Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 91 do 135 z 197

Wątek: Polski żużel - miasta

  1. Powrót do góry    #91
    Początkujący
    Dołączył
    11-01-2006
    Postów
    34
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Mam pytanie - czy chodzi tu o miasta (kluby, tory), w których odbywały się polskie zawody żużlowe, czy też o miasta na terenie Polski (w obecnych granicach i tych przedwojennych)? Na przykład w wykazie Speediego pojawia się przy gdańskim żużlu niemiecki ADAC Danzig. To i tak nie zmienia wykazu, bo w tym mieście były też polskie kluby. A co z innymi na terenie byłej III Rzeszy, a dziś w naszym kraju?


  2. Powrót do góry    #92
    Ekspert Awatar AlterEgo
    Dołączył
    16-08-2002
    Postów
    5,318
    Kliknij i podziękuj
    30
    Podziękowania: 179 w 117 postach
    Tomato:
    Mam pytanie - czy chodzi tu o miasta (kluby, tory), w których odbywały się polskie zawody żużlowe, czy też o miasta na terenie Polski (w obecnych granicach i tych przedwojennych)? Na przykład w wykazie Speediego pojawia się przy gdańskim żużlu niemiecki ADAC Danzig. To i tak nie zmienia wykazu, bo w tym mieście były też polskie kluby. A co z innymi na terenie byłej III Rzeszy, a dziś w naszym kraju?
    W sumie to do 1939 roku Gdańsk/Danzig nie był w 100% ani niemiecki ani polski - jednak ja osobiście zaliczyłbym tutaj tor/miasto ale bez klubu ADAC.

    m_vinthund:
    Witaj Piotrze,

    A czy tu nie chodzi o ten sam stadion przypadkiem? Bo Batory i Hajduki Wlk. to o ile mi wiadomo to samo:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkie_Hajduki

    m
    Co do nazewnictwa Chorzów Batory czy Chorzów Hajduki Wielkie to w moich informacjach są nazwy zaczerpnięte z ówczesnej prasy.
    Zbyt młody jestem, by weryfikować to z autopsji :)

    borsuk_wjs:
    Z tego co wiem w Poznaniu po II wojnie światowej było 12 klubów żużlowych. Tor żużlowy i klub istniał także w pod poznanskim Luboniu klub nazywał się Budowlani Luboń. Posiadam zdjęcia z zawodów w Luboniu.
    Jeżeli możesz, to podeślij mi te fotki na zupdelta@autograf.pl :) albo skontaktuj sie na GG 7511411

    Tomato:
    Pytanie do Do AlterEgo:

    Co ze stron? www.historia.zuzla.pl

    Odpowied?:

    Pod tym adresem nie ma jeszcze serwisu WWW. Zapraszamy wkrótce.
    Cóż... Tej strony oficjalnie nie ma i chyba nie będzie :)



  3. Powrót do góry    #93
    Początkujący
    Dołączył
    11-01-2006
    Postów
    34
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Jaki byl Gdansk/Danzig do 1939 roku to inna historia. Byl wolnym miastem. Klub byl niemiecki. ADAC = Allgemeiner Deutscher Automobil Club.

    Gdansk oczywiscie zaliczamy do naszej listy. Bylo tam kilka naszych klubow.


    Co do www.historia.zuzla.pl mam nadzieje, ze jednak bedzie.

  4. Powrót do góry    #94
    Ekspert Awatar AlterEgo
    Dołączył
    16-08-2002
    Postów
    5,318
    Kliknij i podziękuj
    30
    Podziękowania: 179 w 117 postach
    Co do www.historia.zuzla.pl mam nadzieje, ze jednak bedzie.
    Nie ma na to czasu... :(

  5. Powrót do góry    #95
    Użytkownik Awatar sankt1910
    Dołączył
    05-12-2005
    Postów
    112
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Czy ktos mógłby przyblizyc historie klubu Ogniwo Wagrowiec? A to ci historia.... Żużel w Wągrowcu... hehe

  6. Powrót do góry    #96
    Zaawansowany Awatar hhuunntteerr
    Dołączył
    15-10-2006
    Postów
    1,561
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękował 2 razy w 1 poście
    W Poznaniu był Polonez

  7. Powrót do góry    #97
    Użytkownik
    Dołączył
    03-08-2006
    Postów
    59
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Kępno też jeździło w lidze?

    Znalazłem w jednym z artykułów w gazecie (autor red. Staniszewski) wzmiankę o PLO 1949 (do tej pory na stronce R.Lacha chyba nie ma tabeli).

    Tabelka końcowa wyglądała tak:
    1. Gwardia Krotoszyn 83
    2. KM II Ostrów 77
    3. Gwardia Gorzów 75
    4. Unia Zielona Góra 69
    5. Gwardia Poznań 62
    6. KM Kępno 61
    7. Unia Piła 60
    8. Gwardia Śrem 54
    9. Kolejarz Poznań 38

    Czy może ktoś to potwierdzić. Tabela, skład i autor artykułu wydają się być wiarygodne.

  8. Powrót do góry    #98
    Użytkownik
    Dołączył
    02-08-2002
    Postów
    57
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Sinclair bo to byly (jak sam doczytalem)DMP maszyn przystosowanych :)

    http://rlach.republika.pl/pl_1949.htm

  9. Powrót do góry    #99
    Użytkownik
    Dołączył
    24-08-2006
    Postów
    195
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    1948

    KM Szopienice (dzisiaj dzilenica Katowic)
    K.Gołacki, Korus, Józef Polak, Wycisk

    KM Tarnowskie Góry
    Ernest Czogała, Józef Wiczeorek

    KMZD Sosnowiec
    Furmański, Jan Giercuszkiewicz, Stefan Gołacki, Kopczyński
    Kazimierz Musialik, Zalewski,

    KM Cieszyn
    Czyż, Żak

    Nysa Kłodzko
    Albrecht, Łotyczko, Henryk Płocicki,Szmidt

    ZKM Zabrze
    Miszka, Nowicki, Z. Wimmer

  10. Powrót do góry    #100
    Użytkownik
    Dołączył
    03-08-2006
    Postów
    59
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Nie wiem, czy wspomniane tu były Szamotuły :)

    Znalazłem coś takiego

    www.ckmwlokniarz.pl/news.php?readmore=314

    "W dolnośląskiej lidze okręgowej występowały; Związkowiec Wrocław, Włókniarz Zagań, AZS Wrocław, Związkowiec Legnica i Związkowiec Wałbrzych,
    W gdańskiej rywalizowały drużyny LZS Puck, Gwardii Gdynia, Stali Gdańsk, na Śląsku - Górnik Czeladź, Śląsk Tarnowskie Góry, Ogniwo Cieszyn i rezerwy Budowlanych Rybnik.
    Spośród klubów nie uczestniczących w lidze warto wymienić m.in. Gwardię Toruń, z której wyszedł Zbigniew Raniszewski, Kolejarza Skalmierzyce, Unię Szamotuły, Związkowca Inowrocław, Kolejarza Siedlce i Ogniwo Lublin, w którym zaczynali karierę m.in. Włodzimierz Szwendrowski i Marian Stawecki."

    poza tym mowa jest tu chyba o lidze okręgowej 1950? roku (górnośląskiej :)). Do tej pory na stronce R.Lacha jest wspomniane jedynie "liga katowicka"

    Ponadto bodajże w książce "Liga Polska" (nie mam teraz przy sobie) była wzmianka - "mistrzem na Górnym Śląsku został Górnik Czeladź". Ale o Tarnowskich Górach i Cieszynie jeżdżących w "3 lidze" przyznam się, że pierwszy raz słyszę.

  11. Powrót do góry    #101
    Użytkownik
    Dołączył
    24-08-2006
    Postów
    195
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    [quote]Kępno też jeździło w lidze?

    quote]

    Trzy nazwiska z KM Kępno z roku 1949

    Piet, Pilarczyk , Stodolski

  12. Powrót do góry    #102
    Użytkownik
    Dołączył
    24-08-2006
    Postów
    195
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    Nie wiem, czy wspomniane tu były Szamotuły :)

    Unia Szamotuły 1950 - Błaszak, Kawaler, Kreszel, Picher, Rebelka, Zwierzycki

  13. Powrót do góry    #103
    Użytkownik
    Dołączył
    03-08-2006
    Postów
    59
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Nieco ciekawostek z archiwum

    G.Lubuska z 30.10.1958 "Mały żużel w Żaganiu"

    LPŻ Żagań-LPŻ Z.G. 30:42 (Geford 9,Beker 8,Klimczak 8 - Kaszewski 12,Szurkowski 10,Banasiak 9)

    G.Lubuska z 17.05.1960 (wyścigi motocyklowe na torze trawiastym w Żarach)

    125 ccm

    1 Kaszewski LPŻ Z.G.
    2 Szumaga Legnica
    3 A.Szurkowski LPŻ Z.G.

    250 ccm

    1 Zacharewicz Nowa Sól
    2 Kaszewski LPŻ Z.G.
    3 Beker LPŻ Żagań

    350 ccm

    1 J.Szurkowski LPŻ Z.G.
    2 Zacharewicz Nowa Sól
    3 Zarzycki LPŻ Żagań

    drużynowo

    1 LPŻ Z.G.

    G.Lubuska z 13.09.1961 "Mały żużel w Głogowie" (wyścigi na torze na maszynach nietypowych)

    1 A.Szurkowski LPŻ Z.G. 14
    2 Kaszewski LPŻ Z.G. 13
    3 Śmigielski LPŻ Z.G. 12
    4 Beker LPŻ Żagań 12
    5 Madej LPŻ Z.G. 10
    6 Molski Głogów 10

  14. Powrót do góry    #104
    Użytkownik
    Dołączył
    24-08-2006
    Postów
    195
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    Oto przepisy na mały żużel z 1957 roku - na podtawie AMS - atrykuł o tym ukazał się na początku tego roku w Speedway.info.pl


    Moda na mini żużel, która zapanowała w Polsce kilka lat temu, przynosi efekty. Wielu obecnych zawodników wywodzi się z mini torów. Jak się okazuje nie jest to w naszym kraju nowość.
    Otóż w 1957 roku, redakcja tygodnika „Auto-Moto-Sport”, ogłosiła, że organizuje „mały żużel”, wyścigi na 125-tkach „O Srebrny Motocykl”. Regulamin do tego typu zawodów został zatwierdzony przez GKŻ PZM. O to jak zachęcali to tego typu wyścigów redaktorzy z AMS.
    „ Wyzywamy wszystkie, kluby żużlowe, a w szczególności kluby prowincjonalne, do organizowania wyścigów na żużlu, na motocyklach małolitrażowych. Niech każdy młody adept motocyklizmu, na własnej lub pożyczonej maszynie, wuefemce, eshaelce, dekawce czy innym graj-tyglu – próbuje swoich sił na żużlowym torze.”

    A oto kilka co ciekawszych punktów regulaminu, w dużym skrócie:

    1.Zawody odbywają się na zasadach jazdy indywidualnej, jako przedmecze lub turnieje na motocyklach małolitrażowych.
    2. Motocykle z pojemnością skokową silnika nie większą, niż 125 cm, muszą mieć zdjętą instalację oświetleniową, przedni numer rejestracyjny oraz lewy podnóżek. Ale wskazane jest założenie małego podnóżka, tzw. szpilki.
    3.Pokorowce na kaski w siedmiu kolorach !!!. żółty, biały z poziomym czerwonym pasem na dolnej krawędzi, czerwony, niebieski, szachownica czerwono-biała, zielony w białe poziome pasy, czarny z białą główką. Sam jestem ciekaw, jak to wyglądało, szczególnie ten ostatni.
    4.Ubiór dowolny, musi pokrywać cale ciało, i być dostatecznie obcisły aby nie furkotał podczas jazdy. Okulary, maski chustki nie obowiązujące, ale wskazane. Obowiązkowe kaski i rękawice oraz łyżwa.
    5.W każdym biegu startuje nie więcej zawodników w jednej linii i nie więcej niż 7 w dwóch. W tym drugim przypadku zawodnicy są ustawieni w szachownicę, dwa metry różnicy między liniami. Czas czterech okrążeń nie dłuższy od 3 minut.
    6. Przedmecze mogą być rozgrywane w 3 do 4 biegach, a turniej indywidualne 8 do 16 biegów, systemem pucharowym.

    Ciekawe, czy takie zawody odbywały się i gdzie, Czy jakiś zawodnik rozpoczął w ten sposób swoją karierę. Jeśli ktoś coś wie na temat temat, maile do redakcji mile widziane.

    Na podstawie tygodnika Auto-Moto-Sport.

  15. Powrót do góry    #105
    Użytkownik
    Dołączył
    24-08-2006
    Postów
    195
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    Nieco ciekawostek z archiwum

    G.Lubuska z 30.10.1958 "Mały żużel w Żaganiu"

    LPŻ Żagań-LPŻ Z.G. 30:42 (Geford 9,Beker 8,Klimczak 8 - Kaszewski 12,Szurkowski 10,Banasiak 9)

    G.Lubuska z 17.05.1960 (wyścigi motocyklowe na torze trawiastym w Żarach)

    125 ccm

    1 Kaszewski LPŻ Z.G.
    2 Szumaga Legnica
    3 A.Szurkowski LPŻ Z.G.

    250 ccm

    1 Zacharewicz Nowa Sól
    2 Kaszewski LPŻ Z.G.
    3 Beker LPŻ Żagań

    350 ccm

    1 J.Szurkowski LPŻ Z.G.
    2 Zacharewicz Nowa Sól
    3 Zarzycki LPŻ Żagań

    drużynowo

    1 LPŻ Z.G.

    G.Lubuska z 13.09.1961 "Mały żużel w Głogowie" (wyścigi na torze na maszynach nietypowych)

    1 A.Szurkowski LPŻ Z.G. 14
    2 Kaszewski LPŻ Z.G. 13
    3 Śmigielski LPŻ Z.G. 12
    4 Beker LPŻ Żagań 12
    5 Madej LPŻ Z.G. 10
    6 Molski Głogów 10
    Masz więcej ?? Prosze o kontakt !!

  16. Powrót do góry    #106
    Użytkownik
    Dołączył
    24-08-2006
    Postów
    195
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    W Unii Gostyń jeździli zawodnicy:
    Henryk Ignasiak, Bartosz Andrzejewski, Płonczak
    w roku 1948
    (za www.rlach.republika.pl)
    Pewnie jeszcze ktoś jeździł ale dane z tamtego okresu są szczątkowe.. Najśmieszniejsze, że kiedyś w Polsce były derby... Kielc
    i Wacław Wechman też z Gostynia

  17. Powrót do góry    #107
    Użytkownik
    Dołączył
    24-08-2006
    Postów
    195
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    Hej Cuchulinn

    Znasz może kogoś kto jeździł w Skalmierzycach ?

    Może macie w Skalmierzycach jakieś archiwum czy bibliotekę, która może posiadać jakieś materiały, lokalną prasę itp. z wynikami z tamtych lat ??

    Być może urząd miasta albo jakiś inny urząd, może jakiś miejscowy klub sportowy, może ktoś z tych starszych działaczy coś pamięta ?

    Jakieś nazwiska, jakieś fakty ??

    Pozdrawiam
    zawodnicy Karczewski, Wesołowski, Witczak

  18. Powrót do góry    #108
    Użytkownik
    Dołączył
    03-08-2006
    Postów
    59
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    W google ("cache"-"kopia tekstowa strony") znalazłem coś takiego

    Nowosolski żużel?

    Sobota, 19 sierpnia 2006, 17:34:29 | Marek Grzelka (0)

    Ryk silników miesza się z oparami spalanego paliwa. Kurz, dym i zapach skórzanych kurtek. Nie wszyscy pasjonaci żużla wiedzą, że w Nowej Soli działał klub żużlowy. Ten artykuł jest prośbą. Jeżeli wiesz coś o wydarzeniach związanych z tym sportem w Nowej Soli, jeżeli znasz kogoś, kto mógłby wiedzieć, bardzo prosimy o kontakt

    Wiemy niewiele – 57 lat temu, 31 lipca 1949 roku w Nowej Soli odbył sie wyścig. Jego organizatorami byli Motoklub Unia Zielona Góra i Motoklub Żagań. Zawodnicy rywalizowali wówczas w biegach z podziałem na klasy pojemności silników (od 130 ccm do 600 ccm). Bieg finałowy o tytuł mistrza toru wygrał zielonogórzanin Jerzy Błoch, drugi Gelford z Żagania przyjechał daleko z tyłu. Biegu finałowego nie ukończył Zadoń który upadł. Zawody oglądało około 4000 widzów.

    Jednak występy nowosolan to nie tylko wyścigi w Nowej Soli. 29 października 1950 roku odbył się w Szczecinie trójmecz żużlowy, w którym obok zespołów Gwardii Gorzów i Stali Gorzów wystąpiła drużyna Włókniarza Nowa Sól. Niestety dostępne źródła nie wymieniają nazwisk nowosolskich żużlowców. Mecz zakończył się zwycięstwem Stali Gorzów, która zgromadziła 21 punktów, drugie miejsce zajęła ekipa Gwardii Gorzów z dorobkiem 17 punktów. Drużyna Włókniarza Nowa Sól zdobyła 6 punktów i zajęła 3 miejsce.

    Do tego dysponujemy kilkoma zaledwie fotografiami. Być może jest ktoś, kto mógłby pomóc w rozwikłaniu zagadek nowosolskiego żużla, czekamy na kontakt. Tel 508 100 132. Być może gdzieś w Państwa domach zostały pamiątki, zdjęcia, wycinki. Może ktoś z rodziny uczestniczył w zawodach motocyklowych w przeszłości. Czekamy na każdą informację.

    Informacje dostaliśmy od pana Piotra Toporka z Zielonej Góry, zdjęcia udostępnił Daniel Kołtun z Nowej Soli.

    ----

    Co do "małego żużla" dane mam z Gazety Lubuskiej (biblioteka w Gorzowie, dział "digitalizacji").

    Ja osobiście poszukuję też innych rzeczy, nie tylko wyników, stąd wydania przeglądałem "po łebkach".
    Ponieważ jednak natknąłem się na informacje o "małym żużlu", postanowiłem je sobie zanotować.

    Może ktoś z Zielonej Góry będzie miał więcej info (ktoś, kto ma czas i zdrowie przeglądać wszystkie wydania od 1.9.52 :) ).

    Natomiast w okolicach października/listopada rusza jedna z najnowocześniejszych bibliotek w Polsce :), będzie tam m.in. stanowisko ze zbiorami zdigitalizowanymi, w tym z Gazetą Zielonogórską/Gorzowską/Lubuską.

    Na razie mają tam roczniki 1952-70 (z pewnymi brakami w wydaniach).

    http://www.wimbp.gorzow.pl/?p=d&d=218

    Pytałem się, dlaczego są braki (np. w roczniku 1957), dostałem odpowiedź, że to wszystko, co udało się uzyskać z Zielonej Góry i Poznania (jeżdżono do Bibliotek po stare gazety).

    I mam jeszcze pytanko do znawców :)

    Na stronce

    http://rlach.republika.pl/pl_1952.htm

    jest info : "W okręgu zielonogórskim eliminacje wygrała Stal ZG, która pokonała Stal Gorzów".

    Czy to oznacza, że odbył się tylko 1 (lub 2) mecze - derby :) ???

    Chodzi mi o to, czy był to "zwykły" mecz, czy jakaś półmecz z przerobioną tabelą trójmeczu.

    Edit: Czy ktoś wie, w jakich latach organizowano zawody żużlowe w Szczecinie? 1950-52? 1950-54???

    Mam znajomego, który zbiera wyniki piłkarskie Pogoni i całego okręgu szczecińskiego. Może uda się coś znaleźć w "Kurierze Szcz.".

  19. Powrót do góry    #109
    Użytkownik
    Dołączył
    24-08-2006
    Postów
    195
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    Z pewnością w 1951 bo z tego roku mam paru zawodników ze Szczecina spisanych.

  20. Powrót do góry    #110
    Użytkownik
    Dołączył
    03-08-2006
    Postów
    59
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Nowy Tomyśl, Kościan, Wolsztyn

    http://www.start.gniezno.pl/historia_ocalic.html

    "Henryk Cieślewicz, gnieźnianin, który już od lat szkolnych był zawsze przy motoryzacji. Majsterkował i podpatrywał starszych. Marzył o sportach motocyklowych. W roku 1947 po raz pierwszy wystąpił na torze poznańskiego WOS-u. Pierwszy start młodego, niezwykle uzdolnionego Henryka przyniósł spory sukces w ogólnopolskich zawodach. Na specjalnie przystosowanym motocyklu marki MSU w klasie 125 ccm rywalizował z wieloma zawodnikami z Polski. Region wielkopolski reprezentowali: Poznań - Piotr Baranowski, Leszno - W. Otto i Gniezno wspomniany Henryk Cieślewicz. Później H. Cieślewicz startuje kolejno na turniejach w Nowym Tomyślu, Zielonej Górze, Nowej Soli, Śremie i Krotoszynie. Popularny "Heniu" spotykał się również w wyścigach na torze trawiastym z późniejszą światową sławą Jerzym Mielochem. Startował również na torach żużlowych z Alfredem Smoczkiem. Spotykał się z nim w Krotoszynie w roku 1947 i 1948 również w turnieju o białobłękitną wstęgę Astry gdzie startowali też Józef Olejniczak i Henryk Woźniak - reprezentanci LKM Leszno."

    http://www.sportowefakty.pl/drukuj.php?news_id=14532

    "Prawdopodobnie pierwszy turniej WINOBRANIOWY na zielonogórskim torze rozegrany został 01.10.1948 roku. Wówczas zawodnicy w turnieju startowali w 5 klasach. W obecności 10 tysięcy widzów na torze w Zielonej Górze ścigali się żużlowcy z takich zespołów jak: Unia Poznań, ZZK Poznań, HCP Poznań, Lechia Poznań, Gwardia Poznań, LKM Leszno, Unia Nowy Tomyśl, Unia Kościan, Unia Wolsztyn, Burza Wrocław, Jedność Żagań, Unia Gorzów i Unia Zielona Góra. Sekcje motorowe z Wolsztyna, Nowego Tomyśla i niektóre z Poznania specjalizowały się głównie w wyścigach szosowych, jednak zawodnicy tych klubów z powodzeniem rywalizowali w zawodach żużlowych."


    Słyszałem też o (trój?)meczach żużlowych na torach "betonowych" (kolarskich???) w Kaliszu, Szczecinie, Włocławku. Czy ktoś mógłby potwierdzić, i podać przybliżony rok. 1950? 1952?

  21. Powrót do góry    #111
    Użytkownik
    Dołączył
    24-08-2006
    Postów
    195
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    Aktualizacja na 17.06.2007

    Bielsko-Biała (KM, BKM)
    Bydgoszcz (Polonia, Związek Strzelecki, KM, BTŻ, Polonia-Gwardia, Gwardia, Polonia II)
    Bytom (Polonia, Ogniwo)
    Chełmno (Wisła)
    Chocianów
    Chodzież (Unia)
    Chorzów (AKS)
    Cieszyn (Ogniwo, KM, Piast)
    Czeladź (Górnik)
    Częstochowa (CTCiM,Włókniarz,Yawal, Victoria)
    Dzierżoniów
    Elbląg (Herb, LPŻ)
    Gdańsk (Wybrzeże, LPŻ Neptun, Legia, GKS, GKM, LPŻ, Związkowiec, Stal, Pionier, Moto Club, Gedania, ADAC, Gwardia)
    Gdynia (Gwardia, GKM, SSM)
    Gliwice (GKS)
    Głogów
    Głuchołazy (KS)
    Gniezno (Unia, Związkowiec, Spójnia, Start)
    Gogolin
    Gorzów (Unia, Gwardia, Stal)
    Gostyń (Unia)
    Grudziądz (GKM, GTŻ, Związek Strzelecki, Olimpia, GTŻ)
    Hajduki Wielkie (stadion)
    Inowrocław (Związkowiec, Unia)
    Jarosław (Kolejarz)
    Kalisz
    Katowice (Śląski KM, Pogoń, AMK, Gwardia)
    Kępno (KM)
    Kielce (Stal, Ogniwo)
    Kłodzko (Nysa)
    Kościan (Unia)
    Kraków (AMK, Cracovia, Wanda, Garbarnia, Gwardia, Moto-YMCA, Związkowiec)
    Krosno (Legia, MZKS, Karpaty, KKŻ, Stal II ŻKS, ŻKS, KSŻ, Włokniarz)
    Krotoszyn (Gwardia)
    Legnica (Związkowiec)
    Leszno (LKM, Unia)
    Lublin (LKŻ, TŻ, Motor, LPŻ, Motor II,Ogniwo)
    Lubliniec (KM)
    Lubin
    Luboń (Budowlani)
    Lwowek Śląski
    Łódź (Związkowiec, DKS, Tramwajarz, Ogniwo, Sparta, Gwardia, J.A.G. Speedway Club, ŁTŻ, TŻ, Orzeł)
    Machowa (Victoria-Rolnicki)
    Mysłowice(stadion)
    Nakło (Stal)
    Nowa Huta (AMK, Wanda)
    Nowa Sól (Włókniarz)
    Nowy Targ
    Nowy Tomyśl (Unia)
    Olsztyn
    Opole (Kolejarz, OTŻ, TŻ)
    Ostrów Wlkp.(Stal, Kolejarz, Kolejarz-Stal, Ostrovia, Iskra, KM)
    Pawłowice
    Piła (Polonia, Włókniarz, Unia, Kolejarz)
    Poznań(Gwardia, Unia, Lechia, ZKK, HCP, KKS, Kolejarz, Polonez, PSŻ)
    Pruszcz Gdański
    Przeworsk (Stal)
    Puck (LZS)
    Radom (Stal)
    Rawicz (Kolejarz, Motoklub, MK, MK II)
    Ruda Śląska (stadion)
    Rzeszów (RTKM, Stal, Gwardia, Resovia)
    Rybnik (RKM, Budowlani, Górnik, ROW)
    Siedlce (Kolejarz)
    Skalmierzyce, Nowe Skalmierzyce (Kolejarz)
    Sopot (MKS)
    Sosnowiec (KMZD, KM)
    Stanowice
    Sulechów
    Szamotuły (Unia)
    Szczecin (Gwardia, Kolejarz, Ogniwo)
    Szopienice (KM)
    Śrem (Sparta, Gwardia, ŚKS)
    Środa Wlkp.
    Świebodzin (KM)
    Świętochłowice (Stal, Śląsk)
    Tarnowskie Góry (Śląsk, KM)
    Tarnów (Unia)
    Toruń (Apator, Stal, Gwardia, LPŻ, KS, AZS, TKM)
    Ulim
    Wałbrzych (Związkowiec, WKM)
    Warszawa (PKM, Okęcie, Legia, Ogniwo, CWKS, Budowlani, Gwardia, WKM, WTŻ, WKM, Zryw)
    Wągrowiec (Ogniwo)
    Wejherowo (Gryf)
    Witnica (tor)
    Włocławek (Unia, Spójnia)
    Wolsztyn (Unia)
    Wołów
    Wrocław (WTS, Sparta, Związkowiec, CWKS, Spójnia, Ślęza, Ślęza II, Sparta II, Związkowiec II, Stal, AZS, Burza)
    Września (Zjednoczeni)
    Zabrze (ZKM)
    Zakopane (TRM)
    Zielona Góra (ZKŻ, Zgrzeblarki, Falubaz, Unia, Stal, Morawski, MKS, LPŻ)
    Złotniki Kujawskie (LZS)
    Żabikowo (Budowlani)
    Żagań (Jedność, MK,LPŻ, Włókniarz)
    Żary (tor trawiasty)
    Żnin (Gwardia)
    Żurawiec

  22. Powrót do góry    #112
    Użytkownik
    Dołączył
    03-08-2006
    Postów
    59
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    o Kaliszu jest tu:

    http://www.scigacz.pl/PSZ,Poznan,2648.html

    "Po zakończeniu wojny w Polsce powołano ligę żużlową. W rozgrywkach drugoligowych występowały Lechia i Unia Poznań, natomiast w trzecioligowych HCP i ZZK Poznań. Niestety w 1952 r. władze podjęły decyzję o przekazaniu dotychczasowego stadionu lekkoatletom i kolarzom. W następstwie tej dyrektywy Kolejarz wydał zarządzenie o zakończeniu startów w rozgrywkach ligowych, a Unia ścigała się na betonowych torach w Poznaniu, Szczecinie, Włocławku i Kaliszu."

    a co z lodowym żużlem - czy czasem zawody w Szczecinie w 1992/93 nie były pierwszymi tego typu w Polsce (Świtałowie chyba ścigali się tylko w ZSRR)

    dla ciekawych wyniki IceSpeedwaya na Lodogryfie:

    27.12.1992 - 1. Łukaszewski, 2. Świst, 3. Franczyszyn, 4. Flis. :)
    startowali także inni zawodnicy Stali, oraz m.in. Kessler. :)

    03.01.1993 - 1. Świst, 2. Daniszewski, 3. Franczyszyn, 4. Staszewski, 5. Hućko, 6. Gała, 7. Paluch, 8. Łukaszewski, 9. Rembas, 10. Żłobiński, 11. Flis, 12. Moskwiak.

    Natomiast uściślając nazwy klubów:

    Bytom - powinno być Polonia/Ogniwo - sekcja żużlowa "Polonii" przeszła do ZS "Ogniwo"
    Cieszyn - tu chyba Piast i KM to oddzielne sekcje, jedna z nich przeszła do ZS "Ogniwo"
    Czeladź - były też nazwy CKS/CWK (Czeladzki KS, Czeladzki Węgiel Kamienny? :) )
    Gdańsk - GKS miał zdaje się siedzibę we Wrzeszczu; GKM i Związkowiec to ten sam klub
    Gliwice - tu prawdopodobnie działała także sekcja w klubie "Piast"
    Gniezno - na początku był "Metalowiec", potem na bazie tego klubu powstały "Związkowiec" i "Spójnia"; "Unia" to podobnie jak "Unia" z Gorzowa inna "broszka" - oddział "Unii" z Poznania
    Grudziądz - przed GKM/GTŻ była jeszcze GSŻ
    Inowrocław - jest trochę o tym na sf.pl (w tekście wymieniono też ... "Gwardię" Żnin i "Wisłę" Chełmno :))
    Katowice - istniał też KKS, który przejął sekcję z Gwardii
    Kraków - powinno być YMCA, jak w kawałku "Village People" :); Garbarnia i Związkowiec to ten sam klub; podobnie jak np. (GTS) Wisła/Gwardia
    Krosno - Włókniarz - w jakich latach istniała ta nazwa???
    Krotoszyn - ok. 1947-48 jeździli jako "Astra" (pewnie przed przekazaniem sekcji pod auspicje komendy powiatowej MO :) )
    Luboń - skreślić, bo jest Żabikowo
    Łódź - należałoby umieścić to tak: DKS/Związkowiec; Tramwajarz/Ogniwo/Sparta/Gwardia; J.A.G. Speedway Club/ŁTŻ/TŻ/Orzeł (3 kluby)
    Olsztyn - kto wpadł na pomysł zorganizowania tam turnieju? :)
    Piła - powinno być chyba Kolejarz/Polonia i Unia/Włókniarz
    Poznań - nie ZKK, a ZZK (Związek Zawodowy Kolejarzy), czyli Kolejarski KS->ZZK->Kolejarz (to jeden i ten sam klub - późniejszy "Lech"); jak jest "Gwardia", to powinna być też "Olimpia" (pod taką nazwą zgłosiła się do III Ligi 1957 - zwraca uwagę zmiana nazwy po "odwilży" 1956); HCP to klub o jeszcze przedwojennych tradycjach (1938??) - Hipolit Cegielski Poznań, po wojnie ... Zakłady im. J.Stalina
    Sosnowiec - KMZD i KM to chyba ta sama sekcja (ZD oznacza bodajże "Zagłębia Dąbrowieckiego")
    Śrem - tu następowały "przerzuty" żużla z KS Śrem do "milicyjnej" Gwardii, po drodze była jeszcze Spójnia. Sparta to nazwa obowiązująca dla byłych Spójni (od "odwilży").
    Warszawa - po Okęciu-OMTUR - Organizacja Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych (chyba tak to brzmiało :) ) - był Związkowiec, potem Budowlani (co ciekawe zawodnicy "Budowlanych" byli w przeważającej części urzędnikami), potem Skra, a potem już nic.

  23. Powrót do góry    #113
    Zaawansowany
    Dołączył
    27-01-2003
    Postów
    2,618
    Kliknij i podziękuj
    1
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Sinclair - na lodzie ¶cigano się w Zakopanym przed wojn±, jest to w tej ksi±żce o przedwojennym żużlu, we Wrzeszczu był ten stadion przy ulicy Marynarki Polskiej (aktualnie Polonia Gdańsk), a wiesz może gdzie były stadiony klubów: Pionier, Moto Club, Gedania, ADAC? Gedania pewnie na stadionie Gedanii :P a reszta?

  24. Powrót do góry    #114
    Użytkownik
    Dołączył
    24-08-2006
    Postów
    195
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    Dajcie liste klubów-torów na strone 1 pozycja 1, żeby można edytowć i dopisywać, korygować !!!!

  25. Powrót do góry    #115
    Użytkownik
    Dołączył
    24-08-2006
    Postów
    195
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    Od 1931 r. trzy sąsiadujące ze sobą kluby: Klub Motocyklowy Zagłębia Dąbrowskiego, Polski Klub Motocyklowy w Katowicach oraz Mysłowicki Klub Motocyklowy usiłowały zawiązać Okręgowy Związek Motocyklowy Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Udało się im tego dokonać w 1933 r.
    W drugiej połowie lat 30. klub dział prężnie, także sytuacja finansowa poprawiała się, ale nie na tyle, by można było sobie pozwolić na wybudowanie toru motocyklowego. Jedyny tor motocyklowy w Sosnowcu, na stadionie Unii Sosnowiec (dziś Stadion „Czarnych” im. Jana Ciszewskiego!) był niedostępny dla członków KMZD z powodu wygórowanych opłat, jakich żądała sekcja motocyklowa Unii. Sekcja motocyklowa Unii powstała w 1931 r., miała niewielu zawodników, ale mając tor żużlowy (dla biegaczy, kolarzy i motocyklistów), organizowała ogólnopolskie zawody i miała nawet w swoich szeregach wicemistrza Polski z 1933 r. w kat. 550 ccm - Franciszka Kępkę. Ależ gdzie tam Unii było do Klubu Motocyklowego!

    Trudna sytuacja gospodarcza kraju przekładała się na sytuację w... klubie, w którym uprawiano drogi, elitarny sport. Poprawa sytuacji gospodarczej od razu odbiła się pozytywnie na działalności Klubu. Znakomite rezultaty KMZD odniósł w przedziale 1937-1938. Potem niestety wybuchła wojna.

    Dla miłośników motorów ciekawostka - w 1938 r. członkowie sosnowieckiego klubu posiadali motocykle następujących marek: AJS - 1, Ardie - 1, Ariel - 3, BSA - 5, DKW - 6, Excelsior - 2, FN - 1, Gmome et Rhône - 1, Harley-Davidson - 2, Humber - 1, Indian - 3, Montgomery - 2, Motobecane - 1, Motosacoche - 7, New Imperial - 1, Norton - 2, NSU - 2, Puch - 2, Rudge - 2, Triumph - 1, Velocette - 1, Victoria - 1, Zündapp - 1. Razem - 49 maszyn.

    A teraz przyjrzyjmy się zawodom członków klubu w 1938 r.: aptekarze - 2, emeryci - 1, fotografowie - 1, handlowcy - 8, inżynierowie - 4, kupcy - 1, księgowi - 7, nauczyciele - 1, pracownicy fizyczni - 2, przemysłowcy - 2, rzemieślnicy - 13, technicy - 10, urzędnicy państwowi - 6, urzędnicy prywatni - 12. Razem: 70 członków, w tym tylko 2 robotników!
    Janusz Lewanda

    źródło: m.in. "Zryw" Jednodniówka Jubileuszowa KMZD 1939 r.

    więcej:

    http://www.sosnowiec.info.pl/modules...3969aba6daed3a

  26. Powrót do góry    #116
    Użytkownik
    Dołączył
    24-08-2006
    Postów
    195
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    A to o torze w Krakowie (Wisła)
    Czerwiec 1948r. - Oddany zostaje do użytku tor żużlowy prostopadły do stadionu Wisły (to będzie przyszły stadion!)

    Maj 1953r. - Otwarcie nowego stadionu Wisły, na terenie byłego toru żużlowego (ten stadion służy Wiśle do dzisiaj)


  27. Powrót do góry    #117
    Użytkownik
    Dołączył
    14-10-2004
    Postów
    426
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach

    Włókniarz Żagań ?

    Czy kto¶ więcej co¶ wie na ten temat ? Gdzie w Żaganiu scigano się ? Kto występował, która liga, jak im poszło ;)

  28. Powrót do góry    #118
    Użytkownik
    Dołączył
    24-08-2006
    Postów
    195
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    co do Żagania to mam paru zawodników

    1948 - Jedność Żagań - Władysław Chmiel, Zenon Czajka,Henryk Gelford, Mirosław Mączka, Janusz Ruliński

    1950 - Włókniarz Żagań - Chmiel, Edmund Gburek, Tadeusz Becker, A.Lambo, O.Lambo, Szulc, Leonard Zyzański

  29. Powrót do góry    #119
    Użytkownik
    Dołączył
    15-07-2006
    Postów
    191
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Ciekawe które z tych wsystkich stadionów całkowicie uległy ruinie a które gdzieś tam wśród haszczy jeszcze stoją

  30. Powrót do góry    #120
    Użytkownik
    Dołączył
    15-07-2006
    Postów
    191
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    mam pytanko... dlaczego w spisie znalazł się Świebodzin... o ile wiem to spis miast "żużlowych"...

    sprostuję również cytat z książki którą podał ktoś wyżej na temat żużla w Zielonej Górze i sekcji WAGMO.

    W Zielonej Górze NIE BYŁO nigdy klubu żużlowego WAGMO. To jest błąd autora publikacji który poprzestawiał daty i przypasował nazwy do swoich potrzeb.

    Wątpliwości budzi u mnie również miejscowość LUBIN. Bardzo proszę za każdym razem podawać źródło takich rewelacji lub daty "ścigania się"... bo sucha informacja Lubin jest zerową informacją... jak teraz potwierdzić kto i gdzie startował w tym Lubiniu??

    pozdrawiam
    Odnośnie Lubina to stadionem żużlowym mógł być obecny stadion Zagłębia, na zdjęciach lotniczych widać wyraźnie zarys toru żużlowego pod murawą zainteresowanych odsyłan do zdjęć lotniczych lubina bądź do Skarbu Kibica Polskiej ligi piłkarskiej z zakończonego sezonu, to właśnie tam znalazłem to "podejżane" zdjęcie z samolotu

  31. Powrót do góry    #121
    Użytkownik
    Dołączył
    03-08-2006
    Postów
    59
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Hej! Odświeżam wątek.

    Kilka ciekawostek i uzupełnień

    * Sekcja żużlowa w Krotoszynie istniała już w 1946 r. Pod koniec sezonu 1946 KS Astra organizował już zawody żużlowe o Biało-Błękitną Wstęgę Astry. Jak donosiła prasa, "impreza wypadła zadowalająco i spełniła należycie swój cel propagandowy". Czołowymi zawodnikami Astry byli: Lizak, Tadeusz Guzikowski, Kazimierz Kurek, Płończak, Suchecki, Idziński i Lewandowski.

    * Koniec lat 40-tych to czas wielkiego entuzjazmu, zresztą podsycanego przez "ludowe" władze. Projektowano już w 1947 r. wybudować tory żużlowe w Piastowie i Ciechanowie (!), a trzy lata później także na bieżni stadionu Warmii Olsztyn, oraz w Szczecinie. Po części "plany" te zrealizowano, bo przecież jeżdżono i na obiekcie Arkonii Szczecin, i Warmii (jeden z Memoriałów Raniszewskiego).

    * W 1947 r. w Bydgoszczy były 2 "odrębne" kluby żużlowe (!): Polonia i Partyzant. Np. 8 czerwca 1947 jeden z turniejów organizował WMKS (Wojewódzki Milicyjny???) Partyzant. Czołowe miejsca w poszczególnych klasach zajęli m. in.: Szczurowski, Karaszewski i Przybyłko (Partyzant), oraz Tomaszewski (Polonia). Z kolei w "Złotym Ryngrafie Ziemi Pomorskiej" 1947 kolejność była następująca: 1. Polonia Byd. 22, 2. Olimpia Gr. 20, 3. Partyzant Byd. 13, 4. Wisła Chełmno 3. W barwach Partyzanta startował m. in. Szczurowski, a w barwach Polonii Urbanowicz, Buda i Śmigiel. Potem zapewne doszło do "fuzji" obu tych klubów w ZS Gwardia.

    * Uzupełniając informacje o "złotym ryngrafie", warto dodać, że w latach 1948-50 zwyciężała w nim grudziądzka Unia, zdobywając go na własność.

    * Ciekawostkę stanowią występy Wisły Chełmno, której zawodnicy startowali też m. in. w zawodach ind. w 1947 w Grudziądzu. W barwach Wisły wystąpił np. Bukowski (1 m. w kat 100 ccm).

    * 18 maja 1947 odbyły się wyścigi żużlowe w Sopocie. Startowali m. in. czołowi zawodnicy miejscowego MKS-u: Kamrowski i Pawłyszcze, oraz SSM Gdynia: Dzierżawski, Śrubkowski, Tomczak i oczywiście Wikaryjczyk.

    * Tego samego dnia zawody organizował WKS Legia. W trójmeczu tow. 1. m-ce zajęła Unia Poznań (Kozierowski, Klimaszyk, Mikołajczak), 3. Legia (Trukan, Filipczak, Brzuska, Staworzyński), a 2. ... Grochów Warszawa (Lenczewski, Gołębiowski, Kamiński), czyli klub, który później był już słynną "milicyjną" Gwardią (popularne Harpagony).

    * 24 sierpnia 1947 odbyły się zawody w Krakowie-Borku Fałęckim (inauguracja toru?). Startowali tam zawodnicy ... Garbarni: Bębenek (1 m. w kat 350 i 1 m. w kat 500), oraz Związkowca Kraków: Odrzywolski (1 m. w kat 130) i Śliwiński (1 m. w kat 250). Później, ok. 1949 r. to właśnie Garbarnia nazywała się Związkowiec (weszła do zrzeszenia). Nie posiadam informacji, co to był za klub Związkowiec Kraków A.D. 1947.

    * Łódzkie ekipy żużlowe końca lat 40-tych - DKS i Tramwajarz - startowały wówczas na torze żużlowym stadionu WKS Legia Łódź.

    * Organizowano też zawody w Pruszkowie. M. in. 11 kwietnia 1948 zwyciężył Chlebicz (PKM), przed legionistami Filipczakiem i Musiałem. W Pruszkowie sekcja motorowo-"żużlowa" nosiła nazwę "SM Towarzystwa Cyklistów Pruszków". W jej barwach startował m. in. Małkiewicz.

    * Jedne z pierwszych zawodów organizowanych w Inowrocławiu odbyły się 10 kwietnia 1949. W poszczególnych kategoriach zwyciężali: Gątkiewicz (100), Szałkowski (250), Najdrowski (350), Zwoliński (500).

    * Na początku lat 50-tych żużel był bardzo popularny w Siedlcach. Istniały przecież jeszcze w 1954 r. plany zgłoszenia tamtejszego Kolejarza do rozgrywek II-ligowych. 25 czerwca 1950 Podlaski KM Kolejarz rozegrał mecz ze Związkowcem-Skrą Warszawa, wygrywając 54:42. W składzie Kolejarza znajdowali się znani później z jazdy w I lidze Brzozowski i Zowczak, a także Bańkowski i Majewski. 13 września Kolejarz pokonał wysoko 63:34 Lubelski KM Ogniwo (jadąc w składzie Bańkowski, Brzozowski, T. Zowczak, Z. Zowczak). Uzyskane wyniki świadczą więc o tym, że gdyby nie "reforma" lig żużlowych, już w 1951 r. siedlczanie mogli pokusić się o skuteczną jazdę nawet w II lidze.

  32. Powrót do góry    #122
    Początkujący
    Dołączył
    05-12-2007
    Postów
    47
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    Natknąłem się na ciekawą informację prasową na temat żużla w Tomaszowie Mazowieckim :)

    Co prawda rozgrywane tu były zawody tzw. małego żużla, ale zawsze żużla. Rozegrano je na stadionie "Pilicy" w roku 1958.



  33. Powrót do góry    #123
    Użytkownik
    Dołączył
    27-11-2004
    Postów
    132
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Sinclair, zgadzam się z tym co piszesz, postaram się nieco uzupełnić.

    Żużel w Siedlcach istniał jeszcze w 1956 roku, gdy Skra Warszawa postanowiła rozegrać tam jeden mecz.

    W Kielcach też rozegrała jeden w 1959 (chyba jedyny)

    W 1948 roku odbyły się zawody na torze Wisły Kraków- mam program, choć nie jest on wypisany.

    A memoriał Raniszewskiego w Olsztynie zorganizowała Polonia Bydgoszcz w 1963 o ile dobrze pamietam

  34. Powrót do góry    #124
    Ekspert Awatar AlterEgo
    Dołączył
    16-08-2002
    Postów
    5,318
    Kliknij i podziękuj
    30
    Podziękowania: 179 w 117 postach
    Tor w Siedlcach został otwarty w sierpniu 1950 roku a bieżnię żużlową na lekkoatletyczną zamieniono dopiero w początkach lat 60-tych.

  35. Powrót do góry    #125
    Zbanowany
    Dołączył
    17-07-2006
    Postów
    1,678
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    -w dzierżoniowie był "tor żuzlowy" na obecnym osiedlu różanym. oczywiscie pisanie tor zuzlowy jest duzym naduzyciem, w tamtym czasie w miejscu obecnego osiedla roznanego byl zwykly PGR i na jego terenie odbywaly sie te niby zawody w ktorych startowal min. Teodorowicz, Kupczyński, Kosierb, Słaboń,

    -natomiast tor zuzlowy w chocianowie (dokladnie jego przedmiescia-kierunek chojnow) zostal otwarty w 1936 r. i rzecza normalna byla frekwencja na nim rzedu 30-40 tys ludzi. malo tego zawody tam rozgrywane byly tez bezposrednio transmitowane przez rozglosnie w Breslau
    wiec miasto to mialo duzo latwiejsza droge do reaktywowania tego sportu po 1945 r.

    - nie wiem skad macie info ze w klodzu byl klub zuzlowy badz tor z tego co mi wiadomo byly plany wybudowania toru zuzlowego ale padly one w 1952 r. i nigdy do tego tematu nie wracano

  36. Powrót do góry    #126
    Ekspert Awatar AlterEgo
    Dołączył
    16-08-2002
    Postów
    5,318
    Kliknij i podziękuj
    30
    Podziękowania: 179 w 117 postach
    Do Łodzi dopiszcie jeszcze ŁKS (Łódzki Klub Sportowy)

    Poza tym w 1948 roku w Łodzi funkcjonowały 2 lub nawet 3 tory (tę informację muszę jeszcze zweryfikować z ówczesnymi planami miasta).

  37. Powrót do góry    #127
    Stały bywalec Awatar KSF1946
    Dołączył
    31-07-2002
    Postów
    604
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    podbijam temat na forum :)
    i zgłaszam pewne zastrzeżenia...

    Świebodzin... Nowy Tomyśl... miasta w spisie się znalazły ale informacji o zawodach żużlowych w tych miastach NIE ma. Fakt że zawodnicy z tych miast czasem występowali w zawodach typu "żużlowego" ale czy od razu należy wciągać te miasta na listę??

    Wg. mnie listę trzeba przerobić na 2-3 różne:
    - miasta z drużyną żużlową (potwierdzony występ drużyny żużlowej w zawodach, niekoniecznie o MP)
    - miasta z turniejami żużlowymi i klubami startującymi na żużlu
    - miasta oraz kluby nieżużlowe startujące okazyjnie w imprezach żużlowych... same jednak nieorganizujące takowych.

    :)

    Wrzucanie wszystkiego "do jednego worka" nie ma sensu. W takim np. Sulechowie rozegrano raptem 1 zawody żużlowe na bieżni. Jak byście teraz zobaczyli jak to wyglądało to w życiu nie nazwalibyście tego żużlem :)

    Co innego natomiast Żagań gdzie regularnie żużlowano i była nawet drużyna :) a nawiązując do pytania wyżej... śmigano na stadionie który "stoi" do dziś i służy obecnie piłkarzom. Mam kilka fotek żużlowych z Żagania.

    Postuluję więc przerobić listę conieco :)

    pozdrawiam
    Piotr

  38. Powrót do góry    #128
    Użytkownik
    Dołączył
    24-08-2006
    Postów
    195
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    1.W książce o histori żużla w Opolu. Są wymienione kluby Kolejarz Piła, Kolejarz Skalmierzyce i Ogniwo Wągrowiec, które rozegraly w Opolu trójmecz.
    2.Rozegrano turniej małego żużla z udziałem zawodników Ozimka, Opola, Koźla, Kluczborka i Żagania.
    3. Klub z Opola brał udział w lidze małego żużla i jest podany wynik meczu rozegranego w Elblągu z tamtejszym LPŻ.

  39. Powrót do góry    #129
    Początkujący
    Dołączył
    26-10-2009
    Postów
    7
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach

    żużlowe miasta

    Do miast "żużlowych" dopisałbym Malbork.Zawody odbyły się w 1949 roku a organizatorem był Gdański Auto Moto Klub.Myślę że ważnym jest najpierw stworzenie listy torów żużlowych w Polsce w latach od 1930 roku.Lepiej by to zabrzmiało "Lokalizacje torów żużlowych w Polsce"Po pierwsze nazwa miejscowośli po drugie lata rozgrywania zawodów(np. pierwsze i ostatnie zawody) po trzecie adres toru.

  40. Powrót do góry    #130
    Użytkownik
    Dołączył
    03-08-2006
    Postów
    59
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    To ja mogę napisać coś o Witnicy k. Gorzowa.

    Ma ktoś jakieś fotki ??, informacje o zawodach żużlowych w Witnicy. Pamiętam że w 1998 nawet zawitała tam gorzowska TV Vigor na .... turniej zaplecza kadry narodowej juniorów, a jechali w nim m.in. Hampel, Chrzanowski, Jędrzejak, i przyszły MŚJ Kujawa :-D

    Wiem, że rozegrano następujące zawody:

    07.11.1993 I Puchar Prezesa Browaru (Turniej Pokazowy)
    1. Jarosław Łukaszewski - Stal Gorzów
    2. Piotr Rembas - Stal Gorzów
    3. Mariusz Staszewski - Stal Gorzów
    4. Piotr Świst - Stal Gorzów
    5. Piotr Paluch - Stal Gorzów
    6. Sylwester Moskwiak - Stal Gorzów
    7. Robert Flis - Stal Gorzów
    8. Ryszard Franczyszyn - Stal Gorzów
    9. Michał Żłobiński - Stal Gorzów
    10. Marek Hućko - Stal Gorzów

    06.11.1994 II Puchar Prezesa Browaru (Turniej Pokazowy)
    1. Robert Flis - Stal Gorzów
    2. Piotr Paluch - Stal Gorzów
    3. Mariusz Staszewski - Stal Gorzów
    4. Krzysztof Cegielski - Stal Gorzów (bez licencji)
    ?. Ryszard Franczyszyn - Stal Gorzów
    ?. Sylwester Moskwiak - Stal Gorzów
    ?. Piotr Rembas - Stal Gorzów
    ?. Michał Żłobiński - Stal Gorzów
    ?. Paweł Nizioł - Stal Gorzów
    ?. Jarosław Łukaszewski - Wanda Kraków ???
    ?. Krzysztof Okupski - Polonia Piła ???
    ?. Piotr Radzki - Stal Gorzów (bez licencji) ???

    05.11.1995 III Puchar Prezesa Browaru (Turniej Pokazowy)
    1. Robert Flis - Stal Gorzów
    2. Sylwester Moskwiak - Stal Gorzów
    3. Marek Hućko - Stal Gorzów
    4. Jarosław Łukaszewski - Wanda Kraków
    5. Mariusz Staszewski - Stal Gorzów
    6. Piotr Rembas - Stal Gorzów
    7. Paweł Nizioł - Stal Gorzów
    8. Krzysztof Okupski - Polonia Piła
    9. Piotr Radzki - Stal Gorzów
    10. Robert Woźniak - Stal Gorzów (bez licencji)
    11. Krzysztof Cegielski - Stal Gorzów
    12. Paweł Dmitrzak - Stal Gorzów (bez licencji)

    14.07.1996 Puchar Burmistrza Miasta i Gminy (Turniej Pokazowy)
    1. Jarosław Łukaszewski - JAG Łódź
    2. Krzysztof Okupski - Polonia Piła
    3. Piotr Paluch - Stal Gorzów
    4. Tomasz Kruk - ZKŻ Zielona Góra
    5. Jarosław Szymkowiak - ZKŻ Zielona Góra
    6. Paweł Nizioł - Stal Gorzów
    7. Sylwester Moskwiak - Stal Gorzów

    25.08.1996 Puchar Prezesa MKS Czarni (Turniej Pokazowy)
    1. JAG Łódź - 23 - Mirosław Daniszewski 12, Cezary Owiżyc 11
    2. ZKŻ Zielona Góra - 19 - Jarosław Szymkowiak 10, Tomasz Kruk 9
    3. JAG Łódź / Polonia Piła - 18 - Jarosław Łukaszewski 9, Krzysztof Okupski 9
    4. Stal Gorzów I - 13 - Piotr Paluch 8, Robert Flis 5
    5. Stal Gorzów II - 10 - Paweł Nizioł 6, Sylwester Moskwiak 4
    6. Stal Gorzów / JAG Łódź - 5 - Piotr Radzki 4, Robert Woźniak 1

    03.11.1996 Mecz Towarzyski: Stal Gorzów - ZKŻ Zielona Góra 37:23
    Stal: Mirosław Daniszewski 12, Paweł Nizioł 6, Mariusz Staszewski 5, Robert Flis 4, Piotr Paluch 4, Ryszard Franczyszyn 3, Sylwester Moskwiak 3, Marek Hućko 0

    ZKŻ: Tomasz Kruk 7, Cezary Owiżyc 6, Grzegorz Walasek 4, Jarosław Szymkowiak 3, Ireneusz Kwieciński 2, Krzysztof Cegielski 1, Grzegorz Kłopot 0

    W zespole Stali Gorzów gościnnie wystąpił Daniszewski z JAG Łódź.
    W zepole ZKŻ-u Zielona Góra gościnnie wystąpili Owiżyc z JAG Łódź i Cegielski ze Stali Gorzów.

    Po zawodach rozegrano dodatkowy bieg o IV Puchar Prezesa Browaru
    1. Mirosław Daniszewski - JAG Łódź
    2. Cezary Owiżyc - JAG Łódź
    3. Tomasz Kruk - ZKŻ Zielona Góra
    4. Mariusz Staszewski - Stal Gorzów

    02.08.1997 Czwórmecz Międzynarodowy
    1. Stal Gorzów I - 34 - Krzysztof Cegielski 10, Piotr Paluch 10, Robert Flis 7, Paweł Nizioł 7
    2. Unia Leszno - 29 - Maciej Jąder 12, Robert Mikołajczak 8, Marcin Tomkowiak 5, Arkadiusz Mazurek 4
    3. RPA - 16 - Warren Meier 6, Deon Swart 5, Karl Lechky 3, Bevan Compton 2
    4. Stal Gorzów II - 15 - Jarosław Łukaszewski 9, Piotr Radzki 4, Mariusz Staszewski 2

    W zespole Stali Gorzów II gościnnie wystąpił Łukaszewski z JAG Łódź.

    30.07.1998 Turniej Kwalifikacyjny Kadry Juniorów
    1. Jarosław Hampel - Polonia Piła - 17
    2. Tomasz Chrzanowski - Apator Toruń - 13
    3. Sebastian Smoter - ZKŻ Zielona Góra - 13
    4. Michał Aszenberg - Stal Gorzów - 10
    5. Mariusz Fierlej - Unia Leszno - 10
    6. Tomasz Kwiatkowski - Stal Gorzów - 10
    7. Krzysztof Mikuta - Unia Tarnów - 10
    8. Karol Malecha - Iskra Ostrów - 9
    9. Michał Robacki - Polonia Bydgoszcz - 8
    10. Maciej Bornecki - ZKŻ Zielona Góra - 8
    11. Krzysztof Stojanowski - ZKŻ Zielona Góra - 6
    12. Tomasz Jędrzejak - Iskra Ostrów - 4
    13. Piotr Padowski - RKM Rybnik - 4
    14. Marcin Tomkowiak - Wanda Kraków - 1
    15. Dariusz Fijałkowski - Wanda Kraków - 1
    16. Andrzej Zieja - TŻ Opole - 0
    R1. Dawid Kujawa - TŻ Opole - 1
    R2. Michał Mudrecki - Stal Gorzów - 5

    15.11.1998 V Puchar Prezesa Browaru (lub Puchar Burmistrza Miasta i Gminy ???)
    1. Piotr Paluch - Stal Gorzów - 11+3
    2. Jarosław Łukaszewski - JAG Łódź - 11+2
    3. Mirosław Daniszewski - TŻ Opole - 11+1
    4. Marek Dera - Wybrzeże Gdańsk - 8+d
    5. Piotr Rembas - JAG Łódź - 7+3
    6. Robert Woźniak - Start Gniezno - 6+2
    7. Michał Mudrecki - Stal Gorzów - 4+1
    8. Sławomir Figiel - JAG Łódź - 5+0
    9. Krzysztof Mitura - JAG Łódź - 4
    10. Mateusz Ludwicki - Stal Gorzów - 3
    11. Marcin Dąbrowski - Stal Gorzów - 1

    17.04.1999 Mecz Towarzyski: Stal Gorzów - Kaparna Goeteborg (SWE) 49:41
    Stal: Michał Aszenberg 11, Piotr Paluch 9, Adam Czechowicz 7, Tomasz Kwiatkowski 6, Tomasz Zywertowski 6, Marcin Dąbrowski 5, Mateusz Ludwicki 3, Michał Mudrecki 2

    Kaparna: Joonas Kylmaekorpi (FIN) 14, Mirosław Giżycki 8, Marcus Johansson 8, Per Wiklander 5, Noris Brandin 4, Daniel Nermark 2, Andreas Agmell 0

    W zespole Kaparny gościnnie wystąpił Giżycki z Polonii Piła.

    19.08.1999 Turniej Kwalifikacyjny Kadry Juniorów
    1. Jarosław Hampel - Polonia Piła - 20
    2. Andrzej Zieja - Atlas Wrocław - 14
    3. Karol Malecha - Iskra Ostrów - 13
    4. Sebastian Smoter - ZKŻ Zielona Góra - 13
    5. Rafał Kurmański - ZKŻ Zielona Góra - 11
    6. Krzysztof Świder - TŻ Opole - 10
    7. Tomasz Gapiński - Polonia Piła - 9
    8. Adam Czechowicz - TŻ Opole - 7
    9. Tomasz Kwiatkowski - Stal Gorzów - 6
    10. Mariusz Fierlej - Unia Leszno - 5
    11. Łukasz Jankowski - Unia Leszno - 5
    12. Przemysław Kłos - Apator Toruń - 4
    13. Krzysztof Mikuta - Unia Tarnów - 4
    14. Michał Mudrecki - Stal Gorzów - 3
    15. Tomasz Budzik - Unia Tarnów - 3
    16. Łukasz Golonka - Stal Rzeszów - 0
    R1. Rafał Szombierski - RKM Rybnik - 4
    R2. Roman Chromik - RKM Rybnik - 0
    R3. Krzysztof Krawczyk - Atlas Wrocław - 0
    R4. Michał Aszenberg - Stal Gorzów - 0

    17.10.1999 Puchar Burmistrza Miasta i Gminy
    1. Tomasz Kruk - Kolejarz Rawicz - 15
    2. Krzysztof Cegielski - Stal Gorzów - 14
    3. Piotr Paluch - Stal Gorzów - 12
    4. Dawid Kujawa - ZKŻ Zielona Góra - 9
    5. Tomasz Zywertowski - Stal Gorzów - 9
    6. Michał Aszenberg - Stal Gorzów - 9
    7. Maciej Bornecki - ZKŻ Zielona Góra - 8
    8. Jarosław Szymkowiak - GKM Grudziądz - 7
    9. Adam Czechowicz - TŻ Opole - 7
    10. Sebastian Smoter - ZKŻ Zielona Góra - 7
    11. Robert Flis - Polonia Piła - 6
    12. Tomasz Kwiatkowski - Stal Gorzów - 5
    13. Marcin Dąbrowski - Stal Gorzów - 4
    14. Robert Woźniak - ŁTŻ Łódź - 3
    15. Michał Mudrecki - Stal Gorzów - 3
    16. Mateusz Ludwicki - Stal Gorzów - 2

    04.07.2000 Turniej Kwalifikacyjny Kadry Juniorów
    1. Michał Szczepaniak - Iskra Ostrów - 14
    2. Michał Aszenberg - Stal Gorzów - 13
    3. Tomasz Gapiński - Polonia Piła - 10
    4. Dawid Kujawa - ZKŻ Zielona Góra - 9
    5. Łukasz Pawlikowski - Apator Toruń - 9
    6. Łukasz Stanisławski - Polonia Bydgoszcz - 8
    7. Adam Czechowicz - TŻ Opole - 8
    8. Rafał Szombierski - RKM Rybnik - 8
    9. Robert Miśkowiak - Polonia Piła - 8
    10. Tomasz Zywertowski - ŁTŻ Łódź - 6
    11. Rafał Kurmański - ZKŻ Zielona Góra - 5
    12. Piotr Świderski - Atlas Wrocław - 5
    13. Marcin Tomkowiak - Unia Leszno - 4
    14. Michał Mudrecki - Gwardia Warszawa - 2
    15. Łukasz Romanek - RKM Rybnik - 1
    16. Tomasz Kwiatkowski - Stal Gorzów - 1
    R1. Łukasz Loman - Unia Leszno - 4
    R2. Przemysław Kłos - Apator Toruń - 0
    R3. Marcin Dąbrowski - Stal Gorzów - 4

    Nawet taka Machowa miała kiedyś finał Srebrnego Kasku. Ciekawe dlaczego Witnicy nie przyznano choć Brązowego Kasku :D. Ciekawe dlaczego nie dało rady wystartować z zespołem Czarnych Stal II w 2000 r. (Aszenberg, Rajkowski, Rybak, Szałkiewicz, Radzki, Łukaszewski, Rembas, Zywertowski, Woźniak, Ludwicki, Daniszewski, Franczyszyn, Mudrecki itd. :D). Pewnie przestraszyli się że Stal Rzeszów która w 1999 wystawiła Stal II spadła z ekstraligi. :D

  41. Powrót do góry    #131
    Ekspert Awatar AlterEgo
    Dołączył
    16-08-2002
    Postów
    5,318
    Kliknij i podziękuj
    30
    Podziękowania: 179 w 117 postach
    Niestety, ale kluby stawiające na dwa równoległe ligowe zespoły nie wychodziły na tym najlepiej.

    Sinclair, personal_master, Speedie, Dobryp21, m_vinthund i Tomato - proszę o kontakt na PW

  42. Powrót do góry    #132
    Użytkownik
    Dołączył
    15-07-2006
    Postów
    191
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Apropos dawnych stadionów żużlowych, to przed wojną rozgrywano zawody dirt-tracka w Tarnowie na stadionie Tarnovii jednak potem powiększono boisko i dziś po torze nie ma śladu. Wiele lat puźniej znany mr. Rolnicki miał projekt stworzenia toru treningowego dla Unii na stadionie Błękitnych w Tarnowie, i ten tor powstał, jednak był nieco za wąski i nigdy nie doczekał się użytkowania, jednak nadal się on tam znajduje i można go podziwiać. Nawierzchnia żużlowa, i resztki siatki okalającej tor. W najbliższym czasie stadion Błękitnych ma być przebudowany na potrzeby lekkiej atletyki

  43. Powrót do góry    #133
    Użytkownik
    Dołączył
    24-08-2006
    Postów
    195
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    Ciekawy artykuł z Tygodnika Siedleckiego

    ARTYKUŁ z dnia (2010-05-27 08:58:44)
    czytany 250 razy



    Żużel po 60 latach powraca do Mińska Mazowieckiego


    "Polscy mistrzowie sportu żużlowego" to tytuł wystawy pamiątek żużlowych, która odbędzie się w najbliższą sobotę 29 maja w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim.



    Wystawa, nad którą patronat objęło Warszawskie Towarzystwo Speedwaya jest imprezą towarzyszącą Jubileuszowemu XV Mazowieckiemu Rajdowi Weteranów Szos MAGNET 2010. Zaprezentowane zostaną na niej cenne trofea żużlowe ze zbiorów Michała Górasa.

    - O zrobieniu wystawy prezentującej historię polskiego sportu żużlowego myślałem już dawno. W tym roku to mi się udało dzięki uprzejmości dyrekcji MDK i Macieja Cichockiego - organizatora rajdu MAGNET, którego tata należał do czołówki zawodników startujących w latach 50. na żużlu w Mińsku Mazowieckim. Cieszę się, że po 60 latach żużel po raz kolejny wraca do mojego rodzinnego miasta - mówi Michał Góras, organizator wystawy.

    W ubiegłym roku podczas XIV Mazowieckiego Rajdu Weteranów Szos na stadionie Mazovii pokazowy przejazd zaprezentowali żużlowcy z Lublina. W sobotę kolejny raz zawitają do Mińska Mazowieckiego żużlowcy i to ci najlepsi w historii polskiego sportu. Ze zdjęć spoglądać będą: Jerzy Szczakiel, Mieczysław Połukard, Edmund Migoś czy Tomasz Gollob.

    Nie wszyscy wiedzą, że w latach 1949-1955 w Mińsku Mazowieckim ścigali się amatorzy zrzeszeni w klubie Kolejarz Mazovia, którzy rywalizowali z drużynami z: Garwolina, Otwocka, Siedlec i Pruszkowa. Zawodnicy mińskiego klubu zdobywali liczne nagrody, medale i dyplomy, a rywalizację z ich udziałem obserwowało ponad 4 tys. widzów.

    - To dobrze, że w miejscowościach w sąsiedztwie Warszawy organizowane są przedsięwzięcia związane tematycznie z żużlem. Tylko w ten sposób pokażemy szerszej publiczności, jak dużym zainteresowanie cieszy się czarny sport w całej Polsce - powiedział Wojciech Jankowski, wiceprezes Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya.


    Co będzie można zobaczyć na wystawie?

    Na wystawie zostaną zaprezentowane archiwalne programy m.in. z Finałów Indywidualnych Mistrzostw Polski i rozpoczynającego corocznie sezon żużlowy Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda. Chętni będą mogli zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć polskich żużlowców od początku lat 50. do chwili obecnej.

    Cenną pamiątką, po raz pierwszy zaprezentowaną publicznie, będzie wzruszający list nieżyjącego już Józefa Olejniczaka - Indywidualnego Mistrza Polski z 1950 roku, skierowany do organizatora wystawy, Michała Górasa.

    Otwarcie jednodniowej wystawy odbędzie się w sobotę, 29 maja o godz. 10.00 w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim przy ul. Warszawskiej 173. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, a będzie ją można oglądać do godziny 21.00.

    Więcej informacji:

    Michał Góras - organizator wystawy
    tel. 785 927 662, e-mail: mtgoras@wp.pl

  44. Powrót do góry    #134
    Początkujący
    Dołączył
    07-05-2004
    Postów
    35
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Na liście pojawił się KS Głuchołazy...
    Czy ktoś ma jakieś bardziej szczegółowe informacje na temat żużlowych imprez w Głuchołazach?

  45. Powrót do góry    #135
    Początkujący
    Dołączył
    07-08-2010
    Postów
    23
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    a słyszeliście o torach żużlowych w latach 40,50 w Świdnicy i Jeleniej Górze na Dolnymśląsku???

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •