Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 46 do 90 z 197

Wątek: Polski żużel - miasta

  1. Powrót do góry    #46
    Zaawansowany
    Dołączył
    27-01-2003
    Postów
    2,618
    Kliknij i podziękuj
    1
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    W Unii Gostyń jeździli zawodnicy:
    Henryk Ignasiak, Bartosz Andrzejewski, Płonczak
    w roku 1948
    (za www.rlach.republika.pl)
    Pewnie jeszcze ktoś jeździł ale dane z tamtego okresu są szczątkowe.. Najśmieszniejsze, że kiedyś w Polsce były derby... Kielc
    Ostatnio edytowane przez darkness ; 07-09-2011 o 17:26

  2. Powrót do góry    #47
    Użytkownik
    Dołączył
    19-12-2004
    Postów
    66
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Ja moge opisac jak wyglada tor w Nowych Skalmierzycach, gdzie startowal klub Kolejarz. Otoz na dzien dzisiejszy rozgrywanie zawodow zuzlowych na tym torze jest niemozliwe, poniewaz tor jest... za waski. Bierznia ma ok 4-5 m i chyba scigac na niej moglo gora 2 zawodnikow. Tor jest dlugi, nie wiem ile ma materow ale jest chyba dluzszy niz Ostrowski. Nawierzchnia jest jesli sie nie myle zuzel. Na boisku gra dzis zespol pilkarski (Pogon Nowe Skalmierzyce) natomiast jeszcze pare lat temu (5-6) na torze podczas dni gminy i miasta Nowe Skalmierzyce jezdzili ostrowscy zuzlowcy. Tor nie jest zarosniety, wiem to napewno bo jeszcze w zeszlym roku szkolnym biegalem po nim na lekcjach w-f'u :). Stadion posiada trybune na hmmm... 1-2 tys kibicow (to nie jest pewne moze mniej, ale wydaje mi sie ze tyle). Szanse na reaktywacje zuzla w Nowych Skalmierzycach sa raczej niewielkie, konieczna byla by przebudowa stadionu, znalesc sponsora nie bylo by latwo gdyz miejscowosc liczy obecnie 5tys mieszkancow (chyba najmniejsze miasteczko w Polsce, w ktorym istnial zuzel) a pozatym ludzie z Nowych Skalmierzyc i okolic jezdza na zuzel do Ostrowa i calkowicie utozsamiaja sie z tym klubem, nie ma wiec potrzeby towrzenia klubu w miejscowosci oddalonej o kilkanascie kilometrow.

    ps.jesli ktos ma jeszcze jakies pytania odnoscie zuzla w Nowych Sklamierzycach prosze pytac, postaram sie na nie odpowiedziec.

  3. Powrót do góry    #48
    Super Typer Grand Prix Awatar woojo
    Dołączył
    12-05-2004
    Postów
    3,863
    Kliknij i podziękuj
    462
    Podziękowania: 166 w 106 postach
    nie wiem czy mogę.....
    ale właśnie przypomniało mi się, że w moim rodzinnym mieście /WOŁÓW:)/ jeszcze parę lat temu był mini tor żużlowy, który za domem zrobił mojemu koledze jego ojciec....lecz ten mój kolega .........niestety olał żużel. ale warto wspomnieć, że jego wujkiem jest, a właściwie był ś.p. piotr bruzda!!!!!!!!!!!!!!!
    tak więc myślę, że można do żużlowej mapy polski dodać moje rodzinne miastezcko!!!:):):)

  4. Powrót do góry    #49
    Użytkownik
    Dołączył
    16-12-2003
    Postów
    165
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    Hej Cuchulinn

    Znasz może kogoś kto jeździł w Skalmierzycach ?

    Może macie w Skalmierzycach jakieś archiwum czy bibliotekę, która może posiadać jakieś materiały, lokalną prasę itp. z wynikami z tamtych lat ??

    Być może urząd miasta albo jakiś inny urząd, może jakiś miejscowy klub sportowy, może ktoś z tych starszych działaczy coś pamięta ?

    Jakieś nazwiska, jakieś fakty ??

    Pozdrawiam

  5. Powrót do góry    #50
    Użytkownik
    Dołączył
    19-12-2004
    Postów
    66
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Z tego co wiem to zespol jezdzil chyba tylko jeden sezon. Byla to poznanska liga okregowa, startowaly tam miedzy innymi: Sparta Srem, Sroda Wielkopolska, Ostrovia II, Unia II Leszno jakies kluby z Poznania i napewno cos jeszcze. Kolejarz Skalmierzyce zajal miejsce gdzies w srodku tabeli, choc nie wiem czy rozgrywki zostaly dokonczone. Natomiast jesli chodzi o nazwiska to watpie zebym dowiedzial sie czegos w urzedzie. Ale zapytam sie mojej babci :) powinna wiedziec kto jezdzil w tym klubie :D bo chodzila z dziadkiem na mecze i Kolejarza i Ostrovi :). Aha i w jakiejs ksiazce o zuzlowej lidze polskiej bylo zdjecie tego zespolu. Jesli moglby ktos zeskanowac i w miare dobrej jakosci to niech tutaj wkleji wtedy napewno bedzie latwiej mi poznac nazwiska zawodnikow.

  6. Powrót do góry    #51
    Użytkownik
    Dołączył
    16-12-2003
    Postów
    165
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    Hmmm ja mam chyba gdzieś to zdjęcie podaj emila to Ci je wyślę. Qrde jakby Ci się udało nazwy drużyn z tamtej ligii przypomnieć :D A tabele zdobyć to było by super !

    Pozdrawiam

  7. Powrót do góry    #52
    Użytkownik
    Dołączył
    19-12-2004
    Postów
    66
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Moj email to cuchulinn@o2.pl tabela (i nazwy klubow) byly w tej ksiazce, w ktorej jest to zdjecie. Ale moze uda mi sie cos zalatwic po swietach.

  8. Powrót do góry    #53
    Ekspert Awatar AlterEgo
    Dołączył
    16-08-2002
    Postów
    5,318
    Kliknij i podziękuj
    30
    Podziękowania: 179 w 117 postach
    Przemku, musisz zmodyfikować swój wykaz miast polskich, w których zagościł żużel :)

    Oto przedstawiam:
    Zakopane
    Szczecin
    Nowy Targ
    Kłodzko
    Dzierżoniów


    :):):):)


  9. Powrót do góry    #54
    Użytkownik
    Dołączył
    31-03-2003
    Postów
    485
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Przemo - a czy miasta w ktorych goscil zuzel ale przed II WŚ tez potrzebujesz? bylo bowiem sporo miasteczek na Dolnym Slasku gdzie smigali ale pod inspicjami III Rzeszy

  10. Powrót do góry    #55
    Użytkownik
    Dołączył
    31-03-2003
    Postów
    485
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Przemo - a czy miasta w ktorych goscil zuzel ale przed II WŚ tez potrzebujesz? bylo bowiem sporo miasteczek na Dolnym Slasku gdzie smigali ale pod inspicjami III Rzeszy
    jakby co masz moje GG :)

    ups. dwa razy sie poslalo :/

  11. Powrót do góry    #56
    Ekspert Awatar AlterEgo
    Dołączył
    16-08-2002
    Postów
    5,318
    Kliknij i podziękuj
    30
    Podziękowania: 179 w 117 postach
    Przemo - a czy miasta w ktorych goscil zuzel ale przed II WŚ tez potrzebujesz? bylo bowiem sporo miasteczek na Dolnym Slasku gdzie smigali ale pod inspicjami III Rzeszy
    Ty się, Maciej, nie pytaj, tylko wklejaj!

    Skoro Przemo ma Mysłowice - to i te wszystkie Chocianowy mu się przydadzą :)



    P.S. Maciej, jutro w domu spec wyprostuje mi kompa, i do północy powinienem zdążyć wysłać co-nieco na beermat :)


  12. Powrót do góry    #57
    Użytkownik
    Dołączył
    31-03-2003
    Postów
    485
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    no to smigali w:
    Chocianowie, Glogowie, Walbrzychu, Lubinie, Lwowku Slaskim... tyle pamietam z palca - reszte musze sprawdzic.

    Alter - czekam z niecierpliwoscia :)

  13. Powrót do góry    #58
    Zaawansowany
    Dołączył
    28-05-2002
    Postów
    1,718
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Niegdyś była jeszcze drużyna MKS Sopot, gdzie startowali min. Roman Pawłyszcze, Władysław Kamrowski
    Pozdrawiam

  14. Powrót do góry    #59
    Stały bywalec Awatar KSF1946
    Dołączył
    31-07-2002
    Postów
    604
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Witam

    Dorzuce swoje 12 groszy :)

    w Zielonej Górze klub miał następujące nazwy (kolejność chronologiczna):
    - MKS (Milicyjny Klub Sportowy, używano również skrótU MKM)
    - Motoklub "Unia"
    - ZS "Stal" (ZS - zrzeszenie sportowe)
    - LPŻ (Liga Przyjaciół Żołnierza)
    - KM Zgrzeglarki (klub motorowy)
    - KS Falubaz
    - Morawski Speedway Team
    - ZKŻ Polmos-Beram
    - ZKŻ Polmos
    - ZKŻ (Zielonogórski Klub Żużlowy)
    - ZKŻ quick-mix
    - ZKŻ Kronopol

    w woj. lubuskim zawody żużlowe odbywały/ją się w:
    - Zielona Góra (drużyna żużlowa)
    - Gorzów (swego czasu nawet 2 różne zespoły w lidze :)
    - Witnica
    - Nowa Sól (epizod zespołu WŁÓKNIARZA - zawody tow.)
    - Sulechów
    - Żagań (drużyna żużlowa w Dolnośląskiej Lidze Okręgowej - Włókniarz, zawodnicy z Żagania startowali później w LPŻ Zielona Góra)
    - Głogów (zawody mini żużla pod koniec lat 50-tych :) )

    W Gubinie organizowano już pod koniec lat 40-tych zawody motocyklowe ale nie mam dokładnych informacji czy ścigano się na bieżni w zawodach "typowo" żużlowych :)

    to by było tyle z woj. lubuskiego.

    pozdrawiam
    Piotras

  15. Powrót do góry    #60
    Użytkownik
    Dołączył
    28-06-2006
    Postów
    102
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    LPŻ Elbląg

  16. Powrót do góry    #61
    Początkujący
    Dołączył
    15-07-2006
    Postów
    26
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Do listy torow na swiecie:
    Egipt-niedaleko Kairu,tor zbudowali Anglicy w miejscu zwanym Zamalek.Jeszcze przed druga wojna swiatowa.
    Nambia-znalazłem tylko wzmianke o tym,ze z tego kraju pochodził jeden zuzlowiec...niejaki Kausch.W Windhoek i Swakopmund prawdopodbnie rozegrano zawody.
    Zimbabwe-w tym kraju była liga przez dwa lata.Oczywiscie za sprawa Anglikow.Jezdzono w Gwelo,Bulawayo,Salisbury.
    Irlandia-jezdzono w Belfascie,Dublinie,Ulsterze,Eire,Santry,Shelbourne Park,Dollymount.
    Portugalia-Santrem.

    Wiecej informacjii o zuzlu w tych krajach na stronie http://www.lubusports.pl/mat05/kluby_europe.php

    No i z tego co sam wiem to w Belgii jest tor w Heudsen Zolder czy jakos tak sie to pisze,a w Finlandii Tampere.Nie moge sobie przypomniec nazwy miasta z torem w Rumunii,ale moze niedlugo znajde.

  17. Powrót do góry    #62
    Zaawansowany
    Dołączył
    27-01-2003
    Postów
    2,618
    Kliknij i podziękuj
    1
    Podziękowania: 0 w 0 postach

    No i z tego co sam wiem to w Belgii jest tor w Heudsen Zolder czy jakos tak sie to pisze,a w Finlandii Tampere.Nie moge sobie przypomniec nazwy miasta z torem w Rumunii,ale moze niedlugo znajde.
    W Finlandii jest więcej torów... M.in. Kuusankoski, Hyvinkaeae, Pori, Varkaus, Seinaioki czy też Lahti... Jest tam aktualnie rozgrywana nawet liga :P a o żużlu w Finlandii można się dowiedzieć ze stron www.speedway.fi i www.teamlaine.com

    Rumunia - Bukareszt, Sibiu i coś jeszcze

  18. Powrót do góry    #63
    Początkujący
    Dołączył
    26-05-2006
    Postów
    32
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    P.s. jeszcze takie pytanie - czy mozecie wypisac tory które jeszcze istnieja i zachowaly się ??? bardzo mnie to interesuje czy w jakims miasteczku jest jeszcze tor? sa jakies zdjecia??
    W dobrym stanie - używalnym - jest tor w Śremie.
    Jak słyszałem jeszcze w tym lub ubiegłym roku trening przeprowadzili tam juniorzy leszczyńskiej Unii.
    Dokładnie to trzy lata temu w Śremie odbyły się pokazy, i min. trening. Wcześniej jakieś dziewięć lat temu swoje umiejętności pokazywał Roman Jankowski. Tor jest sumie ok. Nawet były plany reaktywować w Śremie Żużel ale jakoś wszystko spaliło na panewce.

  19. Powrót do góry    #64
    Użytkownik
    Dołączył
    30-11-2005
    Postów
    55
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    A gdzie znajduje się ten tor w Śremie ? Przy jakiej ulicy ?

  20. Powrót do góry    #65
    Początkujący
    Dołączył
    26-05-2006
    Postów
    32
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    A gdzie znajduje się ten tor w Śremie ? Przy jakiej ulicy ?
    ul. Poznańska 15 obecnie jest to stadion piłki nożnej Warty Śrem

  21. Powrót do góry    #66
    Stały bywalec
    Dołączył
    14-05-2005
    Postów
    983
    Kliknij i podziękuj
    395
    Podziękowania: 83 w 61 postach
    LPŻ Elbląg
    Zdaje się że były nawet dwa tory: jeden w miejscu gdzie teraz stoi budynek policji przy ulicy Grunwaldzkiej
    Zas drugi tuz obok odkrytego basenu (tam jeszcze sa slady stadionu)

    http://www.portel.pl/artykul.php3?id_akt=19049&id_dz=4
    http://www.portel.pl/reportaz0.php3?id_rep=235&id_dz=21
    A zatem mamy kolejny tor (póki co mini)!!!

  22. Powrót do góry    #67
    Użytkownik
    Dołączył
    29-03-2005
    Postów
    472
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    We Wrześni był klub Zjednoczeni Września. Jeszcze w latach 60-tych.

  23. Powrót do góry    #68
    Ekspert
    Dołączył
    07-02-2004
    Postów
    2,993
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    a propos Śremu...
    Śrem chce żużla
    :)

  24. Powrót do góry    #69
    Początkujący
    Dołączył
    17-07-2006
    Postów
    10
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    W Dolnośląskiej Lidze Okręgowej oprócz Związkowca Wrocław startowały: AZS Wrocław, Związkowiec II Wrocław (1950) i Stal Wrocław (1951)

  25. Powrót do góry    #70
    Początkujący
    Dołączył
    15-07-2006
    Postów
    26
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    a propos Śremu...
    Śrem chce żużla
    :)
    Szkoda,ze to dosc stary artykuł i incjatywa raczej padła juz na poczatku.Rufin probował juz raz zrobic druga druzyne Unii w Poznaniu,wiec jakos mnie nie dziwi,ze w Sremie tez sie nie udało.

  26. Powrót do góry    #71
    Początkujący
    Dołączył
    11-01-2006
    Postów
    34
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Pytanie do Do AlterEgo:

    Co ze stron? www.historia.zuzla.pl

    Odpowied?:

    Pod tym adresem nie ma jeszcze serwisu WWW. Zapraszamy wkrótce.

    Kiedy to ruszy?


    no to smigali w:
    Chocianowie, Glogowie, Walbrzychu, Lubinie, Lwowku Slaskim... tyle pamietam z palca - reszte musze sprawdzic.
    Tych miejscowo?ci by?o z 10 razy wi?cej.

  27. Powrót do góry    #72
    Użytkownik
    Dołączył
    18-04-2006
    Postów
    137
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach

    09.06.1946 Chorzów (stadion w Chorzowie-Hajdukach Wielkich) zawody organizowane przez SM AKS Chorzów - brak danych o wynikach
    29.06.1946 Chorzów (stadion Ruchu w Chorzowie Batorym) zawody organizowane przez SM AKS Chorzów - informacja mówiła, że były to pierwsze po wojnie zawody żuzlowe w Polsce, odbyły się w ramach "Święta Sportu Śląskiego"
    Witaj Piotrze,

    A czy tu nie chodzi o ten sam stadion przypadkiem? Bo Batory i Hajduki Wlk. to o ile mi wiadomo to samo:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkie_Hajduki

    m

  28. Powrót do góry    #73
    Użytkownik
    Dołączył
    19-12-2004
    Postów
    66
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Jesli to kogos zainteresuje, tutaj mozna zobaczyc zdjecia stadionu (i po czesci "toru") w Nowych Skalmierzycach.

    http://www.kspogon.website.pl/stadion.html

  29. Powrót do góry    #74
    Początkujący
    Dołączył
    29-06-2006
    Postów
    10
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Z tego co wiem w Poznaniu po II wojnie światowej było 12 klubów żużlowych. Tor żużlowy i klub istniał także w pod poznanskim Luboniu klub nazywał się Budowlani Luboń. Posiadam zdjęcia z zawodów w Luboniu.

  30. Powrót do góry    #75
    Użytkownik
    Dołączył
    27-11-2004
    Postów
    132
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach

    09.06.1946 Chorzów (stadion w Chorzowie-Hajdukach Wielkich) zawody organizowane przez SM AKS Chorzów - brak danych o wynikach
    29.06.1946 Chorzów (stadion Ruchu w Chorzowie Batorym) zawody organizowane przez SM AKS Chorzów - informacja mówiła, że były to pierwsze po wojnie zawody żuzlowe w Polsce, odbyły się w ramach "Święta Sportu Śląskiego"
    Witaj Piotrze,

    A czy tu nie chodzi o ten sam stadion przypadkiem? Bo Batory i Hajduki Wlk. to o ile mi wiadomo to samo:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkie_Hajduki

    m

    Z moich informacji wynika, ze to te same tory :)Wiem to ze zbierznosci kilku artukułów o IMP 1947
    Pozdrawiam

  31. Powrót do góry    #76
    Stały bywalec Awatar wiksa12
    Dołączył
    17-08-2003
    Postów
    536
    Kliknij i podziękuj
    9
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    A co wiadomo o żużlu w Kępnie? Była jakąs drużyna?

  32. Powrót do góry    #77
    Użytkownik
    Dołączył
    28-06-2006
    Postów
    102
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Z tego co wiem w Poznaniu po II wojnie światowej było 12 klubów żużlowych. Tor żużlowy i klub istniał także w pod poznanskim Luboniu klub nazywał się Budowlani Luboń. Posiadam zdjęcia z zawodów w Luboniu.
    A może wkleisz scan tych zdjęć tutaj, w tym wątku?
    Albo wyślij do mnie na speedway@mm.pl

    Pozdrawiam...

  33. Powrót do góry    #78
    Użytkownik
    Dołączył
    27-02-2004
    Postów
    305
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Z tego co wiem w Poznaniu po II wojnie światowej było 12 klubów żużlowych. Tor żużlowy i klub istniał także w pod poznanskim Luboniu klub nazywał się Budowlani Luboń. Posiadam zdjęcia z zawodów w Luboniu.
    Tak dla ścisłości:
    NIE Budowlani Luboń
    tylko Budowlani Żabikowo

    Żabikowo to największa dzielnica Lubonia, ale Luboń w obecnych granicach powstał dopiero w 1954 roku, a Żabikowo do 1954 stanowiło samodzielną jednostkę administracyjną - stąd też moja uwaga o Budowlanych Żabikowo (jeżdżących przed 1954r.)

  34. Powrót do góry    #79
    Użytkownik
    Dołączył
    04-02-2005
    Postów
    120
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Moze wie ktos czy na tym torze w Tarnowie przy boisku Błękitnych probowal jakis zawodnik trenowac ?
    Mi cos takiego obilo sie kiedys o uszy ale to raczej niepotwierdzone :))

  35. Powrót do góry    #80
    Użytkownik
    Dołączył
    03-08-2006
    Postów
    59
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Witam. Jeśli chodzi o źródła nt. "miast żużlowych", to z tego co pamiętam, w "TŻ" w 1992 albo 1993 były na ostatnich stronach podawane różne wyniki. Nie wiem czy to były tylko i wyłącznie wyniki "ligi zrzeszeniowej", ale coś mi świta, że były tam też informacje o zawodach towarzyskich (w tym m.in. w Szczecinie).

    Temat żużla w Szczecinie bardzo mnie interesuje, choć to tylko lata (chyba) 1946-50.

    Na pewno w tym mieście istniały 3 sekcje (a może "kluby motorowe"?).
    I teraz idąc po genealogii klubów sportowych (wziętych ze źródeł piłkarskich) MKS Pogoń powstała w 1948 z połączenia kilku kół sportowych (tam byli kolejarze, transportowcy, chyba pocztowcy itp.) - wydaje mi się że tam żużla nie było.
    Arkonia - tu raczej na 100% był żużel (od 1948/49 była to Gwardia, a kilka Gwardii jeździło na żużlowych torach).
    Są (lub były) jeszcze takie kluby jak Stal (Stocznia), Czarni, Hutnik, Drukarz (?), Świt, ale czy one miały wtedy stadiony z bieżniami?
    Słyszałem też o sekcji (albo klubie) motorowym pod nazwą Junak.
    Swoją drogą - skoro przy WSK powstała Stal Rzeszów, to dlaczego przy SFM nie powstał i tam klub żużlowy?

    Od paru osób usłyszałem że w Szczecinie w połowie lat 70-tych organizowane były mecze (?!) towarzyskie , i na jednym z nich było ok. 8-10 tys. widzów, a były to czasy świetności polskiej piłki, a także prosperity polskiej ligi piłkarskiej.
    Czy ktoś może to potwierdzić?
    Zapewne jeśli jeżdżono, to na "Arkonii" - "tor" niezbyt szeroki, ale na podobnym witnickim torze dało się jeździć.

    Ciekawostka - przeglądnąłem sobie przypadkowo dwie książki: Kultura fizyczna na Ziemi Lubuskiej w XXX-leciu PRL - B.Kunicki, B.Woltmann i Kultura fizyczna w województwie zielonogórskim 1950-1989 - T.Jurek, B.Woltmann, i w zasadzie jeśli chodzi o żużel, to nie ma tam nic, o czym byśmy dzisiaj nie wiedzieli (tylko sukcecy Stali i Falubazu, plus rys historyczny), ale jest taka oto informacja:

    - początki żużla w ZG - wiosna 1945 - sekcja motorowa w Milicyjnym Klubie Sportowym
    - od listopada 1946 sekcja wraz zzawodnikami przekazana do oddziału MK Unia
    - w 1948 sekcję wchłonął Robotniczy Klub Sportowy Wagmo (nazwa obowiązywała do 1950)
    - do 1955 klub nazywał się KS Stal (czyli "sponsorem" był Zastal?)
    - jesienią 1956 sekcja znalazła "sponsora" w PKS, a następnie w Zarządzie Wojewódzkim LPŻ

    Co to było Wagmo? Czy protoplasta Zastalu, w końcu skrótowiec oznacza coś co produkowało "wagony"
    Tymczasem w tabelach "okręgówki" (stronka R.Lacha) funkcjonują nazwy : 1948 - Unia, 1950 - Stal Unia.
    A może w 1949 w "okręgówce" jeździła nie żadna Stal, ani Unia, tylko właśnie Wagmo? To byłby już rekord co najmniej Polski -> MKS,Unia,Wagmo,Stal,LPŻ,Zgrzeblarki,Falubaz,ZKŻ, ...

    Co do PLO 1949 (bo zakładamy że tylko ta wtedy jeździła) nigdzie w necie nie ma jej tabeli, ani nawet wykazu drużyn w niej jeżdżących.
    Tymczasem książka J.Delijewskiego "Przygody ze sportem" w rozdziale o początkach żużla w Gorzowie podaje:

    "1948 rok nie przyniósł zasadniczych zmian"
    "w 1949 drużynę Unii zgłoszono do rozgrywek o mistrzostwo okręgu poznańskiego. Za rywali miała: Unię Poznań, Unię Piła, KM Rawicz, Unię Leszno, Gwardię Krotoszyn, KM Śrem, Unię Gniezno, Unię Zielona Góra, KM Ostrów oraz Kolejarza Poznań. Zwyciężyła Unia Leszno, Unia Gorzów zajęła szóstą lokatę"

    i teraz tak:
    stronka http://republika.pl/rlach/pl_1948.htm podaje że w PLO jeździły (w kolejności zajętych miejsc): MK RAWICZ II, LKM LESZNO II, UNIA CHODZIEŻ, UNIA GNIEZNO, UNIA GOSTYŃ, UNIA GORZÓW, UNIA ZIELONA GÓRA, ŚKS ŚREM, UNIA POZNAŃ, HCP POZNAŃ, ZZK POZNAŃ

    Wydaje mi się, że Delijewski nie popełnił błędu, pisząc że w 1949 Unię zgłoszono do rozgrywek. Książkę pisał w 1995, więc może wtedy nie wiedział o tym, że Unia Gorzów debiutowała w 1948 . Stąd może to zestawienie drużyn startujących w 1949 to byłoby to, czego brakuje na stronce http://republika.pl/rlach/pl_1948.htm ??
    Czyli 1. Unia II Leszno, 6. Unia Gorzów, a pozostałe to : Kolejarz II Rawicz, Unia Gniezno, Unia Zielona Góra, ŚKS (KM?, Sparta?) Śrem, Kolejarz (ZZK) Poznań.
    Wychodziłoby zatem na to, że w 1949 Unia Chodzież, Unia Gostyń, Unia Poznań, HCP Poznań nie zgłosiły się do PLO, a w ich miejsce startowały Unia (Włókniarz?) Piła, Gwardia (była Astra?) Krotoszyn, Stal II Ostrów, i Kolejarz Poznań.

    Co do torów, na których jeżdżono w Polsce

    Jak wiadomo, są miasta, w których nigdy nie było drużyny, a odbywały się tam mecze ligowe (nawet pierwszoligowe). Jeżdżono m.in. na ustalanych odgórnie torach

    I tak: z książek Liga Polska 1948-75 i 1975-96 można ustalić, że zawody ligowe organizowano w : na tych torach które obecnie "działają" oraz w : Bytomiu (na torze "Polonii"), w Chorzowie na St.Śląskim, w Czeladzi (na torze "Górnika"), w Gdańsku-Wrzeszczu (na torze GKM), w Gdyni (na torze SSM), w Grudziądzu (na torze "Olimpii"), w Katowicach (czy "Pogoń", "Gwardia", AMK jeździły na jednym, tym samym torze?), w Krakowie (na torze "Gwardii" (czyli "Wisły", a na jakim torze jeździła "Cracovia"? - wtedy jeszcze nie było toru "Wandy"), w Krotoszynie (na torze "Gwardii"), w Łodzi (do jakiego klubu należał tor, na którym jeździły łódzkie drużyny przed JAG-iem?), w Machowej, w Poznaniu (ale czy tam jeżdżono na innych torach niż na "Olimpii"?), w Pucku (na torze sekcji motocyklowej klubu "Zatoka"), w Radomiu (czyj to był tor - "Broni"?), w Rudzie Śląskiej (tor "Slavii"), w Rzeszowie (na torze "Gwardii"), w Siedlcach (prawdopodobnie na torze "Budowlanych"), w Śremie, w Warszawie (na torze "Skry" - czyli "Legia" i PKM nie miały "swojego" toru?).

    Ponadto w latach 60-tych odbyły się zawody w Olsztynie (jeden memoriał) - to dopiero ciekawostka. To nie są aż tak zamierzchłe czasy - ciekawe jaki to był tor (i "czyj"). Przecież Olsztyn to tylko "Stomil" (wtedy chyba jeszcze nie istniał) i "Warmia".

    edit: a tu archiwalne numery PS (1921-1946) :)

    http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/p_sportowy/start.htm

    Może coś da się jeszcze znaleźć ?

  36. Powrót do góry    #81
    Użytkownik
    Dołączył
    23-11-2005
    Postów
    310
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Nie wiem czy tu ktos o tym wspominal, a nie mam czasu na przegladanie calego wątku. Kilku znajomych mowilo mi, ze kiedys na zuzlu byli w Nowej Soli. Pokazywali mi nawet parę zdjec z żużlowego toru lekkoatletycznego otaczającego boisko piłkasrskie miejscowej Arki (wtedy drugoligowego Dozametu), tyle tylko, ze ujecia pokazywaly zuzlowcow a nie trybuny toteż nie jestem w stanie powiedziec czy to Nowa Sól, ZG czy moze Tarnów :). Czy jest ktos w stanie potwierdzic lub zaprzeczyc jakoby w Nowej Soli byl kiedys chociazby jeden mecz/turniej/trening zuzlowy?

  37. Powrót do góry    #82
    Użytkownik
    Dołączył
    24-08-2006
    Postów
    195
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    W 1948 roku udało mi się zebrąć następujące kluby:
    Burza Wrocław
    Cracovia Kraków
    CTCiM Częstochowa
    DKS Łódź
    Garbarnia Kraków
    GKM Gdańsk
    Gwardia Poznań ?
    Gwardia Kraków
    HCP Poznań
    Jedność Żagań
    KM Cieszyn
    KM Ostrów
    KM Szopienice (obecnie dzielnica Katowic)
    KM Tarnowskie Góry
    KMZD Sosnowiec
    Lechia Poznań
    Legia Warszawa
    LKM Leszno
    MK Rawicz
    Moto - YNCA Kraków
    Nysa Kłodzko
    Okęcie Warszawa
    Olimpia Grudziądz



  38. Powrót do góry    #83
    Użytkownik
    Dołączył
    24-08-2006
    Postów
    195
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    Ciąg dalszy z roku 1948:
    Piast Gliwice
    PKM Warszawa
    Pogoń Katowice
    Polonia Bydgoszcz
    Polonia Bytom
    RKM Rybnik
    ŚKS Śrem
    SSM Gdynia
    Tramwajarz Łódź
    Unia Chodzież
    Unia Gorzów
    Unia Gostyń
    Unia Poznań
    Unia Zielona Góra
    Wisła Kraków
    WKM Wałbrzych
    ZKM Zabrze
    Związkowiec Kraków
    ZZK Poznań



  39. Powrót do góry    #84
    Użytkownik
    Dołączył
    08-07-2005
    Postów
    191
    Kliknij i podziękuj
    1
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Jeżeli szukacie stadionów na świecie to wejdzie sobie na przegląd żuzlowy "stadiony świata"

  40. Powrót do góry    #85
    Użytkownik
    Dołączył
    24-08-2006
    Postów
    195
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowano 1 raz w 1 poście
    Sinclair - ze Szczecina mam następujące dane z roku 1951:
    Gwardia Szczecin - Grocholewski, Gruszewicz, Nyczkowski,Szlajer, Zacharewicz

    Kolejarz Szczecin - Honowrocki, Kaczuk,Pijarczyk, Terlecki,Zieliński

    Ogniwo Szczecin - Binkas, Kazimierz Kamiński, Majsner, Janusz Trzmiel

  41. Powrót do góry    #86
    Ekspert Awatar Semen
    Dołączył
    28-11-2005
    Postów
    7,242
    Kliknij i podziękuj
    1,016
    Podziękowania: 2,209 w 1,202 postach

    Ruda Śląska

    Nie doczytałem, ale chyba nikt dotąd nie napisał, że tor w Rudzie Śląskiej (stadion Slavii) przestał już istnieć. Przed ostatnim rozegranym w Chorzowie turnieju GP wybrałem się do Rudy Śl. aby choć raz zobaczyć ten tor. Niestety bandy były już zdemontowane. Pojedyncze ich elementy (bardzo grube drewniane) leżały w pobliskich zaroślach. Została (wówczas) tylko wieżyczka sędziowska z emblematem Slavii oraz zardzewiały wysięgnik świateł sygnalizacyjnych na prostej startowej. Do dzis żałuję, że nie zrobiłem tam sobie pamiątkowych zdjęć... Obiekt kameralny położony pośród drzew, na drugim łuk widok na jakąś fabrykę, czy hutę. W sumie żal, że dopuszczono do tego, że stracilismy dla speedwaya taki obiekt. Przed ćwierćwieczem z uwagi na prace na Skałce cały sezon startowali na nim żużlowcy Śląska. W drugiej połowie lat osiemdziesiatych odbywały się tam turnieje towarzyskie lub rundy wstępne czy eliminacyjne MP. Ostatnie zawody rozegrano na początku lat 90 ubiegłego wieku. Zdaje się, że ostatni był turniej par z okazji okrągłej rocznicy sportu żużlowego w Polsce. Wraz ze śmiercią R.Nawrockiego żużel na Górnym Śląsku ograniczył się w zasadzie do Rybnika. Nie licząc epizodycznych imprez w Chorzowie czy Ś-cach. Przypomniałem sobie, zdaje się że w Rudzie Śl. zawody organizowali także Ostrowianie. Ostatnim rekordzistą był zdaje się D.Rachwalik z Włókniarza.
    Po swojej wizycie na stadionie Slavii dwukrotnie zwracałem się z prośbą o jakiś dłuższy artykuł na temat tego obiektu w Tygodniku Żużlowym. Do dziś nie napisano nawet, że tro przestał istnieć. Może ktoś z Was napisze coś o historii tego obiektu, podane jego dane, wymieni najważniejsze imprezy na nim rozegrane.
    Czekam z niecierpliwością. Pozdrawiam!

  42. Powrót do góry    #87
    Stały bywalec Awatar MarcinMarcin
    Dołączył
    14-06-2004
    Postów
    810
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Jakby tak reaktywować wszystkie kluby Polskie byłbo by chyba 9 lig :D Tylko skąd na to sponsora :) Zawodników Polskich by zabrakło. Musieli by chyba jezdzic obcokrajowcy nawet ci z RPA :P

  43. Powrót do góry    #88
    Zaawansowany
    Dołączył
    27-01-2003
    Postów
    2,618
    Kliknij i podziękuj
    1
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Pozwoliłem sobie edytować wykaz miast i klubów:P

    Bielsko-Biała (KM, BKM)
    Bydgoszcz (Polonia, Związek Strzelecki, KM, BTŻ, Polonia-Gwardia, Gwardia, Polonia II)
    Bytom (Polonia, Ogniwo)
    Chodzież (Unia)
    Chocianów
    Chorzów (AKS)
    Cieszyn (KM, Piast)
    Czeladź (Górnik)
    Częstochowa (Włókniarz, CTCiM, Yawal)
    Dzierżoniów
    Elbląg (Herb, LPŻ)
    Gdańsk (Wybrzeże, LPŻ Neptun, Legia, GKS, GKM, LPŻ, Związkowiec, Stal, Pionier, Moto Club, Gedania, ADAC)
    Gdynia (SSM, GKM)
    Gliwice (GKS)
    Głogów
    Głuchołazy (KS)
    Gniezno (Unia, Związkowiec, Spójnia, Start)
    Gogolin
    Gostyń (Unia)
    Gorzów (Unia, Gwardia, Stal)
    Grudziądz (GKM, GTŻ, Związek Strzelecki, Olimpia, GTŻ)
    Hajduki Wielkie (stadion)
    Inowrocław (Unia)
    Jarosław (Kolejarz)
    Katowice (Śląski KM, Pogoń, AMK, Gwardia)
    Kielce (Stal, Ogniwo)
    Kłodzko (Nysa)
    Kraków (AMK, Cracovia, Wanda, Garbarnia, Gwardia, Moto-YNCA, Związkowiec)
    Krotoszyn (Gwardia)
    Krosno (Legia, MZKS, Karpaty, KKŻ, Stal II ŻKS, ŻKS, KSŻ)
    Legnica (Związkowiec)
    Leszno (Unia, LKM)
    Lubin
    Lublin (LKŻ, TŻ, Motor, LPŻ, Motor II)
    Lubliniec (KM)
    Łódź (Związkowiec, DKS, Tramwajarz, Ogniwo, Sparta, Gwardia, J.A.G. Speedway Club, ŁTŻ, TŻ, Orzeł)
    Lwowek Śląski
    Machowa (Victoria-Rolnicki)
    Mysłowice(stadion)
    Nakło (Stal)
    Nowa Huta (AMK, Wanda)
    Nowa Sól (Włókniarz)
    Nowe Skalmierzyce
    Nowy Targ
    Olsztyn
    Opole (Kolejarz, OTŻ, TŻ)
    Ostrów Wlkp.(Stal, Kolejarz, Kolejarz-Stal, Ostrovia, Iskra, KM)
    Pawłowice
    Piła (Polonia, Włókniarz, Unia, Kolejarz)
    Poznań(Gwardia, Unia, Lechia, ZKK, HCP, KKS, Kolejarz, Polonez)
    Pruszcz Gdański
    Przeworsk (Stal)
    Puck (LZS)
    Radom
    Rawicz (Kolejarz, Motoklub, MK, MK II)
    Ruda Śląska (Slavia)
    Rybnik (RKM, Budowlani, Górnik, ROW)
    Rzeszów (RTKM, Stal, Gwardia, Resovia)
    Siedlce
    Skalmierzyce (Kolejarz)
    Sopot (MKS)
    Sosnowiec (KM, KMZD)
    Stanowice
    Szopienice (MK)
    Śrem (Sparta, Gwardia, ŚKS)
    Środa Wlkp.
    Sulechów
    Świętochłowice (Stal, Śląsk)
    Szczecin (Gwardia, Kolejarz, Ogniwo)
    Tarnowskie Góry (KM)
    Tarnów (Unia)
    Toruń (Apator, Stal, Gwardia, LPŻ, KS, AZS, TKM)
    Ulim
    Wałbrzych (Związkowiec, WKM)
    Warszawa (PKM, Okęcie, Legia, Ogniwo, CWKS, Budowlani, Gwardia, WKM, WTŻ, WKM, Zryw)
    Wągrowiec (Ogniwo)
    Wejherowo (Gryf)
    Witnica
    Włocławek (Unia, Spójnia)
    Wołów
    Wrocław (WTS, Sparta, Związkowiec, CWKS, Spójnia, Ślęza, Ślęza II, Sparta II, Związkowiec II, Stal, AZS, Burza)
    Września (Zjednoczeni)
    Zabrze (ZKM)
    Zakopane (TRM)
    Zielona Góra (ZKŻ, Zgrzeblarki, Falubaz, Unia, Stal, Morawski, MKS)
    Złotniki Kujawskie
    Żabikowo (Budowlani)
    Żagań (Włókniarz, Jedność)
    Żurawiec


    PS

    DeWoy - czy masz jakieś szczegółowe informacje o Gdańsku i okolicach (Pruszcz Gdański, Sopot, Gdynia, Puck, Wejherowo, Władysławowo itd)? Jakie kluby oprócz tych co tu dałem istniały w przeszłości? Gdzie zawodnicy tam jeżdżący jeździli, w jakich ligach? Czy od czasu przeniesienia się do Gdańska sekcji Legii istniał jeszcze jakiś inny klub?

    EDIT
    falubaz_com - KM Świebodzin był na rlach.republika.pl
    Turniej indywidualny o tytuł Milicyjnego Klubu Sportowego - Zielona Góra 20/10/1946
    1. Henryk Falkowski KM Świebodzin

    ale jak mówisz że nie było toru ani klubu to spoko zmieniam

    Lubin wymienił wyżej el Macio, cała edycja spisu była po lekturze dwóch stron wątku

  44. Powrót do góry    #89
    Stały bywalec Awatar KSF1946
    Dołączył
    31-07-2002
    Postów
    604
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    mam pytanko... dlaczego w spisie znalazł się Świebodzin... o ile wiem to spis miast "żużlowych"...

    sprostuję również cytat z książki którą podał ktoś wyżej na temat żużla w Zielonej Górze i sekcji WAGMO.

    W Zielonej Górze NIE BYŁO nigdy klubu żużlowego WAGMO. To jest błąd autora publikacji który poprzestawiał daty i przypasował nazwy do swoich potrzeb.

    Wątpliwości budzi u mnie również miejscowość LUBIN. Bardzo proszę za każdym razem podawać źródło takich rewelacji lub daty "ścigania się"... bo sucha informacja Lubin jest zerową informacją... jak teraz potwierdzić kto i gdzie startował w tym Lubiniu??

    pozdrawiam

  45. Powrót do góry    #90
    Użytkownik
    Dołączył
    18-06-2006
    Postów
    73
    Kliknij i podziękuj
    0
    Podziękowania: 0 w 0 postach
    Z tego co mi dziadek mówił, to w Pile był jescze jeden tor żuzlowy na ulicy okrzei! Startował tam klub Kolejarz Piła, a na stadionie na Bydgoskiej startował klub (w tym samym czasie), Unia Piła!

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •