    #19
    Ekspert Awatar Falubaz
    Dołączył
    11-12-2001
    Postów
    3,519
    Kliknij i podziękuj
    2,524
    Podziękowania: 1,747 w 765 postach
    Cytat Zamieszczone przez Świstak Zobacz posta
    Jeżeli tak stawiasz sprawę, to po co w ogóle zaczęłaś temat?
    Mamy na forum strażaka, człowieka, który prawdopodobnie żyje z bukmacherki, ludzi prowadzących własną działalność i przedstawicieli wielu innych zawodów. Wśród nich są i dziennikarze. Nigdy nie wiesz z kim rozmawiasz, bo niby dlaczego mamy ujawniać tutaj swoje personalia?
    No i rolników, całe stado rolników, wszyscy z Leszna!

  22. Już 2 użytkowników podziękowało forumowiczowi Falubaz za jego przydatny post!

    Aussie (22-08-2014), Świstak (22-08-2014)

  23. Powrót do góry    #20
    Początkujący
    Dołączył
    21-08-2014
    Postów
    11
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Cytat Zamieszczone przez Franz Zobacz posta
    Jak na razie, to jedyny anglikanizm wprowadził jakiś czas temu Henryk VIII

    @SpeedG
    Bez urazy, ale nie do końca rozumiem, co starasz się tutaj uzyskać. Z jednej strony piszesz o pewnym doświadczeniu w dziennikarskiej materii, z drugiej zaś nie chcesz podać żadnych bliższych szczegółów dotyczących dotychczasowej pracy, nie mówiąc już o konkretnych tekstach. Trochę to wygląda jak postawa typu "chciałabym, ale boję się". Na pewno Twoja styczność z mniej lub bardziej profesjonalną żurnalistyką żużlową zaszła znacznie dalej, niż znacznej większości z obecnych na tym forum. W czym więc my, maluczcy, moglibyśmy Ci doradzić? Nie odbieraj tego, proszę, w kategoriach złośliwości, ale takie są moje odczucia. Tak czy inaczej, życzę powodzenia.
    Mają być daty? Konkretnie? Czy jak? Doprecyzuj proszę, co konkretnie chcesz wiedzieć. Dobrze, pisałam do TŻ, pisałam dla PŻ. Z pierwszego odeszłam, bo nie do końca odpowiadała mi współpraca, zresztą musiałam się skupić na szkole. Co do drugiego, wyszło dosyć niefortunnie, ale wolę o tym tutaj nie pisać. Napisałam tu z prostym pytaniem, licząc na krótką odpowiedź. Zapomniałam jednak, jaką moc mają fora internetowe. I tak zrobił się cały wątek.
    Bez przesady, chyba aż tak zieloni w tej materii nie jesteście? Mimo wszystko liczyłam na to, że znajdzie się ktoś, kto poradzi coś sensownego. Na razie to chyba tyle.

    Chcieliście, to macie. Proszę bardzo.

    Rycerze speedway’a w mistrzowskiej formule
    Przepis na udany turniej żużlowy? Wrzuć gwiazdy światowego formatu, dorzuć najlepszych polskich zawodników, dopraw lokalnymi osobowościami, wymieszaj, przybierz historyczną oprawą...i gotowe!
    Stukot drewnianych kół, tętent końskich kopyt. Jeszcze chwila i orszak Bolesława Chrobrego znajdzie się na murawie gnieźnieńskiego stadionu żużlowego. Rozpocznie się kolejny Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego-Pierwszego Króla Polski. „Łączymy historię i dobry speedway” – głosiło hasło reklamujące ten turniej w Pierwszej Stolicy. Idealne na tę okazję. Ciekawy i udany pomysł, by przyciągnąć kibiców na trybuny. Wyjątkowa atmosfera, niecodzienna oprawa oraz przyciągające publiczność na trybuny nazwiska w starciu z lokalnymi matadorami? Mistrzowska formuła, przepis na sukces. Zamysłem imprezy było-jak możemy dowiedzieć się z programu pierwszej edycji zawodów – „osadzenie elektryzującej walki sportowej w płaszczyźnie walorów miasta”. Historyczne tło miało „wyróżnić gnieźnieńską imprezę od wielu żużlowych turniejów organizowanych w całej Europie”. Intencją twórców było także, aby turniej „stał się klejnotem w koronie imprez organizowanych w Pierwszej Stolicy Polski”. Wszystkie te zapowiedzi Turniej O Koronę Bolesława Chrobrego zrealizował z nawiązką. Każda edycja cieszy się wyjątkową, ponadprzeciętną, niespotykaną podczas niejednego spotkania ligowego frekwencją, dyskusje i kontrowersje mieszkańców Grodu Lecha na temat obsady każdego z turniejów rozgrzewają co roku nasze miasto do czerwoności. Kibice co roku mogą wybrać w drodze głosowania jednego z rycerzy, którego chcieliby widzieć w turnieju. Czasami byli to pupile gnieźnieńskiej publiczności, innym razem uznane gwiazdy czarnego sportu. Pewne jest jedno-przez siedem turniejów przewinęła się znaczna część najlepszych zawodników świata i Polski. Początki były skromne, a już o czwartym turnieju mówiono, że to „małe Grand Prix”. To niesamowite, jak szybko udało się zbudować renomę tego wydarzenia, swego rodzaju markę. Inne turnieje pracowały na nią przez wiele lat… Jeszcze tylko odegrana zostanie Bogurodzica-pieśń, która tak jak ponad sześćset lat temu pod Grunwaldem ma zagrzewać do boju, i ruszą. Każdy będzie chciał zasilić zacny poczet „królów gnieźnieńskiego żużla”, w którym są już takie osobistości jak król Tomasz III*, król Greg II herbu Hollywoodzki Uśmiech* czy Ryan V z Kangurzej Krainy*. Doborowe towarzystwo, prawda?
    Oprócz walorów wizualnych wydarzenie niesie to ze sobą wyjątkowy walor edukacyjny. Rokrocznie organizowane są w szkołach gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych konkursy popularyzujące wiedzę o pierwszym królu Polski. Zwycięska młodzież otrzymuje bilety wstępu na to wydarzenie. Oto idealny pomysł na to, by „bawiąc, uczyć, a ucząc, bawić”…
    Niektóre turnieje były na swój sposób wyjątkowe. Ten pierwszy, w 2008 roku-bo było to coś nowego w kalendarzu gnieźnieńskiego kibica żużlowego, zresztą niedługo przed tym wydarzeniem miał miejsce przerażający pożar samochodu ze sprzętem gnieźnieńskiej drużyny udającej się na mecz na Ukrainę. Zawodnicy Turnieju z orłem na plastronie wystartowali na pożyczonym od kolegów sprzęcie, a Rafał Dobrucki, czy też król Rafał I*, zrezygnował ze swojego wynagrodzenia, aby w ten sposób wspomóc poszkodowany klub. Piękna lekcja solidarności.
    Druga odsłona (Anno Domini 2009)-szczególna, gdyż po krajowej obsadzie pierwszej edycji powiało zagranicą. Powiał wiatr zmian, i to jaki! Do Grodu Lecha zawitali między innymi młodziutki, ale już wówczas bardzo utalentowany Emil Sajfutdinow, Rune Holta, a także triumfator tej drugiej edycji, Greg Hancock.
    Szósta „Korona Chrobrego”, jak popularnie nazywają ten turniej gnieźnianie, po raz pierwszy rozgrywana nie wiosną czy latem, a jesienią, nie za dnia, przy świetle naturalnym, a sztucznym. W 2013 roku to była sensacja, ciekawość pomieszana z niepewnością, „jak to będzie” i co się wydarzy. Jednak ani pora roku, ani ciemność, ani przenikliwe zimno nie odstraszają kibiców. Późnym jesiennym wieczorem 29 września przybyli na stadion sympatycy oklaskują triumfującego Nickiego Pedersena. Tak zapisała się kolejna karta tej pięknej historii.
    I w końcu wehikuł czasu zatrzymuje się w Roku Pańskim 2014. Rycerze po raz siódmy zjechali do Gniezna. Na szczęście, bo w sakwie grodu dukatów nie było zbyt wiele i rozważano posiłkowanie się wojami tylko chorągwi gnieźnieńskiej lub całkowite wycofanie się władców z tej rywalizacji. Na szczęście rycerze zjechali, i to z najodleglejszych zakątków globu. Tym razem wspaniałe trofea-przechodni płaszcz, okazałą koronę oraz miecz-do swych rąk otrzymał miłościwie od niedawna panujący król Patryk VII* Dudek.
    Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego na dobre wpisał się w gnieźnieński pejzaż żużlowy. Mieszkańcy Pierwszej Stolicy nie wyobrażają sobie sezonu ligowego bez tego wydarzenia. Mają więcej szczęścia niż ci z grodu Poznań. Tam bardzo krótko mogli cieszyć swe oczy turniejem Szlaka Piastowska. Gnieźnieński turniej trwa, i oby było tak jeszcze długo, oby słowa Adama Skórnickiego z 2009 roku, gdy „wróżył turniejowi długiej historii”, stały się ciałem. Bez względu na to, czy w myśl powiedzenia „Tak krawiec kraje, jak mu materii staje”, czy „Czym chata bogata, tym rada”.
    Po siedmiu latach i siedmiu edycjach można ze spokojem uznać turniej za spory sukces. Wystarczy przytoczyć opinie zawodników-tych koronowanych królami i nie tylko-na temat tego wydarzenia. Wszystkie bez wyjątku komentarze biorących w kolejnych odsłonach „średniowiecznej” rywalizacji zawodników były i są bardzo pozytywne. Król Emil IV po swoim triumfie powiedział: ”Światowa czołówka, mnóstwo kibiców. Czego chcieć więcej?”. Rok później, oddając koronę Ryanowi Sullivanowi, pokusił się o skromne, lecz nadal utwierdzające w słuszności organizacji turnieju słowa: „Podoba mi się tutaj”. „Tutaj pachnie ekstraligą!”-oznajmił oczarowany atmosferą Jarosław Hampel. Dla Tomasza Golloba triumf w turnieju to „wisienka na torcie”. Usłyszeć tak zacne słowa z ust najlepszych obecnie zawodników świata? Powtarzając za popularną niegdyś reklamą – „bezcenne”…
    *tego typu pseudonimy, stylizowane na średniowieczne ksywki, nadali zawodnikom organizatorzy podczas jednej z edycji turnieju. Każdy ze zwycięzców otrzymał do swojego pseudonimu liczebnik, oznaczający numer wygranej przez siebie edycji. W tych przypadkach chodziło oczywiście o Tomasza Golloba, Grega Hancocka, Ryana Sullivana oraz Rafała Dobruckiego.

  24. Powrót do góry    #21
    Stały bywalec
    Dołączył
    10-04-2012
    Postów
    915
    Kliknij i podziękuj
    287
    Podziękowania: 155 w 67 postach
    O Jezu... przeglądzuzlowy.pl kiedyś fajny portal, a teraz? Zbiorowisko felietonów.
    To ja wolę "molestować" koleżankę, żeby mi coś w zuzelend załatwiła I prędzej szybciej bym się tam zahaczył. Bo wiesz... znajomości też są ważne

  25. Powrót do góry    #22
    Początkujący
    Dołączył
    21-08-2014
    Postów
    11
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Cytat Zamieszczone przez Jack Daniel's Zobacz posta
    O Jezu... przeglądzuzlowy.pl kiedyś fajny portal, a teraz? Zbiorowisko felietonów.
    To ja wolę "molestować" koleżankę, żeby mi coś w zuzelend załatwiła I prędzej szybciej bym się tam zahaczył. Bo wiesz... znajomości też są ważne
    A może jakiś komentarz odnośnie treści, skoro już się z Wami podzieliłam?

  26. Powrót do góry    #23
    Ekspert Awatar kapitan bomba
    Dołączył
    05-11-2012
    Postów
    6,220
    Kliknij i podziękuj
    6,203
    Podziękowania: 2,002 w 1,233 postach
    Za dużo literek, za mało obrazków.

  27. Następujący użytkownik podziękował forumowiczowi kapitan bomba za jego przydatny post!

    kingpin (22-08-2014)

  28. Powrót do góry    #24
    Początkujący
    Dołączył
    21-08-2014
    Postów
    11
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Cytat Zamieszczone przez kapitan bomba Zobacz posta
    Za dużo literek, za mało obrazków.
    Gratuluję poczucia humoru i rozumiem, że są tacy, do których obrazki bardziej przemawiają, jednak cały czas czekam na konkrety.

  29. Powrót do góry    #25
    Mistrz FTSL 2020 Awatar Buszmen
    Dołączył
    09-12-2002
    Postów
    21,462
    Kliknij i podziękuj
    5,763
    Podziękowania: 5,643 w 3,225 postach
    Wg mnie to jest bardziej wypracowanie na j.polski niż tekst dziennikarski. Grafomania i przerost formy nad treścią - jeżeli zależy ci na szczerej opinii, a nie na laurce. Widać ogromne chęci i zapał - tylko, że za bardzo rzuca się to w oczy (forma), a z tekstu tak naprawdę nie wypływa nic ciekawego.

  30. Już 2 użytkowników podziękowało forumowiczowi Buszmen za jego przydatny post!

    Yozayan (22-08-2014), edrys (23-08-2014)

  31. Powrót do góry    #26
    Ekspert Awatar kingpin
    Dołączył
    02-03-2002
    Postów
    33,963
    Kliknij i podziękuj
    6,503
    Podziękowania: 8,817 w 4,847 postach
    Cytat Zamieszczone przez SpeedG Zobacz posta
    A może jakiś komentarz odnośnie treści, skoro już się z Wami podzieliłam?
    Czyta sie nie meczac oczu,choc troche za duzo tej sredniowiecznej stylistyki przez co przepisu na udany turniej zuzlowy tu dosc malo.

    Zwrocilbym tez uwage na bledy historyczne,bo kazdy kibic wie,ze pierwsza stolica Polski jest Zielona Gora a krolem Wladyslaw Cygaro Komarnicki.
    Prosilbym wiec o nie wprowadzanie czytelnikow w blad.
    "Z Leninem żyj,
    z Leninem śpij,
    z Leninem zbieraj kwiatki...
    życzenia to od Matki"



    Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podania przyczyny.

  32. Już 2 użytkowników podziękowało forumowiczowi kingpin za jego przydatny post!

    mhsol (22-08-2014), sobotch (22-08-2014)

  33. Powrót do góry    #27
    Ekspert
    Dołączył
    10-08-2002
    Postów
    4,964
    Kliknij i podziękuj
    525
    Podziękowania: 1,583 w 777 postach
    Bardzo przyjemny tekst, idealny jako zapowiedz np. w oficjalnym programie zawodow.

    Kolezanko SpeedG: w to ze masz pioro nie watpie, problem polega na tym, ze srodowisko dziennikarstwa zuzlowego jest juz nasycone - z jednej strony niewiele miast i klubow, z drugiej mnostwo takich jak Ty kandydatow na dziennikarzy. Jesli mimo tych marnych perspektyw czujesz do zuzla miete to moj pomysl jest taki: kojarzysz taka ksiazke "Kowal - prawdziwa historia"? Podobnych postaci - barwnych, z zyciorysem pelnym roznych ciekawych epizodow - w polskim zuzlu nie brakuje. Jesli napiszesz podobna ksiazke np. o Drabiku to osobiscie zglosze sie do Ciebie po autograf na egzemplarzu.

    Wysyłane z mojego GT-S5660 za pomocą Tapatalk 2
    Pzdr,
    Garfield

  34. Powrót do góry    #28
    Zaawansowany Awatar Yozayan
    Dołączył
    08-11-2006
    Postów
    1,964
    Kliknij i podziękuj
    1,422
    Podziękowania: 994 w 502 postach
    Cytat Zamieszczone przez Garfield Zobacz posta
    Jesli mimo tych marnych perspektyw czujesz do zuzla miete to moj pomysl jest taki: kojarzysz taka ksiazke "Kowal - prawdziwa historia"? Podobnych postaci - barwnych, z zyciorysem pelnym roznych ciekawych epizodow - w polskim zuzlu nie brakuje.
    Z ust (klawiatury) mi to wyjąłeś. W całej historii sf czy innych portali piszących o żużlu nie przeczytałem chyba ani jednego ciekawego wywiadu. Praktycznie same miałkie, sztampowe paplaniny.

    Ze Stanowskim można się nie zgadzać (tym bardziej im bardziej bawi się w filozofowanie i politykowanie) ale gość potrafi wyciągać z rozmówców historie jak mało kto. W ogóle brakuje takiego żużlowego weszlo! - serwisu, w którym po prostu pisałoby się ciekawie, zamiast produkować teksty z podstawowym zastrzeżeniem "byle kogoś nie urazić".

    Wysyłane z mojego GT-I9070 za pomocą Tapatalk 2

  35. Następujący użytkownik podziękował forumowiczowi Yozayan za jego przydatny post!

    Daniello (23-08-2014)

  36. Powrót do góry    #29
    Początkujący
    Dołączył
    21-08-2014
    Postów
    11
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Dzieki za uwagę. Wezmę to sobie do serca, człowiek uczy sie przez całe życie.

  37. Powrót do góry    #30
    Ekspert
    Dołączył
    04-07-2003
    Postów
    23,021
    Kliknij i podziękuj
    1,793
    Podziękowania: 4,900 w 3,221 postach
    Cytat Zamieszczone przez Yozayan Zobacz posta
    W ogóle brakuje takiego żużlowego weszlo! - serwisu, w którym po prostu pisałoby się ciekawie, zamiast produkować teksty z podstawowym zastrzeżeniem "byle kogoś nie urazić".

    Wysyłane z mojego GT-I9070 za pomocą Tapatalk 2
    Jest niby pokredzie.pl ale tam ukazują się 2 teksty na tydzień.

  38. Powrót do góry    #31
    Początkujący
    Dołączył
    21-08-2014
    Postów
    11
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Cytat Zamieszczone przez Garfield Zobacz posta
    Bardzo przyjemny tekst, idealny jako zapowiedz np. w oficjalnym programie zawodow.

    Kolezanko SpeedG: w to ze masz pioro nie watpie, problem polega na tym, ze srodowisko dziennikarstwa zuzlowego jest juz nasycone - z jednej strony niewiele miast i klubow, z drugiej mnostwo takich jak Ty kandydatow na dziennikarzy. Jesli mimo tych marnych perspektyw czujesz do zuzla miete to moj pomysl jest taki: kojarzysz taka ksiazke "Kowal - prawdziwa historia"? Podobnych postaci - barwnych, z zyciorysem pelnym roznych ciekawych epizodow - w polskim zuzlu nie brakuje. Jesli napiszesz podobna ksiazke np. o Drabiku to osobiscie zglosze sie do Ciebie po autograf na egzemplarzu.

    Wysyłane z mojego GT-S5660 za pomocą Tapatalk 2
    .
    Niewątpliwie masz rację, ale na takie coś mam jeszcze za mało dojrzałości-jakkolwiek by tego nie rozumieć. Niestety, szkoda, że chętnych jest wielu, miejsc niewiele. Może trzeba czekać na swoją kolej, po prostu.

    Cytat Zamieszczone przez kingpin Zobacz posta
    Czyta sie nie meczac oczu,choc troche za duzo tej sredniowiecznej stylistyki przez co przepisu na udany turniej zuzlowy tu dosc malo.

    Zwrocilbym tez uwage na bledy historyczne,bo kazdy kibic wie,ze pierwsza stolica Polski jest Zielona Gora a krolem Wladyslaw Cygaro Komarnicki.
    Prosilbym wiec o nie wprowadzanie czytelnikow w blad.
    Miało być śmieszne? Nie było. Nie wydaje mi się, żeby ten wątek był miejscem na nachalną prezentację swoich preferencji (ktorych na marginesie nie pochwalam). Dzieki natomiast za uwagi.

  39. Powrót do góry    #32
    Ekspert Awatar sobotch
    Dołączył
    06-07-2009
    Postów
    16,325
    Kliknij i podziękuj
    2,369
    Podziękowania: 3,281 w 1,946 postach
    Kingpinku, poleciałeś o tyle, że - mimo słusznych tez historycznych - koleżanka ma prawo nie znać naszych forumowych realiów i może nie wiedzieć o nas tego i owego.

    Ze swojej strony na szybko zaproponuję klepanie przede wszystkim o tym, co jest głośne,m fajne i przede wszystkim kontrowersyjne. Może być w tendencji "faktu", ponieważ tak naprawdę wszystko co jest poczytne, pisane jest właśnie w ten sposób.

    "Pedersen: wyrzucić gnojka za próbę jazdy po pijaku.. On miał tylko 0,1 promila - broni menadżer drużyny"
    "Tomasz Gollob - ważne, jak się kończy"
    "Zezwolić na doping w sporcie - w końcu nikt nie będzie się musiał ukrywać"

    i tak dalej. Będziesz miała odsłony, komentarze, czyli że o to właśnie chodzi.

  40. Powrót do góry    #33
    Użytkownik Awatar edrys
    Dołączył
    12-06-2004
    Postów
    409
    Kliknij i podziękuj
    2
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    Cytat Zamieszczone przez Świstak Zobacz posta
    Wystarczy porównać ile osób pisało dla NiceSportu a przeszło do SportowychFaktów.
    Ile takich osób było?

    Cytat Zamieszczone przez SpeedG Zobacz posta
    (bo po co, skoro wszystko mają ze strony internetowej klubu)
    Bardzo ciekawa opinia, szkoda tylko, że niezgodna z faktami

  41. Powrót do góry    #34
    Stały bywalec
    Dołączył
    25-11-2003
    Postów
    570
    Kliknij i podziękuj
    148
    Podziękowania: 230 w 125 postach
    Cytat Zamieszczone przez edrys Zobacz posta
    Ile takich osób było?
    W samym żużlu co najmniej sześć, a są jeszcze inne dyscypliny. Wszystkich siłą rzeczy nie jestem w stanie zapamiętać i zauważyć.

  42. Powrót do góry    #35
    Użytkownik Awatar edrys
    Dołączył
    12-06-2004
    Postów
    409
    Kliknij i podziękuj
    2
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    Cytat Zamieszczone przez Świstak Zobacz posta
    W samym żużlu co najmniej sześć, a są jeszcze inne dyscypliny. Wszystkich siłą rzeczy nie jestem w stanie zapamiętać i zauważyć.
    A rzuć jakimś nazwiskiem.

  43. Powrót do góry    #36
    Super Typer Hop - Bęc Awatar Franz
    Dołączył
    01-12-2005
    Postów
    1,623
    Kliknij i podziękuj
    55
    Podziękowania: 331 w 152 postach
    @SpeedG

    Piszesz sprawnie, z dobrym wyczuciem języka; stanowczo odrzuciłbym zarzut o rzekomą grafomanię - po prostu w tym przypadku poruszałaś się w ramach pewnej stylistyki i zrobiłaś to skutecznie. Niemniej jednak trudno tego rodzaju tekst uznać za dziennikarstwo pełną gębą. Sądzę, że Garfield słusznie zidentyfikował tekst jako element programu żużlowego (a może jakichś materiałów promocyjnych?), co z góry narzuca określone granice i formy wypowiedzi. Może powinnaś spróbować czegoś poważniejszego? Masz chyba potencjał, na pewno masz dużo chęci, więc próbować zaistnieć w świecie dziennikarskim warto.

    Z mojej strony dwie rady (zaznaczam, że piszę to jako zwykły czytelnik, konsument żużlowych mediów, bo z dziennikarstwem nie mam nic wspólnego):

    1. Sprawdź się w różnych formach - wywiad, reportaż, artykuł, felieton. Nie ma dziennikarzy "uniwersalnych" (Lorkowi się majaczy, ale to przypadek nieuleczalny), każdy czuje się pewniej na swoim poletku. Wypróbuj, co Tobie odpowiada i w czym najlepiej się czujesz, a potem podeślij swoje dokonania do danego portalu czy gazety i pozwól ocenić to innym.

    2. Nie traktuj wszystkiego i wszystkich ze śmiertelną powagą. Choćby dlatego, że wyczucie dowcipu, ironii, sarkazmu jest właściwie niezbędne każdemu, kto chce zarabiać na życie piórem. Jeden z forumowiczów rzucił żartem, a Ty od razu "nastroszyłaś kolce" Jesteś przecież młodą osobą, nie ma sensu reagować tak nerwowo. Gdybyś poświęciła odrobinę czasu na lekturę naszego forum, to ten dowcip stałby się dla Ciebie w pełni zrozumiały. Zwłaszcza, że w oczywisty sposób nawiązywał do treści i formy Twojego tekstu o gnieźnieńskim turnieju, a jednocześnie w zabawny sposób dotykał odwiecznych lubuskich antagonizmów (a na takie sprawy też powinnaś mieć oczy szeroko otwarte jako przyszła dziennikarka). Z podskórną agresją reagowałaś zresztą także na uwagi czy pytania innych osób, a naprawdę nie były one obraźliwe czy złośliwe. Skoro irytuje Cię zwyczajny żarcik, to co z konkretną, często brutalną krytyką, na którą siłą rzeczy będziesz narażona jeśli tylko zaistniejesz w mediach? Tam nie ma "miękkiej gry", niestety. Postaraj się o więcej dystansu do własnej osoby, to powinno pomóc.
    1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1963 1967 1968 1993 1994 1995 1999 2001 2002 2004 2006 2007 2015

    ...this is Sparta!

  44. Następujący użytkownik podziękował forumowiczowi Franz za jego przydatny post!

    Falubaz (23-08-2014)

  45. Powrót do góry    #37
    Zaawansowany
    Dołączył
    05-04-2006
    Postów
    1,700
    Kliknij i podziękuj
    64
    Podziękowania: 382 w 213 postach
    Cytat Zamieszczone przez sparta_mistrz Zobacz posta
    Jest niby pokredzie.pl ale tam ukazują się 2 teksty na tydzień.
    Mogą się ukazywać dwa tygodniowo, byle byłe dobre.
    Portal jest generalnie OK, ale do WESZŁO (pod względem ************** się z niczym) brakuje bardzo dużo. A przecież tematów w polskim żużlu, w których można obnażyć głupotę i debilizm ludzi związanych z tym sportem, jest od groma.

  46. Powrót do góry    #38
    Stały bywalec
    Dołączył
    25-11-2003
    Postów
    570
    Kliknij i podziękuj
    148
    Podziękowania: 230 w 125 postach
    Cytat Zamieszczone przez edrys Zobacz posta
    A rzuć jakimś nazwiskiem.
    NP. Jacek Cholewiński.

  47. Powrót do góry    #39
    Początkujący
    Dołączył
    30-09-2022
    Postów
    12
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Takie ogłoszenie znalazłem
    Prezenter/ka
    Ostatnio edytowane przez synon ; 07-10-2022 o 12:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •