Pokaż wyniki od 1 do 25 z 25

Wątek: Sędziowanie - decyzje sędziowskie, ocena, analiza.

  1. Powrót do góry    #1
    Ekspert Awatar bartekdm
    Dołączył
    01-05-2006
    Postów
    6,309
    Kliknij i podziękuj
    395
    Podziękowania: 458 w 348 postach

    Sędziowanie - decyzje sędziowskie, ocena, analiza.

    Co prawda sezon żużlowy się już kończy, ale pozwoliłem sobie na założenie tego tematu, bo po pierwsze nie znalazłem podobnego (tu prośba do adminów - jeśli jest, to proszę o usunięcie), a po drugie ostatnie decyzje arbitrów mają kluczowe znaczenie co do losów dwumeczów o medale DMP.

    Na pierwszy ogień powinien iść oczywiście Marek Wojaczek i jego decyzja o czerwonej kartce dla Szombierskiego, jednak już tyle na ten temat zostało napisane, że ja odpuszczam.

    Chciałbym natomiast ocenić decyzje sędziowskie w pierwszych meczach o medale DMP i tak:

    sytuacja: Łaguta - Janowski

    wg mnie ewidentna żółta kartka dla Rosjanina, także błąd sędziego.

    sytuacja: Gomólski - Czaja

    wykluczenie Gingera oczywiście słuszne, ale dziwi brak zaliczenia kolejności wszak do końca wyścigu pozostało pół okrążenia (regulamin nie pozwala?)
    żółtej kartki bym nie dał, bo Gomółę wyraźnie pociągnęło na koleinie

    sytuacja: Miedziński - Dudek

    decyzja sędziego jak najbardziej słuszna i zastanowiłbym się nawet na żółtą kartką dla Adriana.

    sytuacja: Jabłoński - Miedziński

    decyzja sędziego kontrowersyjna. Najbardziej sprawiedliwe byłoby wykluczenie obu zawodników

    Zapraszam do dyskusji.

    Jak się nie rozwinie, to temat do usunięcia.


  2. Następujący użytkownik podziękował forumowiczowi bartekdm za jego przydatny post!

    alienisko (16-09-2013)

  3. Powrót do góry    #2
    Zaawansowany Awatar ckm-ista
    Dołączył
    04-07-2005
    Postów
    2,181
    Kliknij i podziękuj
    156
    Podziękowania: 220 w 130 postach
    Cytat Zamieszczone przez bartekdm Zobacz posta
    ... ale dziwi brak zaliczenia kolejności wszak do końca wyścigu pozostało pół okrążenia (regulamin nie pozwala?) ...
    Nie pozwala. Pozwala zaliczyć kolejność z drugiego łuku ostatniego okrążenia.

  4. Powrót do góry    #3
    Ekspert Awatar alienisko
    Dołączył
    13-10-2003
    Postów
    5,000
    Kliknij i podziękuj
    427
    Podziękowania: 269 w 141 postach
    Fajnie by było jakby był taki dział - decyzje sędziowskie (sytuacje z torów) i w nim zakładać osobne tematy X vs Y i jeszcze, żeby do każdej sytuacji był replay
    Na żużel w Toruniu spogląda Kopernik i dziwi się czasem walkower czy piernik.

  5. Powrót do góry    #4
    Zaawansowany Awatar ckm-ista
    Dołączył
    04-07-2005
    Postów
    2,181
    Kliknij i podziękuj
    156
    Podziękowania: 220 w 130 postach
    alien,
    Fajny pomysł na zimowe wieczory.

    Ja też mam swój. Polega na tym żeby rozebrać na czynniki pierwsze zwykły mecz. Ktoś wygrał, ktoś przegrał. Zero kontrowersji. Oczywiście porządnie udokumentowany. Ciekawe ile baboli by się znalazło? Zainspirowała mnie nietypowa sytuacja - brak zawodników do nominowanych. Ile kwiatków siedzi w sytuacjach typowych? Oto jest pytanie.
    Ostatnio edytowane przez ckm-ista ; 16-09-2013 o 22:37

  6. Następujący użytkownik podziękował forumowiczowi ckm-ista za jego przydatny post!

    alienisko (16-09-2013)

  7. Powrót do góry    #5
    Ekspert Awatar bartekdm
    Dołączył
    01-05-2006
    Postów
    6,309
    Kliknij i podziękuj
    395
    Podziękowania: 458 w 348 postach
    Jeszcze chciałbym odnieść się do sytuacji Łaguta vs. Janowski

    Czy jest możliwość dania żółtej kartki bez wykluczenia?
    Bo jeśli nie, to sędzia faktycznie nie popełnił błędu w tej sytuacji.

  8. Powrót do góry    #6
    Zaawansowany Awatar ckm-ista
    Dołączył
    04-07-2005
    Postów
    2,181
    Kliknij i podziękuj
    156
    Podziękowania: 220 w 130 postach
    Kawałek ART.69. pkt.2
    Sędzia może także ukarać zawodnika „żółtą kartką” bez wykluczenia
    z biegu w każdym przypadku, gdy zawodnik zachowuje się
    lub postępuje nagannie lub niesportowo.
    I bądź teraz mądry. Czy zbyt ambitnie walczący zawodnik postępuje nagannie albo niesportowo ... ale mógł.

    To co mnie nie pasi to, że nagle w końcówce sezonu sięga się po od razu drastyczne środki. Tu jest kicha. Bo: kartki sumowane są w rejestrze i 4 żółte to kara meczu. Czyli nie takie byle co, tylko trzeba było przeczytać regulamin przed rozgrywkami , a nie przed PO.

  9. Powrót do góry    #7
    Ekspert Awatar alienisko
    Dołączył
    13-10-2003
    Postów
    5,000
    Kliknij i podziękuj
    427
    Podziękowania: 269 w 141 postach
    Art. 69.
    1. Sędzia zawodów natychmiast wykluczy z biegu lub biegów zawodnika, który
    swoją niesportową albo niebezpieczną jazdą powoduje zagrożenie dla innego
    zawodnika. Jeżeli taka jazda spowoduje upadek innego zawodnika lub utratę
    zajmowanej przez niego pozycji w biegu, sędzia zarządzi powtórzenie biegu.
    Takie wykluczenie jest równoznaczne z ukaraniem zawodnika „żółtą
    kartką”.
    2. Sędzia wykluczy z biegu każdego zawodnika, który w czasie trwania biegu
    zachowuje się lub postępuje nieodpowiednio, nieuczciwie bądź niesportowo.
    Takie wykluczenie jest równoznaczne z ukaraniem zawodnika „żółtą
    kartką”. Sędzia może także ukarać zawodnika „żółtą kartką” bez wykluczenia z biegu w każdym przypadku, gdy zawodnik zachowuje się
    lub postępuje nagannie lub niesportowo.
    Jeżeli w opinii sędziego zachowanie
    się albo postępowanie zawodnika jest tego rodzaju, że uzasadnia nałożenie
    dodatkowej kary, powinien on zawiadomić przy wykluczeniu, iż o fakcie tym
    poinformuje podmiot zarządzający, który może nałożyć dodatkową karę.

    Sytuacji nie widziałem, ale taki zapis jest w regulaminie.


    edit o ckm-ista mnie ubiegł

    Strasznie to nieprecyzyjne zapisy. Jeszcze gorzej niż z czerwoną kartką. Ta żółta kartka bez wykluczenia z biegu to mi bardziej pasuje do zachowania typu pokazywanie fucków publice czy coś w ten deseń. Bo przecież dwa pierwsze zdania bardziej pasują do np. stworzenia zagrożenia na torze.
    Ostatnio edytowane przez alienisko ; 16-09-2013 o 23:03
    Na żużel w Toruniu spogląda Kopernik i dziwi się czasem walkower czy piernik.

  10. Następujący użytkownik podziękował forumowiczowi alienisko za jego przydatny post!

    bartekdm (17-09-2013)

  11. Powrót do góry    #8
    Zaawansowany Awatar ckm-ista
    Dołączył
    04-07-2005
    Postów
    2,181
    Kliknij i podziękuj
    156
    Podziękowania: 220 w 130 postach
    Cytat Zamieszczone przez alienisko Zobacz posta
    ...
    Strasznie to nieprecyzyjne zapisy. ...
    No. To teraz wyobraź sobie, że od przyszłego sezonu goście na wieżyczce częstują zawodników żółtymi kartkami z częstotliwością równą tej z obecnych PO.

  12. Powrót do góry    #9
    Ekspert Awatar blacktop
    Dołączył
    01-05-2002
    Postów
    15,698
    Kliknij i podziękuj
    1,036
    Podziękowania: 1,101 w 777 postach
    To co się teraz dzieje to nic w porównaniu z tym co było kiedyś
    Zawodnicy dostawali upomnienia i wykluczenia za "oglądanie się w czasie jazdy na przeciwnika"
    albo zostali wykluczani do końca zawodów za dodatkowe kółko na próbie toru.
    (Próbę toru wykonywali kiedyś wszyscy zawodnicy).
    Zawodnicy byli upominani i wykluczani za jazdę na jednym kole.
    Generalnie było kilku zawodników którzy dostawali kary jak z rogu obfitości.
    Wyniki były weryfikowane po zakończeniu meczu kiedy to sędzia ustalał kolejność biegu "po swojemu"
    kiedy wszyscy widzieli coś innego
    Co czasami doprowadzało nawet do kolejnego meczu na neutralnym torze.
    To były czasy
    Ostatnio edytowane przez blacktop ; 17-09-2013 o 00:01
    "Muszę powoli się żegnać. Dziękuję wszystkim za uwagę i życzę udanych wakacji. Miarą Naszych sukcesów jest liczba Naszych wrogów. Do zobaczenia na Twitterze i Instagramie."

  13. Powrót do góry    #10
    Zaawansowany Awatar inzynier
    Dołączył
    21-11-2002
    Postów
    1,897
    Kliknij i podziękuj
    21
    Podziękowania: 90 w 75 postach
    Jak długo obowiązuje nałożona na zawodnika taka dajmy na to żółta kartka ?

    Zima jest kasownikiem takich kar czy obowiązuje ona przez np.365 dni ?

    Jak to jest ?
    Marco Simoncelli (1987-01-20 * 2011-10-23) Ukryta zawartość

  14. Powrót do góry    #11
    Zaawansowany Awatar ckm-ista
    Dołączył
    04-07-2005
    Postów
    2,181
    Kliknij i podziękuj
    156
    Podziękowania: 220 w 130 postach
    Sezon zaczyna się od zera.
    Z rejestru nie są usuwane czerwone, ale jakie ma to konsekwencje na przyszłość to nie wiem. Jedyne co mi na szybko przychodzi do głowy to sytuacja, że ktoś otrzymuje czerwoną kartkę w ostatnim meczu sezonu (bądź 4 żółtą) i wtedy pokutuje w następnym.
    Ostatnio edytowane przez ckm-ista ; 17-09-2013 o 00:14

  15. Powrót do góry    #12
    Ekspert Awatar alienisko
    Dołączył
    13-10-2003
    Postów
    5,000
    Kliknij i podziękuj
    427
    Podziękowania: 269 w 141 postach
    6. „Żółte kartki” są w roku kalendarzowym sumowane od zera w rejestrze
    określonym w ust. 9 - 10.

    7. „Czerwone kartki” nie podlegają sumowaniu ani usunięciu wpisu w rejestrze.
    Konsekwencje okazania zawodnikowi „czerwonej kartki” określone są w art.
    77.
    8. Zawodnik, który będzie miał w rejestrze 4 „żółte kartki” podlega przepisom art.
    77.
    9. Rejestr „żółtych kartek” prowadzi GKSŻ.
    10. SE jest zobowiązana do natychmiastowego informowania GKSŻ o „kartkach”
    zawodników w zawodach, w których SE jest podmiotem zarządzającym.

    Się chyba po sezonie kasują. Czyli w PO można zrobić spokojnie trzy żółtka.
    Na żużel w Toruniu spogląda Kopernik i dziwi się czasem walkower czy piernik.

  16. Już 2 użytkowników podziękowało forumowiczowi alienisko za jego przydatny post!

    bartekdm (17-09-2013), inzynier (17-09-2013)

  17. Powrót do góry    #13
    Zaawansowany Awatar ckm-ista
    Dołączył
    04-07-2005
    Postów
    2,181
    Kliknij i podziękuj
    156
    Podziękowania: 220 w 130 postach
    Przejrzałem wymagania(opublikowane choćby na SF) jakie stawia się kandydatom na stanowisko "żużlowego sędziego" i nie zauważałem obowiązku posiadania prawa jazdy kategorii A. Mój błąd, czy po prostu nie ma konieczności, żeby goście mieli jakąś minimalną bazę do orzekania?

  18. Powrót do góry    #14
    Trener Awatar vicar
    Dołączył
    09-11-2001
    Postów
    8,669
    Kliknij i podziękuj
    1,050
    Podziękowania: 1,856 w 1,010 postach
    Cytat Zamieszczone przez ckm-ista Zobacz posta
    Przejrzałem wymagania(opublikowane choćby na SF) jakie stawia się kandydatom na stanowisko "żużlowego sędziego" i nie zauważałem obowiązku posiadania prawa jazdy kategorii A. Mój błąd, czy po prostu nie ma konieczności, żeby goście mieli jakąś minimalną bazę do orzekania?
    Przesadzasz Motor żużlowy i tak się znacznie różni od zwykłego. Sędzia jest od przestrzegania przepisów, nie od jeżdżenia.
    Ukryta zawartość - po prostu speedway!

  19. Powrót do góry    #15
    Zaawansowany Awatar ckm-ista
    Dołączył
    04-07-2005
    Postów
    2,181
    Kliknij i podziękuj
    156
    Podziękowania: 220 w 130 postach
    ...ale samą jazdę oceniają. Np. pan Grodzki stwierdził, że Czaja podcięty przez Przedpełskiego mógł się utrzymać na motocyklu. Cyrk. Faulu nie zaliczył, zaliczył błąd w sztuce jazdy.

  20. Powrót do góry    #16
    Trener Awatar vicar
    Dołączył
    09-11-2001
    Postów
    8,669
    Kliknij i podziękuj
    1,050
    Podziękowania: 1,856 w 1,010 postach
    To w takim razie samo prawo jazdy kategorii A na nic się nie zda, trzeba by mieć certyfikat Ż, żeby dokładnie wiedzieć kiedy jest możliwość utrzymania się na motorze, a kiedy nie
    Ukryta zawartość - po prostu speedway!

  21. Powrót do góry    #17
    Zaawansowany
    Dołączył
    28-02-2003
    Postów
    2,606
    Kliknij i podziękuj
    51
    Podziękowania: 313 w 179 postach
    Jaja miesiąca odstawił Najwer w Krośnie.

  22. Powrót do góry    #18
    Początkujący
    Dołączył
    26-09-2013
    Postów
    4
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    "sytuacja: Jabłoński - Miedziński
    decyzja sędziego kontrowersyjna. Najbardziej sprawiedliwe byłoby wykluczenie obu zawodników"

    Jesteś albo leniem albo idiotą. A wystarczy wejść na youtube i dokładnie zobaczyć co stało się w podczas starcia Jabłoński-Miedziński.
    Otóż wyraźnie widać jak Jabłoński uderzył swoim tylnym kołem w lewą nogę Miedzińskiego. Dokładnie analogiczna sytuacja zdarzyła się w 2 biegu pomiędzy Pulczyńskim i Adamczewskim.
    Zarówno Jabłoński wyprzedzał Miedzińskiego jak Pulczyński Adamczewskiego.
    Ostatnio edytowane przez Logik ; 26-09-2013 o 15:41

  23. Powrót do góry    #19
    Ekspert Awatar kingpin
    Dołączył
    02-03-2002
    Postów
    33,963
    Kliknij i podziękuj
    6,503
    Podziękowania: 8,817 w 4,847 postach
    Moze nie jest ani leniem ani idiota,tylko ma inne zdanie na temat tego zdarzenia.
    Nawet jak sedzia podjal dwie identycznie decyzje,niekoniecznie musza byc one prawidlowe.
    Zeby dojsc do takich wnioskow,niekoniecznie trzeba byc logikiem.
    Ostatnio edytowane przez kingpin ; 26-09-2013 o 19:19
    "Z Leninem żyj,
    z Leninem śpij,
    z Leninem zbieraj kwiatki...
    życzenia to od Matki"



    Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podania przyczyny.

  24. Powrót do góry    #20
    Początkujący
    Dołączył
    26-09-2013
    Postów
    4
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    "Moze nie jest ani leniem ani idiota,tylko ma inne zdanie na temat tego zdarzenia."
    -Inne zdanie może mieć gdy chodzi i przekonania, ale w omawianym przypadku mamy dowody materialne, w postaci nagrania Video. Oczywiście wymaga to odrobiny wysiłku, aby to nagranie odszukać, dokładnie przyjrzeć się sytuacji. Jeżeli ktoś formułuje zarzuty, nie opierając się na faktach to jest albo leniem albo idiotą.
    "Nawet jak sedzia podjal dwie identycznie decyzje,niekoniecznie musza byc one prawidlowe."
    Oczywiście jest to sytuacja możliwa.
    "Zeby dojsc do takich wnioskow,niekoniecznie trzeba byc logikiem."
    Może zajrzyj na youtube, tam jest całe nagranie Video, wszystko widać. Oczywiście wymaga to skupienia i odrobiny wysiłku

  25. Powrót do góry    #21
    Stały bywalec Awatar Polonez_Truck
    Dołączył
    22-10-2011
    Postów
    529
    Kliknij i podziękuj
    40
    Podziękowania: 100 w 55 postach
    Nie bardzo rozumiem dla czego ciągle porównuje się te 2 sytuacje (wykluczenie Pulczasa i Jabola w meczu finałowym).

    Tu mamy cały mecz, w tym 2 feralne biegi.

    Pulczas (początek biegu 0:11:35) Na nagraniach wyraźnie widać, że Pulczas do samego końca (do momentu upadku Adamczewskiego) wynosi się na zewnętrzną spychając Kamila coraz bliżej bandy. Owszem, wydaje się, że trochę miejsca mu jeszcze zostawił. Czy był tam kontakt między zawodnikami - z nagrań to nie wynika.

    Jabol (początek biegu 1:35:20) Tor jazdy Jabola jest niemalże odwrotny do toru jazdy Emila w 2. biegu. Jabol zaczyna atak pod samą bandą, po czym przycina trochę do małej, mija Miedziaka i dalej jedzie prosto, nie wywożąc Adriana w stronę płotu. Kontakt, owszem, był ale nie był on spowodowany jakąś złą wolą Krzyśka, tylko tym, że on w końcu musiał złożyć się w ten łuk. I w momencie, gdy zaczął wyłamywać motocykl natrafił tylnym kołem na nogę Miedzińskiego. Nie wiem, czy Miedziak mógł kontynuować jazdę czy nie, w każdym razie upadł.

    Gdybym to ja miał decydować w tych sytuacjach do zadecydowałbym dokładnie odwrotnie niż sędzia. W 2 biegu wykluczyłbym Adamczewskiego, natomiast w 13 Miedzińskiego. Tak jak pisałem, Pulczyński w 2 biegu zostawił Kamilowi miejsce pod bandą, ale ten chyba spanikował i położył motor. Nie widzę natomiast winy Jabłońskiego. On w momencie kontaktu był już z przodu i był już w takim miejscu, że musiał rozpocząć manewr wyłamywania motoru w łuk. A że na to wszystko nadział się Miedziak to wyszło jak wyszło. Miejsce pod bandą dla niego było, ale moim zdaniem Adrian trochę wykorzystał tą sytuację i poszukał kontaktu z Jabłońskim.

  26. Powrót do góry    #22
    Ekspert Awatar shelve
    Dołączył
    08-08-2008
    Postów
    14,895
    Kliknij i podziękuj
    1,906
    Podziękowania: 3,164 w 2,082 postach
    Powinno być coś takiego jak np. trzech sedziów w meczu i decyzje byłyby konsultowane. Nie byłoby tyle pochopnie podjętych decyzji.

    Jest wielu darmozjadów na etatach i mogliby być pomocniczymi głównego arbitra. Co trzy głowy to nie jedna i tym samym myśle ,że kibice bardziej wyrozumiale by podchodzili do tych werdyktów.

    Mniej byłoby przypadkowości, oczywiście moim zdaniem.
    Proszę pamiętać, że wyrażone przeze mnie zdanie obowiązuje tylko w dniu dzisiejszym i nie może być użyte przeciwko mnie w następnych dniach.

  27. Powrót do góry    #23
    Początkujący
    Dołączył
    26-09-2013
    Postów
    4
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Właśnie, tutaj jest pies pogrzebany: "On w momencie kontaktu był już z przodu i był już w takim miejscu, że musiał rozpocząć manewr wyłamywania motoru w łuk." Rozpatrujesz jak większość kibiców omawiane zdarzenie statycznie. Gdyby rozpatrywać w ten sposób to starcie Dudka i Miedzińskiego w biegu 7, to w momencie kontaktu Miedziński był z przodu a Dudek nadział się na niego. Jednak tego typu zdarzenia należy rozpatrywać dynamicznie.
    Rozpatrywanie sytuacji należy rozpocząć bezpośrednio przed rozpoczęciem manewru wyprzedzania. Generalną zasadą jest, to że zawodnik wyprzedzający ma obowiązek wyprzedzić zawodnika wyprzedzanego bezkolizyjnie, bez względu na to czy manewr wyprzedania realizuje z prawej czy z lewej strony. Bezpośrednio przed manewrem wyprzedzania (w trakcie którego doszło do kolizji) zarówno Adamczewski jak i Miedziński byli zawodnikami prowadzącymi (rozpatrując parę omawianych zawodników). Zatem zarówno Pulczyński jak i Jabłoński mieli obowiązek uczynić ten manewr bezkolizyjnie. To że musiał wyłamać motocykl lub uczynić inny manewr to jest problem zawodnika wyprzedzającego.
    Przy prędkości około 70km/h wystarczy lekko trącić zawodnika, żeby przewrócił się. Zarówno Adamczewski jak i Miedziński w momencie gdy zostali potrąceni stracili równowagę i dalej to już było ratowanie się.
    Nie posądzam Jabłońskiego o złą wolę. Nie posądzam również o złą wole Miedzińskiego w starciu z Dudkiem w 7 biegu, ani Pulczyńskiego w starciu z Adamczewskim w 2 biegu. Ale ewidentnie oni byli przyczyną upadków.

  28. Powrót do góry    #24
    Zaawansowany Awatar ckm-ista
    Dołączył
    04-07-2005
    Postów
    2,181
    Kliknij i podziękuj
    156
    Podziękowania: 220 w 130 postach
    Cytat Zamieszczone przez Logik Zobacz posta
    ...
    Przy prędkości około 70km/h wystarczy lekko trącić zawodnika, żeby przewrócił się. ...
    Grodzki tak nie uważa, wywalił Czaje bez zająknięcia , a ma licencję międzynarodową.

  29. Powrót do góry    #25
    Początkujący
    Dołączył
    26-09-2013
    Postów
    4
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    "Grodzki tak nie uważa, wywalił Czaje bez zająknięcia , a ma licencję międzynarodową. "
    Rzeczywiście popełnił błąd, wykluczony powinien być Przedpełski.

    Natomiast Sajfudinow, słusznie został wykluczony. Zgodnie z ZASADĄ:
    "Generalną zasadą jest, to że zawodnik wyprzedzający ma obowiązek wyprzedzić zawodnika wyprzedzanego bezkolizyjnie, bez względu na to czy manewr wyprzedania realizuje z prawej czy z lewej strony."

    Mam nadzieję, że zgadzasz się ze mną ...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •