Większośc składów wydaje się byc jasna, można więc zacząc się bawic w papierową ocenę poszczególnych zespołów.

Apator Toruń - moim zdaniem sporo straci na odejściu Andersena, a także na przejściu w wiek seniora Holdera. Nie sądzę, aby Kus był w stanie go zastąpic chocby w 50%. Stac jednak Apatora na podium.

Unia Leszno - tym razem raczej pewny kandydat do zwycięstwa w lidze, ale takim "pewniakom" wielokrotnie już powinęła się noga. Jeżeli jednak ominą ich kontuzje inny medal niż złoty będzie chyba raczej odbierany jako ich porażka.

Falubaz Zielona Góra - tutaj bez większych zmian i pewnie ponownie żużlowcy powalczą o podium, ale moim zdaniem będzie o to znacznie ciężej niż w roku ubiegłym.

Włókniarz Częstochowa - drużyna osłabiona przymusowym odejściem Ułamka. Czy to dużo zmieni? Moim zdaniem tak. Również zmiana przepisów w postaci zniesienia Jockera, zabiera tej ekipie atut, który dawał im wiele punktów. Jednak Lwy będą groźne dla każdego i niejednego pokonają. Czy powalczą o podium? Wydaje mi się, że jednak trochę zabraknie.

Stal Gorzów - drużyna wzmocniona, po ubiegłorocznych doświadczeniach może byc czarnym koniem rozgrywek i napsuc krwi nawet faworytowi ligi. Myślę, że medal zdobędą, pytanie tylko jakiego koloru.

Sparta Wrocław - tutaj też ciekawe zmiany. Po dojściu Watta i Nichollsa i rezygnacji tego drugiego z BEL, WTS prezentuje się bardzo solidnie i również oni mają pełne prawo myślec o medalu. Mając zwłaszcza na uwadze dalszy rozwój Janowskiego, jest na to szansa. Myślę, że 5 miejsce to minimum dla tej drużyny.

Polonia Bydgoszcz - ciężko ocenia się beniaminka, bo nie wiadomo do końca na co stac w ekstralidze takich zawodników jak chocby Saifutdinov, Lindbaeck czy Chrzanowski. Myślę, że przy dobrych wiatrach mogą namieszac i to mocno, ale póki co stawiam ich niżej od wymienionych wyżej drużyn.

Wybrzeże Gdańsk - jeszcze nie wszystko jest jasne, ale biorąc pod uwagę przyjście Andersena, drużyna ta wygląda dośc ciekawie. Bardzo dużo będzie zależało od takich zawodników jak Bjerre czy Skórnicki, którzy miewali bardzo różne sezony w naszej lidze. Sezon zweryfikuje na co ich stac.

Podsumowując wygląda na to, że Ekstraliga 2009 będzie wyrównana jak dawno nie była. Życzę wszystkim, aby w tym roku obyło się bez kontuzji.