Pierwsze GP już za 4 tygodnie, więc chyba pora reaktywować nasze forum (a przynajmniej jego część poświęconą Forule 1).

Wiele rzeczy wskazuje, że w tym roku układ sił się zmieni. Z jednej strony mamy spore zmiany na liście zespołów i przetasowania kadrowe. Z drugiej zaś nowe regulacje techniczne zmusiły teamy do stworzenia całkowicie nowych konstrukcji (w większości wypadków). Wszystko to sprawia, że możemy spodziewać się, iż jedni wypadną z czołówki, a inny do niej wskoczą...

Jak Waszym zdaniem będzie wyglądał ten sezon? Kto będzie w nim grał pierwsze skrzypce? Kto/co będzie największym rozczarowaniem? Zapraszam do zamieszczania komentarzy, przemyśleń, prognoz...

Poniżej zamieszczam listę startową uzupełnioną o króciutki komentarz.

Renault
bolid: Renault R26
silnik: Renault RS26 2.4L V8
opony: Michelin
kierowcy: F. Alonso, G. Fisichella
Moim zdaniem pozostają głównym pretendentem do tytułu (zarówno indywidualnego, jaki i zespołowego). Sądzę nawet, że w tym roku Alonso i Fisi mogą zdobyć 2 najwyższe miejsca w łącznej klasyfikacji (choć nie będzie im łatwo)

McLaren
bolid: McLaren-Mercedes MP4/21
silnik: Mercedes-Benz FO108S 2.4L V8
opony: Michelin
kierowcy: K. Raikkonen, J.P. Montoya
Początkowo mocno rozczarowywał, ale wprowadzona zaledwie kilka dni temu najnowsza jednostka Mercedesa pokazała, że McLaren ma jednak szansę na utrzymanie się w ścisłej czołówce. Tym bardziej, że sezon jest długi...

Ferrari
bolid: Ferrari 248 F1
silnik: Ferrari 056 2.4L V8
opony: Bridgestone
kierowcy: M. Schumacher, F. Massa
Liczę na dobrą postawę tego zespołu. MS jest zdeterminowany, by walczyć o czołowe pozycje, młody Massa też jest głodny sukcesów, a zespół i bolid prezentują przyzwoitą kondycję w testach. Moim zdaniem Ferrari będzie toczyło równorzędną walkę w ścisłej czołówce (może na początku jeszcze nie z Renault, ale z czasem...).

Toyota
bolid: Toyota TF106
silnik: Toyota RVX-06 2.4L V8
opony: Bridgestone
kierowcy: R. Schumacher, J. Trulli
Wielkie rozczarowanie. Bolid opracowany już bardzo dawno temu i żadnych postępów... Co raz bliżej im do outsiderów, niż do czołówki.

Williams
bolid: Williams FW28
silnik: Cosworth CA2006 2.4L V8
opony: Bridgestone
kierowcy: M. Webber, N. Rosberg
Obawiałem się, że powrót do źródeł, jakim jest związek z Cosworthem nie wyjdzie im na dobre. Wygląda jednak na to, że się myliłem i Williamsy będą jednak szybkie. Słabością zespołu może być jednak niezawodność i skład kierowców, który (mimo ich niewątpliwego talentu) nie jest tak mocny, jak Renault, Hondzie, McLarenie, czy Ferrari.

Honda
bolid: Honda RA106
silnik: Honda RA806E 2.4L V8
opony: Michelin
kierowcy: R. Barrichello, J. Button
Obecnie to dla mnie zespół nr 2. Świetni kierowcy, mocny pakiet - w tym roku mają naprawdę szansę powalczyć o tytuł.

Red Bull
bolid: Red Bull RB2
silnik: Ferrari 056 2.4L V8
opony: Michelin
kierowcy: D. Coulthard, C. Klien
Cóż, Red Bull, mnie osobiście nieco rozczarowuje. Po niezwykle udanym debiucie, liczyłem na więcej. Mają ten sam silnik co Ferrari i bardzo mocny zespół techniczny. Na razie jednak nie wszystko zagrało. Jeśli jednak rozwiążą poważne problemy z chłodzeniem, to będą liczyć się w walce o punktowane miejsca. Kierowcy w mojej ocenie plasują ich powyżej Williamsa.

BMW Sauber
bolid: Sauber F1.06
silnik: BMW P86 2.4L V8
opony: Michelin
kierowcy: N. Heidfeld, J. Villeneuve
BMW zaskoczyło mnie decyzją o honorowaniu kontraktu Villeneuva. To nowy zespół, więc na tym etapie prac rozwojowych potrzebny był im doświadczony kierowca. Jednak w trakcie sezonu może to działać na ich niekorzyść. Villeneuve to kierowca dużego formatu i należy mu się szacunek, ale nie wierzę, że odzyska choćby część dawnej świetności. Może to będzie szansa dla Roberta Kubicy, by w późniejszej części sezony zastąpić JV w kilku GP?

Midland F1
bolid: Midland M16
silnik: Toyota RVX-06 2.4L V8
opony: Bridgestone
kierowcy: T. Monteiro, C. Albers
Byli w ogonie i w ogonie pozostaną. Nowy bolid na pewno nie wyniesie ich do grona regularnie punktujących zespołów. Trudno się więc dziwić ich frustracji i postawie oburzenia na STR i FIA za prawo do wykorzystywania silnika V10. Nie jestem jednak przekonany, że przewaga STR jest rzeczywiście wyłącznie jego zasługą.

Scuderia Toro Rosso
bolid: STR1
silnik: Cosworth TJ2005-2 3.0 V10
opony: Michelin
kierowcy: V. Liuzzi, S. Speed
Dopiero w tym tygodniu rozpoczęli testy nowego bolidu, więc trudno cokolwiek o nich powiedzieć. No może poza tym, że już teraz są szybsi niż Midland :-) Liuzzi ma moim zdaniem duży talent i liczę, że miło będzie go oglądać (nawet jeśli będą to zmagania w dalszej części stawki).

Super Aguri
bolid: Super Aguri SA01
silnik: Honda RA806E 2.4L V8
opony: Bridgestone
kierowcy: T. Sato, Y. Ide
To wielka zagadka. Znamy silnik Hondy - bardzo dobra jednostka i znamy Sato - bardzo destrukcyjny kierowca :-) Na tym kończy się obecna wiedza. W pierwszym sezonie startów z pewnością nie mają jednak szans na sukcesy (a tymi byłaby wyrównana walka z Midland i STR).


Pozdrawiam
Aquos