Strona 1 z 67 1231151 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 45 z 2990

Wątek: New speedway silencers

  1. Powrót do góry    #1
    Użytkownik Awatar tomazpozrl
    Dołączył
    18-06-2002
    Postów
    50
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście

    New speedway silencers

    The world premiere and homologation of the new Akrapovic speedway silencer

    Check here for photographs and video (scroll down a bit): http://www.speedway.si/index.php?opt...1847&Itemid=83

    In the video:
    - interview with Tomaz Bucar from Akrapovic company
    - interview with Charles Hennekam, FIM homologation officer
    - interviews with Izak Santej and Sandi Conda, riders who tested the new silencer
    - interview with Tomaz Drnac, speedway engine tuner

    - comparison of King and Akrapovic silencers:
    - King on GM vs. Akrapovic on GM
    - King on Jawa vs. Akrapovic on Jawa
    - 3 riders with King vs. 3 riders with Akrapovic silencers

    Production: mediaspeed.net
    Co-production: speedway.si



  2. Powrót do góry    #2
    Ekspert Awatar MaciekGKS
    Dołączył
    06-10-2002
    Postów
    6,184
    Kliknij i podziękuj
    295
    Podziękowania: 284 w 178 postach
    Bez sensu... W ogole po co FIM wprowadza jakies nowe normy w kwesti poziomu dzwieku? Totalnie bez sensu! Swoja droga ten tlumik wyglada okropnie/tragicznie!

  3. Powrót do góry    #3
    Ekspert Awatar Dexter
    Dołączył
    04-02-2003
    Postów
    4,577
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 5 w 2 postach
    Tomaz...

    What is the point of introducing this to the speedway market?
    Regards from Sydney
    Dexter

  4. Powrót do góry    #4
    Użytkownik Awatar tomazpozrl
    Dołączył
    18-06-2002
    Postów
    50
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    Dexter, the main reason is apparently the noise level. Akrapovic has decreased the level of noise from 125dB (King) to 115dB, measured using the new '2 meter max' method.

    This is important for those tracks (including ours in Ljubljana) which are in the residential areas of cities and towns and have problems with neighbours complaining about the noise.

  5. Powrót do góry    #5
    Zaawansowany
    Dołączył
    04-11-2005
    Postów
    1,518
    Kliknij i podziękuj
    144
    Podziękowania: 247 w 132 postach
    Ktoś pohałasuje raz na miesiąc i za głośno :) Ile tam odbywa się imprez żeby robić specjalne tłumiki. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, być może o reklamę jakiejś firmy bo to nie jest jakaś masowa produkcja. Ograniczyć hałas, zlikwidować charakterystyczny zapach oleju itd niedługo to już nie będzie przypominać żużla. Ryk motocykli żużlowych to jak muzyka nie można jej słuchać cicho :)

  6. Powrót do góry    #6
    Użytkownik
    Dołączył
    05-12-2007
    Postów
    258
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Przede wszystkim piękno tego sportu to właśnie ryk motocykli i zapach, na nagraniu słychać już nie rasowe 500cm a tylko, co najwyżej crossowe 125cm tragedia i śmiech. Druga sprawa to przez ograniczenie hałasu ucierpi znacznie moc silnika, więc może to być niebezpieczne na kopnych torach, gdzie potrzebna jest spora moc. Nie dziwiłoby mnie takie podejście do tematu Szwedów, gdzie normy hałasu nie pozwalają na rozgrywanie meczu późnym wieczorem. Mam nadzieję, że FIM nie wprowadzi obowiązku takich tłumików, choć na takich stadionach jak w Cardiff, Kopenhadze, czy w Goeteborgu jest całkiem możliwe.

  7. Powrót do góry    #7
    Zaawansowany
    Dołączył
    06-12-2002
    Postów
    1,502
    Kliknij i podziękuj
    65
    Podziękowania: 17 w 14 postach
    Bez sensu... W ogole po co FIM wprowadza jakies nowe normy w kwesti poziomu dzwieku? Totalnie bez sensu! Swoja droga ten tlumik wyglada okropnie/tragicznie!

    Dokladnie zgadzam sie!

    Do tego kogo obchodzi speedway w Ljubljanie?

    Polska i Szwecja i Anglia powinny byc wykladnikiem z naciskiem na Polska!


  8. Powrót do góry    #8
    Ekspert
    Dołączył
    25-12-2001
    Postów
    3,242
    Kliknij i podziękuj
    3
    Podziękowania: 76 w 36 postach
    No coz, wiekszosc sportow sie zmienia, zuzel takze ;) Jednak dzwiek silnika z tym nowym tlumikiem bardziej przypomina mi skuter niz motocykl zuzlowy - masakra. No i nie wydaje mi sie zeby te 10 db zdecydowanie zmniejszylo halas...

    EDIT: A wyglada BEZNADZIEJNIE!!

  9. Powrót do góry    #9
    Ekspert Awatar muuu
    Dołączył
    13-11-2001
    Postów
    11,681
    Kliknij i podziękuj
    2,080
    Podziękowania: 997 w 489 postach

    ahhh :]

    I taki pierd się z tego wydobywa :/

  10. Powrót do góry    #10
    Początkujący
    Dołączył
    31-07-2008
    Postów
    8
    Kliknij i podziękuj
    1
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Nie mogli tego "ubrać" w jakąś ładniejszą puchę?! Tosz to wygląda jak metalowy świński ryj, a brzmienie wcale nie lepsze od wyglądu. Całkowity bezsens moim zdaniem.

    tomazpozrl: Could you tell me why it looks so awful (almost like nose of pig)?

  11. Powrót do góry    #11
    Stały bywalec Awatar BLACK_ASSASSIN
    Dołączył
    18-11-2007
    Postów
    812
    Kliknij i podziękuj
    24
    Podziękowania: 39 w 20 postach
    Not bad, but this is look very funny :P frankly speaking i hope only that it never to come in speedawy ;)

  12. Powrót do góry    #12
    Stały bywalec
    Dołączył
    19-08-2007
    Postów
    965
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Kto wziął w łapę za to? Dodatkowo wygląda jak jasna cholera

  13. Powrót do góry    #13
    Użytkownik
    Dołączył
    30-03-2004
    Postów
    333
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Spoko, spoko niedlugo wymysla jeszcze spoilery i aluski :D

  14. Powrót do góry    #14
    Ekspert Awatar lego
    Dołączył
    19-07-2004
    Postów
    7,766
    Kliknij i podziękuj
    2,849
    Podziękowania: 2,433 w 1,281 postach
    dziwne to troche. Tyle zachodu o kilka decybeli. A wystarczylo zarzadzic jazde po trzech w biegu. 100 decybeli z okladem mniej.

  15. Powrót do góry    #15
    Użytkownik
    Dołączył
    19-06-2009
    Postów
    306
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Chory pomysł.
    Jak zwykle ma się w dupie to co myslą fani i sami zawodnicy tej dyscypliny. Niech zrobią cichutkie tłumiki, już nie sypie spod kół, niech zduszą zapach palonego metanolu i niech sami siedzą na trybunach. Ktoś wziął w łapę i cierpi na tym nasza ukochana dyscyplina.

  16. Powrót do góry    #16
    Ekspert Awatar Dexter
    Dołączył
    04-02-2003
    Postów
    4,577
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 5 w 2 postach
    Tomaz...

    Not that I am sceptical or something... But reducing noise by 125dB to 115dB will not make much difference. A better solution would be installing some sort of noise filters between stadiums and residential areas (just like it is done with highways located near housings). 115dB is still a lot. Highway noise is around 60 - 70dB if I'm not mistaken and still it is noisy for housings located nearby. And I don't think motorcycles used for speedway can even have their noise level reduced to that.
    Regards from Sydney
    Dexter

  17. Powrót do góry    #17
    Użytkownik
    Dołączył
    27-07-2008
    Postów
    169
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    But reducing noise by 125dB to 115dB will not make much difference
    Przyrost głośności o 10 dB(A) oznacza dwukrotne zwiększenie odczuwalnego hałasu.
    wikipedia

    Nie jestem fachowcem ale jesli to prawda to chyba to nieco zmienia postac rzeczy Dexter? :)

  18. Powrót do góry    #18
    Stały bywalec
    Dołączył
    19-08-2007
    Postów
    965
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    But reducing noise by 125dB to 115dB will not make much difference
    Przyrost głośności o 10 dB(A) oznacza dwukrotne zwiększenie odczuwalnego hałasu.
    wikipedia

    Nie jestem fachowcem ale jesli to prawda to chyba to nieco zmienia postac rzeczy Dexter? :)
    Prawda, to prawie 2,5krotnie. Co 4dB jest zwiększenie 100% "głośności". Niemniej jednak nie znaczy to że poziom 10 dB to dużo. Słyszalny będzie po prostu wraz z rechotem rozbawionej publiczności.


  19. Powrót do góry    #19
    Stały bywalec Awatar Mariner
    Dołączył
    05-10-2008
    Postów
    956
    Kliknij i podziękuj
    9
    Podziękowania: 155 w 89 postach
    Są plusy i minusy. Oczywiście główny minus to dla mnie mniej głośny silnik (ciekawe o ile to wyjdzie w praniu).
    W całej UE jest od groma spraw sądowych za zakłócanie spokoju, również żużlowi się więc dostało... Chyba o ile pamiętam w Pocking/Abensbergu czy Wiener Neustadt żużla przez jakąś stara dewotkę nie było 2 lata, w wielu miastach właśnie przez hałas likwidowano tory/ zamieniano na bieżnie itd.
    FIM widzi że żużel ma problemy w wielkich miastach.. a inne dyscypliny motorowe to przy nim jak szemrzący potok na wiosnę, oglądałem niedawno MotoGP i się zastanawiałem czy oni tam w ogóle coś słyszą ...:)
    Miasta europejskie wyrzuciły stadiony na/za obrzeża przez co trudno się przebić, Sztokholm ma 2 tory- oba za miastem (kiedyś mieli też bliżej centrum, Kopenhaga ma nawet w centrum ale nic się tam nie dzieje bo zaraz by był dym.
    Warszawa nie ma wcale, wystarczy sobie wyobrazić tor na Mokotowie na Warszawiance np, czuje że pozwy i skargi posypałyby się pierwszego dnia... Żużel nie przeszkadza mieszkańcom tam gdzie jest od dziesięcioleci i nie powstały obok osiedla, przy szukaniu nowej lokalizacji już jest problem nawet w żużlowych miastach.
    Oczywiście fan żużla nie może pojąć jak 'takie coś' może ludziom przeszkadzać. Żużloholicy nie dosyć że uwielbiają ten efekt to jeszcze są przyzwyczajeni bo np. samolot robiący tyle samo decybeli nad głową juz by przeszkadzał..
    Kiedyś miałem dziewczynę która wcale nie mieszkała zaraz obok przy stadionie ale 'wiaterek ładnie niósł :)' w tej okolicy i twierdziła że podczas treningów i meczów nie da się wytrzymać i to tak jak słuchać pod domem rozpędzonej betoniarki; a jak do mnie na drugi koniec miasta coś zaniosło to wytężałem słuch i się zastanawiałem komu tak przerywa :)

    Ale najciekawsza w tym wszystkim jest ta kwestia osłabienia silników, inne przygotowanie... Niektórzy stwierdzą że wszyscy tunerzy (przygotowanie) i zawodnicy (dopasowanie) za rok startują od zera i to by było nawet ciekawe, ale czy dobre to cholera wie.
    Teraz najbardziej mnie wkurza że wielu w sumie przeciętnych zawodników ma taki dociąg do I wirażu pod tyłkiem, że kiedy nie puszczą to zwykle wychodzą pierwsi/prawie a na trasie to wiadomo, trzeba kozaka, dobrze dopasowanego i dobrej nawierzchni żeby ich minąć...

    Może być tak że w 2010 będziemy mieli niespodziewanego IMŚ, np jakiś Fredrik Lindgren :)
    Zobaczymy kto i jak szybko się w tym połapie, skoro ten tłumik wszystko zmienia...


    Tak w ogóle szkoda że FIM nie zrobi nic żeby zmniejszyć koszty sprzętu (nawet zatrzymać wzrost), przez nie prawie wyłącznie w 4 krajach młodzi wybierają speedway a kiedyś było od groma żużlowców (i to nie amatorów) w Czechosłowacji, USA, czy na Węgrzech..
    Nie podejrzewam słoweńskiej firmy o łapówę (tak to i Jawę i GM można podejrzewać), fajnie że akurat tam, może zwrócą większą uwagę na żużel...

    Ostatnio na meczu w TVP Wardzała powiedział że to będzie w żużlu rewolucja, zobaczymy może ktoś zakontraktuje Nichollsa i okaże się największym pewniakiem :)
    Jestem bardzo ciekawy jak ten tłumik odbije się na wynikach poszczególnych zawodników (a może z dużej chmury mały deszcz), zwłaszcza Emila (chociaż znając Rickardssona to pewnie testował coś podobnego w 92. :))
    Żużlowcy już powinni to próbować jak można, kto pierwszy ten lepszy bo później zostaną jak BMW Załber bez dyfuzora :)
    Widzę że wypowiadają się jakieś ogórki ze Słowenii, Zagar nic nie komentuje a może od pół roku tam kręci kółka w Krsko z tym Akrapovicem heh ...

    Na razie nie panikuję z powodu tych decybeli, ale zastrzegam sobie prawo do zmiany zdania, jak usłyszę na żywo, może nawet wybiorę się protestować pod siedzibą PZM :)


    Płacili.
    Nie takie ale i tak przepłacili.
    (Potem mogli żałować.)
    Co tu trudnego do zrozumienia,
    prosta ekonomia, więcej chętnych większa cena.
    Prawa do rundy polskiej są dużo więcej warte niż słoweńskiej.
    Kompleksy na bok.
    A co do GP Słowenii, pomysł dobry ale spóźniony.
    Boom na speedway nastał tam zanim dostali cykl.
    Frekwencja na GP Słowenii nigdy nie była w granicach najwyższej GP Krsko.
    A że stadion wiejski ? Trudno żeby na wsi był miejski.
    Były elementy oryginalne. I do ścigania świetny.
    Dla mnie było warto było. Finały wygrywane przez Pedersena i Sullivana były palce lizać.

  20. Powrót do góry    #20
    Użytkownik
    Dołączył
    23-09-2007
    Postów
    432
    Kliknij i podziękuj
    5
    Podziękowania: 52 w 28 postach
    Po jaką cholere ten syf skonstruowano ?? Nie chcemy żadnych zmian kogo zbawi te 10 db to jest chore a żużel już nie będzie taki sam a ten ryk to cały urok tego sportu i nie wyobrażam sobie oglądać speedway słysząc odgłosy skuterów.
    Oby ktos z tym zrobił porządek chociaż nie ma na to co liczyć.
    Bo nikt nie podskoczy FIMowi.

  21. Powrót do góry    #21
    Stały bywalec Awatar Mariner
    Dołączył
    05-10-2008
    Postów
    956
    Kliknij i podziękuj
    9
    Podziękowania: 155 w 89 postach
    Trzeba będzie po prostu sobie kupić jakiegoś GM od kogoś ze starym dobrym Kingiem i sobie odpalić pod domem co jakiś czas, wielkie rzeczy..

    Może żużlowcy usłyszą doping ... :)
    Już widzę te tłumaczenia: 'prowadziłem ale kibice gospodarzy mnie zwyzywali na I łuku i się zdekoncentrowałem' :)

    Akrapovic brzmi jakby się coś tam odkręciło, odgłos taki 'zdezelowany' ...
    King w GM idzie jak złoto!

  22. Powrót do góry    #22
    Stały bywalec
    Dołączył
    16-08-2004
    Postów
    1,004
    Kliknij i podziękuj
    123
    Podziękowania: 90 w 53 postach
    Najbardziej się boję, że będzie to drastyczny spadek popularności żużla... Przez takie gówno ;/

  23. Powrót do góry    #23
    Użytkownik
    Dołączył
    19-06-2009
    Postów
    306
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Nisetety tak może być.
    Szprycę juz zabrano, teraz ryk motorów... Polacy powinni sie sprzeciwić, w końcu mamy nasilniejsza ligę świata. Z nami powinni sie liczyć, bo bez nas byłby to sport marginalny.

  24. Powrót do góry    #24
    Zaawansowany
    Dołączył
    26-05-2002
    Postów
    2,952
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Ale Wam się pierniczy. Tak, żużel padnie, bo będzie ciut ciszej. :D

    A jakby Wam nie powiedzieć o co biega tylko puścić same jazdy zawodników bez komentarza to nawet byście się nie kapnęli w większości, że coś jest nie tak z dźwiękiem.

    I nie będzie żadnego odwracania żużlowej hierarchii do góry nogami. Mierny zawodnik dalej będzie miernym, najlepsi wciąż będą wygrywać.


  25. Powrót do góry    #25
    Stały bywalec
    Dołączył
    16-08-2004
    Postów
    1,004
    Kliknij i podziękuj
    123
    Podziękowania: 90 w 53 postach
    Ale Wam się pierniczy. Tak, żużel padnie, bo będzie ciut ciszej. :D

    A jakby Wam nie powiedzieć o co biega tylko puścić same jazdy zawodników bez komentarza to nawet byście się nie kapnęli w większości, że coś jest nie tak z dźwiękiem.

    I nie będzie żadnego odwracania żużlowej hierarchii do góry nogami. Mierny zawodnik dalej będzie miernym, najlepsi wciąż będą wygrywać.
    Widzę, że chyba nie rozumiesz o co w tym chodzi.
    Zmniejszenie głośności motocykla o 10dB spowoduje, że ryk motocykli będzie dwa razy słabszy.
    Co za tym idzie ?
    Nie raz pewnie każdy z was usłyszał od osób, które na żużlu nigdy nie były, że to nudny sport i takie tam bzdety.. W takiej sytuacji zawsze mówię, że jak nie byłeś to nawet tak nie mów, ponieważ na stadionie panuje zupełnie inny "klimat". A co powoduje, że mamy ten "klimat" ? Zdecydowanie na pierwszym miejscu stawiam ryk silników. Zawsze robi wrażenie i siedząc kilka metrów od toru jesteśmy w stanie odczuć jak drży pod nami ziemia. Ryk motocykli sprawia także, że możemy poczuć ich moc. Oglądając żużel w telewizji widzimy tylko zwykłe motorki, które jeżdżą w kółko, na żywo widzimy, że są to naprawdę piekielne maszyny. Ryk motocykli jest to moim zdaniem nieodłączna część żużla. Bez tego ten sport nie może być tym samym..

  26. Powrót do góry    #26
    Użytkownik
    Dołączył
    19-06-2009
    Postów
    306
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach


    [/quote]

    Widzę, że chyba nie rozumiesz o co w tym chodzi.
    Zmniejszenie głośności motocykla o 10dB spowoduje, że ryk motocykli będzie dwa razy słabszy.
    Co za tym idzie ?
    Nie raz pewnie każdy z was usłyszał od osób, które na żużlu nigdy nie były, że to nudny sport i takie tam bzdety.. W takiej sytuacji zawsze mówię, że jak nie byłeś to nawet tak nie mów, ponieważ na stadionie panuje zupełnie inny "klimat". A co powoduje, że mamy ten "klimat" ? Zdecydowanie na pierwszym miejscu stawiam ryk silników. Zawsze robi wrażenie i siedząc kilka metrów od toru jesteśmy w stanie odczuć jak drży pod nami ziemia. Ryk motocykli sprawia także, że możemy poczuć ich moc. Oglądając żużel w telewizji widzimy tylko zwykłe motorki, które jeżdżą w kółko, na żywo widzimy, że są to naprawdę piekielne maszyny. Ryk motocykli jest to moim zdaniem nieodłączna część żużla. Bez tego ten sport nie może być tym samym..[/quote]
    Podpisuję się pod tym rękami i nogami.

  27. Powrót do góry    #27
    Ekspert
    Dołączył
    16-06-2002
    Postów
    4,165
    Kliknij i podziękuj
    7
    Podziękowania: 77 w 37 postach
    Pomysł beznadziejny
    Różnica w hałasie w przypadku obu tłumików jest niemal zerowa...
    Poza tym ten nowy wydaje taki dźwięk jakby miał się rozsypać

  28. Powrót do góry    #28
    Użytkownik
    Dołączył
    22-12-2004
    Postów
    236
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    A jakby Wam nie powiedzieć o co biega tylko puścić same jazdy zawodników bez komentarza to nawet byście się nie kapnęli w większości, że coś jest nie tak z dźwiękiem.
    Wiesz co, po Tobie się tego nie spodziewałem. Albo słuchałeś nieuważnie, albo co gorsza dla Ciebie to rzeczywiście nie robi różnicy. Dla mnie różnica jest kolosalna i ja nie przyzwyczaję się do takich pierdziawek - choćby z przekory. Oficjalnie wypisz mnie z tej Twojej większości.

    Nienawidzę kiedy ktoś odbiera mi przyjamność, lub nakazuje mi zrezygnować z przyjemności w imię fałszywych(!!!) celów. Nigdy nie uwierzę w to, że FIM wprowadza te obostrzenia dla komfortu mieszkańców okolic stadionów żużlowych! Bo co? Bo może otrzymali tysiące skarg i postanowili ich wysłuchać??? BZDURY!!!

    Stawiam, że jeśli to gówno przejdzie, to począwszy od sezonu 2011 pojawią się nowe silniki. Nie można było znaleźć nowej drogi rozwoju czegokolwiek od 1993? To proszę bardzo... Teraz zrobimy nowe "lepsze" silniki do nowego układu wydechowego. Ale to jest że tak powiem c..j, bo mnie najbardziej martwi to o czym pisze Tofik92.

    tomazpozrl

    This is important for those tracks (including ours in Ljubljana) which are in the residential areas of cities and towns and have problems with neighbours complaining about the noise.
    To be honest with you, I don't give a s..t about what people living in neighbourhood of speedway stadiums do feel about the noise. And this is not because I'm an ignorant, but I have never heard anybody living close to the stadium and complaining about the noise. Moreover! They are not all speedway fans!
    I know that this is an example of a city in which speedway is a part of culture, but let's then check the opposite.
    - Introducing speedway to new locations/cities?
    - Why not, we're doing it.
    - Alright then let's cut on the noise!
    - WHAT??? F..k NO!
    - Why not?!?
    - Because people either love it or hate it. If they hate it with King's silencers, believe me, they woudn't appreciate those 10dB less and a sound of a 125cc bike. You can't argue with that.

    Ljubljana and other places? Where people are in general, not-speedway-oriented and where stadium neighbourhood is not speedway-friendly? Who cares? You do care. OK, then apply Akrapovic in Ljubljana and don't tell us to suffer!

    So please make yourself another excuse, because that one quoted is just a bulls..t to me.

  29. Powrót do góry    #29
    Użytkownik
    Dołączył
    19-06-2009
    Postów
    306
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Dajcie linę do filmiku z tym gównem.

  30. Powrót do góry    #30
    Zaawansowany
    Dołączył
    26-05-2002
    Postów
    2,952
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Dajcie linę do filmiku z tym gównem.
    Hahaha, najwyższy czas żebyś dowiedział się o czym dyskutujesz? :D To ja nie mam już więcej argumentów. :)

    Film jest w pierwszym wpisie.

    Wg mnie w żużlu najważniejsze są emocje, walka na torze a nie jakieś "klimaty" i trzęsąca się ziemia. To jest dobre dla 6-latków, którym się nudzi po 3 biegu.

    Osobiście wolałbym aby nowy tłumik powodował istotny spadek mocy motocykla i redukcję jego prędkości o, powiedzmy, 20%. To spowodowałoby, że większego znaczenia nabrałyby umiejętności i technika żużlowców a nie sprzętu.

    Nie no, wciąż się uśmiecham na myśl o kibicach, którzy rezygnują z pójścia na stadion, bo motocykle są cichsze. :D

  31. Powrót do góry    #31
    Użytkownik
    Dołączył
    25-05-2008
    Postów
    235
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    założę się, że ten tłumik jest też environment-friendly i w ogóle pewnie sam się rozkłada po kilku miesiącach ;) większej bzdury niż za głośne silniki nie słyszałem, zapewne takie nowe cudo rozwiąże wszystkie problemy.

  32. Powrót do góry    #32
    Użytkownik
    Dołączył
    11-01-2006
    Postów
    453
    Kliknij i podziękuj
    2
    Podziękowania: 3 w 3 postach
    MmmMmmMmm poci±gaj±cy wygl±d xd

    Trochę nie rozumiem tych co tak się zachwycaj± rykiem silnika motocykla żużlowego, dla mnie to on nie jest jako¶ niewiadomo jak fajny :P

    Nowy tłumol nawet ujdzie z wygl±du ale d¼więk trochę przypomina ten z komarka choć trudno o obiektywne wnioski opieraj±c się tylko na samym nagraniu. Od razu przytyk do tych co im się już d¼więk na wstępie nie podoba - sk±d wiecie jak nowy tłumik brzmi w rzeczywisto¶ci? kto¶ odpowie?

    Szkoda, że tylu użytkowników jest negatywnie nastawionych do jakichkolwiek zmian ale taka to już zasada że boimy się zmian bo nie wiadomo co przynios± a człowiek boi się nieznanego :)

    Je¶li żużel ma się rozwijać to musi się zmieniać, te motory i tak już s± prawie identyczne... GM, Jawa i niestety koniec. W motoGP startuj±: Ducati, Honda, Yamaha, Suzuki i co sympatyczne normalny człowiek może sobie pój¶ć do salonu i kupić podobny motocykl, podobnie jest w supermoto czy crossie. Czemu tak nie może być z żużlem? :P Jawa mogłaby wypu¶cić wersję uliczn± z hamulcami xD idealna maszyna na miasto -> skrzynia automatyczna a raczej brak skrzyni, leciutka rama, dobry start spod ¶wiateł, bez zbędnej elektroniki, sukces murowany :P nie te pierdz±ce skuterki...

  33. Powrót do góry    #33
    Ekspert Awatar MaciekGKS
    Dołączył
    06-10-2002
    Postów
    6,184
    Kliknij i podziękuj
    295
    Podziękowania: 284 w 178 postach
    Tylko tak jakby paliwo ciezko dostac, ale spoko! Na denaturat tez ruszy :).

  34. Powrót do góry    #34
    Użytkownik
    Dołączył
    19-06-2009
    Postów
    306
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Dajcie linę do filmiku z tym gównem.
    Hahaha, najwyższy czas żebyś dowiedział się o czym dyskutujesz? :D To ja nie mam już więcej argumentów. :)[/quote]
    Jednak z tym gównem się nie pomyliłem.
    Co za syf! Jak to brzmi! Wynalazek Słoweńców... Takie wynalazki to my mielismy wiele lat temu w zakładach Rometa. Przecież te motory z tym tłumikiem pracują jak sieczkobrzęki. Kultura pracy dużo gorsza od Kinga. Krótko mówiąc ROTFL do kwadratu!

  35. Powrót do góry    #35
    Użytkownik
    Dołączył
    11-01-2006
    Postów
    453
    Kliknij i podziękuj
    2
    Podziękowania: 3 w 3 postach
    Tylko tak jakby paliwo ciezko dostac, ale spoko! Na denaturat tez ruszy :).
    spoko na 98 musi ruszyć, mi się nawet udało odpalić silnik wyci±gnięty z ramy na dezodorant x] a tak normalnie to tankowałem paliwo z baku golfa III matki xD nigdy nie liczyłem na ile j± okradłem...

  36. Powrót do góry    #36
    Użytkownik
    Dołączył
    22-12-2004
    Postów
    236
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Wg mnie w żużlu najważniejsze są emocje, walka na torze a nie jakieś "klimaty" i trzęsąca się ziemia. To jest dobre dla 6-latków, którym się nudzi po 3 biegu.
    OK, już rozumiem, szanuję Twoje preferencje. No ale 6 latek to ja od dawna nie mam a mimo to nadal mnie ten "klimat" rajcuje. Czy powiesz mi, że jestem niedorozwinięty albo dziecinny?

    Osobiście wolałbym aby nowy tłumik powodował istotny spadek mocy motocykla i redukcję jego prędkości o, powiedzmy, 20%. To spowodowałoby, że większego znaczenia nabrałyby umiejętności i technika żużlowców a nie sprzętu.
    A to już inna sprawa i w tym miejscu mógłbym się zgodzić z Tobą. Ale pod warunkiem, że zostaje King ;)

    Nowy tłumol nawet ujdzie z wygl±du ale d¼więk trochę przypomina ten z komarka choć trudno o obiektywne wnioski opieraj±c się tylko na samym nagraniu. Od razu przytyk do tych co im się już d¼więk na wstępie nie podoba - sk±d wiecie jak nowy tłumik brzmi w rzeczywisto¶ci? kto¶ odpowie?
    Powiadam: na obecny stan mojej wiedzy i doświadczenia z dziedziny motoryzacji przewiduję z dużą (wystarczającą) dokładnością jak będzie brzmiał dla mnie ten tłumik w rzeczywistości i jestem przekonany, że nie będzie mi się ten dźwięk podobał. Wystarczyło mi w zupełności to co usłyszałem na filmiku. Jeśli jednak się mylę, to zaklinam się, będziesz pierwszym, który się o tym dowie i jeszcze postawię Ci browara. Mało tego przyznam się publicznie tu na forum. Chociaż w głębi duszy pragnę usłyszeć Akrapovica w rzeczywistości najpóźniej jak sie da...
    Szkoda, że tylu użytkowników jest negatywnie nastawionych do jakichkolwiek zmian ale taka to już zasada że boimy się zmian bo nie wiadomo co przynios± a człowiek boi się nieznanego
    Tu trochę przesadziłeś. Ja nie boję się tego co ze mną się stanie. Czyli nie boję się tak jak wiesz, nieznanego lasu, nowego miasta, nowej żony itp. Boję się o to jakich doznań estetycznych uświadczę na stadionie po zmianach. I tyle.

  37. Powrót do góry    #37
    Użytkownik
    Dołączył
    06-04-2003
    Postów
    93
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Naprawdę jestem ciekawy jak to się wszystko skończy i jak (boleśnie?) życie zweryfikuje ten nowe "rewolucyjne" tłumiki - in plus czy przeciwpołożnie....

    Osobiście choć rozumiem ogólną ideę neighbours-friendly żużla to drażni mnie fakt, ze to właśnie jakies ogórkowe okolice wpływają na kształt tego sportu, tym bardziej, że zawody (gdzie wystepuje maksymalne natężenie dźwięku) jako takie odbywają się co najmniej rzadko, i 1 czy 2 razy w miesiącu przez 1,5-2 godz. w czasie dnia (a nie nocą albo nad ranem) nie demolują chyba aż tak dotkliwie wrażliwych uszu okolicznych mieszkanców, że trzeba tego najlepiej zabronić. Paradoksalnie najczęściej to jakieś zdewociałe babska albo świeto******* panny podnoszą krzyk i to pewnie zaraz po tym jak się w daną lokalizację wprowadziły - bo przecież mało kto (o ile ktokolwiek) mieszkajacy przy stadionie żużlowym od lat, miałby coś przeciwko temu! To tak jakby kupić chałupę przy autostradzie i pikietować jej zamkniecie "bo ja tu mieszkam". To tyle jeśli idzie o samą "politykę przyjaznosci".

    A co do wrażeń dzwiękowych, to raczej nie jestem nim zachwycony - tłumik idzie taką drażniącą, brzeczącą górą (pewnie dlatego że jest refleksyjny - nie mylić z zamyślony ;) ), a raczej góro-środkiem co jest efektem wycięcia niskich tonów - najbardziej wpywajacych na odczyty mierników / wrażenie głośności. Faktycznie brzmi to jak skuter, brzmi śmiesznie i przy tym wygląda dramatycznie kretyńsko (co w komplecie równa sie masowe kontuzje mięśni brzucha od permanentnego śmiechu podczas zawodów).
    Od razu staje mi przed oczami (uszami) przypadek rodem z wyścigów samochodowych i nieistniejącego już pucharu VW Golfa V. Tam właśnie przepisy definiowały bardzo ciche tłumiki i wrażenie z oglądania zawodów na żywo było naprawdę dziwne (w negatywnym tego znaczeniu). Jesli ktoś był to wie o czym mówię - widzisz grupę aut tnących się na prostej i szykanie, silniki niby ryczą wkręcane i odpuszczane w łukach, a efekt jak ze ściszonego telewizora. I powiem Wam, ze praktycznie każdy z kim rozmawiałem lub poprostu słyszałem komentarze za plecami, był tym mocno zdegustowany - OGLĄDAŁO się to dziwnie i słabo, i być moze dlatego była to też jedna z przyczyn słabego zainteresowania czytaj - końca pucharu Golfa. Trudno jest skutecznie rozłaczyć oko i ucho i nie ja na tą złotą myśl wpadłem.

    Osobną kwestią jest też problem techniczny z funkcjonalnoscią i ekonomiką użytkowania. Co prawda ten "one of the best" tjuner nie jest mi znany (widocznie tuninguje tylko wyjatkowo ścisłej czołówce ;) ) ale ogólnie pewnie ma rację - bo to podpowiada fizyka i ogólna znajomość zagadnienia. Nie wiem jak wyglądał proces "wymyslania" tłumika, ale boję się, czy aby nie jest to projekt na zasadzie - wymyśliłem tłumik, a ty zawodniku / mechaniku dopasuj do tego cały pojazd tj. wszystko rozwiązane od dupy strony - zrobiono tłumik, a teraz Ci uszcześliwieni na siłę będa na własnej dupie (kieszeni) boleśnie dopasowywali to do istniejacych rozwiazań.
    To są szczególne silniki - BARDZO wyczynowe i spalajace specyficzne paliwo - tu nie można stosować tradycyjnych rozwiazań jak to motocykla szosowego czy nawet torowego ale spalajacego etylinę. Silnik żyje jako tako kilkadziesiąt biegów / minut i nadaje sie do remontu, a przy tym spala paliwo wyraźnie dłużej niż motory benzynowe czyli generuje wiecej ciepła. Poza tym charakterystyka pracy (krótkie ale bardzo duże obciazenie) i brak chłodzenia cieczą powoduje, ze takie wsadzanie palca w dupę jak widzimy z obserwacji filmu może tą dupę rozerwać zamiast ulżyć uszom. Ciekawe czy Akrapović ubezpieczył się na okolicznośc pozwów o zniszczone silniki na skutek używania tychże wydechów?
    Niestety sam fakt że ktoś robi tłumiki motocyklowe nie znaczy, że przygotuje coś odpowiedniego do żużla, i jakoś na ta chwile nie przypominam sobie ilu to zawodników lata z ich tłumikami do tej pory. Jaka zatem jest FAKTYCZNA geneza ich powstania? Polecam jako odpowiedź na to pytanie (a raczej poszukanie drugiego dna) w wypowiedzi przedstawiciela FIM. Facet wprost sugeruje że nie widzi praktycznej szansy na pojawienie sie konkurencyjnych tłumików w najbliższym czasie, bo prace u konkurencji się dopiero rozpoczynają, i na ta chwilę firma na "A" jest WYŁACZNYM posiadaczem homologacji na 2010.
    Zastanawia mnie, jak to się ma do np. King'a, który na tą chwilę robi masowo tłumiki do żużlówek - czyżby ma już dość i zaprzestaje produkcji, a mozenie ma zdolnosci / fachowców na opracowanie odpowiedniej technologii? Jakoś mnie to nie przekonuje. Za bardzo wygląda mi to na jakiś układzik typu "lub czasopisma", że nagle firma mająca przez lata w dupie żużlistów wypuszcza jedyny, najlepszy, doskonały, zgodny z przepisami tłumik i tym samym skazuje całe środowisko na konieczność stosowania niepewnych rozwiązań i ryzykowania własną kasą, czasem i nerwami aby coś z tego gówna ukręcić. Nie dość ze musisz wywalić pewnie z tysiąc ojro albo i wiecej na ten ultranowoczesny-kosmiczny wynalazek (rodem ze świń w kosmosie ;) ) to jeszcze nie masz pewnosci że po kolejnych zawodach nie będzie luźniejszy o kolejne 15-20 tys ojro na ugotowane 3 silniki zaduszone tym cudem techniki.
    Jak to wszystko się ma w konteście wypowiedzi gościa z Akrapovica że nie przywiązywali wielkiej wagi do tego projektu i coś tam sobie na boku dłubali a'konto koncepcji tłumików do aut?! Mówimy tutaj o naprawdę solidnej kasie - szacowane 2000 szt. w pierwszym roku x min. 1000 euro daje okragłe 2 000 000 ojro na dzień dobry!!! Jak się jeszcze przyciśnie konkurencję (przy pomocy właściwych delegatów FIM) i przeciagnie ich o kolejny sezon to następne "grosze" wpadną do odpowiednich portfeli już za kilka(naście) miesięcy! Nawet jeśli założyć ze jakiś fundusz poszedł na fazę projektową to wątpię aby był wyższy niż kilkadziesiąt tysięcy euro i zgodnie z sugestią przedstawiciela firmy był powiązany z projektowaniem innych tłumików (więc koszt się rozłoży). A przy okazji - faktyczny koszt wyprodukowania tej blaszanki to kwoty rzędu kilkunasto euro - pieniądze przewrócą się tutaj per saldo naprawdę spore. Kupy się to nie trzyma, a raczej kupą zalatuje...

    Ps. Jak za głośno i w dupie mamy osiągi / bezpieczeństwo silników to wzorem Janka Kosa zapakujmy szmatę w tłumik - bedzie na pewno ciszej, a przeróbka nie będzie przynajmniej wymagała kosztownej wymiany tłumika...

    Ps2. Blaszany świński ryj ;))) - aaaaa - padłem - brawo za celne podsumowanie tego wynalazku :)))!

    Pozdr.
    Marcin W.
    Gorzów Wlkp.

  38. Powrót do góry    #38
    Stały bywalec Awatar Mariner
    Dołączył
    05-10-2008
    Postów
    956
    Kliknij i podziękuj
    9
    Podziękowania: 155 w 89 postach
    "Osobiście choć rozumiem ogólną ideę neighbours-friendly żużla to drażni mnie fakt, ze to właśnie jakies ogórkowe okolice wpływają na kształt tego sportu"

    -właśnie ni chodzi tu o ogórkowe okolice a 'stolice'

    "Co prawda ten "one of the best" tjuner nie jest mi znany"

    -może jest w słoweńskiej czołówce :) Ciekawe komu robił maszyny, pewnie Zagarowi który słynie z kiepskich motorów...

    "czy aby nie jest to projekt na zasadzie - wymyśliłem tłumik, a ty zawodniku / mechaniku dopasuj do tego cały pojazd"

    - no na to wygląda, chyba nie myślisz że Karger/Kowalski/Andersson/Graversen/Jensen dostawali w trakcie prac systematyczne informacje o specyfice tłumika z podpisem 'miłej nauki,do kwietnia się nauczycie' :)
    -ale to akurat może być plusem w tym wszystkim, mam nadzieję że nie będę musiał tego wypluć..

    "Zastanawia mnie, jak to się ma do np. King'a, który na tą chwilę robi masowo tłumiki do żużlówek - czyżby ma już dość i zaprzestaje produkcji, a mozenie ma zdolnosci / fachowców na opracowanie odpowiedniej technologii?"

    - może King nie chce ciągnąć tego w przypadku gdy nie będzie już monopolistą... bo nie wierzę żeby nie poinformowano Kinga że trzeba będzie zrobić coś takiego i takiego.. / a może King miał inną strategię i chciał nam jeszcze dołożyć do pieca decybeli i żeby strzelało co jakiś czas :) Póki co wstrzymywałbym sie od sugerowania łapówek i układów..

    "A przy okazji - faktyczny koszt wyprodukowania tej blaszanki to kwoty rzędu kilkunasto euro - pieniądze przewrócą się tutaj per saldo naprawdę spore. Kupy się to nie trzyma, a raczej kupą zalatuje..."

    - To można powiedzieć akurat o każdej żużlowej części..

    Ja się z tym już przespałem, pogodziłem i czekam z niecierpliwością na nowy sezon. To tylko tłumik. Póki nie każą zamontotować jakiegos dyfuzora czy dopalacza KERS to w porządku...

  39. Powrót do góry    #39
    Ekspert Awatar MaciekGKS
    Dołączył
    06-10-2002
    Postów
    6,184
    Kliknij i podziękuj
    295
    Podziękowania: 284 w 178 postach
    Tylko tlumik? Yyy... Ja bym powiedziala, to jest AZ tlumik! Na Akrapovicu te motory brzmia jak podczas zawodow na mini-torze. To bedzie straszny cios dla sportu zuzlowego...

  40. Powrót do góry    #40
    Użytkownik
    Dołączył
    27-07-2008
    Postów
    169
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Po obejrzeniu video.
    Hm jest nieco ciszej ale dzwiek jest z gatunku "bardziej irytujacych". Moze inne firmy zdaza cos bardziej rasowego przygotowac

  41. Powrót do góry    #41
    Ekspert Awatar Roberto
    Dołączył
    21-08-2002
    Postów
    7,400
    Kliknij i podziękuj
    8
    Podziękowania: 204 w 56 postach
    Moze inne firmy zdaza cos bardziej rasowego przygotowac
    Bardziej rasowy dźwięk został już dawno temu opracowany, stosowali ten patent wszyscy którzy jeszcze przed sypnięciem się pierwszego wąsa uciekali w świat speedrowerowej fantazji; trzeba wyciąć kawałek z jakiegoś plastikowego opakowania np. po jogurcie, a potem przymocować go do ramy na spinaczu do suszenia prania tak, żeby kręcące się koło zahaczało szprychami o ten plastik. Taki patent z pewnością zainteresowałby FIM.
    A jak nie to jest jeszcze jedno environment friendly wyjście, ale angażuje ono kibicowskie fan kluby i ewentualnie resztę publiczności; młodzież przechodząca mutację wraz z wyjechaniem zawodników do startu zaczyna wydawać pomruki, z chwilą włączenia się zielonego światła na starcie dołączają do nich ci którzy mutację mają już za sobą i ciągną dzielnie przez całe 4 okrążenia, uwzględniając wydarzenia na torze (wchodzenie w wiraż, ujmowanie gazu i jego dodawanie, najtrudniejsza będzie emulacja zawycia silnika po zerwaniu łańcucha), a sekcja kobiet przejmuje w związku z powyższym zajęcia którymi dotychczas zajmowali się faceci, tj. rzucanie mięsem i pokazywanie fucków. Będzie to od nas wszystkich wymagało trochę wysiłku ale damy radę i nie będzie FIM pluł nam w twarz.

  42. Powrót do góry    #42
    Użytkownik
    Dołączył
    06-04-2003
    Postów
    93
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Króciótko:

    Brawo Roberto :)) - kłaniam baaaardzo nisko za ten post :)!

    A co do "czegoś bardziej rasowego" to co można wymyśleć bardziej "rasowego" od blaszanego ryja świni ;))?!

    A poza tym to akurat stolica Słowenii to nie stolica żużla i jakoś ten argument do mnie nie przemawia - głos powinni mieć "przodownicy pracy" nie ligii podwórkowe (choć słowo "liga" jest w tym wypadku sporym nadużyciem ;) ).

    Aha, i jeszcze jedna ważna kwestia - koszty a wpływ na żużel. Czy te oderwane od rzeczywistości ponure leśne dziadki z FIM zdaja sobie sprawę, ze wypuszczajac takie coś mogą zamordować żużel w niektórych maistach albo przynajmniej zmusić do zakończenia kariery sporą rzeszę zawodników? Skąd taki Lublin znajdzie kasę dla swoich zawodników na zakup tłumików i dopasowanie silników skoro zakup min. 2 x tłumik do 2-3 motocykli x np. 7-8 zawodników = lekkim dydkiem 70-100 tys złotych? Przecież większość krajówki z niższych lig nie startuje nigdzie (niewiele) poza Polską i nie stac ich będzie na wywalenie kilku, kilkunastu tysięcy na zakup 2-3-5ciu tłumików z jałmużny którą dostają! A co w kwestii samych silników? Kogo z niższej półki będzie stać na dopasowanie WSZYSTKICH silników do nowego tłumika? Przecież to śmierć sportowa (bo finansowa) dla zawodników i klubów w których jeźdzą! Już nie wspomne o młodziezy, która często lata na silnikach / osprzęcie po kimś a tutaj siłą rzeczy przez najbliższy okres (rok, dwa, wiecej?) takiego sprzetu poprostu nie będzie czyli młodziaki na starcie mają podcięte skrzydła. Taaaak - prawdziwa promocja sportu żużlowego, ker... jego mać :((

    Pozdr.
    Marcin W.
    Gorzów Wlkp.

  43. Powrót do góry    #43
    Stały bywalec Awatar Mariner
    Dołączył
    05-10-2008
    Postów
    956
    Kliknij i podziękuj
    9
    Podziękowania: 155 w 89 postach
    Proszę bardzo, masz 'przodowników pracy', są niesamowici :) :

    Polska- Warszawa: toru brak, żużla brak
    Dania- Kopenhaga: tor jest w centrum, żużla brak
    Londyn- W.Brytania: toru brak, żużla brak
    Szwecja- Stokholm: 3 kluby poza miastem i 2 tory; na ale właśnie chodzi o to 'w' a nie 'za'.
    Australia- Sydney* : tor jest, żużel rzadko.

    Rzeczywiście Lubljana (gdzie przynajmniej jeżdżą, tak jak w Pradze) dostała od nich sromotne lanie! :)
    Poza tym nie chodzi tylko o stolice ale o miasta, zwłaszcza większe miasta..

  44. Powrót do góry    #44
    Użytkownik
    Dołączył
    19-06-2009
    Postów
    306
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    A co na temat blaszanego świńskiego ryja mówią prawdziwe gwiazdy speedwaya? Co na najlepsza liga świata? Interesuja mnie wypowiedzi prawdziwych fachowców, a nie oblatywaczy ze Słowenii.

  45. Powrót do góry    #45
    Ekspert Awatar Dexter
    Dołączył
    04-02-2003
    Postów
    4,577
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 5 w 2 postach
    Ciekawe, czy w ogole mieli to juz okazje sprobowac. :)

    Mariner...

    Stolica Australii jest Canberra a nie Sydney. A tam zuzla brak i toru brak.

    W Sydney tor jest na Sydney Showground w Olympic Park. Ale nie jest to zbyt bezpieczny obiekt (betonowe bandy, brak pasa bezpieczenstwa), wiec moze i lepiej, ze zuzla tam za czesto nie ma. Z wiekszych australijskich miast, tory zuzlowe sa w Perth (Kwinana), Adelaide (Gillman), Brisbane (North Brisbane), Gold Coast (Labrador). Ogolnie w Australii kroluje jednak zuzel na wsiach i poza miastem, choc Gosford czy Newcastle to wcale takie wsie znowu nie sa. W Sydney, Gosford i Newcastle tor jest oddalony od budynkow mieszkalnych, podobnie na wsi w Nepean. Jechalem przez Labrador i tam bylo podobnie. Wiec w duzych miastach mozna, tylko trzeba, zeby byly odpowiednio wybudowane, a nie jak Warszawa, gdzie wszystko jest uciupciane na kupe.
    Regards from Sydney
    Dexter

Strona 1 z 67 1231151 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •